Novinky v jízdním řádu 2020 ve Zlínském kraji

11.12.2019 8:00 Vanda Rajnochová Zdroj: České dráhy - tisková zpráva

Novinky v jízdním řádu 2020 ve Zlínském kraji

V neděli 15. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2020. K novinkám v regionální vlakové dopravě ve Zlínském kraji bude patřit zavedení nových nočních vlaků na trase Přerov – Zlín nebo večerních spojů na trati Přerov – Uherské Hradiště – Veselí nad Moravou. V regionu také začne platit Tarif Zlínského kraje. Nový jízdní řád bude platit do soboty 12. prosince 2020. Regionální vlaky ve Zlínském kraji ujedou v době platnosti jízdního řádu 2020 celkem 2,6 mil. vlakokilometrů.

České dráhy vypraví v kraji v pracovní dny v průměru 328 regionálních spojů, o víkendech 281, což představuje průměrně 315 vlaků denně.

Jednou z novinek v regionální železniční dopravě bude rozšíření IDS Olomouckého kraje do stanice Hulín a IDS Jihomoravského kraje do stanice Staré Město u Uherského Hradiště.

Důležitou změnou v jízdním řádu regionálních vlaků bude zpravidelnění dopravy, a to jak četností, tak hlavně datumovým omezením, většina vlaků pojede denně. Zavedeny budou nové vlaky jak ve špičce, tak i ve večerních hodinách. Nově budou vlaky jezdit v relaci Přerov – Zlín nebo také Přerov – Uherské Hradiště – Veselí nad Moravou a zpět.


Mapa tratí obsluhovaných Českými drahami v roce 2019

Změny v tarifní oblasti

Od 15. prosince 2019 bude ve Zlínském kraji platit ve veřejné dopravě Tarif Zlínského kraje (TZK). Krajský tarif bude platit v osobních a spěšných vlacích na všech tratích Zlínského kraje v rámci vnitrokrajských cest do všech železničních tarifních bodů ve Zlínském kraji, a také ve vybraných vlacích kategorie R ve stanovených úsecích s následujícím přesahem:

 • na trati 303 platí TZK do stanice Kojetín,

 • na trati 330 platí TZK do stanice Moravský Písek,

 • na trati 340 platí TZK do stanice Veselí nad Moravou.

V integrovaných spojích dálkové dopravy budou v rámci vnitrokrajských cest uznávány a prodávány jízdní doklady podle tarifu Českých drah TR 10 nebo Tarifu Zlínského kraje, a to na uvedených linkách a úsecích:

 • R13 – všechny vlaky linky v úseku Moravský Písek – Hulín,

 • R18 – všechny vlaky linky v úseku Luhačovice/Veselí nad Moravou – Hulín,

 • Ex2 – všechny vlaky linky v úseku Valašské Meziříčí – Horní Lideč.

Jízdenky dle TZK budou vydávat České dráhy u vnitrokrajských cest do všech železničních stanic Zlínského kraje a budou vzájemně uznávány mezi železničními dopravci. Zakoupit je bude možné pouze v papírové podobě.


Počet pokladen ČD v kraji se výrazně sníží (28.10.2009, Horní Lideč)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Nejvýznamnější změny ve Zlínském kraji

 • Nový spěšný vlak pojede z Přerova (odj. 0:16) do stanice Zlín střed (příj. 0:57), tento vlak bude přípojem k Ex 525 z Prahy hl.n.

 • Na trati Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm pojedou dva nové páry vlaků s odjezdy z Valašského Meziříčí v 6:29 a 22:55 a z Rožnova pod Radhoštěm v 6:59 a 23:18.

 • Na trati Valašské Meziříčí – Kojetín pojede vlak s odjezdem z Bystřice pod Hostýnem v 6:23 o jednu hodinu dříve. Tímto posunem vzniká nově přípoj ve stanici Hulín na Zlínský expres směrem do Prahy. Nový vlak (prodloužení stávajícího vlaku) pojede z Holešova do Valašského Meziříčí s příjezdem ve 20:36 a s napojením na vlak do Rožnova pod Radhoštěm. Nový pár vlaků rozšíří nabídku ve večerních hodinách nabídku v úseku Kroměříž – Bystřice pod Hostýnem a zpět. Poslední novinkou na této trati bude nový vlak z Valašského Meziříčí s odjezdem ve 22:23 do Kroměříže (příj. ve 23:30)

 • Na trati Otrokovice – Vizovice pojedou nové vlaky v relacích Zlín střed – Otrokovice s odjezdem v 6:17 a 20:40, Otrokovice – Zlín střed v 19:48, Zlín střed – Vizovice v 8:05, Otrokovice – Vizovice v 11:48 a Vizovice – Otrokovice v 12:57.

 • Dále budou zavedeny nové vlaky Přerov – Uherské Hradiště – Veselí nad Moravou s odjezdem ve 22:43, Hodonín – Přerov s odjezdem ve 21:41, sobotní vlak Přerov – Staré Město u Uherského Hradiště s odjezdem ve 21:24 a příjezdem ve 21:53.

  Od 15. prosince 2019 bude rozšířena platnost IDS Olomouckého kraje do stanice Hulín a od 1. ledna 2020 bude rozšířena platnost IDS JMK až do stanice Staré Město u Uherského Hradiště.


  Staré Město u Uherského Hradiště se stane součástí IDSOK (28.10.2009)
  © PhDr. Zbyněk Zlinský

Obnova vozidel ve Zlínském kraji

Tratě ve Zlínském kraji jsou rozděleny do čtyř provozních souborů. České dráhy budou zajišťovat regionální železniční dopravu ve třech souborech:

 • Provozní soubor Zlínský kraj – střed (PS A) bude nově obsluhován pouze modernizovanými vozidly Regionova, a to v počtu 8 kusů.
 • Provozní soubor Zlínský kraj – vozba závislé (elektrické) trakce (PS C) bude obsluhována tak jako doposud soupravou s řídícím vozem a dvěma vozy Bdmtee v celkovém počtu 5 souprav, novinkou je Wi-Fi v řídicím voze.
 • Provozní soubor Zlínský kraj – tratě č. 303 Kojetín – Valašské Meziříčí, č. 281 Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm a č. 305 Kroměříž – Zborovice (PS D) bude obsluhován moderními jednotkami PESA v počtu 6 kusů, jednou modernizovanou motorovou jednotkou Regionova a třemi kusy modernizovaných motorových vozu řady 810.

V rámci těchto tří provozních souborů budou České dráhy zajišťovat prodej jízdních dokladů v pokladnách ČD v 17 železničních stanicích.


Vozy řady 842 ČD přijdou o výkony hlavně na Vláře a přejdou na Ostravsko
(28.10.2009, Vlárský průsmyk) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Platba kartou ve vlacích ČD

Od 15. prosince 2019 České dráhy zavádí kontaktní i bezkontaktní platby kartou ve všech vlacích s vlakovým doprovodem. Vlakové čety budou průběžně vybaveny mobilními platebními terminály propojenými s přenosnými osobními pokladnami. Tato služba bude k dispozici v místech, kde je signál.

ČD zůstávají hlavním dopravcem na železnici ve Zlínském kraji (doplněno dne 13.12.2019)

Zástupci Zlínského kraje a Českých drah podepsali desetiletou smlouvu na zajištění regionální vlakové dopravy. Vlaky v barvách národního dopravce budou vozit cestující na linkách Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí – Kojetín a Kroměříž – Zborovice. Jedná se již o třetí kontrakt, který České dráhy se Zlínským krajem uzavřely.

Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Úvodní snímek: Do Luhačovic budou ČD vozit už jen „Slovácké expresy“ (28.10.2009) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Upravil a ilustracemi doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy