Rekonstrukce Negrelliho viaduktu pokračuje

30.6.2019 8:00 Jiří Řechka

Rekonstrukce Negrelliho viaduktu pokračuje

Již mnoho vody proteklo pod Negrelliho viaduktem od doby, kdy jsem na našich stránkách informoval, jak probíhá jeho rekonstrukce. Měl jsem v plánu vrátit se na tuto stavbu relativně brzo a podělit se s vámi o fotografickou dokumentací toho, jak dílo pokračuje. Nakonec se tak stává až nyní, zhruba rok před ukončením této nákladné přestavby, která má zlepšit technické parametry kulturní památky pro soudobý železniční provoz.

Po domluvě s koordinátorem stavby jsem měl možnost opět navštívit staveniště a zaznamenat pokrok v postupu prací 5. června 2019, shodou okolností v den, kdy tak učinil také nový ministr dopravy. Co se od doby mé předchozí návštěvy změnilo? Hodně. Přesto, že zbývá zhruba rok do ukončení rekonstrukce, je znát, že stavba pokročila, byl instalován nový železniční most přes Pernerovu ulici na spojovacím Karlínském viaduktu, kde se již začíná pokládat štěrkové podloží. Přes tento most povede jednokolejná trať, před nájezdem na most je vybudováno zarážedlo druhé koleje ze směru od Libně. V červenci má být instalován druhý železniční most, přes Křižíkovu ulici. Když budu mít smůlu, tak opět u toho nebudu, v plánovaném termínu instalace mám být na Slovensku.


Šéf SŽDC a ministr dopravy na Negrelliho viaduktu (5.6.2019) © SŽDC

V současné době se zde budují základy nové opěrné zdi. Proti předpokladům se ukázalo, že bude nutné rozebrat a znova postavit více kleneb, na nichž si příroda vybrala svojí daň. V mnohých případech se použijí nové kamenné bloky. Proti minulosti se předpokládá smysluplné využití prostorů pod klenbami, v oblasti autobusového nádraží patří tyto prostory jeho vlastníkovi, který je využije pro svoji potřebu. Takovou perličkou je, že se pod jednou klenbou našly pozůstatky potravní celnice (akcízu) z dob mocnářství. Tyto prostory mají zůstat zachovány. Přidám ještě pár technických a časových dat pro osvěžení paměti: Délka viaduktu je 1 430 metrů a byl uveden do provozu v roce 1850. Šlo o první pražský železniční most přes Vltavu..


Negrelliho viadukt překonává Vltavu (9.11.2018) © Jiří Řechka

Je druhým nejstarším stojícím vltavským mostem a zároveň nejdelším pražským mostem. Do roku 1910 byl nejdelším mostem v Evropě. Karlínský spojovací viadukt v délce 351 metrů byl postaven v roce 1873. Po rekonstrukci stoupne rychlost vlaků ze současných 40 na 60 km/h. Rekonstrukce má stát zhruba 1,5 miliardy Kč. Tolik tedy k mé druhé návštěvě na této stavbě. V plánu mám ještě alespoň jednu, před uvedením hotového díla do provozu, ale jestli se mi ji podaří realizovat, to v současné době nevím. Tolik tedy stručným slovem, na který navazuje naopak poměrně rozsáhlá galerie fotografií nejen z uvedeného dne. A také obvyklá nabídka odkazů na veřejně dostupné informační zdroje jak k Negrelliho viaduktu, tak k jeho probíhající rekonstrukci. Pominout byste neměli ani Súvisiace odkazy.


Pokládka štěrkového lože (5.6.2019) © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. Správa železniční dopravní cesty, s.o.
  2. Negrelliho viadukt – Wikipedie
  3. Rekonstrukce Negrelliho viaduktu – specializovaný web
  4. Rekonstrukce Negrelliho viaduktu - Silnice-železnice
  5. Praha, Rekonstrukce Negrelliho viaduktu - HOCHTIEF
  6. Rekonstrukce Negrelliho viaduktu je za polovinou, část po opravě se musí zbourat – Zdopravy.cz
  7. Na Negrelliho viadukt v Praze usadili železný most – Novinky.cz
  8. Modernizace Negrelliho viaduktu postoupila do další etapy - tiskový zpráva SŽDC (formát PDF)
  9. Půl roku zpoždění. Negrelliho viadukt bude hotový v červnu příštího roku - Pražský deník
  10. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: Stavební ruch na Negrelliho viaduktu (5.6.2019) © Jiří Řechka

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy