ČD zahajují provoz nočních vlaků

25.6.2020 8:00 Mgr. Petr Pošta Zdroj: České dráhy - tisková zpráva

ČD zahajují provoz nočních vlaků

Poslední červnový víkend zahájí České dráhy společně se svými zahraničními partnery provoz části nočních vlaků. Po tříměsíční pauze vyvolané epidemií COVID-19 si tak cestující znovu můžou naplánovat cestu v pohodlí lůžkových vozů do Tater či do Alp. Noční vlak z Prahy do Popradu, Košic a Humenného pojede poprvé v noci z pátku na sobotu 26. / 27. června, přímý vůz z Prahy přes Linec a Innsbruck do Curychu sveze cestující poprvé v noci z neděle na pondělí 28. / 29. června.

O ostatních nočních vlacích se vedou další jednání, vzhledem k přísným hygienickým požadavkům na jejich provoz je ale pravděpodobné, že některá tradiční spojení ještě nebudou během léta v provozu.

O obnovení nočních vlaků probíhala v uplynulých týdnech jednání mezi všemi dopravci, kteří se podílejí na jejich provozu, ale také se servisními společnostmi, jejichž průvodci se starají o pohodlí cestujících během cesty. Na zprovoznění první části nočních mezistátních vlaků se v minulém týdnu domluvili zástupci Českých drah, Železniční společnosti Slovensko, Rakouských a Švýcarských spolkových drah a Maďarských železnic. „Jako první vyjedou už o tomto víkendu noční spoje mezi Prahou, Ostravou, Popradem, Košicemi a Humenným a také mezi Prahou, Lincem, Innsbruckem a Curychem. Cestující si tak můžou naplánovat dovolenou v Tatrách a na východním Slovensku, ale také v rakouských a švýcarských Alpách,“ říká Petr Vondráček, ředitel Odboru dálkové dopravy Českých drah, a dodává. „S maďarskými a slovenskými železnicemi jednáme také o obnovení nočních vlaků mezi Prahou, Bratislavou a Budapeští. U tohoto spojení ale bude hrát roli, kdy se podaří zprovoznit povodní poničený úsek Szob – Nagymaros.“

Zprovoznění dalších nočních vlaků je předmětem pokračujících jednání. „V případě příznivé epidemiologické situace uvažujeme o zprovoznění nočního spojení mezi Prahou a Krakovem. Zavedení vlaku ale nemůžeme uspěchat, naší prioritou je zajistit cestujícím komfort a samozřejmě přitom vyhovět požadavkům hygieniků. O tomto spojení proto uvažujeme výhledově v polovině července,“ říká Petr Vondráček. V jednání je také vedení vlaku nightjet v základní trase z Vídně přes Břeclav a Bohumín do Berlína a zpět. U tohoto spojení se ale čeká, zda dojde k úpravě podmínek polských úřadů pro minimální rozestupy cestujících a s tím souvisejících pravidel pro obsazování oddílů v lůžkových a lehátkových vozech.

Hygienická opatření polské a také maďarské strany mají vliv i na další tradiční přímá spojení. Během léta tak pravděpodobně nebude zajištěné přímé spojení z Prahy do Varšavy, ani spoje zajišťované lůžkovými a lehátkovými vozy polských a maďarských železnic v relacích z Vídně a Budapešti do Varšavy nebo z Budapešti do Berlína. Cestující z České republiky naopak nepřijdou o noční sezónní vlaky z Bohumína k polskému Baltu (Svinoústí, Kolobřehu a Helu). V provozu budou od noci 26. / 27. června, zatím ale bez lůžkových vozů.

Přehled obnovených nočních vlaků a nočních spojů, u kterých předpokládáme zprovoznění během léta

Noční vlaky na Slovensko

  • Noční vlak EN 443 Slovakia v trase Praha – Ostrava – Poprad-Tatry – Košice – Humenné pojede od noci 26. / 27. června. Ve vlaku budou řazené lůžkové vozy a autovozy Praha – Košice, zatím ale nepojedou lehátkové vozy.
  • Noční vlak EN 442 Slovakia Humenné – Košice – Poprad-Tatry – Ostrava – Praha pojede od noci 27. / 28. června. Ve vlaku budou řazené lůžkové vozy a autovozy Košice – Praha, zatím ale nepojedou lehátkové vozy.
  • Přímý vůz Prešov – Nové Zámky – Bratislava – Praha řazený ve vlacích R 800 / R 870 / EC 282 pojede ve směru ze Slovenska do ČR poprvé v noci 28. / 29. června. Ve směru zpět z ČR na Slovensko pojede přímý vůz na vlacích EC 283 / R 873 / R 801 od 29. / 30. června.

Noční spojení do Rakouska a Švýcarska

  • Přímý lůžkový vůz Praha – Linz – Innsbruck – Zürich řazený ve vlacích Ex 337 / EN 462 / EN 466 bude v provozu od noci 28. / 29. června. V opačném směru do ČR pojede přímý vůz na vlacích EN 467 / EN 463 / R 330 poprvé v noci 29. / 30. června. Cestující upozorňujeme, že v noci 22. / 23. července a dále v období od 9. do 30. srpna ve směru z ČR, resp. od 10. do 31. srpna ve směru do ČR nebude přímé spojení do / z Curychu kvůli výlukám na trase zajištěno.

Noční spojení do Polska

  • Od noci z pátku na sobotu 26. / 27. června budou v provozu sezónní vlaky z Bohumína k Baltskému moři. V opačném směru do ČR pojedou tyto vlaky poprvé v noci 27. / 28. června. Konkrétně vyjedou vlaky R 401 / 400 Wolin (Bohumín – Świnoujście a zpět), R 403 / 402 Wydmy (Bohumín – Hel a zpět s přímými vozy do / z Łeby) a R 405 / 404 Pirat (Bohumín – Kołobrzeg a zpět). Všechny tyto přímé vlaky pojedou každou noc až do konce letních prázdnin, zatím ale bez lůžkových vozů.
  • České dráhy jednají se zahraničními partnery o zprovoznění přímých vozů Praha – Krakov a zpět na spojích EN 443 / IC 406 a IC 407 / EN 442. Termín zahájení provozu bude upřesněn podle výsledků jednání o podmínkách provozu ubytovacích vozů na území Polska. Provoz přímých vozů do Varšavy zatím zahájen nebude.

Noční spojení do Maďarska

  • Vzhledem k nesjízdnosti v úseku Szob – Nagymaros po nedávné povodni pokračují jednání s Maďarskými železnicemi o vedení přímých vozů Praha – Bratislava – Budapešť na vlacích IC 575 / EN 477 a EN 476 / IC 574. O termínu zprovoznění těchto spojů budeme v předstihu informovat.

Prodej jízdenek a rezervací do nočních vlaků

Prodej jízdenek a rezervací do nočních vlaků na východní Slovensko (vlaky EN 443 / 442), do přímých vozů do Curychu a k polskému Baltu již byl zahájen. Rezervace do dalších vlaků budou dostupné po finálním odsouhlasení termínu zahájení jejich provozu.

O společnosti České dráhy, a.s.

Akciová společnost České dráhy plní v České republice úlohu národního dopravce a na základě objednávky státu a krajů zajišťuje základní dopravní obslužnost státu. Loni využilo služeb společnosti přes 182 milionů zákazníků. V posledních letech došlo k výraznému omlazení vozidlového parku, a to v regionální i dálkové dopravě. Ve snaze zatraktivnit železniční dopravu a zvýšit konkurenceschopnost na otevřeném trhu investovala firma desítky milionů korun do nákupu a modernizace vozidel.

Upravil a s použitím snímků ČD ilustroval PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy