Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

» Návrat

Pridané: 16.3.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský a Jiří Řechka, nick: » Zbyněk

Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích Vládní salonek pražského hlavního nádraží byl včera dějištěm tiskové konference, na níž odpovědní představitelé Českých drah, hlavního města Prahy a Středočeského kraje seznámili zástupce médií s novinkami na železnici v hlavním městě a jeho širokém okolí, připravenými pro nadcházející turistickou sezónu, letos poznamenanou také oslavami 100. výročí vzniku Československa.

 

 

 

Letošní jarní sezona na železnici je plná novinek. Začnou jezdit nové turistické vlaky z Prahy do Brd i Českého ráje, opět vyjedou cyklovozy na Posázavský pacifik, Praha i Středočeský kraj připravují provoz nových historických vlaků KŽC a už do páté sezony vstoupí rodinný výletní vlak Cyklohráček. Na dalších turistických vlacích se objeví legendární motorové lokomotivy bardotky a cestující dostanou do ruky vůbec poprvé Zážitkového průvodce Pražské integrované dopravy. Od 1. dubna se výrazně rozšíří počet železničních stanic ČD, které nabídnou cestujícím jízdenky Pražské integrované dopravy. Tak zní úvodní odstavec tiskové zprávy, která byla při této příležitosti vydána. Z jejího obsahu tady zdůrazníme jen hlavní body, protože na tuto aktualitu naváže začátkem příštího týdne už podrobnější článek.


Program tiskové konference z pozvánky (kliknutí do náhledu otevře celou ve formátu PDF)

Pražská integrovaná doprava se neustále rozšiřuje také do Středočeského kraje, což samozřejmě platí rovněž pro její složku železniční. Přitom nejde jen o přibývající množství integrovaných tratí či jejich úseků, ale také o poskytované služby. Nešlo by to bez úzké spolupráce organizací ROPID a IDSK s příslušným ROC ČD, která není tak jednosměrná, jak by se mohlo zdát. Jejím výsledkem je tak mimo jiné skutečnost, že od 1. dubna se plošně rozšíří možnost nákupu jízdenek Pražské integrované dopravy do všech osobních pokladen ČD, které se nachází ve stanicích zapojených do systému Pražské integrované dopravy. Kromě jízdenek ČD dostanou lidé v 93 stanicích přímo od pokladních také jednotlivé jízdenky PID, které jsou často cenově výhodnější, zaznělo na tiskové konferenci. ROPID naopak propaguje vlaky:


Mapka ze skládačky „Cestujeme vlakem - Železnice v PID“
(kliknutí do náhledu otevře celou ve formátu PDF)

Ovšem nejenom vlaky Českých drah, protože v rámci Pražské integrované dopravy působí také společnost KŽC Doprava, kterou na konferenci zastupoval její nejvyšší šéf. Společnost KŽC Doprava od dubna plánuje rozšíření svého provozu na linkách v systému PID. K městské lince S34, která jezdí v pracovních dnech mezi Masarykovým nádražím a Čakovicemi, by mohla přibýt od 3. dubna také nová regionální vlaková linka S24 z Čelákovic do Mochova, kde pravidelné vlaky nejezdily téměř dvanáct let. Kromě nové linky pokračuje i celoroční víkendový provoz historického Pražského motoráčku z hlavního nádraží do stanice Praha-Zličín, a také celá řada víkendových nostalgických linek v regionu, na nichž platí jízdenky Pražské integrované dopravy, sdělil mimo jiné shromážděným novinářům. Ale vraťme se k novinkám ČD.


Setkání s novináři moderoval tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský © Jiří Řechka

Jako dvě největší byly prezentovány nové víkendové spoje Cyklo Brdy, jedoucí z Prahy přes Příbram do Březnice, a rychlík z Prahy do Českého ráje a Prachovských skal. Zatímco ten druhý bude mít podobu motorového vlaku, první určitě přitáhne nejen značný zájem cestující, ale také pozornost národa vlakofilního, protože bude tvořen klasickou soupravou v čele s populární bardotkou.řady 749. Dvě představitelky tohoto dnes už spíš jen výjimečně nasazovaného typu ostatně stály nedaleko místa konání tiskové konference. A že dokáží stále oslovit kdekoho, bez ohledu na pohlaví, věk či státní příslušnost, o tom se přesvědčil náš fotoreportér přímo hmatatelně, když se ode dvou mladých obdivovatelek vystavených strojů dověděl, že pocházejí z daleké Indonésie. A rády se vydaly v plen jeho fotografickému umu:


Exotické obdivovatelky všední lokomotivy – nebo je to naopak? © Jiří Řechka

Další významnou novinkou, ale zcela jiného druhu, je brožura Zážitkový průvodce Pražské integrované dopravy v roce 2018. Tisková zpráva o něm píše Vůbec poprvé se veřejnosti do rukou dostává souhrnný kalendář všech zvláštních jízd a tematických akcí v Praze i ve Středočeském kraji, doplněný o mapu zážitků. Průvodce obsahuje přehled všech pravidelných rekreačních spojů. Kromě návštěvníků hlavního města ho ocení i Pražané, kteří dosud neobjevili kouzlo vltavských přívozů, tramvajové retrolinky č. 23 nebo nezažili výhled na město z Pražského motoráčku. Slevové kupony doplňují podrobnou kapitolu tipů na zajímavé výletní destinace. Lidé díky nim mohou získat řadu slev a výhod v muzeích nebo v zooparku. Samostatné tištěné propagace se pak opětovně dočkala také přeprava kol v rámci PID nebo známý Cyklohráček.


Čtyřvozová souprava „Cyklohráčku“ (21.4.2016, Praha Masarykovo n.) © Jiří Řechka

Pražská integrovaná doprava i letos otevře turistickou sezónu řadou akcí pro celou rodinu. 14. dubna proběhne Den autobusů v Letňanech, kde se ukáže na čtyřicet vozů dopravců v systému PID. Přehlídku budou doprovázet jízdy historickými autobusy a program pro malé i velké. 12. května zavítá pára do Mladé Boleslavi, kde zvláštní vlak z Nymburka zahájí Středočeský železniční den. Na programu je i výstava kolejových vozidel, autobusů a jízdy po okolí. 2. června se bude slavit Mezinárodní den dětí ve stanici Praha-Braník, odkud budou vyjíždět zvláštní parní i motorové vlaky na okružní jízdy po metropoli a zcela unikátní příležitostí bude projížďka po vlečce depa podzemní dráhy Kačerov. Do kačerovského depa pojede také historická souprava metra a svezení bude možné i historickými autobusy či tramvajemi.


Historická souprava metra v depu Kačerov (3.6.2017) © Pavel Šmídek

To všechno, stejně jako prezentované jarní jízdy nostalgických vlaků, však jsou spíš akce tradiční, byť leckdy inovované. K novinkám, a to dokonce neopakovatelným, patří aktivity Českých drah ke 100. výročí vzniku Československé republiky a jejích státních drah. Těch bylo uvedeno skutečně nemálo a budou mít rozmanitou podobu – od vydání publikace Historie státních drah 1918 – 2018, která vzniká ve spolupráci s národním dopravcem slovenským, přes založení speciální internetové stránky ČD k 1. dubnu, až po jízdy speciálních vlaků. Mezi nimi nepochybně vynikne Prezidentský vlak, sestavený mimo jiné z vozů v minulosti vozících hlavy našeho státu, který vyjede na konci června do vybraných destinací v České republice i na Slovensku, či Masarykův vlak, rekonstruující slavný návrat T. G. Masaryka z exilu.


Salonní vozy prezidentů Masaryka a Husáka při Národním dnu železnice
(26.9.2015, PP Hradec Králové) © PhDr. Zbyněk Zlinský

V průběhu tiskové konference došlo i na nabídku Českých drah v oblasti výjezdních a zvláštních vlaků, která sice není nová, ale nově je v ní zdůrazňována množnost objednat si také historická vozidla, včetně třeba stříbrného šípu. Přítomní zástupci médií dostali informací tolik, že je až doposud nikdo konzumentům svých zpráv nebyl schopen předat všechny v ucelené formě. Někdo položil důraz na bardotky, jiný vsadil na maximální stručnost. Naše redakce zvolila formu už v úvodu naznačenou: po této relativně stručné aktualitě bude následovat obšírnější a nikoliv jen popisná stať z klávesnice jiného redaktora, který byl (stejně jako náš pražský reportér) na tiskové konferenci rovněž přítomen. Ten, kdo nechce čekat, najde kompletní informace v tiskové zprávě a ve zvukovém záznamu, přičemž je dokreslí připojená galerie.


Atmosféra tiskové konference © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. Novinky na železnici v Praze a Středočeském kraji v nové turistické sezoně - tisková zpráva (formát PDF, velikost 147 kB)
  2. Zvukový záznam tiskové konference (formát MP3, velikost 64,2 MB)
  3. České dráhy, a. s.
  4. Pražská integrovaná doprava
  5. Integrovaná doprava Středočeského kraje, příspěvková organizace
  6. Zážitkový průvodce Pražské integrované dopravy v roce 2018 - brožurka (formát PDF, velikost 8,70 MB)
  7. Cestujeme vlakem - Železnice v PID - skládačka (formát PDF, velikost 617 kB)
  8. Cyklohráček vyjíždí do 5. sezóny - skládačka (formát PDF, velikost 1,82 MB)
  9. Cestujeme s jízdním kolem - Cyklisté v PID - skládačka (formát PDF, velikost 840 kB)
  10. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: „Bardotky“ připravené na turistickou sezónu, jež byla opodál prezentována © Jiří Řechka

PhDr. Zbyněk Zlinský a Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 27    

Foto 15.3.2018 - Praha hl.n.: 162.038 © Jiří Řechka

Foto 15.3.2018 - Praha hl.n.: 810.306 © Jiří Řechka

Foto 15.3.2018 - Praha hl.n.: 80-30.303, patra z Beroun ...

Foto 15.3.2018 - Praha hl.n.: 80-91.001, před rokem měl ...

Foto 15.3.2018 - Praha hl.n.: ukázka prezentace © Jiří ...

Foto 15.3.2018 - Praha hl.n.: vládní salonek © Jiří Řec ...

Foto 15.3.2018 - Praha hl.n.: hosté a novináři © Jiří Ř ...

Foto 15.3.2018 - Praha hl.n.: pozvaní hosté © Jiří Řech ...

Foto 15.3.2018 - Praha hl.n.: tiskový mluvčí ČD Petr Šť ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 24     Stránky: / 2     Výpis:    
» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 20.3.2018 20:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

Jojo, jen nám při každé příležinosti omeť o hubu naše důchody. Prosím, já tu hubu klidně nastavím, jestli se ti tím aspoň na chvíli uleví - já to vydržím (vždyť jsem zvyklý na bolestivější a jedovatější osočování a pomluvy a pamflety od dnešních mediálních usurpátorů) - a budu mít dobrý pocit, že jsem ti aspoň trochu ulehčil před dalším návalem nenávisti k obyčejným lidem.

» Kubíček Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 562 20.3.2018 19:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

maxipes: Jistě, však příspěvky mezi 17.3.2018 10:45 a 19.3.2018 9:06 byly zcela k tématu výletních vlaků ve SČK a prosté politiky, že? Nicméně diskuze s tebou a tobě podobnými mi opravdu žádnou radost nepřináší, spíš mě naopak deprimuje, takže taktéž bud rád, když skončí. A můžu si jít aspoň vydělávat na svůj budoucí a vaše aktuální důchody, které vám ale samozřejmě dává Babiš. Hezký den.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 20.3.2018 15:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

Mohl bych nadále odpovídat a hnidopišit, ale služební cesta do Číny a zlaté padáky jsou vzdáleny původnímu tématu (snad jen demonstrace na Koňském trhu by mohly být i zajímavou turistickou atrakcí, vlakem snadno dostupnou; nicméně je třeba se podívat, kdo tu zpochybňoval účast zdarma a nad čím hrobem se má plakat) takže nadále budu odpovídat jen na to, co souvisí se zábavnými jízdami Prahou a okolím.

» Kubíček Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 562 20.3.2018 13:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

Zbyněk: sice úplně nechápu souvislost s mým příspěvkem, ale samozřejmě přeji co nejlepší lékařskou péči a co nejlepší následný zdravotní stav...

» Kubíček Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 562 20.3.2018 13:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

maxipes: egoistický aosicál? Ale jo, klidně. Ale aspoň svou omezeností a bezohledností nek..ím život lidem kolem sebe. Ať už na ulici, za volantem nebo u volební urny. A jelikož nejsem křupan, nebudu ti toho egoistického asociála oplácet hodnocením tvé osoby. Nyní věcně:
1) Kancléř bez prověrky a jeho kolega přiletěli předevčírem z obchodní mise? A kolik peněz při hledání toho nezvěstného pána CEFC sehnali?
2) Vlaky zdarma je plnění vůči účastníkům, to neokecáš. A na rozdíl od údajných honorářů pro aktuální demonstranty, o němž tu meleš, velmi lehce doložitelné.
3) Proč se taháš nějaké zlaté padáky? Ve státních firmách při nijak skvostné kondici společnosti mi vadit určitě mohou, ale nějak nechápu, jak to sem patří.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 20.3.2018 12:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... sedíme tam jedině proto, že si nás pan doktor pozval na kontrolu nebo že nás něco akutně bol

Sice se mi tento směr diskuse nepozdává, ale nemohu odolat: Teď mne čekají dvě návštěvy (a to vzhledem k mé přetrvávající imobilitě dokonce sanitkou) na plicním oddělení, kam mne žene (pod pohrůžkou trestní sankce) KHS proto, že mne v minulém roce vyšetřovala lékařka nakažená TBC.

A já bych se přitom všeobecně rád vyskytoval všude jinde, jen ne ve zdravotnických zařízeních. Nejraději samozřejmě někde na kolejích a moc si přeji, aby mi bylo dopřáno užít si aspoň něco málo z té nadcházející turistické sezóny (abychom se zase vrátili k tématu).

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 20.3.2018 11:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

Nás invalidy a důchodce chceš poslat do první linie?
Prečo nie? Eutanázia je drahá. Aspoň trochu odčiníte, že ste väčšinu života nebudovali náš skvelý trhový mechanizmus, ale zbytočnosti ako sídliská, metro, nemocnice...

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 20.3.2018 11:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

Kubíček: Nezapomněl jsi ve výčtu, kam nehodláš nechat odtékat Tvé těžce vydělané peníze, ještě na něco? Jeden malý graf v článku :
https://www.aktuality.sk/clanok/565335/komentar-ronalda-izipa-kolonizacia-vychodnej-europy/
Takže přeji úspěšné vydělávaní na důchod (Tvůj nebo někoho na Bahamách )

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 20.3.2018 11:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

zvolenmesto: Nás invalidy a důchodce chceš poslat do první linie?

Kubíček: Úplatky prostým občanům ti vadí. Odchodní mise do Ásie taky. Osmiapůlmilonové padáky šéfům, co něco zbabrali, ti nevadí? A musím tě upozornit, že vysedávat v čekárně, leckde i půl dne, není žádná záviděnihodná zábava, a sedíme tam jedině proto, že si nás pan doktor pozval na kontrolu nebo že nás něco akutně bolí.

Ano, vlak či autobus tehdy vypravující organizace odborové nebo stranické platily, ale jízdné není honorář za účast a hlasité projevy na demonstraci. A do vánoc bylo v dubnu ještě daleku. Vláda není volena ale jmenována prezidentem a schvalována parlamentem a nedemonstrovali jsme ani tak proti jejímu složení ale proti jejím rozhodnutím. A za chudáčky či křiklouny nás neoznačila, protože se nevyjádřila vůbec.

Zkrátka ses tu, milý Kubíčku, odkopal jako nesnášenlivý egoistický asociál a je z toho patrné, kam a s kým chodíš na kafe.

» Kubíček Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 562 20.3.2018 9:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová turistická sezóna na (nejen) středočeských kolejích

azetdak: "bude zajímavé, co bude říkat, až dostane důchodový výměr." Vzhledem k nezbytnému odklonu od průběžného financování důchodového systému je mi naprosto jasné, že za těch cca 30 let dostanu velký h... Takže si na něj budu muset tak nějak vydělat a ušetřit. Což by mi šlo mnohem lépe, kdyby se tu z mých daní nerozdávaly úplatky prostým občanům, neplatily se dotace velkopodnikatelům, výlety hradních mamlasů do Číny, kdybych v rámci veřejného zdravotního pojištění neplatil diskuzní kluby v čekárnách praktických lékařů a biologickou léčbu nádorů plic těžkých "2krabičkydenně" kuřáků, kdyby byly peníze z mého sociálního pojištění distribuovány opravdu jenom těm, kteří pomoc potřebují.
maxipes: "Jo, a představa, že by snad tu masu lidí tenkrát odbory za to platily, je naprosto zcestná." A cestu vlakem do předvánoční Prahy si odboroví soudruzi platili z vlastní kapsy? Nějak mám pocit, že ty vlaky platily odborové centrály, nebo se mýlím? Mimochodem, zajímalo by mě, jestli byli odboráří protestující tehdy proti legitimně zvolené vládě označení premíérem nebo prezidentem za "chudáčky" nebo "křiklouny".

nasledujúce príspevky »