CZ LOKO se vrací na Ukrajinu

9.8.2019 8:00 PhDr. Zdeněk Zuntych Zdroj: CZ LOKO, a.s. - tisková zpráva

CZ LOKO se vrací na Ukrajinu

Velký metalurgický kombinát v jihoukrajinském městě Kryvyj Rih (u nás známém spíš pod ruským názvem Krivoj Rog), patřící do nadnárodní skupiny ArcelorMittal, svůj park železničních vozidel doplní o lokomotivy typu EffiShunter 1600 české společnosti CZ LOKO. Smlouva na dodávku čtyř strojů určených pro těžkou posunovací službu byla uzavřena v červenci 2019. Dodány budou ve druhé polovině následujícího roku. Jejich přímé financování zajistí firma OTP Leasing Ukrajina.

„Jde o významný přímý exportní úspěch. Vzhledem k potřebě modernizace a diverzifikace cítíme na ukrajinském trhu nesmírný potenciál,“ řekl Ľubomír Dlábik, vedoucí obchodního týmu CZ LOKO, který jednání vedl. V zemi se tak podařilo navázat na úspěch z roku 2007, kdy byla ukrajinským železnicím dodána lokomotiva ČME3P-1744, modernizovaná ve spolupráci s opravárenským závodem v Poltavě. Ta byla vůbec první širokorozchodnou lokomotivou modernizovanou společností CZ LOKO. Nadějná jednání o sériových modernizacích ale předčasně ukončil válečný konflikt v proruských východních oblastech.


Představitelé ukrajinských oceláren ArcelorMittal a CZ LOKO po podpisu smlouvy

Právě zhoršené rusko-ukrajinské vztahy zároveň znamenaly zastavení dodávek náhradních dílů z Ruska na provozované lokomotivy. To se při jejich stáří projevilo na technickém stavu jak u státních drah, tak soukromých provozovatelů. Mezi ně patří také ArcelorMittal. Ten v největším postsovětském závodu Krivoj Rog provozuje na 200 lokomotiv. Součástí rozsáhlého průmyslového komplexu, v němž v době největší slávy pracovalo přes 57 tisíc lidí, jsou vlastní železnorudné doly, umožňující získávat tuto prvotní surovinu nezávisle na kolísání cen externích dodavatelů.


Lokomotivy EffiShunter 1600 jsou určeny pro těžkou posunovací službu

„Vnitropodniková železniční síť má strategickou roli. Nejde jen o přímé zásobování, ale také samotný výrobní proces. Zachování stabilního provozu je tedy životně důležité pro zachování výroby. Proto se společnost ArcelorMittal rozhodla zakoupit lokomotivy EffiShunter 1600,“ dodal Ľubomír Dlábik.

Poté co se společnosti CZ LOKO podařilo dodávkami modernizovaných lokomotiv ČME3M a nových lokomotiv TEM TMH téměř kompletně obnovit park posunovacích lokomotiv na Litvě a v Lotyšsku, nyní našla další trh pro svá vozidla stavěná na širokorozchodné tratě 1 520 mm.


Širokorozchodné jsou také stroje EffiShunter 1600 finského dopravce Fennia Rail Oy

Odkazy:

  1. CZ LOKO – Wikipedie
  2. Effishunter 1600 na webu výrobce
  3. ArcelorMittal – Wikipedie
  4. ArcelorMittal Kryvyi Rih – Wikipedia (anglicky)
  5. Krivoj Rog – Wikipedie

Úvodní obrázek: EffiShunter 1600 na továrním snímku

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy