Naše téma: Moderní vlaky pro Jihomoravský kraj

23.12.2019 8:00 Mgr. Michal Tobrman Zdroj: Škoda Transportation - tisková zpráva

Naše téma: Moderní vlaky pro Jihomoravský kraj

Společnost Škoda Transportation byla vybrána jako dodavatel nových elektrických jednotek pro Jihomoravský kraj. Celkem skupina dodá 37 elektrických jednotek typu RegioPanter a zajistí také jejich full servis. Hodnota základní dodávky činí více než 6,5 mld. Kč. [Tuto skutečnost oznámil vybraný dodavatel formou tiskové zprávy v pátek 20. prosince tohoto roku. Zda jde o zvěst potěšující nejen pro něj samotného, o tom si můžeme podebatovat v naší pravidelné rubrice po přečtení původního textu.]

Naše jednopodlažní jednotky z rodiny RegioPanterů našly v posledních letech svoje uplatnění a oblibu v regionální, příměstské a meziměstské dopravě. Podpisem této smlouvy se výrazně rozrůstá rodina těchto škodováckých vlaků, které přispěly k výraznému zkvalitnění železniční dopravy,“ říká předseda představenstva a prezident skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina.

Vlaky budou tvořit páteř železniční dopravy na jižní Moravě. Primárně budou nasazeny na lince S2 – Křenovice horní nádraží – Brno hl.n. – Březová nad Svitavou a S3 – Vlkov u Tišnova – Brno hl.n. – Břeclav. V případě elektrifikace dalších tratí je předpoklad provozu i na dalších linkách. Financování projektu z většiny zajistí dotace z Operačního programu Doprava. Třicet jedna vozidel bude ve čtyřvozovém provedení s kapacitou 333 sedadel a šest kusů bude dvouvozových se 146 místy. Všech 37 jednotek bude dodáno do prosince 2022.


Jednotka RegioPanter pro České dráhy © Škoda Transportation

Brzy bude v ČR v provozu již více než sto těchto moderních vozidel. Navíc v příštím roce vyjedou do provozu také na Slovensku a v roce 2022 i v Lotyšsku,“ říká Tomáš Ignačák, místopředseda představenstva skupiny Škoda Transportation a doplňuje: „Nová generace z řady RegioPanterů zatraktivní železniční dopravu na území Jihomoravského kraje. Součástí zakázky je i možnost dodatečné zvýšení kapacity vložením dalších vozů a zároveň možnost poskytování full servisu po dobu 30 let jejich provozu.“

Moderní jednotky budou dodávány v provedení 2. třídy. Multifunkční oddíly umožňují přepravu vysokého počtu jízdních kol, kočárků a objemných zavazadel. Samozřejmostí jsou vyhrazená místa pro imobilní cestující a jejich doprovod a bezbariérové toalety. Široké vstupní dveře a nízkopodlažní nástup umožní pohodlnou a rychlou výměnu cestujících.


Jednotka RegioPanter pro Plzeňský kraj © Škoda Transportation

Vlaky budou standardně plně klimatizované, vybavené moderním audiovizuálním systémem, zásuvkami s USB portem pro napájení PC, Wi-Fi, kamerovým systémem a systémem ETCS. Dle požadavku kraje bude cestující mít možnost odbavení přímo ve vlaku. Zároveň ve vlacích bude systém počítání cestujících, který je nezbytným prvkem pro sledování vytíženosti a obsazenosti vozidel. Dopravci tím umožňuje lépe plánovat spoje a snižovat provozní náklady.

Dovětek redakce:

Kdo o jednotkách typu RegioPanter není příliš dobře informován, může své znalosti doplnit nahlédnutím do příslušného hesla Wikipedie nebo na produktovou stránku výrobce. Užitečné může být také využití možností, které v tomto směru nabízí níže uvedená sekce Súvisiace odkazy. A na takovémto základě se každý může dobrat odpovědi na diskusní otázku, naznačenou už v úvodním odstavci:

Je zvěst o výběru těchto vozidel Jihomoravským krajem všeobecně dobrá zpráva?

Úvodní obrázek: Vizualizace elektrické jednotky pro Jihomoravský kraj © Škoda Transportation

Původní tiskovou zprávu upravil a dovětkem v úvodu i závěru opatřil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy