Sobota bude v Olomouci patřit milovníkům železnice

3.9.2020 8:00 Vanda Rajnochová

Sobota bude v Olomouci patřit milovníkům železnice

5. září 2020 proběhne v Olomouci tradiční Regionální den železnice. Letošní připomenutí svátku železničářů se bude konat ve znamení oslav výročí tratí Olomouc – Praha a Olomouc – Nezamyslice. Kromě návštěvy depozitáře ČD Muzea, ve kterém jsou připraveny komentované prohlídky nebo výstava železničních modelů, se mohou zájemci těšit na jízdy historických vlaků, také na trase Brno – Olomouc – Česká Třebová. Pravidelné spoje povede legendární „pantograf“.

Hned dvě traťová výročí připomene sobotní Regionální den železnice v Olomouci. Železnice Olomouc – Praha slaví 175 let a Nezamyslice – Olomouc 150 let. Program oslav svátku železničářů začne v deset hodin ráno, kdy bude v ČD Muzeu v Olomouci–Hodolanech akce oficiálně zahájena. Během dne zde budou probíhat komentované prohlídky, prezentace nostalgických vozidel na točně nebo výstava železničních modelů.

Na své si přijdou také milovníci nostalgických jízd, kteří se svezou hned na několika trasách. Zvláštní vlaky pojedou z olomouckého hlavního nádraží do Hluboček, Řepčína a Prostějova. V jejich čele se představí parní lokomotiva „velký bejček“ (423.041), historické motoráčky „hurvínek“ (M 131.101) a unikátní „věžák“ (M 120.417), motorová lokomotiva „pilštyk“ (T 466.0007) a elektrická lokomotiva „bobina“ (E 499.085). V 8:10 hod. vyjede také zvláštní vlak z Brna dolního nádraží, který do Olomouce dorazí krátce před desátou hodinou a po skončení akce pak bude v 17:00 hod. pokračovat do České Třebové. Velkým lákadlem tohoto vlaku bude nasazení slovenské elektrické lokomotivy „gorila“ (ES 499.0002) a dobové soupravy.


Jízdní řády

Na kolejích se v sobotu objeví mimořádně také legendární „pantograf“ (EM 475.1045), který bude nasazený na pravidelných spojích z Olomouce do Nezamyslic a zpět.

Umístění ČD Muzea: Při průchodu podchodem pod hlavním nádražím v Olomouci, který ústí v městské části Hodolany, je vstup do muzea po levé straně za branou depa.

Podrobný program regionálního Dne železnice v Olomouci, včetně jízdních řádů zvláštních vlaků a informace o cenách jízdenek, najdete na stránkách Českých drah věnované výletům. V souhrnné podobě jsou uvedeny na plakátě:


Plakát akce

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 km. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak pak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839.

O společnosti České dráhy, a.s.

Akciová společnost České dráhy plní v České republice úlohu národního dopravce a na základě objednávky státu a krajů zajišťuje základní dopravní obslužnost státu. Loni využilo služeb společnosti přes 182 milionů zákazníků. V posledních letech došlo k výraznému omlazení vozidlového parku, a to v regionální i dálkové dopravě. Ve snaze zatraktivnit železniční dopravu a zvýšit konkurenceschopnost na otevřeném trhu investovala firma desítky milionů korun do nákupu a modernizace vozidel.

Úvodní ilustrační snímek: Zvláštní vlak z Brna, vedený druhou „gorilou“, zamíří z Olomouce do České Třebové
(15.4.2007) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy