S Arrivou vlakem z Prahy do Jeseníku za autobusovým pokrokem

4.2.2016 8:00 Jiří Řechka

S Arrivou vlakem z Prahy do Jeseníku za autobusovým pokrokem

Když se mi v poště objevila pozvánka na tiskovou konferenci a následnou prezentaci uplatnění platebních bezkontaktních karet MasterCard v autobusech, byl jsem trochu překvapen. Přeci jen autobusy nejsou až tak naše parketa. Pozvání od firmy MasterdCard, hejtmana Olomouckého kraje a Arrivy zahrnovalo i jízdu vlakem posledně uvedené společnosti z Prahy do Jeseníku a zpět.

 

 

 


A protože se taková pozvání neodmítají a jako bonus byla ona jízda, která vedla přes Ústí nad Orlicí, Letohrad, Lichkov a Hanušovice do Jeseníku, byla má účast potvrzena a v úterý 2.2.2016 ráno jsem se vydal na pražské hlavní nádraží, odkud vlak odjížděl. Pro mne to byla navíc možnost, jak se seznámit s motorovou jednotkou 845.001/945.001 v provozu na delší trase, než jen na pár kilometrech v okolí Prahy, jak jsem doposud mohl. Původní čas odjezdu nám byl o čtvrt hodiny posunut a tak se stalo, že jeden přihlášený účastník nás stíhal vlaky ČD. Bylo příjemné, že bylo možné zhotovit fotografie během jízdy ze stanoviště strojvedoucího.


945.001/845.001 při provozní zastávce v Pečkách © Jiří Řechka

Při odjezdu jsem dostal zprávu od kmotra, že na naší trase do Jeseníku se má pohybovat v čele vlaku berta 749.265 a skutečně naše čekání na protijedoucí vlak v Jindřichově na Moravě bylo okořeněno příjezdem této lokomotivy v čele vlaku. Cesta do Jeseníku proběhla bez komplikací, jízda v tomto motorovém vlaku (a i ta zpáteční) byla z mého pohledu velmi příjemná. Na nádraží v Jeseníku nás čekal autobus společnosti ARRIVA, který nás odvezl do lázeňského domu Priessnitz, kde se konala tisková konference.


845.001/945.001 po příjezdu do Jeseníku © Jiří Řechka

Zde byl představen systém, v němž budou mít možnost uživatelé bezkontaktních platebních karet MasterCard užívat je k bezkontaktnímu placení jízdného v autobusech na Jesenicku. To je prvním regionem v České republice, který na tuto technologii masivně přechází na většině svých klíčových autobusových linek. Představení tohoto projektu se zúčastnili zástupci společností, které se podílejí na projektu. Na začátku tiskové konference byl omluven hejtman Olomouckého kraje Ing. Jiří Rozbořil pro pracovní zaneprázdnění. Jako první promluvil ředitel KIDSOK Jaroslav Tomík.


Hovoří ředitel KIDSOK Jaroslav Tomík © Jiří Řechka

Ten seznámil na úvod s organizací KIDSOK, která zajišťuje dopravní obslužnost Olomouckého kraje. Organizace vznikla 1.1.2012. V kraji působí 16 autobusových dopravců a dva dopravci železniční. Na Jesenicku obsluhuje 14 autobusových linek společnost ARRIVA Morava; na tyto linky se však chystá nové výběrové řízení. Pro pilotní projekt elektronického odbavení cestujících bylo vybráno Jesenicko, kde jsou nejmodernější odbavovací zařízení. Na projektu se pracovalo po dobu dvou let. Má se postupně rozšířit do celého kraje a také na městskou dopravu. Týká se časových kuponů, týdenních a měsíčních jízdenek.


Tisková zpráva k projektu (kliknutí do náhledu ji otevře ve formátu PDF)

Za společnost ARRIVA CZ vystoupil její generální ředitel Daniel Adamka. Řekl, že již před rokem bylo započato s tímto systémem na autobusové lince Praha – Jeseník a bylo to cestujícími přijato pozitivně. Smysl spočívá v jednoduchosti, cestující nemusí přemýšlet, jaké má karty, vše se zvládne s bezkontaktní platební kartou, na které bude nahrán týdenní nebo měsíční kupon. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že cestující nemá zájem o spousty karet, že preferuje jednu kartu, se kterou může jak platit, tak cestovat. Je to novinka, která začíná na Jesenicku.


Slovo má generální ředitel společnosti ARRIVA TRANSPORT ČR Daniel Adamka
© Jiří Řechka

Richard Walitza zastupoval VP Mobile, Payments & Innovations. Kromě jiného řekl, že platební karty se mění na elektronické nosiče, platební karta může být nejen v peněžence, ale i v hodinkách či chytrém telefonu. Je možné doručit bezkontaktní platební kartu na mobilní telefon tím se pak vykazovat při prokazování zaplacení jízdného. Prostě je možné změnit platební kartu na měsíční kupon atd. Jsou možné další aplikace. Za Českou spořitelnu promluvil Michal Cádra, který se zmínil o tom, že spořitelna usiluje o jednoduchost plateb, což bude srozumitelné a jednotné.


Hovoří Michal Cádra z České spořitelny © Jiří Řechka

Zeptal se, kdo z přítomných má jízdenku na autobus (nikdo) a kdo má platební kartu (všichni). Pak tedy mají všichni jízdenku, tak jednoduché by to mělo do budoucna být. Prostě Česká spořitelna by chtěla tuto možnost do budoucna nabídnout svým klientům všude, nejen v dopravě. Dalším řečníkem byl Miroslav Slavík, obchodní ředitel Telmaxu. Telmax je česká firma, která se zabývá vývojem a implementací informačních systémů. Je to jediná firma v České republice, která nabízí ucelené portfolio pro odbavování papírových jízdenek, SMS jízdenek, dopravních karet a nyní i platebních karet.


Platební karta v roli cestovního dokladu © Jiří Řechka

Řešení obsahuje několik prvků, terminál u řidiče, který akceptuje platební karty a čipové dopravní karty, kamenný předprodej nebo prodej přes internet – e-shop. Pokud má cestující nárok na slevu, musí být na dopravní kartě fotografie pro zamezení podvodů. Po přiložení karty se podobenka zobrazí po dobu asi tří vteřin a řidič tak má kontrolu. Protože na bankovních kartách tato možnost není, cestující si svojí podobenku donese do předprodejního místa, kde se nahraje na jeho aplikaci, přes e-shop je možné si nahrát aplikaci jen bez nároku na slevu. Tento způsob byl konzultován s Úřadem na ochranu osobních údajů a je tedy vše legální.


Identifikace cestujícího v autobuse © Jiří Řechka

Za společnost Global Payments Europe promluvil její generální ředitel Miroslav Crha. Společnost je tradičním zpracovatelem transakcí iniciovaných platební kartou v České republice. Pro společnost je to logické a zároveň je jí ctí, že se může zúčastnit tohoto projektu. Společnost poskytuje 25 let komplexní služby v České republice. Hlavním produktem je autorizace platebních karet. Zmínil se, že Česká republika je na špici používání bezkontaktních platebních karet a že se tedy tato možnost setká se zájmem cestujících, že toto řešení se stane do budoucna řešením v dopravě v celé republice.


Pozorné publikum © Jiří Řechka

Generální ředitelka společnosti Ingenico Group Martina Kirchrathová představila společnost, která dodává technologii v podobě platebních čteček. Společnost pochází z Francie. Je ráda, že se tyto technologie dostávají dále, že to nejsou jen tradiční místa, tedy obchody či nápojové automaty. Po skončení hlavní části prezentace byl čas na dotazy novinářů a odpovědi. Jako poslední část celé akce byla fyzická prezentace tohoto systému na autobusovém nádraží v Jeseníku. V předprodeji proběhla ukázka načtení bezkontaktní platební karty a vysvětlení případné manipulace s údaji na obrazovce terminálu.


„Výroba“ jízdenky na platební kartě © Jiří Řechka

Poté následovala kontrola zakoupené předplacené jízdenky na terminálu v autobuse. Při této prezentaci bylo zdůrazněno, že z časových důvodů není možné použít zakoupenou předplacenou časovou jízdenku ještě téhož dne. Jízdenka platí až od druhého dne. Po skončení prezentace nás již čekal přesun na vlakové nádraží a nástup do motorové jednotky 845.001/945.001. Ta první část zpáteční cesty absolvovala na závěsu pravidelného vlaku Českých drah a osamostatnila se až po odvěšení v železniční stanici Hanušovice, odkud pokračovala do Prahy po stejné trase, po níž jela ráno. Na pražské hlavní nádraží pak dorazila v 19:23 hod.


845.001/945.001 před odjezdem z Jeseníku © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. Olomoucký kraj – oficiální stránky
  2. Arriva – Wikipedie
  3. ARRIVA TRANSPORT Česká Republika, a.s. – oficiální stránky
  4. ARRIVA vlaky – Wikipedie
  5. Motorová jednotka 845 – Wikipedie
  6. Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje – Wikipedie
  7. Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK)
  8. MasterCard – Wikipedie
  9. Olomoucký kraj a MasterCard spouští revoluci v příměstské dopravě – prezentace na www.kurzy.cz

Úvodní snímek: 845.001/945.001 při čekání na protijedoucí vlak v Jindřichově na Moravě © Jiří Řechka

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy