Elektrifikácia tratí na Slovensku
Aky je vás názor o tom ze kedy budú hlavné trati elektrifikované na Slovensku?Teraz mozete pocut ze elektrifikajú trat medzi Zvolenom a Banskou Bystricou kedy to bude hotové?A trat 160 Zvolen Filakovo ked elektrifikujú kde bude diesel?Ja tesím ze elektrifikujú.Ale len do Filakova bude elektrifikovaná.Podla mna je to hloupost cely trat musia elektrifikovat.A este jedna otázka ked elektrifikujú trate diesele predajú do Kuba alebo niekde?A budeme na to mat dostatok rusna?
Podradené diskusné témy
1. v trhovom hospodárstve nemožno nikoho diskriminovať, platí rovný prístup na železničnú sieť, hovorí sa tomu liberalizácia prístupu na železničnú sieť.
2. LTE by vďačne a to hneď pri zajtrajšej jazde do Žiaru nad Hronom nasadilo elektrickú lokomotívu (vlastní 185-ku). Nemá a ani tak skoro nebude mať prechodnosť na ŽSR (rušenie koľajových obvodov) a majiteľ siete sa ani tak skoro nebude ponáhľať niečo s tým urobiť. Z jednoduchého dôvodu: aby nenastala invázia zahraničných elektrických lokomotív (ochrana domácich monopolných dopravcov? Možno!). Vzhľadom na to, že na ŽSR a SŽDC môžu jazdiť len elektrické lokomotívy ČD, ZSSK a ZSSK Cargo(výnimkou sú stroje MÁV V43 a V63, stroje PKP okrem panťákov len po prechodové stanice), tak súkromný operátor nemá šancu si zabezpečiť elektrickú lokomotívu, s ktorou by mohol jazdiť (viď aj bod 4).
3. Motorové lokomotívy poskytujú operátorovi väčšiu flexibilitu a prechodnosť. Jestvuje možnosť odkúpiť ich z podnikov, ktoré vlastnia vlečky, alebo zo zahraničia, kam ich socialistické Československo vyvážalo.
4. Slovenské elektrárne poskytujú veľkoodberateľom veľké množstvenné zľavy. Súkromný operátor by nezískal takú zľavu a nemohol by cenou za prepravu konkurovať štátnemu dopravcovi.
5. Je všeobecne známe, že České dráhy i ZSSK (ešte pred delením) podpísali dohodu, že nebudú ani odpredávať lokomotívy určené na vyradenie súkromným dopravcom.
6. Nakoniec aj štátne ZSSK behajú s motormi pod "drôtmi" - s radom 754 na EURegiách: Devínska Nová Ves - Leopoldov (ďalej mimo drôtov do Nitry a Nových Zámkov). A tiež s 2143 ÖBB (Devínska Nová Ves - Bratislava hl. st. - Bratslava-Nové Mesto. Skrátka, na ÖBB aj inde v Európe je taký trend. Niekedy a niekde je z dopravných dôvodov výhodné jazdiť s motormi aj pod trolejom.
Nepreferujem motorovú trakciu, ale kladiem si otázky, prečo sú veci také, aké sú a hľadám odpovede. Iste ma ešte niekto doplní.
výkony žel.dopravy v r.2003 - 10 113 mil.t.km
výkony cestnej dopravy r.2003 - 25 710 mil.t.km
všade sa píše, že železnica prepravý najviac tovaru, napriek tomu železnica - 50, 521 mil.t., cesty - 185, 217 mil.ton...
zdroj: http://www.telecom.gov.sk/vud/idic/index.htm
Ešte k tomu ZSCS bude mať na trhu stále menší vplyv a málo iných dopravcov vlastní elektriku - BRKS, SŽDS,... Elektrifikácia bude mať efekt len vtedy, ak bude dopravca musieť po elektrickej trati elektrickou mašinou, alebo ak bude pri jazde motorom sankcionovaný. Musíme dopravcov motivovať, lebo my tu vyhadzujeme miliardy za elektrifikáciu a oni si tu jazdia s motorovými rušňami - kde odišla ekológia?
České _dráhy:Připustme,že všechny tratě zadrátujete,stejně budete potřebovat vozidla nezávislé trakce,protože jsou napěťové výluky,mimořádné události atd. čili argumenty ohledně nákupu,skladování apod.neberu a že lidi kradou,to ano,krást se dá i el.energie.Jedine,že by se oprášila trakce parní.To mě osobně by se líbilo moc. Stejné ohrožení život. prostředí představují elektrárny,které vyrábějí el.energii,a myslím podstatně horší,např jaderný odpad,nedej bože jejich havárie.tepelné el.to samé kam s odpadem po odsiření a popelem.
fakt nevím,chtělo by to spočítat,ale těžko to uděláte,když nemáte přístup k údajům, z kterých se to dá spočítat,jsou to od nás jen spekulace.Možné je zde opravdu vše.
Garin: Děkuji za toto hodnocení, já se ovšem za odborníka vůbec nepovažuji,to je jen můj logický úsudek,který mě napadnul,když jsem se trochu nad tím zamyslel. Stálo by to za to spočítat,ale je to hrozná a dlouhá práce,navíc nemám ani přístup k statistikám a hlavně číslům kolik co stojí apod. Je to mnoho údajů,aby vám vyšla skutečná cena třeba za jeden kilometr v elektické a také v dieslové trakci k porovnání,možná bychom se pak divili,protože elektrická trakce už by nemusala být levnější. opravdu nevím,ale moc by mě to zajímalo. Protože,když dám ne zrovna asi dobrý příklad, ale přesto např: dopravní podniky taky provozují autobusy a trolejbusy,nikde jsem neslyšel,že by chtěli co nejvíce autobusy nahrazovat trolejbusy,nebo že je provozování trolejbusů levnější než autobusů.
S vozidli motorové trakce u nás je to dost špatné,jsou to jen samé remotorizace a modernizace,vývoj úplně nových vozidel se zastavil někdy před dvaceti lety,posléze zanikl úplně se zánikem ČKD.
Státníci dávají přednost elektrické trakci z jednoho prostého důvodu,protože el.energii si sami vyrábíme a můžeme ji též vyvážet,protože ji máme nadbytek,kdežto ropu musíme dovážet a to dost ovlivňuje schodek obchodní bilance,import převažuje oproti exportu a to je z hlediska politické popularity a výsledku dost špatné,neboť je to jeden z údajů,který ukazuje,jak je dané vedení státu úspěšné. a jak víme železnice v našich obouch státech je jejich 100% vlastnictvím.Proto ani nemejí zájem toto spočítat,co je ve skutečnosti levnější,zde bych vyděl jádro problému.
Zdeněk: Děkuji za upřesnění,ale opravdu je to složité,že se do toho také nebudu pouštět.
Len tak na okraj doplním, že OKD jazdí aj na slovenských koľajách. S "brejlovcami" 753 zachádza do Kútov a pod hlavičkou (zrejme dcérskej spoločnosti ŽDD, a.s.) jazdia stroje OKD 740 do Serede, Cífera a zúčastňujú sa aj na servisných prácach pri modernizácii koridoru v úseku Šenkvice - Trnava.
Okrem toho sa tiež nazdávam, že motorová trakcia dovoľuje súkromným operátorom byť flexibilnejší pri splnení požiadaviek prepravcov. A ďalší fakt: pri terajšej politike štátnych dopravcov asi nepripadá do úvahy, aby si mohli zabezpečiť vhodné hnacie vozidlá závislej trakcie.
ad Čmoudík:
Nevím jak je to na Slovensku, ale v ČR je rozdílná cena pro vozidla závislé a nezávislé trakce na "zadrátované" trati. Je to uvedeno v příloze č. 4 k výměru MF č. 01/2005
"Maximální ceny a určené podmínky za použití vnitrostátní železniční dopravní cesty celostátních a regionálních drah při provozování regionální dopravy" - viz:
http://www.szdc.cz/SZDC_soubory/Prohlaseni/C_vymer_2005.pdf. Výpočtový vzorec je ale tak komplikovaný, že se mi nechce bádat nad tím, zda je výhodné jet po takové trati dieslem nebo elektrikou, ale kdo chce, ten to zkusit může. Pro ilustraci přikládám pohled na část přílohy:
Elektrifikace tratí má několik efektů. Prvním z nich je snížení přímých provozních nákladů dopravce, protože elektrická energie je levnější než motorová nafta; dalším efektem je zrychlení dopravy, protože trakční dynamika elektrické lokomotivy je jiná než u motorové lokomotivy - vlak tažený E lok se rychleji rozjíždí – 3 MW trakčního výkonu jsou přece jen víc než 1,1 MW u 749/751 nebo 1,3 MW u 750/753, nebo 1,4 MW u 754 a to je ještě prvotní výkon spalovacího motoru, který se snižuje o ztráty pro pomocné pohony, ztráty na trakčním generátoru atd. atd.; třetím efekt se projevuje v údržbě. Elektrické lokomotivy, alespoň u ČD mají do provozního ošetření proběhy cca 4 500 km, motorové cca 1 200 km. Čili při teoreticky stejných nákladech na jednu normohodiny údržby obou trakcí jsou náklady na údržby E lok cca třetinové … na obtížně sklonových tratích – např. České Budějovice – Horní Dvořiště se náklady vozily 2x749/751 + 2x749/751 jako postrk; dneska se vozí 2x230/240; tedy jednak rychleji, jednak z hlediska nákladů na údržbu mnohem efektivněji.
asi sme sa nerozumeli. LTE vlastní lokomotívu radu 185 (výrobca Bombardier Transportation, Nemecko). Je stavaná na dva systémy: 15kV, 16,7 Hz a 25 kV 50 Hz, takže ten Žiar by zvládla. Nedokázala by však ísť pod jednosmerným systémom. Taká obojživelná (navyše aj jednosmerka je napríklad rad 189).
Pre zaujímavosť: 185.045 Railion bola 25.1. 2005 s nákladným vlakom v Bratislave-Petržalke.