ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu

» Návrat

Pridané: 14.4.2017 18:00
Zdroj: ZSSK

ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu V súčasnosti spracúvaná rozsiahla štúdia realizovateľnosti rozvoja koľajovej dopravy „Dopravný uzol Bratislava“ uzrie svetlo sveta koncom roka 2017. Obsahovať bude strategické možnosti rozvoja vlakovej dopravy v hlavnom meste a jeho okolí.

 

 

 

 

Tieto zásadné zmeny sa síce do reálu nedostanú skôr ako po roku 2020, no ZSSK má eminentný záujem riešiť dopravnú situáciu v Bratislave. Okolo roku 2020 už bude stavba obchvatu, ďalšie rekonštrukcie ciest a development viacerých území, ktoré negatívne ovplyvnia dopravu v Bratislave, v plnom prúde, respektíve vo svojej záverečnej fáze.

Vedenia ZSSK a ŽSR preto dnes (13. 4. 2017) spoločne z vlaku prezývaného Bageta skúmali v realite možnosti bratislavskej osobnej vlakovej prepravy a hľadali pre dopravu v Bratislave tzv. „rýchle výhry“, t. j. riešenia, ktoré nie sú extrémne drahé a sú rýchlo realizovateľné. Spoločne prešli plánované terminály integrovanej osobnej prepravy (TIOP) a možných ďalších zastávok a videli 50 kilometrov tratí. Za najvýznamnejšie môžeme označiť Lamačská Brána (Bory Mall), Patrónka, Filiálka a Bosákova (oproti OC AuPark).

Radi by sme Ministerstvu dopravy a výstavby SR, nášmu spoločnému akcionárovi, predostreli zopár nápadov, ako odľahčiť cesty a zároveň zjednodušiť život ľuďom dochádzajúcim do Bratislavy,“ hovorí Filip Hlubocký, generálny riaditeľ národného dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko.
„Koľajnice v Bratislave sú a dnes sme sa spoločne na ne skúsili pozrieť pohľadom vlakového cestujúceho. Viaceré z úsekov budú vyžadovať investície a súčinnosť mesta a VÚC,
“ dopĺňa Martin Erdössy, generálny riaditeľ správcu tratí Železníc Slovenskej republiky.

Okrem preverenia cca 50 kilometrov využívaných i nevyužívaných tratí odborníci z oboch spoločností vytypovali dve novinky.

Filip Hlubocký: „Radi by sme odľahčili bratislavské mosty a využili koľaje vedúce na stanicu Petržalka. Intenzívne preto rozmýšľame a analyzujeme v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR možnosť realizovať prepojenie Senca s Petržalkou s možnosťou novej stanice na Bosákovej ulici alebo pri Digital Parku/Auparku.“ Trasu Senec – Bratislava-Nové Mesto osobné vlaky prejdú už dnes za 28 minút, teda rýchlejšie ako osobné autá v súčasnosti, s pokračovaním do Petržalky za ďalších 17 minút. Ekologicky, bezpečne, bez rizika uviaznutia v zápche a nutnosti hľadať parkovacie miesto.


Ďalšou možnosťou je zvýšenie intenzity využitia stanice Bratislava-Nové Mesto a posilnenie spojov, ktoré sem smerujú od Trnavy a z Malaciek. Táto možnosť si vyžaduje aj užšiu kooperáciu s bratislavským Dopravným podnikom, aby mestská hromadná doprava pomohla nájsť optimálnu pavučinu spojov, ktorá by rozviezla cestujúcich ZSSK. Cesta z Trnavy osobným vlakom na zastávku Bratislava-Nové Mesto by trvala 47 minút.

Obe riešenia sú v súlade s našou dlhodobou stratégiou pre ZSSK, ktorá smeruje k pravidelnému rastu nielen prepravených cestujúcich, ale aj k nárastu tržieb. Chceme, aby aj nové segmenty cestujúcich využívali vlaky pravidelne nielen preto, lebo sú najekologickejšie, ale aj preto, lebo sú spoľahlivé a hlavne rýchle,“ vysvetľuje Patrik Horný, podpredseda predstavenstva ZSSK a dodáva: „Veríme, že naši partneri vypočujú naše odporúčania a aspoň jeden projekt dostane zelenú už tento rok.

Pozn. redakcie: Priložené fotografie z uvedenej akcie dňa 13. apríla 2017 vznikli v Bratislave filiálke, kam mimoriadny vlak zavítal po dlhom čase, tvorený v tomto prípade Bagetou 813 / 913.042.

 
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 10         Výpis:    
» lostrail Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 272 25.4.2017 15:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu

Ach jaj, zas sa pomaly, ale isto blizi cas opijania rozkom a tak treba vykazat nejaku cinnost.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 18.4.2017 9:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu

Keď sa toto robilo prvý, druhý raz, tak tomu človek ešte veril...
Ale pozor!
Pripravuje sa rekonštrukcia nástupiska na Predmestí s priľahlími koľajami

» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 220 16.4.2017 21:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu

pokresí sa milió osem papierov a ... ňeda še ....

» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 220 16.4.2017 21:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu

Treba nájsť spôsob ako naliať chechtáky na Belize

» kolejarzPKP Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 366 16.4.2017 20:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu

Zase sa mláti takpovediac prázdna slama! Pokiaľ nebudú vybudované zastávky a na nich nebude zabezpečená prestupná väzba na MHD, veľký efekt to neprinesie. Predĺženie súčasného jedného osobáku od Senca a troch od Trnavy z Nového Mesta do Petržalky, nebude asi nejako zásadnejšie meniť dopravnú situáciu...
Ale čo môžem očakávať od štátnych firiem a ministerstva, keď nie sú schopní zabezpečovať ani akceptovateľný hodinový takt v soboty a nedele na tratiach od Malaciek, Trnavy, Senca (výnimka Dun.Streda)...?!

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 174 16.4.2017 9:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu

Kiež by nezostalo (opäť) iba pri papieroch.

» architekt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 129 15.4.2017 18:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu

Ja som si pri čítaní spomenul na tzv. helikoptérový urbanizmus niekedy na konci panelákovej éry, keď stranícke vedenie hľadalo s náležitým nadhľadom po celej Bratislave miesta pre bodové domy z nadprodukcie panelárky .
Na tú zastávku Bosáková si bolo treba spomenúť pri projekte novej električkovej trate do Petržalky- niekde som čítal o príprave úpravy nedávno postaveného prestupného uzla Farského, ale to zase o vlakoch asi nebude.
Ktovie, či niekto u železníc si už spomenul aj na možný prestup pri budúcej (2019-?) konečnej električiek na Janíkovom dvore. Vlaky z Győru cez Rajku by tadiaľ mali premávať už koncom roka .

» Clansman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 192 15.4.2017 14:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu

1. Politickým rozhodnutím pochovali projekt tunela pod Dunajom so zastávkou na Šafku a vyústením v centre mesta (zrejme na Filiálke), čo za istých okolností a pri dobudovaní ďalšej infraštruktúry dávalo aspoň aký-taký zmysel, hoci pri nechutne vysokých nákladoch (avšak hradených z fondov EÚ) a teraz sa idú tváriť, ako chcú odbremeniť bratislavské mosty?
2. V čase, keď sa začali developovať obrovské kancelárske komplexy na Petržalskej strane, odstrihli spojenie Trnavy či Pezinka s Petržalkou cez Nové mesto a teraz chcú učiť ľudí, aby zo Senca radšej cestovali vlakom?
3. Snívajú o zastávke Bosákova, ktorá mala už dávno fungovať? Vedno so záchytným parkoviskom (ktoré už ale pomaly nebude kde stavať) a najmä s možnosťou prestupu na linky MHD smerujúce jednak cez most do centra, ale tiež do všetkých končín Petržalky.
4. Chcú stavať tzv. Lamačskú bránu pri Bory Mall, ale nejako už celú dekádu "zabúdajú" na zastávku v Ružinove/Trnávke na dosah nákupných centier a kancelárskych komplexov?

Čo na to povedať? Pár miliónov EUR na také chrumkavé PR sa vždy nájde. Aj vedenie žel. spoločností bude vyzerať lepšie, aj nejakí ministerkovia si prihrejú polievočku a možno aj nejaký kapitán prenesie pár nesúvislých ťažko zrozumiteľných viet... Lenže na komplexné riešenie žel. dopravy v hlavnom meste treba desiatky možno stovky miliónov. Ale kto chce, nech verí čomu chce. Hoci aj tomu, že bagety pendlujúce po Bratislave prinesú zásadnú kvalitatívnu zmenu.


» rk_kn. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 11 790 15.4.2017 11:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Ďalšie papiere

do šuflíka : odložené plány a štúdie.

» andrejH0 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 785 14.4.2017 22:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK hľadá riešenia pre Bratislavu

Ako som písal ns fb. Treba si pozrieť územný generel dopravy bsk. Tam to je navrhnute lepšie prepracovane z generelu dopravy cca88 roku tam to je tiez.len oprasili stare veci. Ked prídem k netu nahram sem podklad z generelu.som jeden z autorského kolektivu ugd bsk 2011