Naše téma: Stav našich koridorů

» Návrat

Pridané: 16.7.2018 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Stav našich koridorů SŽDC má v blízké době investovat 23 miliard korun do opravy osmi úseků koridorů, které už v 90. letech jednou opravené byly. Jedinou výjimkou je doposud nemodernizovaný úsek Brandýs nad Orlicí – Ústí nad Orlicí, který na rekonstrukci a zvýšení rychlosti teprve čeká.
SŽDC dne 9. července informovala o svých poněkud překvapivých investičních záměrech formou tiskové zprávy, kterou jsme zveřejnili v naší sekci Krátke dopravné správy. Z ní vycházel i článek na webu Zdopravy.cz, jenž také neušel naší pozornosti. V něm se píše: Důvodem plánovaných oprav je špatný stav tratí, modernizovaných přibližně před 20 lety. V prosinci 2017 SŽDC vydala dokument, popisující, na kterých úsecích má dojít k významnému snížení rychlosti. K nejvíce postiženým regionům patří Středočeský kraj, kde SŽDC hrozí pomalou jízdou 120 km/h Poříčany–Pečky, a dokonce 30 km/h mezi Prahou-Vysočany a Horními Počernicemi. Na lokálních tratích na Kolínsku hrozí zpomalení až na „dvacítku“, což znamená faktické nahrazení vlaků autobusy. Podle Ropidu by realizace uvedených omezení vedla k potížím na příměstské železnici kolem Prahy, odříkání spojů a rozvázání přestupních vazeb.

Snahou předejít omezením na hlavních tratích je oprava následujících úseků železničních koridorů:

  • Dětmarovice – Petrovice u Karviné – státní hranice
  • Adamov – Brno-Maloměřice
  • Adamov – Blansko
  • Choceň – Uhersko
  • Polom – Suchdol nad Odrou
  • Lipník nad Bečvou – Drahotuše
  • Brandýs nad Orlicí – Ústí nad Orlicí (původní stopa)
  • Velim – Poříčany


V počátcích koridorizace se často nemyslelo na opravu nástupišť jako zde v Pečkách. (2. 5. 2015) © Dominik Havel

Cestující po modernizaci zpravidla žádné změny nepocítí, pokud tedy nebudu počítat fakt, že koleje, mosty, přejezdy i nástupiště budou vypadat (s nadsázkou řečeno) jako před 20 lety. Do dlouhých mezistaničních úseků Brandýs n. O. – Ústí n. O. a Adamov–Brno se vloží nové kolejové spojky, které zvýší propustnost tratě při jednokolejném provozu. V Brandýse vyrostou bezbariérově přístupná nástupiště a zastávka Bezpráví se přesune z oblouku do přímého úseku. Zároveň budou modernizované stejnosměrné úseky připraveny na konverzi ke střídavému napájení.


Zastávka Pardubice – Černá za Bory sice prošla kompletní rekostrukcí, ale po necelých 15 letech už nevypadá dobře. Nástupištní panely jsou křivé, zámková dlažba místy propadlá, protihlukové zdi počmárané a skrz jejich průhledné části už dávno nikdo nevidí. Modrá barva bledne a začíná se olupovat. (3. 4. 2016) © Dominik Havel

Avšak cena za tuto údržbu tratí bude vysoká – veřejnost se musí připravit na výluky spojené s vyloučením jedné koleje. Větší komplikace se předpokládají mezi Brnem a Adamovem, kde SŽDC plánuje na 16 měsíců jednokolejný provoz, a na 5 měsíců v roce 2023 dokonce úplné zastavení železniční dopravy kvůli rozsáhlé rekonstrukci tunelů. Vlaky EC, Railjet a Regiojet mají jezdit přes Vysočinu, čímž se jízdní doba prodlouží o cca půl hodiny. Reálně také hrozí odliv cestujících ze zastávkové linky S2, jejíž vlaky jsou v postiženém úseku nejvytíženější z celého Jihomoravského kraje.


Černá za Bory: Sklo ještě překvapivě drží, ale od vitríny už nejsou klíče, a tak se jízdní řády, informace o tarifu apod. vylepují na bílou desku přímo na skleněné výplni. (3. 4. 2016) © Dominik Havel

Financování bude zajištěno z národních zdrojů, úvěrem od Evropské investiční banky a ve dvou případech také příspěvkem z programu Nástroj pro propojení Evropy (CEF).

Já sice vidím a chápu, že výše uvedené tratě nejsou v nejlepším stavu a že jsou vystavovány čím dál většímu zatížení, ale přesto mi dvacetiletá životnost zařízení na infrastruktuře přijde poněkud málo. Dennodenně probíhá v Česku velké množství výluk, které způsobují zpoždění v celé síti a v důsledku odliv cestujících z nejvíce postižených oblastí. Proto se vás, diskutérů, ptám:

Přijde vám normální, že koridorizované tratě se po 20 letech znovu generálně opravují? Lze vůbec chystané práce označit za „investici“?

Nešlo by rozsáhlým rekonstrukcím předejít soustavnou údržbou a péčí o infrastrukturu?

Jak vypadala údržba tratí v minulosti a jak se přistupuje k infrastruktuře v zahraničí?

Úvodní ilustrační snímek z úseku Brandýs nad Orlicí - Ústí nad Orlicí (28.7.2012) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 61     Stránky: / 4     Výpis:    
» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 21.7.2018 23:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

Aspoň vidíš, že v žsr majú poriadok a všetko má svoje miesto. Projekty majú v šuflíku, prachy v batohu a trate na háku.

Naspäť k téme. Nemal som na mysli, ze by si snáď nejako vinil vtedajších zodpovedných, ono to z Tvojich príspevkov aj vyplývalo. Len som reagoval na vyznenie diskusie a odrazil som sa od Tvojich slov. Sorry za nedorozumenie.

A že si žsr neurvali z koláča nie je nijak prevapivé pri tej megalománii. Také sumy sú zrejme pod rozlišovacou schopnosťou tej firmy.


» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 21.7.2018 8:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

Hlavne ale, že majú plné šuflíky projektov....

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 569 21.7.2018 0:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

Nebude to tým, že u nás sa na železnice vcelku kašle? Mimo 120 sa toho veľa neurobilo a ako Kosicanovi mi stále svieti otázka, kedy sa skončí provizórium v Košiciach? Hlavne, že na prvé nástupište už snáď ani nepôjde výťah kvôli predajni v podchode.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 20.7.2018 14:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

Pre zaujímavosť, tabuľka cyklických opráv z roku 1980.
Merítkom ČSD teda mali byť tie koridory už niekoľko rokov obnovené...
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 20.7.2018 13:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

by som vtedajších zodpovedných nevinil.
V žiadnom prípade to tak nemožno chápať, že by som ich snáď vinil. Na úrovni vtedajšieho poznania a možností si myslím, že inak to ani nešlo. To bolo iba na vysvetlenie, že koridory z tej doby už naozaj majú nárok na reštart...

Teraz Ťa možno trochu prekvapím
Neprekvapil si ma, viem o tom. V ČR bolo (je? - neviem) pre zmenu nemtavé ŘSD. Ale to nie je ospravedlnenie toho, že si ŽSR nedokázali urvať z koláča v dobe, kedy bola "ruka pána" otvorená...

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 20.7.2018 12:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

tratovak:

Ale toto dávam ČR za veľké plus, že dokázala chytiť utekajúci vlak za koncovky a vytrieskali tie eurofondy aspoň na tie prepady, na rozdiel od SR

Teraz Ťa možno trochu prekvapím, ale tento „vynález“ sme vymysleli tu na Slovensku, akurát na cestách, nie na železniciach: v rámci eurofondových projektov s newspeakovými názvami „Eliminácie bezpečnostných rizík na cestách XYZ“ sa cca od roku 2011 opravili stovky kilometrov rozmlátených ciest I. triedy. Ono sa k tomu vždy prifaril nejaký ten kruhový objazd, meteostanice, zvodidlá apod., nech to vyzerá investične, ale podstatou samozrejme bola oprava havarijného stavu spôsobeného desaťročiami zanedbanej údržby. Síce sa zo začiatku robili aj také desné besné veci ako výmena krytu vozovky na totálne rozpadnutom spodku (musím konštatovať, že najvyššie vedenie Slovenskej správy ciest v rokoch 2010-2012 bolo mimoriadne nekompetentné ešte aj na slovenské pomery), takže po pár rokoch to tam vyzerá ako to vyzerá, ale časom sa celá táto akcia dostala do nejakých celkom rozumných mantinelov. Akurát problém je, že sa cesty síce opravili, ale údržba sa zanedbáva aj ďalej rovnako ako predtým...

Tým samozrejme nechcem nijako ospravedlňovať to, že sa investičné peniaze používajú de-facto na údržbu, ale za daných okolností to bolo – ako mimoriadny prípad – primerané. Teda aspoň za predpokladu, že by sa následne tie úseky priebežne predpisovo udržiavali, nech z nich o ďalších 15-20 rokov nie je totálny tankodrom, čo je žiaľ predpoklad povedzme že optimistický, aby som použil diplomatické vyjadrenie.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 20.7.2018 12:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

Tak za to, že sa v 90-tych rokoch koridorizovalo „soft“ (pekný pojem ), by som vtedajších zodpovedných nevinil. Je síce fakt, že teraz sa to ukazuje ako problém a keby sa vtedy urobilo všetko a poriadne, bolo by to v konečnom dôsledku lacnejšie, avšak to je práve onen paradox chudoby – podobne ako chudobní ľudia nakupujú drahšie ako bohatí, lebo nikdy nemajú dosť peňazí na to, aby tak ako tí bohatší výhodne nakupovali za akciové ceny veľké zásoby na dlhšiu dobu (a rovnako tak si chudobní požičiavajú drahšie ako bohatí atď.). Tak to funguje, na tom nič nezmeníme a v tých časoch bolo Česko naozaj pomerne chudobné a proste si viac nemohlo dovoliť, resp. aj tak išlo nad svoje možnosti. Ale pozor, dnes by som už o chudobnej krajine rozhodne nehovoril.

Úplne iná vec je zanedbávanie údržby, zas takí chudobní nie sme, stačí sa pozrieť, koľko peňazí sa tu doslova nakladá vidlami. Akurát inde, ako by bolo treba, a to už je zodpovednosť vedení správcu infraštruktúry, že nedokázali (nemali chuť?) vyboxovať na tieto účely viac peňazí. Či v horšom prípade aj peniaze mali, ale minuli na hovadiny – špeciálne tu na Slovensku máme rozkošné pomníčky prešustrovaných peňazí ako Teplička či Moldava a nechýbalo málo, v zozname by sme mali aj Lužianky. A to nehovorím o prakticky nepoužiteľných informačných systémoch, každý za cenu menšieho nákladného terminálu.

Je potom síce pekné mať rýchle a v niektorých prípadoch dokonca aj pohodlné vlaky (aby nedošlo k omylu, píšem teraz o ČR), avšak dojem kazí, keď sa človek nemôže ani poriadne vyčúrať na vecku, lebo celý vlak poskakuje do strán ako v tobogáne, nevraviac už o tom, keď bude kopec úsekov s pomalými jazdami, takže vo výsledku je to jazda ako na lokálke.

Čo sa týka tých procesov okolo líniových stavieb, tak to je kapitola sama o sebe. Ono to je peklo úplne všade, avšak v našich končinách si to ešte sto krát komplikujeme katastrofálnou legislatívou (ktorá bola otrasná už za komanča, no za tých skoro 30 rokov sa priam „vyšperkovala“), chýbajúcimi resp. každú chvíľu sa meniacimi dlhodobými plánmi, nepochopiteľným prístupom mnohých samospráv a tiež – a to predovšetkým – postrannými záujmami. Pre úplnosť musím povedať, že snahy o kultiváciu celého legislatívneho prostredia tu opakovane boli, je to však osie hniezdo, do ktorého keď pichnete, tam odtiaľ vyletí tisíc lobistov a „sponzorov,“ ktorých záujmy sú tým ohrozené, no a dosiaľ tu nikdy nebol minister dopravy, ktorý by mal gule, vôľu a politické krytie na to, aby sa za svojich ľudí postavil a zmeny presadil.


» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 19.7.2018 19:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

motivuje SŽDC k periodickým rekonstrukcím po 20 letech

1) Táto motivácia by tu bola i bez eurofondov, zvlášť u prvých koridorov, ktoré sa robili v "soft" verzii a práve to sa teraz ukazuje ako kameň úrazu.

2) Akú životnosť majú jednotlivé prvky trate? Napr. taký zvršok. On by tam vydržal aj 30+ rokov. Lenže iba za cenu drahšej údržby a po jeho výmene by bol zrelý akurát do šrotu. Keď ho ale vymeníš po 20- 25 rokoch, tak ho smelo možeš ešte použiť na nejakej lokálke, kde vydrží ďalšie desaťročia a kde by si inak musel kupovať nový materiál, bo užitý z povodných koridorizácií už pomaly nieto. Takže by si neušetril nič, iba by si sa viac na tom koridore trápil...

Takže apgrejdovať koridor po cca 20 - 25 rokoch, pri tom zaťažení, ktoré na ňom je, je úplne v poriadku a bolo by chybou čakať, kým sa rozpadne úplne.

Ja súhlasím s tým, že údržba by sa nemala hradiť z eurofondov. Ale toto dávam ČR za veľké plus, že dokázala chytiť utekajúci vlak za koncovky a vytrieskali tie eurofondy aspoň na tie prepady, na rozdiel od SR, kde ešte mnohde vládne 19. storočie a napriek tomu táto príležitosť bola trestuhodne premrhaná...


» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 19.7.2018 18:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

tratovak: Já neříkám, že nemáš pravdu. Všechny tvé argumenty smysl mají, ale v podstatě to je popis nouzové sitauce, kdy je třeba narychlo vyčerpat evropské fondy. V časovém presu je skutečně potřeba utratit peníze tam, kde se opravdu utratí.

Jenže já říkám, že v řadě oblastí obecně je řada chyb, které vedou k tomu, že investiční peníze se musejí utrácet za kdejakou maličkost. K tomu by dojít nikdy nemělo a je třeba zkoumat důvody a poučit se z nich. Investice typu "odstranění propadů rychlosti" jsou jen výsledkem řetězce chyb, které v předchozích letech nastaly. A nejde jen o chyby na straně ČR, ale i vůbec o chyby v nastavení evropských dotací.

To samé je i s údržbou tratí. Ano, jsem schopen akceptovat krutou pravdu, že SŽDC nemá na údržbu peníze a systém dotací (do jejichž (ne)čerpání se promítá zdlouhavost staveb i postoj některých měst, která se tváří, jako by ani dotace nechtěla) v podstatě motivuje SŽDC k periodickým rekonstrukcím po 20 letech, protože pak na tu gruntovní údržbu bude dotace. Ale já chci uporoznit na mnohem obecnější věc - že tento systém je naprosto scestný a pravidelná údržba se musí zajistit.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 19.7.2018 12:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Stav našich koridorů

Tak pokiaľ máš pocit, že na SŽDC sa nič nerealizuje, tak v tom prípade chvála Dominikovi, že túto tému nerozvinul aj na Slvensko...

nasledujúce príspevky »