Ďalšia architektonická súťaž a štúdia na bratislavskú hlavnú stanicu?

18.10.2021 8:00 Miroslav Sekela Zdroj: SITA

Ďalšia architektonická súťaž a štúdia na bratislavskú hlavnú stanicu?

Architektonickú súťaž na Hlavnú stanicu v Bratislave by mali vyhlásiť v budúcom roku. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Mesto Bratislava odprezentovalo Ministerstvu dopravy a výstavby a Železniciam SR (ŽSR) základné podkladové materiály k spoločnej urbanisticko-architektonickej súťaži na hlavnú vlakovú stanicu a okolie“ uviedol Vallo. Ako dodal, vyhláseniu súťaže v roku 2022 má v spolupráci s ministerstvom a ŽSR predchádzať vypracovanie technických podkladov, analýzy tokov cestujúcich a štúdie uskutočniteľnosti.

Uvádza sa v správe vydanej agentúrou SITA. Ako Matúš Vallo ďalej uviedol, spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) ministrovi dopravy a predstaviteľom ŽSR predstavili základné tézy pre prípravu urbanisticko-architektonickej súťaže, ktorá má navrhnúť budúcu podobu stanice, vrátane samotnej budovy stanice a priľahlého areálu, ktoré vlastnia ŽSR, a Predstaničného námestia, ktorého časti spravuje mesto.

Hlavná stanica je významný prestupný uzol medzi vlakovou dopravou, mestskou hromadnou a individuálnou dopravou. Urbanisticko-architektonická súťaž preto bude musieť okrem budov a verejných priestorov v prvom rade komplexne riešiť širšie súvislosti dopravnej obsluhy, vrátane reorganizácie pešej, cyklistickej, hromadnej a individuálnej dopravy pri stanici, ale aj na komunikáciách a križovatkách v okolí,“ poznamenal Vallo.

Súčasná podoba hlavnej stanice a jej okolia je podľa Valla už dlhé roky neakceptovateľná. „Územie ohraničené Pražskou, Šancovou a Žabotovou ulicou má v sebe veľký potenciál stať sa kvalitnou súčasťou centra mesta, ak sa bude riešiť komplexne ako celok,“ skonštatoval s tým, že mesto chce poskytnúť súčinnosť štátu, aby čo najrýchlejšie mohli byť spustené kroky, ktoré v nasledujúcich rokoch prinesú novú podobu hlavnej vlakovej stanice a jej okolia. „Hlavná stanica je jednou zo vstupných brán do Bratislavy, ktorá zásadne ovplyvňuje kvalitu bežného života desiatok tisíc obyvateľov a ľudí dochádzajúcich za prácou. Tvorí tiež prvý dojem z hlavného mesta u tých, ktorí Bratislavu navštevujú,“ dodal primátor.

Súťaž má priniesť najlepšie možné riešenie železničnej stanice v hlavnom meste, ktoré bude pripravené na rôzne modely financovania, vrátane spoluúčasti súkromných partnerov. „Súbežne s prípravou a realizáciou architektonickej súťaže bude mesto v spolupráci s MIB už počas budúceho roka realizovať dočasné vylepšenia verejného priestoru na mestom spravovaných pozemkoch na predstaničnom námestí,“ uzavrel primátor Bratislavy.

Stíhate registrovať, o koľký pokus riešenia bratislavskej hlavnej stanice a predstaničného námestia sa jedná?
Ako vidíte šance, že táto inicitíva bude dotiahnutá až k samotnej realizácii?
V minulosti bolo zverejnených viacero návrhov na riešenie hlavnej stanice (presunutie bližšie ku Vinohradom, využitie hlavnej stanice len pre diaľkové a medzinárodné vlaky, vybudovanie úplne novej hlavnej stanice, ...). Aké by bolo podľa vás najvhodnejšie riešenie pre bratislavskú hlavnú stanicu?

Úvodná fotografia: (c) Pio

Súvisiace odkazy