Vlaky regionálneho dňa PID v Čelákoviciach

9.9.2018 8:00 Peter Bado

Vlaky regionálneho dňa PID v Čelákoviciach

Tohoročný regionálny deň PID sa uskutočnil v Čelákoviciach. Centrum osláv bolo zvolené s ohľadom na rekonštrukciu žst Čelákovice a 145. výročie trate Nymburk – Praha. Jeho organizátormi boli mesto Čelákovice, ROPID a IDSK.

 

 

 

 

Čelákovice nie sú z pohľadu železnice nijak zvlášť známe (ani rýchliky tu nestoja), no so železnicou sú späté už od roku 1873, kedy cez mesto začali jazdiť vlaky na trati z Nymburka do Prahy. Po vybudovaní železnice z Mochova a Brandýsa nad Labem sa stali lokálnym železničným uzlom a dnes už iba môžeme spomínať na pestrú nákladnú dopravu, ktorú odvial čas. Tunajšia osobná železničná doprava je však na vzostupe, v pracovných dňoch využije v Čelákoviciach vlakové spojenie približne 2 000 cestujúcich a dokončovaná modernizácia železničnej stanice (tá bude námetom samostatnej reportáže) zapadá do konceptu jej rozvoja. 


Bobina“ so svojim vlakom vchádza do žst. Čelákovice © Peter Bado

Program osláv bol dopredu dostatočne anoncovaný a tak k nemu nie sú potrebné duplicitné slová. Z pohľadu železničného fanúšika boli najzaujímavejšie jazdy historických vlakov, najmä na hlavnej trati. Tie boli v réžii nedávno do dôchodku odoslaných „žabotlamov“ EM 475.1045/1046 (tieto jednotky boli približne tri desaťročia neoddeliteľnou súčasťou tejto trate), „bobiny“ 141 004 s poschodovou jednotkou Bpjo a najmä „šľachtičnej“ 475 179 so súpravou historických vozňov Bai. Na lokálke do Mochova premával „kredenc“ M 262 056. Svojich záujemcov si našla i organizovaná exkurzia po železničnej stanici, modelové koľajisko Klubu železničných modelárov a prirodzene i doprovodný program.


„Kredenc“ na ceste do Mochova opúšťa Čelákovice © Peter Bado

Ako prvý zo zvláštnych vlakov dorazil do Čelákovic súpravový „kredenc“ z Prahy nasledovaný „žabotlamom“. Ten spoločne s „bobinou“ pendloval v dvojhodinovom takte medzi Prahou hl.n. a Lysou nad Labem. Tieto vlaky doplnili dva páry vlakov so „šľachtičnou“, pričom jeden pár pokračoval z Lysej nad Labem až do Nymburka hl.n.. Grafikon týchto vlakov bol zostavený tak, že poobede sa „bobina“ so „šľachtičnou“ v Čelákoviciach stretli, pričom tomuto stretnutiu sekundoval „kredenc“. Akcia podobného rozsahu v tunajších končinách nebýva zvykom a tak neostáva iné, ako si priať, aby oslavy 150. výročia trate Nymburk – Praha boli aspoň tak úspešné ako tie tohoročné.

Úvodná snímka: „Šľachtičná“ so svojim vlakom opúšťa žst. Čelákovice © Peter Bado

Galéria

Súvisiace odkazy