Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

16.3.2018 8:00 PhDr. Zbyněk Zlinský a Jiří Řechka

Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

Vládní salonek pražského hlavního nádraží byl včera dějištěm tiskové konference, na níž odpovědní představitelé Českých drah, hlavního města Prahy a Středočeského kraje seznámili zástupce médií s novinkami na železnici v hlavním městě a jeho širokém okolí, připravenými pro nadcházející turistickou sezónu, letos poznamenanou také oslavami 100. výročí vzniku Československa.

 

 

 

Letošní jarní sezona na železnici je plná novinek. Začnou jezdit nové turistické vlaky z Prahy do Brd i Českého ráje, opět vyjedou cyklovozy na Posázavský pacifik, Praha i Středočeský kraj připravují provoz nových historických vlaků KŽC a už do páté sezony vstoupí rodinný výletní vlak Cyklohráček. Na dalších turistických vlacích se objeví legendární motorové lokomotivy bardotky a cestující dostanou do ruky vůbec poprvé Zážitkového průvodce Pražské integrované dopravy. Od 1. dubna se výrazně rozšíří počet železničních stanic ČD, které nabídnou cestujícím jízdenky Pražské integrované dopravy. Tak zní úvodní odstavec tiskové zprávy, která byla při této příležitosti vydána. Z jejího obsahu tady zdůrazníme jen hlavní body, protože na tuto aktualitu naváže začátkem příštího týdne už podrobnější článek.


Program tiskové konference z pozvánky (kliknutí do náhledu otevře celou ve formátu PDF)

Pražská integrovaná doprava se neustále rozšiřuje také do Středočeského kraje, což samozřejmě platí rovněž pro její složku železniční. Přitom nejde jen o přibývající množství integrovaných tratí či jejich úseků, ale také o poskytované služby. Nešlo by to bez úzké spolupráce organizací ROPID a IDSK s příslušným ROC ČD, která není tak jednosměrná, jak by se mohlo zdát. Jejím výsledkem je tak mimo jiné skutečnost, že od 1. dubna se plošně rozšíří možnost nákupu jízdenek Pražské integrované dopravy do všech osobních pokladen ČD, které se nachází ve stanicích zapojených do systému Pražské integrované dopravy. Kromě jízdenek ČD dostanou lidé v 93 stanicích přímo od pokladních také jednotlivé jízdenky PID, které jsou často cenově výhodnější, zaznělo na tiskové konferenci. ROPID naopak propaguje vlaky:


Mapka ze skládačky „Cestujeme vlakem - Železnice v PID“
(kliknutí do náhledu otevře celou ve formátu PDF)

Ovšem nejenom vlaky Českých drah, protože v rámci Pražské integrované dopravy působí také společnost KŽC Doprava, kterou na konferenci zastupoval její nejvyšší šéf. Společnost KŽC Doprava od dubna plánuje rozšíření svého provozu na linkách v systému PID. K městské lince S34, která jezdí v pracovních dnech mezi Masarykovým nádražím a Čakovicemi, by mohla přibýt od 3. dubna také nová regionální vlaková linka S24 z Čelákovic do Mochova, kde pravidelné vlaky nejezdily téměř dvanáct let. Kromě nové linky pokračuje i celoroční víkendový provoz historického Pražského motoráčku z hlavního nádraží do stanice Praha-Zličín, a také celá řada víkendových nostalgických linek v regionu, na nichž platí jízdenky Pražské integrované dopravy, sdělil mimo jiné shromážděným novinářům. Ale vraťme se k novinkám ČD.


Setkání s novináři moderoval tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský © Jiří Řechka

Jako dvě největší byly prezentovány nové víkendové spoje Cyklo Brdy, jedoucí z Prahy přes Příbram do Březnice, a rychlík z Prahy do Českého ráje a Prachovských skal. Zatímco ten druhý bude mít podobu motorového vlaku, první určitě přitáhne nejen značný zájem cestující, ale také pozornost národa vlakofilního, protože bude tvořen klasickou soupravou v čele s populární bardotkou.řady 749. Dvě představitelky tohoto dnes už spíš jen výjimečně nasazovaného typu ostatně stály nedaleko místa konání tiskové konference. A že dokáží stále oslovit kdekoho, bez ohledu na pohlaví, věk či státní příslušnost, o tom se přesvědčil náš fotoreportér přímo hmatatelně, když se ode dvou mladých obdivovatelek vystavených strojů dověděl, že pocházejí z daleké Indonésie. A rády se vydaly v plen jeho fotografickému umu:


Exotické obdivovatelky všední lokomotivy – nebo je to naopak? © Jiří Řechka

Další významnou novinkou, ale zcela jiného druhu, je brožura Zážitkový průvodce Pražské integrované dopravy v roce 2018. Tisková zpráva o něm píše Vůbec poprvé se veřejnosti do rukou dostává souhrnný kalendář všech zvláštních jízd a tematických akcí v Praze i ve Středočeském kraji, doplněný o mapu zážitků. Průvodce obsahuje přehled všech pravidelných rekreačních spojů. Kromě návštěvníků hlavního města ho ocení i Pražané, kteří dosud neobjevili kouzlo vltavských přívozů, tramvajové retrolinky č. 23 nebo nezažili výhled na město z Pražského motoráčku. Slevové kupony doplňují podrobnou kapitolu tipů na zajímavé výletní destinace. Lidé díky nim mohou získat řadu slev a výhod v muzeích nebo v zooparku. Samostatné tištěné propagace se pak opětovně dočkala také přeprava kol v rámci PID nebo známý Cyklohráček.


Čtyřvozová souprava „Cyklohráčku“ (21.4.2016, Praha Masarykovo n.) © Jiří Řechka

Pražská integrovaná doprava i letos otevře turistickou sezónu řadou akcí pro celou rodinu. 14. dubna proběhne Den autobusů v Letňanech, kde se ukáže na čtyřicet vozů dopravců v systému PID. Přehlídku budou doprovázet jízdy historickými autobusy a program pro malé i velké. 12. května zavítá pára do Mladé Boleslavi, kde zvláštní vlak z Nymburka zahájí Středočeský železniční den. Na programu je i výstava kolejových vozidel, autobusů a jízdy po okolí. 2. června se bude slavit Mezinárodní den dětí ve stanici Praha-Braník, odkud budou vyjíždět zvláštní parní i motorové vlaky na okružní jízdy po metropoli a zcela unikátní příležitostí bude projížďka po vlečce depa podzemní dráhy Kačerov. Do kačerovského depa pojede také historická souprava metra a svezení bude možné i historickými autobusy či tramvajemi.


Historická souprava metra v depu Kačerov (3.6.2017) © Pavel Šmídek

To všechno, stejně jako prezentované jarní jízdy nostalgických vlaků, však jsou spíš akce tradiční, byť leckdy inovované. K novinkám, a to dokonce neopakovatelným, patří aktivity Českých drah ke 100. výročí vzniku Československé republiky a jejích státních drah. Těch bylo uvedeno skutečně nemálo a budou mít rozmanitou podobu – od vydání publikace Historie státních drah 1918 – 2018, která vzniká ve spolupráci s národním dopravcem slovenským, přes založení speciální internetové stránky ČD k 1. dubnu, až po jízdy speciálních vlaků. Mezi nimi nepochybně vynikne Prezidentský vlak, sestavený mimo jiné z vozů v minulosti vozících hlavy našeho státu, který vyjede na konci června do vybraných destinací v České republice i na Slovensku, či Masarykův vlak, rekonstruující slavný návrat T. G. Masaryka z exilu.


Salonní vozy prezidentů Masaryka a Husáka při Národním dnu železnice
(26.9.2015, PP Hradec Králové) © PhDr. Zbyněk Zlinský

V průběhu tiskové konference došlo i na nabídku Českých drah v oblasti výjezdních a zvláštních vlaků, která sice není nová, ale nově je v ní zdůrazňována množnost objednat si také historická vozidla, včetně třeba stříbrného šípu. Přítomní zástupci médií dostali informací tolik, že je až doposud nikdo konzumentům svých zpráv nebyl schopen předat všechny v ucelené formě. Někdo položil důraz na bardotky, jiný vsadil na maximální stručnost. Naše redakce zvolila formu už v úvodu naznačenou: po této relativně stručné aktualitě bude následovat obšírnější a nikoliv jen popisná stať z klávesnice jiného redaktora, který byl (stejně jako náš pražský reportér) na tiskové konferenci rovněž přítomen. Ten, kdo nechce čekat, najde kompletní informace v tiskové zprávě a ve zvukovém záznamu, přičemž je dokreslí připojená galerie.


Atmosféra tiskové konference © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. Novinky na železnici v Praze a Středočeském kraji v nové turistické sezoně - tisková zpráva (formát PDF, velikost 147 kB)
  2. Zvukový záznam tiskové konference (formát MP3, velikost 64,2 MB)
  3. České dráhy, a. s.
  4. Pražská integrovaná doprava
  5. Integrovaná doprava Středočeského kraje, příspěvková organizace
  6. Zážitkový průvodce Pražské integrované dopravy v roce 2018 - brožurka (formát PDF, velikost 8,70 MB)
  7. Cestujeme vlakem - Železnice v PID - skládačka (formát PDF, velikost 617 kB)
  8. Cyklohráček vyjíždí do 5. sezóny - skládačka (formát PDF, velikost 1,82 MB)
  9. Cestujeme s jízdním kolem - Cyklisté v PID - skládačka (formát PDF, velikost 840 kB)
  10. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: „Bardotky“ připravené na turistickou sezónu, jež byla opodál prezentována © Jiří Řechka

Galéria

Súvisiace odkazy