Naše téma: Kam směřuje železniční nostalgie v ČR?

» Návrat

Pridané: 5.3.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Kam směřuje železniční nostalgie v ČR? V poslední době některá média přinesla zprávy o tom, že se náš národní dopravce rozhodl v rámci vylepšení firemního hospodaření zbavit části svých historických železničních vozidel. Některá z nich by si mohlo vybrat a koupit Národní technické muzeum coby exponáty vlastního Železničního muzea. Ostatní mají být odprodána nestátním subjektům a ta zbylá posléze sešrotována.

 

 

 

Na stránkách našeho internetového magazínu jsme na „předvěst“ tohoto plánu narazili v aktualitě o záměru ČD zrušit DKV. Pod odkazem na web FSČR jste se mohli dočíst, že člen představenstva ČD Ing. Miroslav Kupec na jednání prezidia této organizace dne 22. ledna tohoto roku mimo jiné sdělil, že kromě zásadní reorganizace segmentu správy, údržby a provozu kolejových vozidel ke změnám dojde i na úseku stávající provozní jednotky „Depo historických vozidel“ (DHV). V této oblasti musí být striktně sledovány a řízeny náklady spojené s údržbou a provozem historických vozidel. Mnohem podrobněji se pak Ing. Kupec k této věci vyjádřil o měsíc později, v rozhovoru pro odborářský čtrnáctideník Obzor, který vyšel v jeho čtvrtém letošním čísle, ale 20. února byl zveřejněn také na stránce Zpravodajství On-Line OSŽ.


Sbírka ČD se postupně rozrůstá o vozidla tzv. moderních trakcí (23.6.2007, Lužná u Rakovníka)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

„Budeme muset přehodnotit svůj postoj k historickému dědictví v oblasti kolejových vozidel,“ zdůraznil. „Chceme a budeme podporovat činnost, která souvisí se správou železniční historie, ale zcela určitě musíme upravit interní pravidla, abychom zprůhlednili finanční stránku věci, zejména stránku nákladovou,“ dodal s odkazem na historickou zátěž Českých drah, například právě v podobě historických kolejových vozidel, píše se mimo jiné v uvedené zprávě, kterou byste si měli přečíst celou. Zde už uveďme jen její závěr: „Historického dědictví si vážíme a děláme všechno pro to, abychom ho udrželi i pro budoucí generace, ale musíme, protože jsme konfrontováni s otevíráním trhu, s liberalizací trhu, i tuto část našich nákladů jednoznačně zprůhlednit a řešit s naším akcionářem, respektive chtít po něm, aby se na této finanční ztrátě podílel.“


Ing. Kupec při podpisu „Prohlášení o spolupráci při záchraně historických železničních vozidel“
s Nadací Okřídlené kolo (8.2.2018, Praha hl.n.) © Ing. Michael Mareš

Zmíněný rozhovor vznikl při příležitosti slavnostního podpisu dohody mezi Českými drahami a Nadací Okřídlené kolo, z něhož pochází předchozí snímek. Nadace Okřídlené kolo (NOK), shromažďující finanční i nefinanční prostředky na opravy a údržbu historických železničních kolejových vozidel, drážních staveb a zařízení, a České dráhy, a. s., národní dopravce, se dohodly na spolupráci při záchraně historických železničních vozidel a na rozvoji činnosti Nadace v oblasti historie, současnosti a budoucnosti železnice, uvádí k tomu aktualita OSŽ. Dalším projevem „nového“ směřování železniční nostalgie ČD pak byla tisková konference, na níž národní dopravce 15. února představil svou nabídku zvláštních vlaků, včetně nostalgických. Naše redakce na ni pozvána nebyla, takže vám může nabídnout jen tiskovou zprávu.


Replika „stříbrného šípu“ bohužel valnou historickou hodnotu nemá, ale k pronájmu
se hodí o to víc (24.9.2016, PJ Cheb) © Pavel Šmídek

Popisek předchozího snímku možná někoho popudí, ale je nejen pravdivý, nýbrž tvoří také „oslí můstek“ k jinému problému (nejen) naší železniční nostalgie – jistému rozporu mezi muzejnictvím a komercí. Zatím co třeba zprovoznění Komarka (navíc napoprvé ne zcela úspěšné) sledovalo cíl ryze muzejní (zachování věrné původní podoby u vědomí. že jeho provozní potenciál je z principu minimální), u stříbrného šípu tomu je naopak. Nakonec to ani jinak nešlo, protože šlo o reinkarnaci téměř totálního vraku. Cosi mezi oběma krajnostmi má představovat revitalizace Slovenské strely, o níž se shodou náhod média nedávno také rozepsala. Vůz má být uveden do původního stavu a ta elektronika, která je nezbytná dneska k provozu, ta se tam prostě dodá jenom pro, řekněme, určitou konkrétní jízdu jako přenosná, uvádí zpráva ČTK.


M 290.0001 má znovu ožít (8.5.2005, Kopřivnice) © Václav Vyskočil

Naše železniční muzejnictví má sice dlouhou tradici, v relativně nedávné době zažilo docela bouřlivý rozvoj, ale to hlavní, důstojný národní stánek ještě nemá. Národní technické muzeum své nejvzácnější železniční exponáty začalo vystavovat v tzv. dopravní hale, jejíž plocha však byla zcela nedostatečná a záhy kapacitně nestačil ani čelákovický depozitář. Muzeum se proto rozhodlo některá vozidla zapůjčit ČSD (později ČD) i nestátním subjektům, malým muzeím a klubům. Tato spolupráce však nedávno postupně skončila, a to mnohdy s nemalou hořkostí. „Taháky“ malých muzeí byly staženy do depozitáře v Chomutově, jenž se sice otevírá veřejnosti, ale železniční muzeum to přece jen není. To zatím existuje jen formálně a výstavba areálu na pražském Masarykově nádraží má k projektované podobě ještě daleko.


Pamětnice počátků elektrické vozby ČSD ve sbírce NTM (30.6.2007, depozitář Chomutov)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Příběh železničního muzejnictví našeho národního dopravce je kratší, Začíná se psát vlastně až v období před koncem parního provozu, kdy byly některé parní lokomotivy zachraňovány před autogenem jaksi pololegálně tehdejšími „aktivisty“ působícími v některých depech. V té době také vznikla myšlenka zřízení železničního skanzenu v České Třebové, která však byla posléze opuštěna. Nakonec bylo v roce 1999 zřízeno Muzeum ČD v Lužné u Rakovníka a v roce 2012 otevřena jeho olomoucká pobočka. Ta by se měla přerodit v naše největší železniční muzeum, ale jeho projekt zjevně usnul nebo dokonce zesnul v pánu. Takže oba státní subjekty, zabývající se v České republice železničním muzejnictvím, jsou na tom v tomto směru podobně. A tomu muzejnictví chybí nejen odpovídající výstavní prostory, ale hlavně koncepce.


Expozice historických vozidel Olomouc (24.6.2008); zdroj: www.olomouc.cz

Na základě v předchozím textu uvedených i níže odkazovaných informací se můžete zamyslet nad problematikou železniční nostalgie nejen v České republice (i když příspěvek reaguje na aktuální dění právě jen v jejích hranicích) a vyjádřit své zkušenosti, poznatky a zejména názory například k těmto okruhům otázek:

Chápete rozhodnutí Českých drah ohledně historických železničních vozidel jako zcela oprávněné a za daných okolností pro jejich schopnost konkurence nezbytné?

Kdo by měl být v ČR hlavním garantem uchování významných železničních vozidel a dalších historických artefaktů movité i nemovité povahy pro budoucí generace?

Měla by se uvádět do provozu a udržovat v něm hlavně historická vozidla unikátní či spíš taková, jež jsou schopna tvořit nostalgické vlaky s vysokou obsaditelností?


Místo posledního rozloučení s mnoha vozidly ČD (20.9.2014, PJ Česká Třebová)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Prameny a odkazy:

 1. České dráhy, a. s. - Největší český železniční dopravce s více než 175letou tradicí
 2. Přehled historických vozidel ČD (formát PDF)
 3. Česko jako parní velmoc. Železniční nostalgie zažívá velký boom - iDNES.cz – zpráva z 15. dubna 2017
 4. S parními vlaky patříme k evropské špičce, říká jejich šéf u Českých drah - iDNES.cz – zpráva z 16. dubna 2017
 5. ČD Nostalgie - YouTube – rozcestník k videím z produkce ČD
 6. Muzeum ČD
 7. České dráhy zúží park historických vozidel, desítky jich nabídnou k prodeji – Zdopravy.cz
 8. Dráhy lákají: Pronajměte si vlak. Nejdražší je pára, nabízí k půjčení i Stříbrný Šíp – Zdopravy.cz
 9. Železniční muzeum - Národní technické muzeum
 10. Ředitel Železničního muzea NTM: Chceme Sergeje, Laminátku i pantograf – Zdopravy.cz
 11. Nadace Okřídlené kolo
 12. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní ilustrační snímek: Hradecký „bulík“ 464.008 je jednou z provozních parních lokomotiv ČD (9.9.2012, Trutnov hl.n.)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 22     Stránky: / 2     Výpis:    
» PetrFajgl Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 105 7.3.2018 10:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kam směřuje železniční nostalgie v ČR?

Odpovědi na otázky: ad 1.) Rozhodnutí ČD ohledně historických vozidel je samozřejmě neoprávněné, a akorát jenom zdůrazňuje neschopnost jejich zaměstnanců, majících nostalgii v pracovní náplni, zajistit zdroj financování. Tím, že vozidla budou stát v depu, tak opravdu nic nevydělají.
ad 2.)Hlavním garantem by měl v ČR nadále zůstat STÁTNÍ OSOBNÍ DOPRAVCE, a to i dalších artefaktů, ale jak bylo řečeno, je potřeba zajistit zdroj financování.
ad 3.) Provozní udržovat raději běžná vozidla, jak parní, tak i dieselová i elektrická. Vozidla unikátní ( s výjimkou Kyklopa), ale i prasátka, rosničky, či nějaké objevy na opuštěných vlečkách, vydávané za unikáty, osloví akorát pár odborníků, a navíc budou problémi se získáním způsobilosti v případě zprovoznění.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 7.3.2018 7:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Já bych repliku neodsuzoval jako pouhou komerci

Já jsem ji neodsuzoval, spíš naopak. Postavil jsem proti sobě příkladmo stříbrný šíp, jehož reinkarnaci financoval VUZ jako výdělečná firma, která si to může dovolit a je schopna ten vůz využít, proti ne zrovna promyšlenému zprovoznění komarka. Jeho provozní potenciál je mizivý a přitom jeho rekonstrukce (NOK) a pozdější revitalizace (NTM) stála nemalé prostředky z kapes dárců i daňových poplatníků, které mohly být použity na zprovoznění čehosi k vedení nostalgických vlaků mnohem užitečnějšího.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 6.3.2018 23:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Ještě k tomu poněkud neuctivému titulku pod Stříbrným Šípem

Já bych repliku neodsuzoval jako pouhou komerci. I replika toho, čeho originál již nenávratně zmizel, má svůj význam pro poučení o zajímavých řešeních v historii techniky, probuzení zájmu veřejnosti i úcty nad tím, co u nás v minulosti dokázali postavit. Ostatně - ohrnuje někdo nos např. nad pražským orlojem, že je to jen atrapa pro zahraniční turisty, když originál shořel 9.května 1945?

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 6.3.2018 20:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: To predsa vobec nie su razovite nastroje ...

Každý národ má v důrazné nonverbální komunikaci svá specifika:

Nick Carter: „Vy u vás neboxujete?“
komisař Ledvina: „My se prosím fackujeme.“
Nick Carter: „Ne... V téhle zemi se bez vás neobejdu.“


Podotýkám, že odkaz na ten film není vůbec mimo mísu, nýbrž návrat k ní - slavný detektiv přijel do Prahy vlakem, v reálu sestaveným pochopitelně z historických vozidel našeho národního dopravce. Což je jedno z komerčních využití železniční nostalgie, které v textu (a zatím ani v diskusi) nezaznělo.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 6.3.2018 20:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kam směřuje železniční nostalgie v ČR?

Železničná nostalgia, alebo ak chceme múzejníctvo, by určite nemalo ležať na bedrách (osobného) dopravcu. Pretože história železnice nie sú len mašinky a vagóniky, to sú aj pracovné stroje, zabezpečovacia a telekomunikačná technika, stavby a mnohé iné (v národnom železničnom múzeu v Yorku opatrujú o.i. aj typické stoličky a porcelán zo staničných reštaurácií). Vhodným subjektom pre túto činnosť je správca infraštruktúry, ktorý je, a snáď vždy bude, 100% štátny.
Inou otázkou je nastavenie financovania a organizačnej štruktúry, keďže táto činnosť bude vždy hlboko stratová.

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 141 6.3.2018 19:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kam směřuje železniční nostalgie v ČR?

Cosi nepreslo. Na konci malo byt: & . No dobre.

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 141 6.3.2018 19:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kam směřuje železniční nostalgie v ČR?

Zbyněk: "s čakanmi, nožíkmi a jinými rázovitými nástroji v rukou.".
To predsa vobec nie su razovite nastroje, tie predsa byvaju kade-tade po celej zemeguli, vsakze. Pravda aj v inych istych miestnych variaciach, taka velkost a take zakrivenie...

Nuz ale na valasku si teda treba naozaj davat pozor!

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 6.3.2018 12:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: A SK uz není CR

A ono někdy bylo? Za takové hlášky by Tě naši bratři (oprávněně) honili podtatranskou krajinou s čakanmi, nožíkmi a jinými rázovitými nástroji v rukou.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 6.3.2018 11:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kam směřuje železniční nostalgie v ČR?

Pro Zbynka:

Spal jsem dobre. A SK uz není CR.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 6.3.2018 10:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na tohle téma jsem se musel vyspat

Asi jsi nespal nejlépe, když si hned po ránu pleteš dopravce a přepravce. Ani to ostatní moc nesvědčí o svěží mysli. Železniční nostalgii má správce infrastruktury pod palcem na Slovensku, ale ten stav vznikl historicky. Z původně unitárních železnic (ŽSR) se tam oddělil dopravce (ZSSK), přičemž jejich výzkumný ústav i s MDC zůstal tam, kde byl. V ČR tomu bylo přesně naopak - včetně toho výzkumáku a železničního muzea.

nasledujúce príspevky »