Linka S24 Čelákovice – Mochov zahájila pravidelný provoz

» Návrat

Pridané: 8.4.2018 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Linka S24 Čelákovice – Mochov zahájila pravidelný provoz Když při prezentaci toho, jaká bude železnice v Praze a Středočeském kraji během turistické sezóny 2018, padla zmínka o zahájení pravidelného provozu na trati mezi Čelákovicemi a Mochovem, měl jsem jasno, že 3. dubna chci určitě být na místě. Jednak jsem nikdy po té trati necestoval a také jsem byl zvědav, jak tuto událost bude brát místní obyvatelstvo coby potenciální cestující veřejnost.

 

 

 

Tato trať, figurující v jízdním řádu SŽDC pod číslem 233, je dlouhá 4 km, do provozu byla uvedena dne 11.2.1883 Rakouskou společností místních drah pro obsluhu cukrovaru v Mochově. Po jeho zániku roku 1957 byly na jeho místě postaveny mrazírny, dnes už také zrušené. Do jejich areálu vede vlečka V1240 ARDO Mochov, ale bez platného povolení. Na trati je i jedna vlečka funkční, má číslo V1048, název ČEPS, a.s., vlečka Čechy střed a z km 1,092 tratě poblíž zastávky Mochov směřuje do transformátorovny Čechy-střed. Osobní doprava na trati fungovala od 14.5.1939. České dráhy ukončily provoz svých osobních vlaků mezi Čelákovicemi a Mochovem v roce 2006. Od roku 2007 do roku 2017 tam provozovala příležitostnou dopravu společnost KŽC Doprava a od 3. března 2018 tentýž dopravce na trať vrátil pravidelné spoje v rámci systému PID resp. Eska.


Trať 233 na mapě; zdroj wwwmapy.cz, úprava PhDr. Zbyněk Zlinský

Tolik o trati samotné v minulosti i současnosti. Linku S24, jak se nové spojení Čelákovic s Mochovem jmenuje, obsluhuje šest párů vlaků vedených motorovým vozem řady 810, jezdících jen v pracovních dnech. Tři jedou ráno, tři odpoledne. První spoj odjíždí z Čelákovic v 5:42 hod. a zpět z Mochova v 5:54 hod. Odpoledne odjíždí první spoj z Čelákovic v 16:54 hod. a poslední spoj z Mochova pak v 19:24 hod. Ve vlacích platí tarif PID a společnosti KŽC Doprava. Po prostudování jízdního řádu jsem se rozhodl uskutečnit svou první jízdu na této trati ráno. Do Čelákovic jsem odjel po šesté hodině osobním vlakem z pražského Masarykova nádraží. Za pár minut po mém vystoupení v Čelákovicích přijel motorový vlak společnosti KŽC Doprava, tvořený vozem M 152.0535, aby se vzápětí vydal zpět do Mochova.


Os 18324 před odjezdem z Čelákovic do Mochova © Jiří Řechka

Jak jsem se dozvěděl od strojvedoucího, kromě prvních cestujících přilákala tato linka při svém startu už také nějaké zájemce z řad šotoušů. Po cestě se vyskytla možnost zhotovit dokumentační snímky při kratičkém pobytu v Mochově zastávce. Po příjezdu do cílové stanice (formálně nákladiště/zastávky) byla delší časová pauza před návratem do Čelákovic, a tak jsem měl možnost v klidu zhotovit několik snímků stanice samotné a vlečky do bývalých mrazíren. Musím říci, že jsem byl velmi zvědav, kolik cestujících se mnou pojede při zpáteční jízdě do Čelákovic. A myslím, že to nebylo vůbec špatné, bylo nás celkem jedenáct. Příjezdem zpět do Čelákovic skončilo moje poznávání tratě, která se probrala do nového života – a ten snad vydrží. Ještě dodám, že jízdné činí „lidových“ 18 Kč v jednom směru, pokud cestující nemá nárok na nějakou slevu.


„Orchestrion“ ve stanici Mochov © Jiří Řechka

Při ranní cestě z Prahy jsem ve stanici Mstětice zahlédl dvě lokomotivy soukromého dopravce, a tak jsem se rozhodl, že tam při návratu vystoupím. Této možnosti nahrála skutečnost, že po příjezdu do Čelákovic za pár minut jel osobní vlak do Prahy. Nemeškal jsem, v pokladně jsem si zakoupil jízdní doklad a vzápětí přijel osobní vlak. Po nastoupení a odjezdu se ozvalo hlášení vlakového rozhlasu, že další zastávkou je Zeleneč, tento vlak Mstětice pouze projížděl. Byl jsem poněkud naštván, a pak o to víc, že při projíždění Mstěticemi jsem spatřil, že do stanice je sunuta souprava kotlových vozů ze skladů, které se tam nacházejí, lokomotivou, která tyto sklady obsluhuje. Tu jsem spatřil poprvé před několika roky jen z okna rychlíku a ani tentokrát to nebylo jiné. Ale nakonec má výprava měla jiný cíl a ten jsem splnil.


Čelákovické nádraží prochází rekonstrukcí © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. Správa železniční dopravní cesty, s.o. - oficiální web
  2. Železniční trať Čelákovice–Mochov – Wikipedie
  3. Esko Praha – Wikipedie
  4. KŽC Doprava – Wikipedie
  5. Klub železničních cestovatelů – KŽC – oficiální web
  6. Znovuobnovení provozu na trati Čelákovice – Mochov od 3. dubna 2018 – tisková zpráva KŽC Doprava, formát PDF
  7. Vlak - Linka S24 - KŽC
  8. Jízdní řád - Linka S24 (platí od 3. 4. 2018 do 8. 12. 2018) – formát PDF
  9. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: Mochov zastávka a M 152.0535 jako Os 18324 © Jiří Řechka

Upravil a odkazy i mapkou doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 26    

Foto 3.4.2018 - Čelákovice: M 152.0535, Os 18323 © Jiří ...

Foto 3.4.2018 - Čelákovice: M 152.0535, Os 18324 © Jiří ...

Foto 3.4.2018 - Mochov zastávka: M 152.0535, Os 18324 © ...

Foto 3.4.2018 - Mochov zastávka: M 152.0535, Os 18324 © ...

Foto 3.4.2018 - Mochov zastávka: M 152.0535, Os 18324 © ...

Foto 3.4.2018 - Mochov zastávka: M 152.0535, Os 18324 © ...

Foto 3.4.2018 - úsek Mochov zastávka - Mochov: pohled n ...

Foto 3.4.2018 - úsek Mochov zastávka - Mochov: pohled n ...

Foto 3.4.2018 - úsek Mochov zastávka - Mochov: pohled n ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 31     Stránky: / 2     Výpis:    
» radekb Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 16.4.2018 7:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Linka S24 Čelákovice – Mochov zahájila pravidelný provoz

Doporučuju sledovat pravidelně zpoždění busů na webu ROPIDu. Aktuálně 398 směr do Prahy +24, směr z Prahy +20. Je to dost pravidelně.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 13.4.2018 15:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Linka S24 Čelákovice – Mochov zahájila pravidelný provoz

Neboj sa nič, investície sú rozúčtované podľa spôsobu využitia, takže nezabudol. Ničmenej, asi nie je vhodné sa tu baviť o (podfinancovanej) armáde, ani o národných záujmoch, ktoré nekončia na hraniciach ČR.

Jenže mne vždycky nadzvedne, když se někdo ohání zájmy daňových poplatníků, aby podpořil své teoretické odmítnutí čehosi, co může ověřit až praxe.

Po prvé, povedzme to tak, že ekonomike dopravy trochu rozumiem a rovno hovorím, že táto linka má potenciál nula celá nula nič, na to nemusím ani vytvárať dopravný model. Po druhé, aj keby to "mohla overiť až prax," tak by to bol argument práveže proti - nikto príčetný neinvestuje peniaze do mačky vo vreci, takéto rozhodnutia je treba mať vždy poctivo zanalyzované, o plánoch B a C ani nehovoriac. No a po tretie, pokiaľ viem, tak prax to už v minulosti overila s negatívnym výsledkom, a to tam vtedy jazdilo viac vlakov a jazdili aj počas dňa. Pokiaľ ponuka nebude zásadne iná ako v minulosti, tak rozhodne nemôžeš očakávať iné výsledky.

A kľudne sa stavím o basu šampusu

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 13.4.2018 15:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Linka S24 Čelákovice – Mochov zahájila pravidelný provoz

Zdalipak i v těch zemích vzdálených píší místní občané vápnam na zdi písmem latinským, jazykem českým: BĚŽ DOMŮ, VAŠKU, ČEKÁ TĚ MAŘENKA?

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 13.4.2018 14:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... ale to je argument typu „a vy zase bijete černochov.“

Ne, to bylo mé vyjádření coby daňového poplatníka k věci vyhazování veřejných prostředků (do nichž jsi ve své odpovědi jaksi zapomněl zahrnout zbraně a technické prostředky pořizované speciálně pro tyto okupační "mise" vysílané v zájmu kohosi docela jiného, než je náš stát).

Nicméně máš pravdu v tom, že to s mochovskou lokálkou souvisí jen vzdáleně. Jenže mne vždycky nadzvedne, když se někdo ohání zájmy daňových poplatníků, aby podpořil své teoretické odmítnutí čehosi, co může ověřit až praxe.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 13.4.2018 13:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Linka S24 Čelákovice – Mochov zahájila pravidelný provoz

Zbyněk, ako nič v zlom, ale to je argument typu „a vy zase bijete černochov.“

Navyše je v rozpore so skutočnosťou, keďže náklady na zahraničné misie tvoria zlomok (2-3%) rozpočtu na obranu, žiadne miliardy. A hlavne, je to menej ako platby „vo verejnom záujme“ na lokálky voziace vzduch... Nehovoriac o tom, že tieto misie AČR majú zásadný význam v zabezpečení medzinárodných záujmov ČR, o čom snáď dostatočne svedčí to, že žiadny neextrémistický politik ich nikdy nespochybnil bez ohľadu na to, z ktorej strany bol. Ale to už by sme boli fakt dosť offtopic, toto rozoberať.

Max, nejde o to, aké vozidlo tam jazdí, ide o princíp, že je to niečo ako modelová železnička pre fanúšikov, platená z verejných zdrojov (v tomto prípade ešte aj pekne predražená). Ak si tam bude nejaký šotospolok prevádzkovať premávku (trebárs i len víkendovú) na náklady svojich členov, nepoviem proti tomu ani slovo. Ale keď už sme pri tom, RS1 možno nie je nič extra, no rozhodne má nepomerne lepšie jazdné vlastnosti ako 81čokoľvek, fyzika pri tých podvozkoch proste nepustí. Anekdotický zážitok nie je argument, na trati rozbitej jak po vojne by hrkotalo všetko vrátane TGV.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 13.4.2018 7:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Linka S24 Čelákovice – Mochov zahájila pravidelný provoz

Zbyněk:

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 13.4.2018 7:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... míňať verejné zdroje preto, aby sa par fandov povozilo ...

Jako daňového poplatníka mne rozčiluje spíš rozvážení fandů bojových her z našeho zahraničního vojska (honosně označovaného Armáda České republiky) po zemích, v nichž nemají co dělat, včetně dodávek příslušného náčiní. To jsou miliardy proti pár drobným ...

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 12.4.2018 22:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Linka S24 Čelákovice – Mochov zahájila pravidelný provoz

Lepší Šukafon než RS1. Šukafon natřásá cestujícími jen na hodně kudrnatých lokálkových kolejích, a to jen vertikálně, nahoru - dolu. Regiošuflík ale mlátí s člověkem do stran, tedy ofláká ho o stěny, a to i na krásné rovné hlavní trati.

Ostatně, čemu se divíte v zemi, kde se na hlavní trase mezistátních rychlíků popásají stáda ovcí...

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 12.4.2018 8:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Linka S24 Čelákovice – Mochov zahájila pravidelný provoz

Lenže VN neplatia daňoví poplatníci, na rozdiel od toho šukafonu.

So svojimi peniazmi nech si robí kto chce čo chce, ale míňať verejné zdroje preto, aby sa par fandov povozilo, to je na prokurátora. Alebo budeme platiť z daní filatelistom známky, turistom topánky a aeroklubistom benzín do lietadiel?

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 12.4.2018 6:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Linka S24 Čelákovice – Mochov zahájila pravidelný provoz

je čisto hobby, nie verejný záujem...
I tvorba VlakyNet je hobby a nevím, proč by měla upřednostňovat ekonomická hlediska před naší zábavou či koníčkářským zájmem. Obzvláště, když si tu na ty ekonomy taky jen hrajeme a naše zde prezentované názory stejně nemají na nic vliv.

nasledujúce príspevky »