ČD předvedly soupravu pro moravskoslezské lokálky

26.7.2020 8:00 Jiří Řechka

ČD předvedly soupravu pro moravskoslezské lokálky

Velim, 24. července 2020 ● Motorový vůz řady 811 a přípojný vůz řady 012, které jsou určené pro Moravskoslezský kraj, nyní procházejí testy ve Zkušebním centru VUZ ve Velimi. Cestující na severu Moravy budou vozit především na lokálních tratích v regionu. Po všech provedených úpravách je motorový vůz nadstandardně plně klimatizovaný, celá souprava je vybavena novými pohodlnějšími sedačkami i Wi-Fi připojením. Celkově bude modernizováno čtrnáct motorových a deset přípojných vozů.

Takto uvedená tisková zpráva popisuje poslední počin našeho národního dopravce v oblasti modernizace parku vozidel, jehož reálná podoba byla uvedeného dne prezentována zástupcům médií na cerhenickém zkušebním okruhu. Pozvánka na tuto akci měla nevšední podobu a její průvodní zpráva navíc slibovala zajímavý bonus: dopravu na místo konání a zpět prostřednictvím vybraných vlaků vyšší kategorie, které za normálních okolností zastávkou Cerhenice jen projíždějí, a návazného kyvadlového autobusu. Nechybělo však mnoho, abych si toho dobrodiní neužil, protože má včas odeslaná akreditace se kamsi zatoulala a já jsem ji ještě v předvečer akce musel urgovat. Ale nakonec vše dobře dopadlo, a tak jsem se s ostatními účastníky ocitl v daný čas na jevišti oné poněkud kontroverzní podívané.


Ex 125 mimořádně zastavil v Cerhenicích © Jiří Řechka

Jejím hlavním aktérem byla souprava motorového vozu označeného 95 54 5 811 476-1 a vozu přípojného s označením 50 54 93-29 044-7 BDtax. Vlastní dění (v dobrovolně zvoleném koronavirovém stylu) zahájila tisková mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Za vlastníka vozidel byl přítomen člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Jiří Ješeta, Moravskoslezský kraj coby objednatele dopravy zastupoval náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka a DPOV v roli realizátora přestavby Zdeněk Studnička, ředitel provozního střediska oprav Veselí nad Moravou. Jiří Ješeta poděkoval za možnost uspořádat na okruhu tuto akci a poté seznámil přítomné hosty s modernizovaným motorovým a přípojným vozem pro regionální dopravu přímo pro Moravskoslezský kraj.


Souprava čeká na prezentaci © Jiří Řechka

Po jednáních s krajem se České dráhy rozhodly řešit svěřenou jim regionální dopravu tímto způsobem. Na dobu deseti až patnácti let, než budou pro moravskoslezský region pořízena už skutečně moderní železniční vozidla, by to mělo být efektivní řešení. Z celkového počtu 19 vozů řady 810, které jsou v kraji nasazovány, dojde přestavbě 14 z nich. K nim bude rekonstruována desítka přívěsných vozů. Přestavba vznikla v DPOV Přerov, dceřiné společnosti Českých drah. Motorový vůz je plně klimatizovaný, má nové pohodlnější čalouněné sedačky, je vybaven připojením Wi-Fi a dobíjecími zásuvkami. Také došlo k osazení polospouštěcích oken. Vůz má nový spalovací motor TD 242 RH TA 25 o výkonu 242 kW. Celkově je vůz prostornější, protože došlo ke snížení jeho kapacity o deset míst k sezení.


Hovoří Jiří Ješeta © Jiří Řechka

Druhým řečníkem byl náměstek ostravského hejtmana Jakub Unucka. Moravskoslezský kraj řešil, jak zabezpečit dopravu do doby než bude mít k dispozici nové vlaky. Základním požadavkem, který vzešel i od cestujících, bylo vyřešit teplotu ve vozech. Všechny vozy řady.811 budou proto plně klimatizované. Jednou z možností, které kraj zvažoval, byla koupit nové vlaky, ale ty na trhu nejsou. Možností druhou byl dovoz ojetých vozidel z Německa, ale ten by byl přinejmenším problematický. Nakonec se kraj rozhodl pro modernizaci stávající „nesmrtelné“ řady 810. Vybavit je klimatizací, Wi-Fi připojením a USB dobíjením. Vozy dostávají také nový informační systém. Na závěr náměstek hejtmana vyjádřil naději, snad se zde za deset let zase sejdeme a budeme představovat nový, už vodíkový nebo bateriový vlak.


Interiér vozu 811.476-1 © České dráhy

Posledním řečníkem byl za dodavatele modernizovaných vozidel Zdenek Studnička, ředitel PSO Veselí nad Moravou, v němž přestavba fyzicky probíhala. Ten doplnil předřečníky technickou informací o soupravě. Motorový vůz je doplněn klimatizací, která byla vyrobena v Holandsku, a aby mohla být použita, musel být instalován nový spalovací motor. Ke zvýšení výkonu motoru dochází jen v případě zapnuté klimatizace. Interiér dostal nově navržená sedadla. Vozidlo zde na okruhu už absolvovalo předepsané zkoušky. Dojde na něm ještě k vyřešení některých problémů tak, aby je bylo možno 15. srpna 2020 předat do provozu. Přípojný vůz je také rekonstruován, je v něm k dispozici Wi-Fi připojení, má také nová sedadla a na rozdíl od vozu motorového také stojany na kola, došlo k celkové modernizaci jeho interiéru.


Interiér vozu 93-29 044-7 BDtax © Jiří Řechka

Na závěr předal Jiří Ješeta Jakubu Unuckovi pamětní list a došlo k bublinkovému přípitku. Tím byl vyčerpán program a následovala prezentační jízda na malém okruhu. Celá souprava se vizuálně nijak neodlišuje od stávajících motorových a přívěsných vozů. Myslím si, že sedadla jsou pohodlnější, mně osobně trochu vadila hlučnost zapnuté klimatizace, to se ale má, jak jsem zaslechl, také vyřešit. Jinak jízdní pohodlí se na okruhu přece jen nedá až tak dobře posoudit. Doufám však, že cestující budou spokojeni. Tolik tedy k vlastní prezentaci modernizované soupravy pro moravskoslezské lokálky, po níž už následoval návrat jejích účastníků do Prahy a Ostravy. Komu připadá můj text příliš stručný, najde více informací níže v odkazech – včetně zvukového záznamu projevů a vydané tiskové zprávy Českých drah.


Jiří Ješeta, Jakub Unucka a Zdeněk Studnička připíjejí na zdar projektu
© České dráhy

Prameny a odkazy:

  1. České dráhy, a. s. – oficiální web
  2. DPOV a. s. – Člen skupiny ČD – oficiální web
  3. Zkušební centrum VUZ Velim – oficiální web
  4. Moravskoslezský kraj – Wikipedie
  5. Modernizované vozy řady 811 a 012 procházejí testy na zkušebním okruhu ve Velimi – tisková zpráva s popisem vozidel (formát PDF)
  6. Zvukový záznam tiskové konference (formát MP3, velikost 12,8 MB)
  7. Motorový vůz 810 – Wikipedie – k výchozí podobě vozu řady 811
  8. Vůz BDtax782 ČD – Wikipedie – k výchozí podobě vozu řady 012
  9. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: Souprava vozů 811.476-1 a 93-29 044-7 BDtax ve ZC VUZ © České dráhy

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy