Lístky a ceny
Podradené diskusné témy
Jakub: Zavedením R príplatku k predplatným lístkom by si akurát vyhnal do busov množstvo každodenných cestujúcich - pretože potom by ich bus vyšiel lacnejšie ako R a zároveň rýchlejšie ako Os. V diaľkových busoch sa tiež neplatí žiadny príplatok a sú rýchlejšie ako Os vlaky. A čo s prípadmi, keď na začiatok práce/školy akurát vychádza R a ak by mal ísť cestujúci Os, musel by vstávať trebárs o hodinu skôr, alebo by mal prísť domov z práce o hodinu neskôr? Riešiť nedostatočnú ponuku spojov v regionálnej doprave vyháňaním cestujúcich z rýchlikov by bolo veľmi nešťastným riešením...
Ďalším prípadom neadekvátneho použitia R príplatku sú vlaky typu Horehronec alebo BA-Prievidza. Príplatok za "rýchlosť" okolo 40-50 km/h naozaj do 21. storočia nepatrí, navyše keď zastavujú každých 10-15 km. Takéto vlaky by sa mali jednoznačne preradiť do kategórie Zr.
Ja zase som za ponechanie rychlikovych priplatkov. Podla mna sa tym eliminuje pocet cestujucich, ktori sa chcu zviezt len jednu zastavku. Pokial niekto cestuje dlhsie, v porovnaní so zaplateným cestovným nie je R príplatok nejaká významná polozka (este donedávna stál R priplatok tolko ako za socializmu s tym, ze 32 Kcs stalo cestovne ZA - BA a 16 Kcs priplatok.
Mne sa napr. nepaci, ze do rannych rychlikov na trase ZA - KE sa napr. v Margecanoch nahrnie tolko ludi, ze sa neda pohnut ani na chodbe a pritom im na vedlajsej kolaji stoji Os do Kosic. IMHO keby sa zaviedla priplatkova povinnost na tratove predplatne listky, vlaky urcene na dialkovu prepravu by v urcitych usekoch nemuseli byt take preplnene.
S tými rýchlikovými príplatkami počas výluk je trochu chaos. V zmene KCP je uvedených niekoľko R, na ktoré netreba príplatok, avšak v letáku o výluke je poznámka, že sa neplatia rýchlikové príplatky na všetky rýchliky. Ako je to teda? A pri odklonových cez Galantu sa vyžaduje R príplatok?
V poslednom case si vsimam taketo nezrovnalosti a kedze nemam ZSSK velmi v laske a nechcem im darovat ani korunu navyse, vyuzivam ich tak casto ako sa len da. Na CD sa myslim taketo spekulacie nedaju realizovat, ale ako som nedavno zistil, tarifa MAV je v tomto podobna nasej: 4x50 km je na madarskych zelezniciach lacnejsich ako 1x200 km. Preto najlacnejsia cesta z Rajky do Budapesti, co je 191 km, nestoji v prepocte 201 Sk (zlavnena tarifa pre mladez EU<26, vikendy), ale iba 169 Sk! Samozrejme, treba si kupit styri listky v pasme 41-50 km.
Aj keď výluky vyzerajú dosť nepríjemne, aspoň sa tvorcovia grafikonu poučili u českých susedov a nechali väčšie časové rezervy - snáď sa teda veľké meškania nevyskytnú. Aj zrušenie rýchlikových príplatkov a predĺženie platnosti mesačných lístkov v dotknutom úseku je pozitívnym krokom. Ako sa nakoniec výluky prejavia na počte cestujúcich uvidíme už onedlho, zatiaľ sa tipovať neodvažujem...
Uvediem priklad: ked cestujem z Hidasnemeti do Kosic, vlak sprevadza slovensky personal. Pokial pojdem bez listka za madarsky usek, sprievodca mi da pokutu 800 Sk + cestovne z hranice (jazda zo zahranicia bez cest. listka). Co ale v opacnom pripade, t.j. idem z Kosic do Hidasnemeti a listok mam len po Cana Gr. a vo vlaku je stale slovensky personal. Ten madarsky usek sa preveziem zadarmo alebo to moze po mne vymahat alebo ma nahlasi Madarom???
Vie niekto, ako bude počítané cestovné pri vlakoch na trati 120, ktoré pôjdu odklonom cez Galantu? V zmene CP ani v tlačovej správe pri príležitosti tejto zmeny sa o tom pre istotu nič nepíše.
Tiež sa mi zdá, že ZSSK prepásli možnosť aspoň čiastočne zastaviť úbytok cestujúcich kvôli výluke zrušením rýchlikového príplatku aspoň v úseku BA-Leopoldov. Predsa len pýtať 20 Sk za "rýchlosť" menej ako 40 km/h (v úseku BA-TT) je trochu prisilná káva... Pri takomto prístupe je otázkou času, kedy sa nájde nejaký súkromný bus dopravca, ktorý bude jazdiť BA-TT po diaľnici v 20-30 min intervale lacnejšie ako Os a rýchlejšie ako R - a ZSSK budú mať po chlebe aj v jednej z najfrekventovanejších relácii na Slovensku.
Ano, problémy s příhraničními jízdenkami PKP jsou známy. Díky zájmu PKP o příhraníční dopravu je jízdní řád mezi pohraničními stanicemi skutečně vzorem vstupu Česka & Slovenska a Polska do Evropy (= do EU). Když porovnáme dnešní hustotu vlaků mezi železničními správami bývalých zemí "tábora míru a socialismu" s počtem vlaků mezi zeměmi bývalého "tábora imperialismu" tak si připadám, že mezi Českem & Slovenskem a Polskem existuje železná opona, protože tu jezdí méně vlaků než za bolševika z ČSSR "na západ".
Ostatně – je na dobré cestě – i díky kverulantům z řad jinak bezvýznamných zaměstnanců Českých drah, že se podaří zavést osobní dopravu mezi Dolním Žlebem a dopravnou Schöna DB = prodloužení jízdy osobních vlaků z Dolního Žlebu do 3,6 km vzdálené dopravny Schöna, kde se bude moci přestupovat na S–Bahn DB směr Dresden …
Zatím není vyřešeno, co s jízdenkami, protože Schona DB není v tarifu. Kdyby se podařilo prosadit tarifní bod Schöna ČD, byl by to první průlom železné tarifní opony …
Neznám předpisy Zločinecké společnosti SK, ale proč by měl cestující předkládat při zakupování jízdenky do tarifního bodu "GRENZE" jakési šmudlice jízdenku zahraniční železniční správy. To by mělo zajímat průvodčího / vlakvedoucího. Nikoli nějakou šmudlu … Například obsluha vlaku ČD (= číšník) ve vlaku Znojmo – Retz chce vidět po "režistech ČD" = cestujících s roční jízdenkou za zaměstnanecké jízdné jízdenku na úsek ÖBB Retz Gr. – Retz (= FIPku). Naproti tomu Zugschef = šéf vlaku ÖBB jedoucí z Břeclavi do ÖBBska si vystačí s FIPkou ÖBB …
Co když si bude chtít koupit sběratel jízdenek jízdenku DNV – DNV Grenze … To mu jí šmudla zločinecké splečnosti odmítne prodat ? Pak by se měla na hodinu stát zákaznicí úřadu práce, protože poškodila zločineckou společnost … Představte si, že si budu kupovat jízdenku Čierna nad Tisou – "Grenze" a šmudla neumí ukrajinsky nebo jízdenku na mongolskou hranici a šmudla neumí mongolsky …
bez problémov. Keby si cestoval z Bratislavy-Petržalky na ÖBB, tak žiadny cestovný lístok po Kittsee Gr. nepotrebuješ. Vo vlaku je rakúsky sprievodca a ten v zmysle článku, čo včera poslal do tejto rubriky kolega "české_dráhy", uznáva Bratislavu-Petržalku za tarifný bod ÖBB, pretože ide o vlak ÖBB. Preto stačí mať kúpený cestovný lístok z Kittsee.
Minulý rok som mal voľný celosieťový lístok ÖBB na všetky trate a keď som sa spýtal pokladníčky v stanici Bratislava-Petržalka, povedala, že si potrebujem kúpiť lístok po Kittsee Gr. Keď som potom ukázal tento lístok sprievodcovi spolu s voľným lístkom na ÖBB tak sa dobre pobavil a veľmi zdvorilo mi vysvetlil, že Bratislava-Petržalka je tarifný bod ÖBB a že žiadny podobný lístok už nabudúce po Kittsee Gr. nepotrebujem.
Brano: No ale v urcitych usekoch su potom tie vlaky naozaj take preplnene, ze sa pomaly neda uz ani stat a o cestovani sa neda hovorit. To uz potom skor z dialkovych vlakov vyzenies cestujucich, ktori maju zaujem o prepravu na vacsiu vzdialenost. Na regionalnu a primestsku dopravu nech sluzia Os a Zr vlaky a kto ma zaujem cestovat rychlejsie, nech si priplati.
Neviem ako je to teraz, ale kedysi sa na predplatne listky v dialkovych autobusoch dalo cestovat len na vzdialensot vyssiu ako 100 km. A ked je dialkovy autobus plny, zoberie ta sofer na usek povedzme 20 km, ked ma na zastavke ludi, ktori cestuju 200 km?