České dráhy odstraňují bariéry

5.11.2019 8:00 Mgr. Petr Šťáhlavský Zdroj: České dráhy - tisková zpráva

České dráhy odstraňují bariéry

České dráhy nabídnou v jízdním řádu na období 2019/2020 celkem 4 845 bezbariérových vlaků. Jedná se o nejrozsáhlejší síť bezbariérových spojů napříč celou Českou republikou. V dalších dvou letech uvede národní dopravce do provozu desítky dalších nových souprav a nabídku cestování pro osoby s handicapem rozšíří na nové linky. České dráhy oznámily chystané novinky při příležitosti zahájení veletrhu „Rehaprotex“ na brněnském Výstavišti dne 29. října 2019.

České dráhy se věnují odstraňování bariér dlouhodobě. Zatímco před 10 lety měly přibližně 350 bezbariérových vozidel a vypravovaly jeden a půl tisíce bezbariérových spojů, v novém jízdním řádu 2020 budou disponovat více než 600 bezbariérovými vozy a jednotkami a nabídnou 4 845 bezbariérových spojů každý den.

„Svobodné cestování pro všechny spoluobčany včetně osob se zdravotním postižením je jednou z našich priorit, proto budeme pokračovat v nákupu moderních vozů a rozšiřování počtu bezbariérových spojů. Například od příštího roku začneme uvádět do provozu nové jednotky z rodiny RegioPanter a za dva roky nasadíme nové expresní soupravy, které jsou již ve výrobě. Zároveň soutěžíme 60 nových elektrických a 60 motorových nízkopodlažních vlaků pro regionální dopravu a 20 souprav pro dálkové expresy. Takto zmodernizovaný park nabídne lidem na vozíčku podstatně větší možnosti cestování a velmi komfortní podmínky,“ uvedl u příležitosti jízdy zvláštního bezbariérového vlaku na veletrh Rehaprotex předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Václav Nebeský.  

České dráhy v roce 2014 spustily také speciální objednávkový systém, jehož prostřednictvím si mohou postižení zákazníci předem zajistit přepravu a asistenci zaměstnanců při nástupu a výstupu. Václav Nebeský k tomu dodává: „Za prvních devět měsíců letošního roku jsme se postarali o více než 6 000 zákazníků. Díky tomuto našemu objednávkovému systému jsme od jeho spuštění pomohli při cestování už více než 35 tisícům postižených. Další desítky tisíc přeprav se díky nasazování nízkopodlažních vozidel uskutečnily bez asistence zaměstnanců Českých drah. Odstraňování bariér se stalo nedílnou součástí naší firemní kultury.“ 

Během dvou let nabídnou České dráhy nové bezbariérové vlaky:

Komfortní dálkové soupravy konsorcia Siemens – Škoda

  • Západní expres Praha – Plzeň – Cheb

  • Krušnohor Praha – Ústí nad Labem – Karlovy Vary – Cheb 

Jednotky RegioPanter společnosti Škoda Transportation

  • Spěšná linka Plzeň – Stříbro – Mariánské Lázně – Cheb – Karlovy Vary
  • Regionální linka Klatovy – Plzeň – Rokycany – Hořovice – Zdice – Beroun

  • Regionální vlaky na elektrizovaných tratích Jihočeského kraje

  • Regionální vlaky na elektrizovaných tratích kraje Vysočina

Vratné dvoupodlažní spoupravy společnosti Škoda Transportation 

  • Ostrava – Frýdek-Místek – Frýdlant nad Ostravicí

Úvodní snímek: Nástupní prostor s plošinou pro vozíčkáře vozu 660.101-7 (25.6.2015, ZC VUZ Velim)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy