Tlačové správy

Prvomájové parní jízdy na Švestkové dráze

První máj je nejenom lásky čas, ale na Švestkové dráze (Linka U10: Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Most) bude i časem pro nostalgické parní jízdy. Společnost AŽD totiž vypraví jako posilový spoj historickou soupravu taženou parní lokomotivou 431.032, které se přezdívá Ventilovka.

První vlak bude vypraven z Litoměřic horního nádraží v 7:55 hodin a z Mostu se bude vracet v 11:10 hodin. Druhý spoj vyjede z Litoměřic horního nádraží ve 14:25 hodin a z Mostu vyrazí zpět v 17:10 hodin. Ve vlaku bude řazen také bufetový vůz s občerstvením.

Celú tlačovú správu aj s cestovným poriadkom nájdete na tomto odkaze.

Dovolenka 2021: V lete sa so ZSSK dostanete do Splitu z Bratislavy vlakom. ...

Príjemnú novinku pre všetkých fanúšikov dovolenky v Chorvátsku pripravila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s rakúskym dopravcom Österreichische Bundesbahnen (ÖBB). Už počas tohtoročnej letnej sezóny sa dostanú vlakom z Bratislavy priamo do Splitu. A vziať si so sebou môžu aj svoje auto či motorku.

Pravidelné vlakové spojenie so službou prepravy osobných automobilov bude fungovať od júna 2021. Z nášho hlavného mesta do chorvátskeho letoviska bude vlak odchádzať od 18. 6. do 10. 9. 2021 vždy v utorky a piatky o 15:51, v opačnom smere zo Splitu do Bratislavy od 19. 6. do 11. 9. 2021 v stredy a v soboty o 16:48.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Správa železnic hledá zpracovatele dokumentace pro nový tunel do Berouna

Správa železnic vyhlásila opakované výběrové řízení na zhotovení aktualizace dokumentace pro územní řízení stavby nové trati mezi Prahou-Smíchovem a Berounem. Její součástí bude přibližně 24 kilometrů dlouhý tunel.

Nová dvoukolejná koridorová trať začne úpravou výjezdu ze stanice Praha-Smíchov, kde ke dvěma stávajícím kolejím přibudou další dvě. Trasa nové tratě povede převážně v tunelu o délce 24,7 kilometru, který začne pod Barrandovem a vyústí u Berouna. Dále bude nový koridor pokračovat estakádou přes údolí Berounky. Na pražské straně tunelu bude vybudována odbočka na Branický most ve směru Praha-Krč a na berounské straně pak bude připravena odbočka pro navazující novou vysokorychlostní trať ve směru Hořovice/Plzeň. Nový tunel bude navržený na maximální rychlost 200 km/h.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Leo Express už vypravuje 75 % svých řádných spojů, ...

Leo Express už vypravuje 75 % svých řádných spojů, zákazníci si nově mohou nechat úročit nabité kredity ve věrnostním programu

Leo Express začal navyšovat počet komerčních spojů mezi Prahou a Ostravskem a Starým Městem u Uherského Hradiště. Vzhledem k pozvolnému návratu cestujících po konci lockdownu jich v tomto týdnu vyjede 75 % oproti plnému provozu. V dalších týdnech je dopravce připraven v případě pokračujícího růstu zájmu spoje dále posilovat. Stále přitom cestujícím nabízí 14denní garanci odjezdu a vrácení 150 % z ceny jízdného při zrušení spoje z provozních důvodů. Leo Express pro své zákazníky navíc přichystal výprodej leo kreditů. V rámci akce mohou cestující dostat bonus až 30 % leo kreditů navíc. Dopravce navíc zákazníky, kteří nakoupí minimálně 2500 leo kreditů, odmění úročením. Po dobu šesti měsíců jim na konci každého měsíce připíše navíc 5 % z aktuálního zůstatku. 

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Příprava novostavby stanice Praha-Letiště Václava Havla vstupuje do finální fáze

Poslední stupeň projektové přípravy, kterým je dokumentace pro stavební povolení, zbývá vytvořit před zahájením novostavby stanice Praha-Letiště Václava Havla. Právě na zhotovitele této dokumentace nyní Správa železnic vypisuje veřejnou zakázku. Její součástí bude i digitální model stavby (BIM). Samotná realizace stanice, která bude umístěná v podzemí, by měla odstartovat za tři roky.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Správa železnic zmodernizuje další úsek trati z Prahy do Lysé nad Labem

Železniční trať mezi Čelákovicemi a Mstěticemi projde modernizací. Správa železnic vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele stavby s názvem Optimalizace traťového úseku Čelákovice (mimo) – Mstětice (včetně). Součástí vypsané zakázky je podmínka, která stanovuje nejvyšší přípustnou nabídkovou cenu 2 392 680 000 korun. V rámci rekonstrukce železniční infrastruktury dojde k výstavbě nových nástupišť ve stanici Mstětice a vybudování dvou přeložek trati, díky kterým dojde ke zvýšení kapacity a zkrácení jízdních dob dálkových i příměstských spojů.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Všetkých 21 „zvolenských“ DMJ už jazdí pre ZSSK

Na regionálnych, najmä neelektrifikovaných tratiach Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v okolí Zvolena už jazdí všetkých 21 ks dieselmotorových jednotiek radu 861 (DMJ 861). Vďaka novým DMJ 861 poskytuje železničná doprava cestujúcim moderné, komfortné, kultúrne, bezpečné, spoľahlivé a environmentálne ohľaduplné cestovanie.

„Teší nás, že sa tento projekt podarilo dotiahnuť do úspešného konca, pretože bol trochu problematický. Keď sme ho zdedili po predchádzajúcom vedení, súťaž bolo treba dodatočne prehodnocovať a konzultovať s Európskou komisiou. Tento fakt sa spolu s pandémiou koronavírusu podpísali pod mierne omeškanie dodávky vozidiel, čo nás mrzí. Podstatné je však to, že v tejto chvíli je už cestujúcim troch krajov k dispozícii všetkých 21 moderných vozidiel. Sme presvedčení, že výrazne prispejú k zlepšeniu komfortu cestovania a železničná doprava získa opäť o niečo väčšiu popularitu,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Mezi Rumburkem a Velkým Šenovem se zvýší rychlost vlaků

Správa železnic opraví přibližně 16 kilometrů dlouhý traťový úsek mezi Rumburkem a Velkým Šenovem na Děčínsku. Hlavním cílem stavebních prací je zvýšení traťové rychlosti až na 90 km/h a odstranění propadů rychlosti. Akce si vyžádá přerušení provozu vlaků, výluka začíná v neděli 18. dubna, skončí v polovině července a definitivně hotovo bude během září. Plánované náklady jsou 347,7 milionu Kč.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

ZSSK obnovuje dopravu takmer do plného GVD

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na základe rozhodnutia objednávateľa dopravných výkonov –Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV SR) – od 18. 4. 2021 v rámci postupného uvoľňovania pandemických opatrení ruší mimoriadny (t. j. sobotňajší) grafikon vlakovej dopravy, ktorý platil od 28. 3. 2021.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Dopravci postupně posilují železniční spoje

České dráhy a další dopravci v koordinaci s Ministerstvem dopravy postupně posilují v spoje ve veřejné železniční dopravě, které byly vlivem protiepidemických opatření omezeny. Posílené jsou například vlaky na západ Čech anebo do Německa.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

České dráhy posílily svou likviditu

Největší tuzemský železniční dopravce se rozhodl posílit svou likviditu. Uzavřel sedmileté rámcové úvěrové smlouvy se třemi bankovními ústavy, Raiffeisenbank, a.s., UniCredit Bank, a.s., a VUB, a.s., které mu v případě potřeby umožní čerpat prostředky až do výše 8,5 miliardy korun. Firma je může využít na jakýkoliv účel, prioritně však za ně hodlá nakoupit vlaky. České dráhy získaly nové úvěrové linky za historicky nejvýhodnější úrokové sazby.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Rekonstrukce mostu ve Vilémově u Šluknova si vyžádá nepřetržitou výluku

Správa železnic letos dokončí rekonstrukci viaduktu přes Karolinino údolí ve Vilémově u Šluknova na trati Rumburk – Sebnitz. Ta začala loni na jaře, kvůli pandemii a zpoždění dodávek potřebného materiálu ze zahraničí se výměna ocelové konstrukce samotného mostu uskuteční až letos během 90denní výluky, která začne v neděli 18. dubna.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

České dráhy odstartovaly velkou obměnu dálkových vlaků, ty nové pojedou až 230 km/h

České dráhy objednaly dvacet nových supermoderních vlaků pro vnitrostátní a mezinárodní dálkové trasy. Na základě uzavřeného kontraktu dodá konsorcium Siemens Mobility a Škoda Transportation celkem 180 vozů tvořících 20 devítivozových souprav s kapacitou 555 míst k sezení a nejvyšší provozní rychlostí až 230 km/h. S jejich nasazením ČD počítají postupně v letech 2024 až 2026 na linkách z Prahy přes Ústí nad Labem do Hamburku či přes Brno do Budapešti a Vídně.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Stanice v Adamově projde komplexní rekonstrukcí

Modernizační práce na prvním koridoru mezi Brnem, Adamovem a Blanskem, které odstartují letos v září, budou zahrnovat také rekonstrukci stanice v Adamově. Právě pro tuto část vyhlásila nyní Správa železnic tendr na zhotovitele stavebních prací. V Adamově vzniknou dvě ostrovní nástupiště a nová lávka, rekonstrukcí projdou odbavovací prostory pro cestující. Předpokládaná hodnota zakázky dosahuje 688 milionů korun.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

ČD postupně obnoví provoz většiny omezených regionálních linek

České dráhy reagují na částečné uvolnění protiepidemických opatření a po 12. dubnu 2021 obnoví v koordinaci s krajskými úřady a hlavním městem Prahou plný provoz na některých dosud omezených regionálních linkách. Po Pardubickém kraji, kde se tak na většině tratí stalo už od úterý 6. dubna, budou nyní následovat Královéhradecký kraj (od 12. dubna) a Moravskoslezský kraj (od 20. dubna). V Praze a středních Čechách bude od soboty 17. dubna zahájen provoz rekreačních vlaků a v první půlce dubna se postupně obnovuje také provoz přeshraničních vlaků do Saska a Bavorska.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Rajecký vápenec odvážajú čmeliaky

Keď sa hovorí o prepravách pre hutnícky priemysel, väčšina ľudí si predstaví vlaky so železnou rudou, koksom, alebo s hotovými výrobkami, ktoré putujú v dlhých vlakoch po hlavných tratiach. Málokto si však predstaví malebnú trať, ktorá sa vinie Rajeckou dolinou. No aj tu sa dvakrát týždenne odohráva preprava, ktorá je pre moravské železiarne kľúčová.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Informácia o nehodách a mimoriadnostiach na tratiach ŽSR od 01. 03. do 06. 04. 2021

V období od 01. marca do 06. apríla evidujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) štyri smrteľné zrážky vlaku s osobou a šesť zrážok vlaku s motorovým vozidlom.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Začíná rekonstrukce výpravní budovy v Plané u Mariánských Lázní

Správa železnic zahájila rekonstrukci výpravní budovy ve stanici Planá u Mariánských Lázní. Stavbu zrealizuje společnost ANTONY COMPANY, která předložila nejvýhodnější nabídku, a to ve výši přibližně 35,2 milionu korun. V minulém týdnu došlo k předání staveniště zhotoviteli, práce potrvají rok.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.