Muzejní lokomotivy zkoušely most

5.12.2020 8:00 Nela Friebová, DiS. Zdroj: Správa železnic, s.o. - tisková zpráva

Muzejní lokomotivy zkoušely most

Nový most ve Vlastějovicích prochází zátěžovým testem ● Za účasti páru historických motorových lokomotiv přezdívaných sergej proběhla 4. prosince zatěžovací zkouška nového železničního mostu přes řeku Sázavu ve Vlastějovicích na trati mezi Zručí nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou. Všechna potřebná měření realizují odborníci z Kloknerova ústavu ČVUT. Jejich posláním je dokonale prověřit, zda dokončovaný most odpovídá požadovaným parametrům zajišťujícím bezpečný provoz vlaků.

Uvedený most leží částečně na kolejovém rozvětvení stanice Vlastějovice ve směru na Zruč nad Sázavou. Předmětem stavby byla náhrada dvou samostatných příhradových ocelových konstrukcí novou spojitou dvoupolovou ocelobetonovou konstrukcí o rozpětí 2 x 32 metrů s průběžným kolejovým ložem. Rekonstrukcí prošly i železniční spodek a svršek v okolí nového mostu. V rámci stavebních prací se také sanoval pilíř v řečišti Sázavy, očistilo a zesílilo zdivo spodní stavby a vybudovala nová opěra na ledečské straně. Nové římsy a zábradlí na nosné konstrukci i na opěrách jsou v širším uspořádání.


Jeden „sergej“ představuje zátěž 116 tun © Správa železnic

Plánovaná výluka skončí 11. prosince, následně budou probíhat dokončovací práce bez přímého vlivu na provoz vlaků. Půjde například o úpravu terénu okolo mostu na obou stranách řeky a rekultivaci ploch po vyklizení staveniště. Definitivně hotovo bude do počátku března příštího roku. Práce prováděla společnost Chládek a Tintěra, Pardubice a vyšly na přibližně 70 milionů korun.


Důležitá je souhra všech zainteresovaných lidí © Správa železnic

Odkazy:

  1. Rekonstrukce mostu v km 20,054 trati Čerčany - Světlá nad Sázavou - Veřejné zakázky – EZAK - Správa železnic
  2. Železniční most u obce Vlastějovice na on-line turistické mapě portálu Mapy.cz
  3. Železniční trať Čerčany – Světlá nad Sázavou – Wikipedie
  4. Posázavský pacifik - Vlastějovice
  5. Vlastějovice – Wikipedie
  6. Lokomotiva 781 – Wikipedie

Úvodní snímek: Stroje T 679.1600 a T 679.1529 na vlastějovickém mostě © Správa železnic
(zobraz velký)

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy