Legiovlak letos začíná ve Stříbře

» Návrat

Pridané: 1.3.2018 8:00
Autor: -zz-, nick: » Zbyněk
Zdroj: Československá obec legionářská, z.s.

Legiovlak letos začíná ve Stříbře Nádraží ve Stříbře je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Zpřístupění Legiovlaku se uskuteční ve čtvrtek 15. března v 10 hodin. Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Stříbře přístupný zdarma každý den až do neděle 18. března. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin.

 

 

 

Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky.


Těžké kulomety v improvizovaném obrněném vagóně (9.10.2014,
Nákladové nádraží Žižkov) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů.


Vagón polní pošty (9.10.2014, Nákladové nádraží Žižkov) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 


Výstavní panely Legiovlaku v odbavovací hale žst, Hradec Králové hl.n. (25.6.2015)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto budou na Stříbrsku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd objednávat na speciálním webu projektu Legie 100 v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky. 


Putování Legiovlaku v roce 2018

Odkazy:

  1. Československé legie – Wikipedie
  2. Českoslovenští legionáři v Rusku za 1. světové války - Vojsko.net
  3. Československá obec legionářská - oficiální web
  4. Legiovlak na webu ČSOL
  5. Legiovlak na webu projektu Legie 100

Úvodní snímek: Souprava Legiovlaku se strojem 434.2186 před prezentací na Nákladovém nádraží Žižkov (9.10.2014)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

-zz-

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 24     Stránky: / 2     Výpis:    
» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 3.3.2018 12:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Legiovlak letos začíná ve Stříbře

Snad by se hodilo onu "historickou epopej" doplnit o poznámku jiného pedagoga, pana Záka, který ke své povídce, pozdeji i filmu "Studáci a kantori" poznemal: "Ctení pod lavicí je pouze dokladem toho, ze ucitel svým výkladem nezaujal".

» dědek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 377 3.3.2018 5:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Legiovlak letos začíná ve Stříbře

Děkuji vám, synci, za vzdělávací diskusi. Bohužel vývoj po 2. SV nám zůstal mnohé z historie jak Monarchie, tak ale aj 1. ČR dlužen. Tak rychle jsme ten komunismus budovali ... ale to je pryč. Žijeme dnešní život a boříme se s živobytím dnešním. Jenom nezapomínejme na to, kde - kdo máme kořeny. 1000 letá vláda Uhorska nad Slovenskem udělala své. Než přišli Legionáři z Italské fronty( jak se jim chtělo...) a disciplinovaní Sokolové čeští. Pak po roce 1920 Ruští legionáři - bráškové - bála se jich i postdohoda. Nemluvím o soudruzích z rudé partie!!

Ale to by již bylo mimo tému o vzdělávání z historie.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 3.3.2018 3:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Legiovlak letos začíná ve Stříbře

Ale stejně je to pohádkový příběh, skoro jak Odysseus a Pénelopé, chtělo by to literárně zpracovat.

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 2.3.2018 22:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Legiovlak letos začíná ve Stříbře

maxipes : terprve před několika roky jsem se dozvěděl , že tenkrát ta holka měla za svobodna ¨dceru a zřejmně i ten soused to taky nevydržel , no tělo si žádá svý a oboum to nevadilo, spolem pak už děti neměli tak ta paní vychovávala mě , byla to moje druhá mamka , do smrti budu na oba dva vzpomínat ve velmi dobrém

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 2.3.2018 20:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... ti v šlamastice táhli vždy za jeden provaz

To není tak docela pravda. Předobrazem každému protivného a s nikým za nic netáhnoucího poručíka Duba byl podle všeobecně rozšířeného názoru profesor František Trávníček, a ten pocházel od Blanska.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 2.3.2018 19:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Legiovlak letos začíná ve Stříbře

padmezano: Švejka samozřejmě znám, , i to, že se s Maďarama prali, kde se potkali, oni se vlastně Maďaři prali s každým. Ale že by Hašek dělal nějaké rozdály mezi Čechy a Moraváky, o tom jsem tam nic nečet, ti v šlamastice táhli vždy za jeden provaz.

Ten příběh, jak holka na snoubence čekala 30 let a skončilo to heppiendem, to zní jak z románu, to by chtělo zpracovat do nějakého literárního díla či filmu, ale stejně by diváci nevěřili, že je to skutečnost.

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 2.3.2018 19:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Legiovlak letos začíná ve Stříbře

Dědu od mamky to v 1916 přestalo bavit na frontě v Haliču , tak si sám ukazováček na pravé ruce, měl kliku, že ho nezastřelili za sebezhovavení (to bych to včil nepsal), ale poslali ho do zbrojovky ve Wiener Neustatu, kde byl do konca války . Nám jak děckám vykládal jak cestoval z Přemyšlu do teho Wiener Neustatu co by voják , došly mu peníze , tak v Bohumíně v nádražní hospodě je dodnes dlužné za tři guláše a pět piv utekl bez placení přes okýnko na WC . Vykládal mám to nejmíň 100 x , ale my jsme to chtěli pořád šlyšet. Pak stavil ještě doma , tam vydržel tři neděle a ještě se stavil u sestry tat dojel do té fabriky o měsíc pozdéš.
Vrátím se zpátky k legionářům, dnes se tom moc nemluví , ale valná většina legionářů byli sociální demokrati a mnozí se přidali k "rudým" (nejznámější z nich je Jaroslav Hašek ), u nás byl taky jeden legionář co se přidal k rudým, Domů se vrátil až v roce 1945 se " Svobodou", holka kterou si namlouval než šel na frontu na něj celou tu dobu čekala a oženil se s ní až v tom roce 1945.
Maxipes : o vztazích mezi sebou jednotlivých narodností se nejvíc dozvíš ve "Švejkovi" , je tam podrobně popsána slavná rvačka Švejka a sapéra Vodičky s madarskými vojáky v Brucku am dem Leitha(Most nadLitavou) na tehdejších hranicích mezi Rakouskem a Uhrami

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 2.3.2018 16:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Legiovlak letos začíná ve Stříbře

Muj deda si zase dustojne poletoval ve svém aeroplánu nad Terstem i Bokou Kotorskou a cinil tak výlucne v dresu naseho císare FJI, poté Karla. "Dal" se k letectvu, aby nemusel do bláta v zákopech.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 2.3.2018 15:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: prastréc sloužil u 8 pluku pevnostního dělostřelectva Krakov

Můj zase u námořnictva v Pule (které se tehdy říkalo Pola) jako lodní tesař. Děda (jeho pozdější švagr) ve stejném přístavu hlídal arzenál, ale jako četník. Byl mazaný, tak se vyhnul odvodu do armády a frontě. Druhý děda vlastně také, ale nemusel pro to udělat nic - coby nepostradatelný důlní kovář zůstal doma v Zastávce u Brna (která se tehdy jmenovala Boží Požehnání).

Takže žádné legionáře v rodině nemám, pouze jednoho vzbouřence - toho prastrýce námořníka, který až skoro do smrti jezdil na vzpomínkové akce do Boky Kotorské. Skutečné legionáře jsem viděl jen párkrát v raném dětství na oslavách státního svátku v Uherském Brodě, ovšem ne ruské - žil tam a při té příležitosti příslušnou uniformu oprášil jen jeden italský a jeden francouzský.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 2.3.2018 13:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Legiovlak letos začíná ve Stříbře

parmezano: Díky, to je opravdu zajímavá informace, kterou jsem neznal.

nasledujúce príspevky »