Čierna kronika
Nešťastí na železničných prejazdoch (ale aj mimo nich) pribúda, že by si to možno zaslúžilo i samostatnú rubriku ...
Podradené diskusné témy
Dovolim si nesuhlasit, toto nevyzera ako kratka nepozormost, ktora sa moze stat kazdemu. Dnes som cez to priecestie prechadzal a podla policajnych znaciek na ceste to auto prichadzalo od Chynorian, t.j. subezne s vlakom. Pre lepsiu predstavu si mozete prejst ten usek v StreetView. Cesta tam ide takmer paralelne k trati ( mierne sa priblizuje ) na priamom useku dlhom zhruba 1600-1700 metrov. Vlak tam ma max 80 km/h, auta tam malokedy idu pod 90 km/h, predpokladam, ze mlada dama na Mercedese aj rychlejsie. To znamena, ze ked vysla z Chynorian spoza poslednej budovy nalavo, ktora zakryva vyhlad, vlak este musel byt pred nou, cize ho musela mat v zornom poli vlavo, prinajhorsom periferne. Aj skoro celu nasledujucu zhruba minutu co trva prejst tu rovinku ( kym ho ''nepredbehla'' ) ho stale musela mat v zornom poli. Samozrejme, pokial by sa venovala riadeniu a pozerala na cestu pred seba. Na konci tej rovinky je velmi ostra zakruta dolava, ktoru sa neda prejst rychlejsie nez 40. Po prejdeni zakruty sa vodic diva priamo na trat a priecestie. Od zakruty po priecestie to bezne trva asi 4 - 5 sekund. Opat, ak by sa divala pred seba, tak cely ten cas musela vidiet aj vlak aj blikajuce semafory. Co sa tyka slnka, v danej dobe bolo zhruba na JJZ a este dost vysoko. Prijazd k priecestiu je zhruba smerom na vychod, takze slnko mala napravo a skor vzadu, takze tam nemohlo byt ziadne oslnenie. Suma sumarum, nechapem, ako sa to cele mohlo stat. Jedine vysvetlenie ( s vynimkou totalneho zlyhania brzd ) je, ze vodicka vobec neregistrovala co sa okolo nej deje po cely cas od Chynorian az po priecestie. Co asi az take bezne aby sa to mohlo stat kazdemu z nas nie je.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937421/
Asi tak... tento druh dopravných nehôd sa deje neustále, zas a znova, bez ohľadu na vek a skúsenosti vodičov. Jedna vec je vodič z povolania, nebodaj ešte kamionista, ktorý na hulváta vojde na priecestie, lebo nevidí vlak a optimisticky verí, že to stihne. Celkom iná kategória sú vodiči, ktorí sú schopní ''prehliadnuť'' červenú na priecestí. Do tej druhej kategórie patrí pomaly každý z nás. A ten, kto neverí, že sa to môže stať aj jemu, je na najlepšej ceste, aby sa mu to raz prihodilo. Pri troche šťastia tým priecestím možno presviští bez nehody. Lenže niekedy to šťastie jednoducho chýba a zíde sa to všetko v nesprávnom momente. A nie, nejdem teraz mudrovať o tom, čo všetko nás dennodenne vytrháva z koncentrácie ani o tom, aká rutina sa stáva zo šoférovania, aj vplyvom moderných technológií...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937384/
tie pindy o botoxe si si mohol odpustit.
ci mala ci nemala v sebe botox je jedno. urcite to neurobila mentalne ma sposob ''mam vas v pazi'' . mozno zamyslena, mozno riesila v hlave nieco naozaj podstatne , mozno len zakecana o prkotinach (v porovnani so zodpovednostou za zdravie seba a spolucestujucich)......... urcite jej to uz doslo aku nezodpovednu blbost urobila.
kto je z vas bez hriechu ( v zivote nic nepriehliadol, lebo myslel na nico ine), nech si hodi do nej dalsi slovny kamen.
ci mala ci nemala v sebe botox je jedno. urcite to neurobila mentalne ma sposob ''mam vas v pazi'' . mozno zamyslena, mozno riesila v hlave nieco naozaj podstatne , mozno len zakecana o prkotinach (v porovnani so zodpovednostou za zdravie seba a spolucestujucich)......... urcite jej to uz doslo aku nezodpovednu blbost urobila.
kto je z vas bez hriechu ( v zivote nic nepriehliadol, lebo myslel na nico ine), nech si hodi do nej dalsi slovny kamen.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937373/
OK mas pravdu, ze na bliziace sa priecestie budu nadalej upozornovat tabule aj ked by tam bol ''semafor''.
ver mi, ze na priecestie kade ma prejst za chvilu vlak nemam chut vojst, a nezalezi ci su tam blikace, semafor, krize, kamery, 20 policajtov...... :-)
ver mi, ze na priecestie kade ma prejst za chvilu vlak nemam chut vojst, a nezalezi ci su tam blikace, semafor, krize, kamery, 20 policajtov...... :-)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937149/
Lenže o priecestí Ťa majú informovať dopravné značky, nie ''blikače''.
V zásade pre vodiča je info, či červená bliká alebo svieti, tá istá. Len bol predpoklad, že ak bude červená blikať, tak vodiči budú na to citlivejší. Možno budú citlivejší, keď budú na priecestiach kamery a vozidlá ignorujúce červenú proste dostanú natvrdo pokuty. Tých prístupov ako to riešiť je viac a nemusí sa ísť výhradne len cestou investície do priecestí (výstražníky po oboch stranách, atď.)
Každopádne v súčasnosti máme v legislatíve semafóry pred priecestiami. Už niekoľko rokov. V praxi nie sú, lebo ŽSR si prechodné obdobie vykladajú tak, že počas jeho trvania môžu montovať ''blikače''. To je zaiste zaujímavý výklad, ale kto im čo zmôže. Ak ma pamäť neklame, za Eštoka sa predlžilo prechodné obdobie na 2029. No a chlapci čo sa tomu venujú hovoria, že ŽSR už pracujú usilovne na tom, aby zostali ''blikače'', čiže na úprave legislatívy. Tie semafory boli presadené napriek odporu ŽSR, ktoré majú asi milióny dôvodov a výhovoriek, prečo nie. Vlastne oni majú na všetko výhovorky a potom sa divia, že všetci ostatní na nich pozerajú cez prsty.
V zásade pre vodiča je info, či červená bliká alebo svieti, tá istá. Len bol predpoklad, že ak bude červená blikať, tak vodiči budú na to citlivejší. Možno budú citlivejší, keď budú na priecestiach kamery a vozidlá ignorujúce červenú proste dostanú natvrdo pokuty. Tých prístupov ako to riešiť je viac a nemusí sa ísť výhradne len cestou investície do priecestí (výstražníky po oboch stranách, atď.)
Každopádne v súčasnosti máme v legislatíve semafóry pred priecestiami. Už niekoľko rokov. V praxi nie sú, lebo ŽSR si prechodné obdobie vykladajú tak, že počas jeho trvania môžu montovať ''blikače''. To je zaiste zaujímavý výklad, ale kto im čo zmôže. Ak ma pamäť neklame, za Eštoka sa predlžilo prechodné obdobie na 2029. No a chlapci čo sa tomu venujú hovoria, že ŽSR už pracujú usilovne na tom, aby zostali ''blikače'', čiže na úprave legislatívy. Tie semafory boli presadené napriek odporu ŽSR, ktoré majú asi milióny dôvodov a výhovoriek, prečo nie. Vlastne oni majú na všetko výhovorky a potom sa divia, že všetci ostatní na nich pozerajú cez prsty.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937144/
Svoje politické nezmyselné bláboly si nechaj na facebook. Tu nikoho nezaujímajú. Rád by som videl záznam, kde toto Ráž vyslovil.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937089/
možno pozeral majster posledný koncert Elánu v roku 2099 a pozabudol sa. Co som počul jeden majster mal problém že mu kapala mašina a druhý neviem. ale určite v 75x sa nedá súvislo niečo robiť lebo vraj majster stále resuscituje zdochlinu
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937085/
To je tak, keď niekto napíše sprostosť, druhý chuj si to vysvetlí po svojom a potom sa to začne nekontrolovateľne šíriť.... Ja byť na mieste toho chlapca, tak už podám na niekoho trestné oznámenie. Aj keď neviem, ako sa to robí.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937084/
Aj sa postupne osádzajú na frekventovaných priecestiach, tiež je to otázka zmeny projektu, možno aj stavebného a kto vie akého povolenia a peňazí. U nás je všetko až príliš zložité (asi aj v celom karpatskom oblúku) , aj keď chceš, tak prídu na rad všelijaké zákony, predpisy, vyhlášky, nariadenia.... Prečo by sme niečo zjednodušili, keď môžeme prípadnú nápravu, úpravu spraviť zložitejšie ? No nééé ?
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937057/
Nedisciplinovanosť? Áno aj nie.
Áno, lebo veľká časť ľudí to naozaj spraví z nedisciplinovanosti a takých spoznáš aj podľa toho, že podaktorí z nich budú pokúšať šťastie aj vtedy, keď bude priecestie chránené závorami. A medzi nimi nájdeš aj takých, čo takéto psie kusy stvárajú aj ako chodci či cyklisti.
Nie, preto lebo tento typ priestupkov občas spáchajú aj takí ľudia, ktorí pravidlá nezvyknú vedome porušovať. Jednoducho si natoľko zautomatizujú prejazd daným úsekom, kde dlho žiadny vlak (ani červenú na priecestí) nevideli, že sú schopní ju prehliadnuť. Alebo to priecestie podcenia na prvú dobrú (lebo koľkokrát už prešli takmer bez povšimnutia cez vlečky, či mŕtvu trať). Neobhajujem to, ale rozumiem tomu.
Samozrejme, že empíria ukazuje, že pre vodičov je bezpečnejšie, keď je priecestie chránené závorami, ale tie tiež nejde osadiť úplne všade a tiež nie sú úplne blbovzdorné... To zas ale nemôže slúžiť ako argument, aby sme ich postupne neosádzali tam, kde to dáva zmysel.
Áno, lebo veľká časť ľudí to naozaj spraví z nedisciplinovanosti a takých spoznáš aj podľa toho, že podaktorí z nich budú pokúšať šťastie aj vtedy, keď bude priecestie chránené závorami. A medzi nimi nájdeš aj takých, čo takéto psie kusy stvárajú aj ako chodci či cyklisti.
Nie, preto lebo tento typ priestupkov občas spáchajú aj takí ľudia, ktorí pravidlá nezvyknú vedome porušovať. Jednoducho si natoľko zautomatizujú prejazd daným úsekom, kde dlho žiadny vlak (ani červenú na priecestí) nevideli, že sú schopní ju prehliadnuť. Alebo to priecestie podcenia na prvú dobrú (lebo koľkokrát už prešli takmer bez povšimnutia cez vlečky, či mŕtvu trať). Neobhajujem to, ale rozumiem tomu.
Samozrejme, že empíria ukazuje, že pre vodičov je bezpečnejšie, keď je priecestie chránené závorami, ale tie tiež nejde osadiť úplne všade a tiež nie sú úplne blbovzdorné... To zas ale nemôže slúžiť ako argument, aby sme ich postupne neosádzali tam, kde to dáva zmysel.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937050/
A čo také Otrokovice? Tam je priecestie dokonca na hlavnom ťahu súčasťou svetelnej križovatky v rámci hlavnej cesty a jazdia tade aj trolejbusy https://mapy.com/sk/zakladni?pid=99316939&newest=1&yaw=2.695&fov=1.571&pitch=0.399&x=17.5371575&y=49.1995043&z=17&ovl=8
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937036/
To sa ešte ''súdruhovalo'', takže žiadna novinka. Čo sa týka priecestí, tak práve tam vidno našu nedisciplinovanosť. Väčšina si myslí, že ešte prejde a je to jedno či bliká, alebo nebliká červené svetlo alebo či je tam Stopka, alebo nie. Nehody sú v ľudoch a o ľudoch a nie v zabezpečený.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937035/
V TN taká križovatka existuje od 1982. Električná x Legionárska. Keď ide vlak po 143, semafory prepnú na dlhú oranžovú, potom červená. Križovatka sa vyčistí a bliká oranžová kým neprejde vlak (priecestie je na vetve do Biskupíc, so závorami). Potom dlhá oranžová a červená pre všetky smery. Križovatka sa vyčistí a ide režim svetelného riadenia.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937034/









Gaspode, mám za to, že ty hlavne vychádzaš z (možno mylného) predpokladu, že išla súbežne s vlakom už od Chynorian. Vôbec to tak nemuselo byť a vlak vôbec nemusela mať v zornom poli, alebo ho mohla periférne vidieť, ale jednoducho ho nevnímala. Najprv bol kdesi za políčkom, potom, tesne pred priecestím, mohli výhľad hatiť stromy, ktoré tam rastú. Až vyšetrovanie ukáže...
Daný úsek poznám aj ako vodič, hoci som tade nešiel pár rokov. Podľa mňa je úplne zbytočné špekulovať, kedy vodička mala či musela vidieť vlak, lebo svetlá fungovali a ona sa na ne mala poriadne pozrieť. Samozrejme, pri vyšetrovaní sa budú skúmať rôzne verzie a určite sa bude riešiť, kedy vlak mala/mohla vidieť, ale ona ho napriek všetkému zjavne včas nezaregistrovala, a to sa dá naozaj najľahšie vysvetliť úplnou nesústredenosťou.