Na Švestkové dráze skončila sezóna

» Návrat

Pridané: 4.11.2017 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Na Švestkové dráze skončila sezóna O víkendu 28 a 29. října 2017 společnost AŽD Praha ukončila první sezónu na turistické lince T4 Ústeckého kraje vedoucí po tzv. Švestkové dráze, tedy lokálce mezi Lovosicemi a Mostem. Jak je známo, větší část této trati, konkrétně úsek Čížkovice – Obrnice, tento náš světoznámý výrobce zabezpečovací techniky od loňského roku vlastní, když jej odkoupil od státu pro účely testování svých výrobků.

 

 

 

O tom jsem při spuštění této linky v režii nového dopravce na našich stránkách reportážně informoval. A když jsem si na nich nedávno přečetl informaci, že provoz bude ukončen jízdami mimořádné soupravy, bylo mně jasné, že se jich zúčastním. Jestliže tedy před několika dny jízdu po Švestkové dráze běžným vozidlem ukázal můj drážďanský kolega formou aktuality o rozloučení soukromém, tak moje reportáž pojednává o mimořádně nasazené soupravě při loučení oficiálním. Tu tvořila bardotka 749.039-4 se salonním vozem, postaveným z přípojného vozu někdejší řady 050 ČSD. Pro návštěvu této víkendové akce jsem si vybral sobotu 28. října. A vzhledem k počasí to bylo myslím dobré rozhodnutí. Lístek do Lovosic a zpět jsem si koupil v e-shopu ČD a v sobotu časně ráno jsem vyjel z pražského hlavního nádraží.


Salonní vůz 60 54 89 29 001-1, stvořený z „dlouhého balmu“, v Mostě © Jiří Řechka

Moji cestu z domova na nádraží i první minuty jízdy rychlíkem provázel drobný déšť. Když jsem po hodinové jízdě vystoupil v Lovosicích, bylo již jen zataženo, ale spíš nevlídno. Zůstal jsem v nádražní hale a očekával přistavení soupravy ke čtvrtému nástupišti, jak se objevilo na informační tabuli. Když jsem usoudil, že se čas toho úkonu blíží, vydal jsem se ke kolejím. Světla, také díky zamračené obloze, zatím moc nebylo. Po zhotovení záběrů přítomných Regionov jsem se už mohl věnovat očekávané soupravě, která právě přijížděla. Ale v tom mou pozornost upoutal motorový vozík pro diagnostiku geometrických parametrů koleje společnosti SŽDC s nálepkou zkouška. Po zhotovení několika snímků toho vozidla jsem přešel na čtvrté nástupiště a věnoval jsem fotografickému zaznamenání mimořádné soupravy.


Motorová měřicí drezína z produkce CZ LOKO © Jiří Řechka

Do jejího odjezdu zbývalo dost času a na nástupiště začali přicházet první cestující. Byl jsem zvědav, kolik se jich na první jízdu v předposlední den provozu dostaví. Myslím, že na počet cestujících mělo také vliv nepříznivé počasí. Přesto se první jízdy do Mostu zúčastnil slušný počet cestujících, alespoň podle toho, co jsem před odjezdem spatřil. Já jsem se během jízdy nacházel na jiném místě než v salonu, abych mohl zhotovit trochu zajímavé snímky; jak se mně to povedlo, můžete posoudit v připojené galerii. Na trase vlak doprovázela řada šotoušů. První jízda skončila v Mostě, kde bardotka objela soupravu a po několika minutovém pobytu se vlak vydal na zpáteční jízdu do Lovosic. Pro zpáteční cestu jsem se domluvil s vlakvedoucím na možnosti zhotovení dalších snímků pro změnu na zastávkách a stanicích.


Vlak při zastavení v Bělušicích © Jiří Řechka

Při zpáteční jízdě bylo cestujících méně a někteří také využili možnosti vyfotografovat si vlakovou soupravu při zastavení. Cestující také mohli během jízd využít služeb bufetové části salonního vozu a zakoupit si občerstvení. Po příjezdu do Lovosic a vystoupení cestujících došlo k opětovnému připravení soupravy na další cestu, tentokráte kratší, pouze do Třebívlic. Zvažoval jsem ještě i tuto jízdu, časově mi vše vycházelo a bez problémů bych mohl odjet svým rychlíkem zpět do Prahy. Nakonec jsem se rozhodl, že zůstanu v Lovosicích, a z mého pohledu jsem udělal dobře. Před objektiv mého fotoaparátu se tak totiž dostaly lokomotivy a motorové vozy, které jsem do toho okamžiku ve svém archivu neměl. V prvém takovém případě jsem trochu uspěchal odchod ze čtvrtého nástupiště a o kvalitní záběr tak přišel.


730.015-5 projíždí podél lovosického 4. nástupiště © Jiří Řechka

Naštěstí jsem se včas otočil nazpět, a tak jsem si mohl v předchozí mé reportáži zmiňovanou ponorku 730.015-5, která mě chyběla, vyfotografovat na vlaku, který kolem čtvrtého nástupiště projížděl. Není to přesně podle mé představy, ale konečně je v mém archivu. Po půlhodinové přestávce bardotka s vlakem odjela do Třebívlic, aby se po hodině opět vrátila. Do mého návratu do Prahy zbývalo něco přes dvě hodiny, a tak jsem se věnoval provozu na lovosickém nádraží. Po návratu domů jsem zjistil, že mám na kartě i další do té doby se mému objektivu vyhýbající hnací vozidla. Ale vraťme se ještě do Lovosic. Jaká byla obsazenost na odpoledních a nedělních jízdách nevím, nicméně si zde dovolím citovat z tiskové zprávy AŽD k závěru sezóny, že v jejím průběhu bylo linkou přepraveno téměř 4 500 cestujících.


Vystupování nečetných cestujících v Mostě © Jiří Řechka

Na Švestkové dráze byla uspořádána také řada kulturních akcí, zejména první ročník divadelních představení na kolejích. Podle této zprávy se chystají na příští sezonu další aktivity, které mají zpříjemnit cestu a také zvýšit bezpečnost na přejezdech. A snad se časem podaří obnovit každodenní provoz, jak si přeje i Ústecký kraj, alespoň podle jedné zprávy o nadcházejících světlých zítřcích lokálky. Příjezdem mého rychlíku, který o víkendech tvoří CityElefant, byl zakončen můj pobyt v Lovosicích a také moje rozloučení se Švestkovou dráhou. Nezbývá než jí popřát do příští sezóny množství spokojených cestujících a další úspěšné aktivity nejen kulturní a turistické, ale hlavně ty, které souvisí s vývojovou a výrobní činností společností AŽD Praha. Švestková dráha má být v první řadě zkušební tratí pro její nové výrobky.


Rekonstruované kolejiště v Třebenicích © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. AŽD Praha – Wikipedie
  2. AŽD Praha s.r.o. – oficiální web
  3. Švestková dráha na Společném portálu soukromých železničních tratí v severních Čechách
  4. Železniční trať Čížkovice–Obrnice – Wikipedie
  5. Turistická linka T4 - AŽD Praha s.r.o.
  6. Renesance lokálky. AŽD chce vrátit na Švestkovou dráhu každodenní provoz – Zdopravy.cz
  7. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek. Souprava AŽD ve stanici Podsedice © Jiří Řechka

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 106     Stránky: / 4        

Foto 28.10.2017 - Lovosice: informační panel v odjezdov ...

Foto 28.10.2017 - Lovosice: 814.145 © Jiří Řechka

Foto 28.10.2017 - Lovosice: 814.070 © Jiří Řechka

Foto 28.10.2017 - Lovosice: 814.145 © Jiří Řechka

Foto 28.10.2017 - Lovosice: 749.039, turistická linka T ...

Foto 28.10.2017 - Lovosice: MMD.2 01 © Jiří Řechka

Foto 28.10.2017 - Lovosice: MMD.2 01 © Jiří Řechka

Foto 28.10.2017 - Lovosice: MMD.2 01 © Jiří Řechka

Foto 28.10.2017 - Lovosice: MMD.2 01 © Jiří Řechka
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 17         Výpis:    
» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 5.11.2017 18:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Švestkové dráze skončila sezóna

Aleš Liesk. Ano, na 3kolejné trati ( ta je u nás pouze právě z Prahy do Poříčan) jsou vjezdová náv. na lávce, ale jde to i tak, že na jedné straně je krakorec s 2 návěstidly a na druhé straně je stožárové. V souběhu tratí, pokud to profil dovoluje, bývají vjezd. náv. samostatné stožárové pro každou trať, aby se nemusela u té trati, přicházející zleva, měnit návěstní strana. Kvůli oblouku bývá i staničené jinde.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 5.11.2017 17:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Švestkové dráze skončila sezóna

vjezdová návěstidla na lávce se asi vyskytují dost vzácně
Na tří- a vícekolejkách to jinak ani nejde, totéž platí o souběhách tratí.
Tříkolejku máme třeba z Prahy do Poříčan, vícekolejné souběhy třeba před Libní od Mas / hl.n., v Prosenicích od Přerova / Dluhonic apod.
Jestli to je "vzácně" či nikoliv nechť si každý určí sám

» brejlovec Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 491 5.11.2017 13:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Švestkové dráze skončila sezóna

musím poděkovat i já za správný název, také jsem netušil, že se jedná o lávku

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 5.11.2017 13:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Švestkové dráze skončila sezóna

V Praze jsou krakorce i na levobřežním úseku trati Rokytka - Holešovice, možná i jinde.

A naprostá většina daňových poplatníků nejsou zároveň zákazníci kamionového dopravce, tudíž hradí-li silniční dopravu částečně stát, jde to naúkor většiny občanů. V případě nákladní dopravy tedy nelze srovnávat regulérní "konkurenční boj" mezi kamiony a nákladními vlaky, protože podmínky jsou nerovné.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 5.11.2017 12:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Švestkové dráze skončila sezóna

Návěstidla na krakorci bývala, (možná ještě jsou) v žst Praha - Veleslavín. On to vlastně nebyl úplně čistokrevný krakorec, ale spíš taková muří nožka, z jedné strany byla návěstidla a z druhé mohutné betonové protizávaží.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 5.11.2017 11:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Švestkové dráze skončila sezóna

Maxi, zákazník není blb a umí si spočítat, co je pro něj výhodné a co ne. Takže když je kamion rychlejší a levnější, proč se zlobit s drážní dopravou? Kdy už ti to konečně dojde?!? A jistý skorosoudruh tomu říká neviditelná ruka trhu. A že během týdenní stávky v plovně 90. let vlaky nejezdily, jsem viděl a vůbec mi to nevadilo, protože jsem vlastnil služební auto.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 5.11.2017 9:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: návěstidla nejsou na krakorci ale na lávce

Že to není krakorec, to jsem samozřejmě věděl, ale jak se tomu "nekrakorci" říká odborně nikoliv. Lávka mne sice v té souvislosti nenapadla (spíš asi brána či rám), ale poučení akceptuji a děkuji za ně.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 5.11.2017 8:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Švestkové dráze skončila sezóna

A ještě si dovolím připomínku k popisce obr. 46: Když je řeč o činnosti AŽD, tak bychom se měli držet terminolohie - návěstidla nejsou na krakorci ale na lávce (krakorec je upevněn jen na jednom stožáru). Je tu ovšem unikátní souběh tratí - vjezdová návěstidla na lávce se asi vyskytují dost vzácně. (že jsou vjezdová, hádám podle toho, že neplatí pro posun - označení stejně širokými bílými a červenými pruhy)

» janek74 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 4.11.2017 18:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Švestkové dráze skončila sezóna

Držím palce, aby sa vlk nasýtil, a aj ovca ostala celá. Tak, ako samospráva mohla si dohodnúť obsluhu v prospech obyvateľov regiónu, tak pre AŽD úspešnú vývojovú činnosť. Dúfam, že zo "zatratenej" lokálky sa stane najmodernejšia trať (v rámci možnosti).

K tej optimalizácii:
veľmi smutné, keď sa tá optimalizácia nákladovo rozdelí aj medzi daňovníkov, ktorí raz za čas si sadnú nanajvýš na bicykel... (pripomína mi to snahu investorov na Slovensku do súkromných "nebankových" spoločností, ktorí naleteli na nereálne sľuby (výnosy z vkladov), a nakoniec to celé krachlo, a oni čakali odškodnenie od štátu...)

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 4.11.2017 13:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Švestkové dráze skončila sezóna

Dobře jim tak!

nasledujúce príspevky »