Legiovlak letos začíná ve Stříbře

1.3.2018 8:00 -zz- Zdroj: Československá obec legionářská, z.s.

Legiovlak letos začíná ve Stříbře

Nádraží ve Stříbře je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Zpřístupění Legiovlaku se uskuteční ve čtvrtek 15. března v 10 hodin. Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Stříbře přístupný zdarma každý den až do neděle 18. března. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin.

 

 

 

Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky.


Těžké kulomety v improvizovaném obrněném vagóně (9.10.2014,
Nákladové nádraží Žižkov) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů.


Vagón polní pošty (9.10.2014, Nákladové nádraží Žižkov) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 


Výstavní panely Legiovlaku v odbavovací hale žst, Hradec Králové hl.n. (25.6.2015)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto budou na Stříbrsku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd objednávat na speciálním webu projektu Legie 100 v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky. 


Putování Legiovlaku v roce 2018

Odkazy:

  1. Československé legie – Wikipedie
  2. Českoslovenští legionáři v Rusku za 1. světové války - Vojsko.net
  3. Československá obec legionářská - oficiální web
  4. Legiovlak na webu ČSOL
  5. Legiovlak na webu projektu Legie 100

Úvodní snímek: Souprava Legiovlaku se strojem 434.2186 před prezentací na Nákladovém nádraží Žižkov (9.10.2014)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy