ČD investují do vozidel pro Olomoucký kraj půl miliardy

23.10.2019 8:00 Vanda Rajnochová, Zdroj: České dráhy - tisková zpráva

ČD investují do vozidel pro Olomoucký kraj půl miliardy

Cestující v Olomouckém kraji čeká v rámci regionální železniční dopravy celá řada novinek. Na základě desetiletých smluv, které národní dopravce uzavřel s Olomouckým krajem, budou na Hané a Jesenicku jezdit vozidla jednotného vzhledu. Dle dohody s Olomouckým krajem bude vnější nátěr v korporátních barvách dopravce, příslušnost k regionu pak představují polepy prezentující Olomoucký kraj. ČD se zároveň zavázaly zmodernizovat vnitřní prostory vozidel.

„Nové smlouvy začnou platit 1. ledna 2020, přeměna vozového parku je tak již v plném proudu. V depu Českých drah v Olomouci jsme dnes [21.10.2019] představili první upravená vozidla. Modernizace zahrnuje v první fázi investici ve výši zhruba 16 milionů korun, proměnou prostupně prochází zhruba třicítka vozidel, včetně lokomotiv,“ říká místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Radek Dvořák.

Změna se netýká pouze exteriéru, ale také interiéru vozidel. Kromě nejmenších lokálkových motoráčků řady 810 bude novinkou ve vlacích Wi-Fi připojení k internetu, zásuvky 230 V / USB pro napájení drobné elektroniky, jako jsou například mobilní telefony, tablety nebo notebooky, audiovizuální informační systém, který ukáže aktuální polohu vlaku, cestující informuje o příštích zastávkách a jehož součástí budou i vnější směrové tabule. Moderní informační systém podstatně usnadní cestování nevidomým a neslyšícím, a také lidem, kteří na dané trati jezdí jen příležitostně. Cestujícím s jízdním kolem usnadní cestování ve vlaku háky na kola. Vozidla budou mít nově také GPS lokalizaci pro vzájemný kontakt mezi dispečinky Českých drah a Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (IDSOK).


Dvojice jednotek Regionova v polepu pro Olomoucký kraj

Také malé motoráčky řady 810 nabídnou podstatně vyšší komfort. Všechny vozy nasazené v souborech Haná a Sever budou modernizované. Nabídnou nové pohodlnější, textilií čalouněné sedačky s vysokými zádovými opěrkami. Kompletní modernizací prošly také toalety. Vozy mají nově dosazeny polospouštěcí okna, která díky účinnější tepelné izolaci zlepší tepelnou pohodu uvnitř vozů.

„První vozidla, která budou nejpozději od 1. ledna 2020 jezdit na tratích v Olomouckém kraji a zajišťovat základní dopravní obslužnost podle nových smluv, dostala jednotný kabát. Každý tak pozná, že cestuje s Olomouckým krajem,“ uvádí náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jan Zahradníček a dodává: „Postupně projde modernizací také jejich interiér. Například částečně nízkopodlažní motorové jednotky Regionova nabídnou cestujícím elektrické zásuvky, USB porty a Wi-Fi připojení. Motorové vozy řady 810 budou mít nově háky na kola.“


Manažeři ČD představují upravená vozidla zástupcům Olomouckého kraje

Cestující se s vlaky nového vzhledu Českých drah a Olomouckého kraje již mohou setkat například při cestě osobními vlaky mezi Olomoucí do Drahanovicemi, kde je nasazena modernizovaná motorová jednotka 814 Regionova.

Největší investicí Českých drah je nákup a modernizace 12 jednotek se sníženou podlahou řady 646 výrobce Stadler Pankow. První jednotky by měly vyjet na koleje v příštím roce. Vozidla České dráhy nyní připravují pro provoz vlastními silami, zároveň se připravuje vyhlášení veřejné zakázky na jejich rozsáhlejší modernizaci.

Tyto jednotky nabídnou komfortní cestování. Jsou vybaveny sedačkami s textilním čalouněním, audiovizuálním informačním systémem, sníženou podlahou pro snadný nástup cestujících, včetně osob na invalidním vozíku, pro které je k dispozici také bezbariérové WC. Cestování ve vlacích bude velmi pohodlné i díky kvalitnímu odhlučnění a umístění pohonu do speciálního samostatného článku, který je oddělen od prostor pro cestující.


Radek Dvořák v interiéru Regionovy pro Olomoucký kraj

V rámci provozních souborů Haná a Sever vypraví České dráhy za rok více než 88 000 spojů, které na regionálních tratích najedou 2,349 mil. kilometrů ročně. České dráhy uzavřely s Olomouckým krajem také smlouvu na zajištění regionální vlakové dopravy v elektrické trakci: Elektrická síť – střed a Elektrická síť – nová infrastruktura. Tady budou České dráhy zajišťovat dopravu do konce roku 2022, tedy do doby, než bude dokončena modernizace a elektrifikace trati Olomouc – Uničov – Šumperk. Provozní soubor Elektrická síť zahrnuje ročně dalších 3,270 mil. vlakokilometrů, které vlaky Českých drah v regionu najezdí.

Novinky v regionálních vlacích

  • audiovizuální informační systém, který usnadní cestování a orientaci především nevidomým, slabozrakým a neslyšícím, ale také cestujícím, kteří na dané trati cestují méně často;
  • Wi-Fi připojení k internetu v motorových jednotkách 814 Regionova a 646 Stadler;
  • komfortnější interiér, především nové čalouněné sedačky s vysokou zádovou opěrkou a nové WC v motorových vozech 810;
  • po nasazení motorových jednotek 646 Stadler více vlaků se sníženou podlahou přístupných osobám se sníženou schopností pohybu, např. vozíčkáři, cestující s kočárky, senioři;
  • zásuvky 230 V / USB.

Úvodní ilustrační obrázek: Redakčně upravená vizualizace motorové jednotky Stadler pro Olomoucký kraj;
původní je k nahlédnutí v archivu

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy