Naša téma: ZSSK na bicykloch

20.10.2020 8:00 Tomáš Kováč Zdroj: ZSSK - tlačová správa

Naša téma: ZSSK na bicykloch

ZSSK vysadla na bicykle, aby pomohla zachrániť svet. ● Švédska dievčina Greta Thunbergová najprv sama štrajkovala pred parlamentom, avšak onedlho už rečnila na klimatickej konferencii OSN, stretla sa s pápežom, pochválil ju dalajláma, získala ocenenie Amnesty International a nominovali ju na Nobelovu cenu za mier. No nielen mladí ľudia žijúci v zahraničí si uvedomujú, že klíme môžeme pomôcť iba výrazným znížením emisií skleníkových plynov.

Jasným dôkazom, že Slovákom na planéte záleží, je aj ich účasť v celonárodnej kampani Do práce na bicykli (DPNB).

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa do DPNB zapojila aj tento rok. Celkovo 336 súťažiacich v rámci 102 tímov precestovalo celkom 201 470,56 km, z toho na bicykli najazdilo 24 176,85 km. Vďaka všetkým zapojeným účastníkom, ktorí na cestu do práce a z práce využili bicykel, elektrobicykel, kolobežku, korčule, vlak, MHD či pešiu chôdzu, národný dopravca zachránil planétu od takmer 36 ton CO2 (35 869,22 kg ušetreného CO2). O tom, že ZSSK je ekologický dopravca, a to nielen, čo sa týka vlakovej dopravy, ale aj zmýšľania všetkých svojich zamestnancov, svedčí aj fakt, že sa v rámci všetkých spoločností na celonárodnej úrovni umiestnila na 1. mieste.

„Som nesmierne šťastný, že sme vyhrali 1. miesto v súťaži Do práce na bicykli 2020, a tým jasne obhájili titul ekologického dopravcu. Z piatich sledovaných kategórií sme získali prvenstvo až v troch, konkrétne v počte tímov, jednotlivcov aj ušetreného CO2. Do tejto dôležitej kampane sa zapájame pravidelne už od roku 2016 a počet zapojených tímov a účastníkov každým rokom narastá. Verím, že budúci rok nebude výnimkou,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.


Národný cyklokoordinátor Peter Klučka (MDV SR) s cenou pre víťaza

V termíne 1. – 30. 9. 2020 sa uskutočnil už 7. ročník DPNB. Najväčšia kampaň podporujúca rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku sa niesla v duchu hesla Zachráňme svet. Hoci tentoraz sa DPNB z dôvodu pandémie koronavírusu neuskutočnila v máji, práve cyklodoprava sa v tomto náročnom období ukázala ako najúčinnejší spôsob dopravy.

„Organizovaním súťaže máme ambíciu pozitívne ovplyvniť široké spektrum jednotlivcov, organizácií a inštitúcií v mestách v prospech používania bicykla na krátke vzdialenosti. Veríme, že postupne sa bude kampaň šíriť a z bicykla sa aj na Slovensku stane plnohodnotný dopravný prostriedok na presun po meste tak, ako je to v okolitých krajinách. Veríme, že cyklistom sa dostane nielen patričné uznanie spoločnosti za to, že významne prispievajú k ochrane životného prostredia, ale stanú sa aj inšpiráciou pre tých, ktorí ešte stále na presun po meste používajú auto,“ píše sa na stránke DPNB.

DPNB 2020 v číslach

Slovensko

ZSSK

najazdené km na bicykli

929 601,15 km

24 176,85 km

najazdené km na 1 účastníka

110,77 km

71,95 km

registrované tímy

2 553

102

registrovaní účastníci

8 392

336

jazdy na bicykli

135 750

3 615

ušetrené CO2

297 268,76 kg

 35 869,22 kg

 

Národný dopravca sa do DPNB 2020 zapojil aj ako partner a do súťaže venoval 3 polročné neprenosné sieťové lístky MAXI KLASIK v hodnote 600 eur. Motivovať však chcel aj svojich zamestnancov, ktorí mohli získať poukážky na nákup v špecializovanej športovej predajni, platený deň voľna, cyklofľaše v limitovanej edícii či 600 l vody pre víťazný odborný útvar.


Vyžrebovali výhercov cien DPNB 2020
(kliknutie do náhľadu otvorí zdroj)

Dodatok redakcie VLAKY.NET:

Je iste skvelé, že slovenský národný dopravca dosiahol na prvú priečku aj v čomsi pozitívnom, ale možno nejednému z vás príde na um, že by sa tak malo udiať napríklad v súťaži o priazeň cestujúcej verejnosti, v štatistike dochvíľnosti vlakov alebo v niečom ďalšom, čo bezprostredne súvisí s poslaním spoločnosti, s predmetom jej podnikania. Ani uvedená prezentácia cyklistického úspechu ZSSK nemusí byť vnímaná jednoznačne kladne, nakoľko sa odvíja od spomenutia pomerne kontroverzne vnímanej mladej aktivistky, ktorá navyše do značnej miery zlomyseľne dehonestovala iného národného dopravcu, Kritickú pozornosť si iste zaslúži aj samotná akcia DPNB, od jej celkovej zmysluplnosti až po konkrétne prevedenie. Skrátka isto bude o čom diskutovať, aj bez návodných otázok,

Úvodná ilustračná snímka: Veľká jarná jazda (4.5.2011) © germano; zdroj: KOLO.cz

Upravil a redakčný dodatok napísal PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy