V Lužné u Rakovníka se rojily (nejen) „němky“

17.7.2012 8:00 Jiří Řechka

V Lužné u Rakovníka se rojily (nejen) „němky“

Ve dnech 16. a 17. června tohoto roku se konalo mezinárodní setkání parních lokomotiv někdejší řady 52 DR v muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka. Akce, na kterou jsem se domlouval s kamarádem, akce na kterou jsem jel jen díky tomu, že v Kolíně při demolici spadla část objektu do kolejiště. Kamarád nakonec nejel, taky spadl - při česání třešní a zlomil si ruku.

 

 

 

Zprávu jsem si přečetl na webu v sobotu ráno a následovalo zrychlené zjišťování dopravního spojení do Lužné u Rakovníka, sbalení fotografické výbavy a přesun pomocí gumokola ke stanici metra. Na Masarykově nádraží jsem měl nějakou tu minutu volna a mohl jsem si udělat pár dokumentačních fotografií. Můj vlak odjížděl podle jízdního řádu, nutno poznamenat že jsem použil osobák před polednem a vlak byl zcela zaplněn.


854.006 + 80-29.202 na Masarykově nádraží © Jiří Řechka

Při příjezdu do Hostivic jsem spatřil zvláštní nákladní vlak s vápencem, který byl připraven na svou jízdu do Lužné u Rakovníka. Cesta k cíli vyžadovala přestup v Kladně a čas před jejím pokračováním jsem také využil pro zdokumentování provozu na nádraží. Po příjezdu do Lužné u Rakovníka jsem se přesunul do muzea, kde jsem měl asi tři hodiny na fotografování. Zjistil jsem si, kdy má zvláštní nákladní vlak dorazit do Lužné a do té doby jsem mohl v poklidu fotografovat. Bylo nádherné počasí. až jsem si říkal, že by trocha stínu nevadila.


Prezentace parních lokomotiv na paprscích točny muzea v Lužné © Jiří Řechka

Této akce se zúčastnily mašinky ze Slovenska, Polska, Rakouska, Německa a samozřejmě domácí. Podle informací Wikipedie bylo vyrobeno v třinácti evropských továrnách přes šest tisíc dvě stě lokomotiv řady 52. Škoda Plzeň vyrobila celkem 153 strojů. Výroba běžela až do počátku padesátých let. U ČSD byly tyto lokomotivy označeny řadou .555.0. Později byly některé z nich přestavěny na vytápění mazutem a označeny řadou 555.3.
 

„Mazutka“ 555.3008 v kolejišti žst. Lužná u Rakovníka © Jiří Řechka
 
Když se blížil čas příjezdu nákladního vlaku, odešel jsem z muzea, tak jako řada dalších návštěvníků, a čekali jsem, až se objeví. Po jeho příjezdu a odstoupení obou lokomotiv z jeho čela, dotazem u výpravčí jsem zjistili, kdy má náklad vápence pokračovat dál na své cestě. Vlak vedly brejlovci ČD Cargo, pro které to byla jedna z posledních jízd na této dopravě - další vápence má vozit soukromník.
 
Dvojice 753.773 + 753.776 odváží vápenec z Lužné u Rakovníka © Jiří Řechka
 
Nechal jsem proto odjet vlak, kterým jsem se chtěl vrátit do Prahy s tím, že pojedu dalším spojem. Mělo by to vyjít, myslel jsem si. Náklad nakonec odjel s určitým zpožděním, přesto i já jsem Lužnou u Rakovníka opustil tak, jak jsem chtěl. A po příjezdu na Masarykovo nádraží jsem pořídil poslední snímek, šlechtičny 475.179, která přivezla zvláštní parní vlak. A tak skončila akce, na kterou jsem se připravoval a pak málem zapomněl.
 
475.179 přivezla svůj vlak na Masarykovo nádraží © Jiří Řechka
Prameny a odkazy:
  1. ČD Muzeum Lužná u Rakovníka
  2. České dráhy, a. s. - Setkání parních lokomotiv řady „52“ v železničním muzeu ČD v Lužné u Rakovníka
  3. DRB řada 52 - Wikipedie
  4. Svět železnice - (10) - parní lokomotivy, řada 555
  5. Malý atlas lokomotiv 2011, J.Bittner a kol., Gradis Bohemia, s.r.o., Praha 2010

Úvodní snímek: 555.0153 a 555.3008 v Lužné u Rakovníka © Jiří Řechka

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy