Zítra startuje unikátní úprava geometrické polohy koleje

20.8.2019 8:00 PhDr. Zdeněk Zuntych Zdroj: Swietelsky Rail CZ - tisková zpráva

Zítra startuje unikátní úprava geometrické polohy koleje

Na ojedinělý projekt úpravy geometrické polohy koleje, který začne 21. srpna na rekordně dlouhém úseku 58 kilometrů trati z Prahy-Hostivaře do Votic, nasadí společnost Swietelsky Rail CZ nejvýkonnější kolejovou mechanizaci v Evropě. Důvod je zřejmý - na zakázku za 69,4 milionů korun má pouze 26 dnů, do 15. září. Půjde o šest nejmodernějších strojů, tři podbíječky a tři štěrkové pluhy, od mateřského koncernu Swietelsky Baugesellschaft. V této sestavě budou v ČR vůbec poprvé.

O realizaci zakázky

„Pracovat budeme hlavně při nočních výlukách, abychom co nejméně omezili provoz na této velmi vytížené trati. A protože jde o mimořádně dlouhý úsek, sázíme na špičkové technologie, které umí výlukové časy zkrátit o 30 až 40 procent proti běžně dostupným strojním linkám na českém trhu,“ říká Pavel Pechač, jednatel Swietelsky Rail CZ. Aby práce ještě zrychlila, firma využije obě výhybkové podbíječky současně. „Ani to u nás není obvyklé. Společně v akci budou od 25. do 30. srpna ve stanicích Uhříněves, Říčany, Stránčice a Čerčany,“ dodává.

Zakázku, v níž byl vůbec poprvé do jednoho projektu zahrnut tak rozsáhlý úsek, vypsalo a financuje Oblastní ředitelství SŽDC Praha.


Stroj pro úpravu štěrkového lože  BDS 2000 © Swietelsky Rail CZ

Swietelsky Rail CZ využije dvě výhybkové podbíječky s označením 09 - 32/4S Dynamic spolu se dvěma štěrkovými pluhy BDS 2000. A také strojní linku, která obsahuje traťovou podbíječku Stopfexpress 09 - 4x Dynamic s dalším pluhem BDS 2000-4. „Jde o unikátní a nejvýkonnější strojní linku pro směrovou a výškovou úpravu koleje včetně dynamické stabilizace,“ upřesňuje Pavel Pechač.

Pro představu - Stopfexpress 09 - 4X Dynamic je první kontinuální čtyřpražcová podbíječka na světě s integrovaným dynamickým stabilizátorem. Má výkon až 2000 metrů za hodinu. V případě potřeby lze nastavit čtyř-, dvou- nebo jednopražcové podbíjení. Při práci ji doplní stejně výkonný stroj BDS 2000-4 (ballast distribution system) na úpravu štěrkového lože. V České republice se objevuje jen zřídka, neboť ji její vlastník Swietelsky Baugesellschaft využívá na kolejových stavbách po celé Evropě.

Swietelsky Rail CZ upraví na dvojkolejné trati celkem 116 kilometrů kolejí a staniční kolej číslo 0, 1 a 2. Úsek je součástí 4. tranzitního koridoru Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště. Práce jsou naplánovány výhradně do 22 nočních směn, zahrnují i 99 výhybek a použito při nich bude 13 tisíc m3 nového štěrku.


Podbíječka Stopfexpress 09 - 4X Dynamic © Swietelsky Rail CZ

O nasazené technice

  • Stopfexpress 09 - 4X Dynamic - kontinuální čtyřpražcová traťová podbíječka s integrovaným dynamickým stabilizátorem a výkonem až 2000 metrů trati za hodinu;
  • 09 - 32/4S Dynamic - kontinuální výhybková podbíječka s podbíjecím dvoupražcovým agregátem a integrovaným kolejovým stabilizátorem s výkonem 6 až 8 výhybek + 1500 metrů koleje za osmihodinovou směnu;
  • BDS 2000 - stroj pro úpravu štěrkového lože se zásobníkem;
  • BDS 2000-4 - stroj pro úpravu štěrkového lože se zásobníkem.

Odkazy:

  1. Koncern Swietelsky Baugesellschaft m.b.H. – oficiální web v češtině
  2. Swietelsky Rail CZ s.r.o. – oficiální web
  3. Železniční trať Praha – České Budějovice – Wikipedie
  4. Modernizace trati Votice - Benešov u Prahy na portálu Silnice/Železnice
  5. Oblastní ředitelství Praha - SŽDC – oficiální stránky

Úvodní snímek: Stopfexpress 09 - 4X Dynamic a BDS 2000 v akci © Swietelsky Rail CZ
(zobraz celý)

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy