Svezte se pod parou po vodě i kolejích!

18.9.2020 8:00 Mgr. Petr Pošta Zdroj: České dráhy - tisková zpráva

Svezte se pod parou po vodě i kolejích!

Na neděli 20. září 2020 připravily České dráhy ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností atraktivní jízdy mezi Prahou a Davlí, které připomenou 120. výročí Posázavského Pacifiku a 80. výročí kolesového parníku „Vltava“. Zájemci budou mít ojedinělou příležitost absolvovat jednu cestu historickým vlakem a druhou parníkem. Během dne jsou připravené celkem čtyři takovéto kombinované jízdy. Jízdenky jsou v prodeji u všech pokladních přepážek Českých drah.

Cestující si při nákupu jízdenky zvolí, zda pojedou do Davle vlakem a zpět lodí nebo naopak. O jízdy je velký zájem, v prodeji jsou ještě jízdenky na parník s odplutím v 8:30 a ve 14:25 z Rašínova nábřeží a na vlak s odjezdem v 15:16 z Masarykova nádraží. V Davli si vždy cestující přestoupí na druhý dopravní prostředek a vrátí se do Prahy. Zájemce o tyto jedinečné jízdy upozorňujeme, že je možné cestovat pouze s povinnou místenkou.

„Obě významná jubilea nás přivedla k myšlence spojit síly s Pražskou paroplavební společností a cestujícím  nabídnout mezi Prahou a Davlí kombinované jízdy historickým vlakem a parníkem,“ říká Jakub Goliáš, ředitel Regionálního obchodního centra ČD pro Prahu a Středočeský kraj, a doplňuje: „Vlaky budou kvůli výlukám v pražském uzlu začínat a končit na Masarykově nádraží a v metropoli pojedou po trase přes Libeň a Malešice, tedy po tratích využívaných především pro nákladní dopravu. Lodě pak budou vyplouvat, resp. připlouvat k 5. nástupišti na Rašínově nábřeží, kam se cestující dostanou od Palackého náměstí. Cestující tak pojedou jedním směrem po železnici a druhým směrem se svezou parníkem po Vltavě.“


Do čele historického vlaku se postaví „papoušek“; zdroj: České dráhy

Jubilejní trať i parník

Jízdy připomenou 120. výročí tzv. dolního Posázavského Pacifiku a 80. výročí parníku Vltava, který provozuje Pražská paroplavební společnost.

Poslední stavební úsek Posázavského Pacifiku, tedy tratě mezi Prahou, Davlí a Čerčany, byl uveden do provozu 1. května 1900 v úseku mezi Jílovým u Prahy a Skochovicemi. Vlaky tak mohly začít jezdit v celém úseku mezi Prahou a Čerčany. Trať vede mezi Davlí a Čerčany údolím řeky Sázavy, které překonává několika tunely a mosty. Díky malebné krajině jsou vlaky na této trati vyhledávány mnoha cestujícími z řad turistů, vodáků, ale i chalupářů ze zdejších rekreačních osad.

Restaurační kolesový parník Vltava je poslední ze dvou historických parníků na Vltavě. Tím druhým je parník Vyšehrad. I po několika kompletních rekonstrukcích si zachovává své nezaměnitelné historické kouzlo. Na vodu byl spuštěn v roce 1940 v pražských loděnicích jako osobní loď. V roce 1991 bylo toto plavidlo přestaveno na restaurační parník a jeho poslední modernizace proběhla v roce 2009. V roce 2013 byl tento parník slavnostně zapsán mezi kulturní památky České republiky. Plavidlo má částečně krytou vyhlídkovou palubu a je v něm k dispozici restaurace, kavárna, vinárna, bar a salonek. Parník pohání parní stroj, přičemž strojovnu je možné si prohlédnout.

Ve vlaku i na parníku bude možnost občerstvení. V Davli můžou cestující navštívit muzeum spolku Vltavan, které se nachází vedle přístaviště.


Mladistvě vyhlížející jubilant „Vltava“; zdroj: www.prague-boats.cz

Jízdní řády historického vlaku a parníku mezi Prahou a Davlí v neděli 20. září 2020

První jízda Praha – Davle a zpět

(tam: parník, zpět: historický vlak)

tam

parník

stanice

zpět

historický vlak

08:30

Rašínovo nábřeží (nástupiště č. 5)

x

x

Praha Masarykovo n.

13:22

x

Praha-Libeň

13:11

x

Praha-Braník

12:41

10:45

Davle

11:57

 

Druhá jízda Praha – Davle a zpět

(tam: historický vlak, zpět: parník)

tam

historický vlak

stanice

zpět

parník

x

Rašínovo nábřeží (nástupiště č. 5)

13:45

09:36

Praha Masarykovo n.

x

I

Praha-Libeň

x

10:23

Praha-Braník

x

10:55

Davle

11:45

 

Třetí jízda Praha – Davle a zpět

(tam: parník, zpět: historický vlak)

tam

parník

stanice

zpět

historický vlak

14:25

Rašínovo nábřeží (nástupiště č. 5)

x

x

Praha Masarykovo n.

18:51

x

Praha-Libeň

18:40

x

Praha-Braník

18:12

16:40

Davle

17:35

 

Čtvrtá jízda Praha – Davle a zpět

(tam: historický vlak, zpět: parník)

tam

historický vlak

stanice

zpět

parník

x

Rašínovo nábřeží (nástupiště č. 5)

19:30

15:16

Praha Masarykovo n.

x

I

Praha-Libeň

x

16:03

Praha-Braník

x

16:37

Davle

17:30

 

Jízdné

Předprodej jízdenek je zajištěn u všech pokladních přepážek Českých drah. Jízdné zahrnuje jízdenku a rezervaci k sezení do historického vlaku a přepravu parníkem Vltava.

  • základní cena: 590 Kč (cestující od 12 let)

  • snížená cena pro děti od 3 do 11 let: 390 Kč

Podrobnosti

o akci jsou k dispozici na stránkách o výletech s Českými drahami.

O společnosti České dráhy, a.s.

Akciová společnost České dráhy plní v České republice úlohu národního dopravce a na základě objednávky státu a krajů zajišťuje základní dopravní obslužnost státu. Loni využilo služeb společnosti přes 182 milionů zákazníků. V posledních letech došlo k výraznému omlazení vozidlového parku, a to v regionální i dálkové dopravě. Ve snaze zatraktivnit železniční dopravu a zvýšit konkurenceschopnost na otevřeném trhu investovala firma desítky milionů korun do nákupu a modernizace vozidel.

Úvodní ilustrační snímek: Kolesový parník „Vltava“ byl spuštěn na vodu 27. srpna 1940; zdroj: České dráhy
(zobrazit velký)

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy