Železničné tunely na sieti ŽSR a Správy železnic
Patrónka tunelárov svätá BARBORA
BARBORA - meno gréckeho pôvodu (barboras), znamená ''cudzinka, barborka''. Podľa dostupných historických materiálov bola Barbora panna a mučenica. Narodila sa v 3. storočí v Nikomedii (Turecko), kde aj v roku 306 zomrela. Od 14. storočia patrí k najobľúbenejším a k najčastejšie znázorňovaným postavám svätcov.
Žila ku koncu 3. storočia ako dcéra zámožného Dioskura v Nikomedii. Všade obdivovali jej mimoriadnu krásu, učenosť a bystrý rozum. Najbohatší a najkrajší mládenci sa uchádzali o krásnu dcéru, ale ona cítila, že v živote musí mať vyššie poslanie, a preto každého muža odmietala. Jej oteg bol nepriateľ kresťanov, preto svoju dcéru pred nimi chránil. Pri svojom dome nechal postaviť vežu, do ktorej ju zatváral. Napriek otcovým zákazomsa jej podarilo dať sa pokrstiť, za čo ju otec chcel zabiť, ale zrazu sa otvorila v zemi trhlina, ktorá ju ukryla. Vlastný otec ju nakoniec predsa len zabil mečom. Preto je na obrazoch zobrazovaná s kalichom, mečom alebo vežou. Toľko legenda.
Svätá Barbora je patrónka všetkých, ktorí pracujú pod zemou so strelivom a ohňom, tunelárov, baníkov, zvonárov, hasičov a umierajúcich.
Zdar boh !
Už zase z veže zaznieva
vetrom tiché lkanie
chop sa každý kladiva
chystaj sa na štôlovanie.
Zovri každý dievku svoju
Nech vám zbohom zamávajú
Horstva duch to káže, och !
Zdar boh !
Zdar boh !
Zdar boh !
ostatne ludia z hasicskeho zboru dp praha (metro) hovorili, ze v tuneloch chodia aj za prevadzky metra a to tam ziadne vyklenky nemaju (a spickovy interval 1-2 minuty).
inak v tuneli sa najhorsie citim prvych (poslednych) par vyklenkov - vtedy je najvacsia sanca, ze ma prekvapi vchadzajuci vlak.
http://www.aktuality.sk/spravy/domace/na-dokoncenie-dialnice-od-p-bystrice-do-kosic-treba-vybudovat-90-km-tunelov
je to zo 5 km malo by to byt pocut cez tu ruru,ale napr. tunely v osmicke[za jaskynou] tie su v obluku a tam vlak nie je pocut,ale je to zaujimave ako tam fuka ked ide vlak a nepocujes ho
Jano:
ty si ho presiel peso,?musi to byt psycho byt v strede ked vidis dieru ktora sa ani nezvacsuje
Dvoukolejné tunely mají lépe propojit tři pražská nádraží.
„Chceme příměstské a městské železniční linky zapojit do městské hromadné dopravy, což by mělo výrazně rozšířit dopravní možnosti,“ uvedl pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner, který si stejně jako tisíce návštěvníků celou trasu pod Vítkovem prošel.
Tunely budou součástí takzvaného „nového spojení“. „Je to stavba, která propojí hlavní a Masarykovo nádraží v centru města se stanicemi Vysočany, Holešovice či Libeň,“ řekl už před časem mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.
Po dokončení stavby, která začala v srpnu roku 2004 a vyjde na devět miliard korun, by měla vést dvoukolejná trať z hlavního nádraží do Libně, z hlavního nádraží do Vysočan a Holešovic a dvoukolejná trať z Masarykova nádraží do Libně. Opuštěná stará trať pod jižními svahy Vítkova včetně tunelu by měla sloužit jako cyklostezka.
První vlaky by novými tunely měly projet přibližně za dva roky. „Záleží ovšem na penězích,“ poznamenal Šteiner.
Jižní tunel, který spojí hlavní nádraží a nádraží ve Vysočanech a Holešovicích, je dlouhý 1365 metrů, z toho 1251 metrů je ražených. Téměř roční práce dokončila firma letos v květnu.
Práce na severním tunelu o délce 1316 metrů, z nichž 1151 metrů je ražených, skončily v červnu. Tunel propojí hlavní nádraží s nádražím v Libni.
Západní portály tunelů se nacházejí nad Vojenským muzeem, kde je již od poloviny loňského roku vidět hloubená jáma zpevněná kotvami a stříkaným betonem. Východní portály jsou na opačné straně hory Vítkov - v těsném sousedství portálu starého a dosluhujícího tunelu na vítkovské trati.
Firmy vybudují také čtyři železniční mosty, mimo jiné 437 metrů dlouhou estakádu Masarykova a Husitská a 322 metrů dlouhou estakádu Sluncová. Součástí nového spojení je také silniční estakáda mezi Krejcárkem a Palmovkou.
Na území Prahy se zvýší počet vlaků. „Počítáme se zavedením linek, které projedou centrem Prahy a zajistí přes hlavní nádraží rychlé spojení okrajů města,“ řekl náměstek primátora Jan Bürgermeister.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha)
„Dosavadní zájem je velmi solidní,“ tlumočí dojmy organizátorů místostarosta města Petr Hermann, na kterého výstava velmi zajímavých děl zapůsobila. „Skutečně je na co se dívat,“ tvrdí a připomíná, že ve velmi netradičním prostředí je instalováno 451 výtvarných prací od šedesáti autorů z dvanácti evropských zemí.
Mezinárodní federace pro kulturu a volný čas železničářů (FISAIC), která sdružuje zaměstnance drah ze šestadvaceti zemí Evropy, pořádá podobné expozice pravidelně každé dva roky.
Výjimečnost výstavních prostor v neprovozovaném železničním tunelu dala zelenou myšlence, aby se mezinárodní salón výtvarného umění konal poprvé na území České republiky. Výstava je veřejnosti přístupná do konce tohoto týdne.
(Právo)
(http://www.novespojeni.cz/novinka.html )
Pod dohledem senátora Karla Schwarzenberka, jehož prastrýc v roce 1871 slavnostně zahajoval provoz ve Vinohradském tunelu, byl vypraven zvláštní salonní vlak směrem na Královské Vinohrady. Zde vlak na provizorně vytvořené stanici zastavil, tak jako při své první cestě po nové trati.
Jízda vlaku tunelem byla součástí oslav 135. výročí jeho vzniku. Dvoukolejný tunel pod dnešní Londýnskou ulicí, dlouhý 1145 metrů, byl nejdůležitějším dílem svého druhu v tehdejším Rakousku-Uhersku.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy)
„Výstava železničářů, kteří se ve volném čase zabývají uměním, představuje pro město významnou kulturní událost tohoto roku,“ řekl Právu místostarosta Litoměřic Petr Hermann.
(Právo)
Da sa aj po tuneloch chodit, ale chce to dodrziavat uzcite zasady. Zakladna je neist sam. V prvopociatku so skusenym sprievodcom. No a treba ratat s neprijemnostami.