Výměna pražců v pražském metru skončila

8.7.2019 8:00 PhDr. Zdeněk Zuntych Zdroj: Swietelsky Rail CZ - tisková zpráva

Výměna pražců v pražském metru skončila

Po osmi dnech nepřetržité práce včera nad ránem v pražském metru skončila výměna 506 dřevěných pražců za betonové, mezi stanicemi Pražského povstání a Pankrác. Trvala od 29. června do 7. července (4:30 hodin). „Mákli jsme si,“ říká Tomáš Valík, ředitel závodu Stavby Západ společnosti Swietelsky Rail CZ. Ta ve sdružení s firmou Edikt pro Dopravní podnik hlavního města Prahy zajišťuje výměnu pražců postupně na třech úsecích metra.

Vedle včera dokončeného jich už o Velikonocích měnila 326 mezi stanicemi Budějovická a Pankrác a dalších zhruba 300 ji ještě čeká od 26. do 28. října na jedné z kolejí úseku Vyšehrad - Pražského povstání.

Původně měla výluka trvat 9 dní, ale kvůli koncertu Eda Sheerana ji dopravní podnik o den zkrátil. Jak jste to dokázali?

Během první směny jsme spojili práce na demontáži zabezpečovacího systému s demontážemi starých pražců. Trochu jsme si skákali po hlavách, ale zvládli jsme to. Už druhou směnu jsme byli na původním harmonogramu, který dával větší klid na práci. I tak jsme si ale mákli. Je to tvrdá manuální práce.

Technika nepomůže?

Samozřejmě nějaké ruční přípravky máme, ale výměna pražců v metru nejde mechanizovat třeba jako na železnici. Pro představu: každý z těch původních dřevěných pražců má trochu jiný tvar, a proto se otvor pro vložení nového betonového pražce musí ručně opracovat, aby dobře zapadl. A k tomu hluk a prach. V tunelu ale zase neprší a během tropických veder v něm bylo příjemných 20 stupňů. (s úsměvem)

Jak práce probíhaly?

Pracovalo se nepřetržitě ve dvou směnách. Hlavní práce probíhaly vždy v noci, protože materiál je možné navážet i vyvážet pouze tunely metra v době, kdy je zastavený provoz v sousedních úsecích, tedy mezi 1 a 3:30 hodinou.

Nastaly složité chvíle?

Naštěstí ne. Ale třeba během jiné výluky v minulosti, kdy nám pomáhal kolejový bagr, došlo k jeho poruše. To je potom adrenalin! Čas letí a přitom výluka v metru musí vždy skončit na čas. To je nejvyšší svátost.

Je rozdíl měnit pražce ve stísněném tunelu metra a na běžné železnici?

Poměrně velký, protože celý kolejový rošt, tedy kolejnice s pražci, byl v metru zabetonován. To nikde na železnici neuvidíte, tam leží pražce ve štěrku. Na běžné železnici můžete pražec třeba vytáhnout z boku, to tady nejde. Aby se vyndal, musí se demontovat obě kolejnice i s tou třetí, napájecí, rozříznout ho na tři části a vylomit. Je to řádově obtížnější než na běžné železnici. Jedním slovem - dřina.

Proč se pražce vlastně mění?

Dřevěné pražce jsou původní ze 70. let, kdy se metro stavělo. Za tu dobu jich část seschla a tím se oddělila od podkladního betonu. Menší část zase kvůli vlhkosti, prosakující do tunelu, začala trouchnivět. V obou případech už bylo obtížné na těchto pražcích udržet rozchod a do budoucna garantovat udržení geometrické polohy koleje. My měnili pouze pražce. Kolejnice zůstaly, ty se mění průběžně podle opotřebení a k jejich výměně není ani nutná úplná výluka provozu.

Lišila se tato etapa od té první o Velikonocích?

Nijak zásadně. Jen těch pražců bylo o něco méně, přesně 326.

Co vás čeká při říjnové výluce?

V podstatě to samé. Takt oprav je dopředu daný kapacitou přepravy pražců během noční pauzy. Pražců bude méně, takže i čas výluky je kratší.

Súvisiace odkazy