Prvé tohtoročné zakúrenie „Katky“ odhalilo aj novinky „Rušňoparády 2015“

15.4.2015 8:00 Ondrej Krajňák

Prvé tohtoročné zakúrenie „Katky“ odhalilo aj novinky „Rušňoparády 2015“

Riaditeľ internetového magazínu VLAKY.NET mi poslal pozvánku a požiadal ma, aby som sa v mene redakcie zúčastnil na krátkej tlačovej konferencii v rušňovom depe Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK) v Košiciach. Konferencia sa konala pri príležitosti prvého zapálenia Katky (vyrobenej v roku 1884), najstaršieho prevádzkovaného parného rušňa v strednej Európe, po dlhej zimnej prestávke.

 

 

 


Takéto pozvánky na poslednú chvíľu nie sú milé nikomu, ale celkom ma to zaujalo, veď domáce práce počkajú, a tak som v utorok 14.4.2015 ráno vycestoval do Košíc. Do depa som prišiel s predstihom. Chcel som zachytiť atmosféru pred oficiálnym aktom. Videl som, že nie len parný rušeň pripravujú na dnešné prvé zapálenie, ale brigádnici čistia a chystajú celý areál depa na víkendovú slávnosť. Katka už dymila. Rušňovodič Ľubo Klein s pomocou brigádnika plnil zásobník uhlím. Prešiel som sa po areáli depa a pofotil som niektoré odstavené rušne. Prikladám ich do galérie. Neskôr došli aj rušňovodiči Peter Kočiško a Mišo Hruška.


Rušňovodič Peter Kočiško montuje tabuľku s číslom © Ondrej Krajňák

Namontovali na Katku tabuľky s číslom a o desiatej, keď už sa zhromaždili pozvaní novinári, zašli s parnou mašinkou cez točňu k hale rotundy a privesili osobný voz, ktorý bol počas zimnej prestávky zgenerálkovaný. Krátko po desiatej hodine sa novinári zhŕkli priamo pri rušni Katka okolo riaditeľa Košickej detskej historickej železnice Mgr. Ľubomíra Lehotského. Prítomný bol aj prednosta rušňového depa ZSSK Zoltán Šimko. Ľubomír Lehotský na úvod povedal niekoľko slov o obsahu konferencie a dal slovo prednostovi depa Zoltánovi Šimkovi. Ten vo svojom krátko príhovore povedal, že prebúdzanie Katky má už pätnásťročnú tradíciu.


Hovorí prednosta depa Zoltán Šimko © Ondrej Krajňák

S touto akciou sa začalo v roku 2000. Za organizátorov pozýval prostredníctvom médií ľudí na tohtoročnú Rušňoparádu, ako sa košické železničné „vítanie jari“ medzičasom začalo nazývať. ZSSK cez víkend predstaví všetky svoje prevádzkované hnacie vozidlá. Mgr. Ľubomír Lehotský vo svojom vystúpení povedal o novinkách či prekvapeniach, ktoré nás na Rušňoparáde 2015 už v najbližší víkend (18. a 19.4.2015) čakajú. Je to hlavne účasť parného ozubnicového rušňa z Tisovca. V nedeľu zavíta do Košíc z Maďarska najvýkonnejší maďarský parný rušeň radu 242, čo je okapotovaná mazutka.


Rušeň 242.001; zdroj: OZ Detská železnica Košice

Zo Zvolena príde naposledy malý býček. Končí mu platnosť tlakovej skúšky kotla. Rušeň svoju púť končí a bude postavený ako pomník vo Zvolene. Zvolenčania už majú za neho náhradu. Z Popradu príde po generálnej oprave papagáj. Návštevníkov podujatia čaká aj premiéra unikátneho zreštaurovaného legionárskeho vozňa z prvej svetovej vojny a viac ako desať ďalších historických vozňov. Po tomto príhovore novinári kládli riaditeľovi KDHŽ individuálne otázky, na ktoré im odpovedal. Netrvalo to dlho. Po oficiálnych prejavoch nasledovalo predvádzanie Katky. Parný rušeň urobil pár krátkych jázd vpred a vzad po svojej krátkej koľajovej spleti.


„Katka“ sa predvádza novinárom © Ondrej Krajňák

To je asi všetko, čo som pri včerajšom stretnutí v košickom rušňovom depe zachytil a pretvoril do iba stručného textu. Viac nech povedia dokumentačné fotografie v pripojenej galérii a aj obsah organizátormi tlačovej konferencie i samotnej Rušňoparády vydanej tlačovej správy. Teším sa na nadchádzajúci víkend v rušňovom depe Košice, ktorý bude zase po roku plný pary z parných strojov a dymu z naftových motorov. Program a ďalšie informácie pre návštevníkov 15. ročníka Rušňoparády nájdete na plagáte podujatia:


Plagát akcie (kliknutie do náhľadu otvorí celý vo formáte PDF)

Odkazy:

  1. Rušňoparáda  - oficiálny web podujatia
  2. ZSSK Slovakrail – oficiálny web
  3. Detská železnica Košice – oficiálny web
  4. Železničná trať Čermeľ – Alpinka - Wikipédia
  5. Parná lokomotíva Hagans Klb-L Cn2t #U 36.003 • imhd.sk Košice – základné údaje o Katke
  6. zdroje uvedené pod odkazmi v texte 
Úvodná snímka: „Katka“ sa predvádza novinárom © Ondrej Krajňák
 
Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy