Další nové díly Negrelliho viaduktu zapadly na své místo

16.7.2019 8:00 Jiří Řechka

Další nové díly Negrelliho viaduktu zapadly na své místo

V sobotu 13. července 2019 začala montáž nových železničních mostů přes Křižíkovu ulici v Praze, které jsou součástí Negrelliho viaduktu a Karlínského spojovacího viaduktu. Je to další střípek v mozaice rekonstrukce této významné železniční památky a zároveň v dnešní době stále velmi potřebné železniční tratě. Pro mne se tak stalo právě včas, abych stihl připravit aspoň krátkou reportáž o této události před svým nedělním odjezdem na dovolenou.

V sobotu byla položena na své místo konstrukce prvního mostu, který napojuje Karlínský spojovací viadukt na Negrelliho viadukt. Asi proto, že bylo zrovna třináctého, začátek prací jsem prošvihl a navíc ani jim ani jejich dokumentaci vůbec nepřálo počasí, nicméně důležité je, že se dílo (stavbařům i mně) nakonec podařilo. Konstrukce druhého železničního mostu měla být pokládána od nedělního rána, a tak se také stalo. Na místě jsem byl tentokrát v časovém předstihu, a tak jsem mohl vše podstatné vidět a hlavně fotograficky zaznamenat.


Cesta nosníku na místo usazení (13.7.2019) © jiří Řechka

Druhý železniční most se skládá ze dvou dvojitých nosníků, které váží přibližně 25 tun. Ty usazené v sobotu mají hmotnost deset tun jednoduchý a dvacet tun dvojitý. Rozdíl je způsoben zejména tím, že ten dvojitý je kratší. Počasí bylo sice poněkud přívětivější, přesto se pár spršek přehnalo. Akce začala před osmou hodinou a po přípravě podpěr začalo samotné přenášení nosníků. Po uložení prvního vnitřního nosníku bylo nutno přemístit autojeřáb do nové pracovní pozice a během zhruba půldruhé hodiny se tak také stalo.


Přemísťování jeřábu není jednoduchá záležitost (14.7.2019) © Jiří Řechka

Pak došlo k přistavení návěsu s nosníkem pod jeřáb a po upevnění a vyvážení bylo břemeno přeneseno na určené místo. Po umístění na podpěry a uvolnění závěsů od nosníku skončila moje přítomnost na stavbě. Přes Křižíkovu ulici jsou tak položeny konstrukce dvou železničních mostů a nyní stavbaří začnou dělat bednění okolo všech nosníků, na fotografiích zjevné světlé části nosníků budou zabetonovány a bude se dělat betonová deska, na kterou přijde následně položit štěrk, koleje, výhybky a další prvky železniční tratě. Tolik tedy ve stručnosti slovem, další vypoví připojené fotografie.


Konečně je vše na svém místě (14.7.2019) © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. Správa železniční dopravní cesty, s.o.
  2. Negrelliho viadukt – Wikipedie
  3. Rekonstrukce Negrelliho viaduktu – specializovaný web
  4. Rekonstrukce Negrelliho viaduktu - Silnice-železnice
  5. Praha, Rekonstrukce Negrelliho viaduktu - HOCHTIEF
  6. SŽDC: Práce na Negrelliho viaduktu pokračují montáží mostu přes Křižíkovu ulici - ParlamentniListy.cz
  7. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: Ukládání posledního nosníku (14.7.2019) © Jiří Řechka

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy