Rušňoparáda 2019 v Košiciach bude unikátna, zábavná a hokejová

24.4.2019 8:00 Tomáš Kováč Zdroj: ZSSK - tlačová správa

Rušňoparáda 2019 v Košiciach bude unikátna, zábavná a hokejová

Železničná legenda, ktorej sa stala osudnou II. svetová vojna, Macejko z plyšu i taký, ktorý odvezie stovky cestujúcich, jedinečná prehliadka rušňov, jazdy pre verejnosť a zábava pre celú rodinu. Rušňoparáda 2019 bude opäť – parádna! Prvý májový víkend (4. – 5. mája 2019) otvorí košické rušňové depo brány pre bežných smrteľníkov už po devätnásty raz. Najväčšia prezentácia historických i súčasných železničných vozidiel na Slovensku prilákala vlani 15 tisíc návštevníkov a aj tentoraz sú ambície organizátorov vysoké.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Podvihorlatským železničným spolkom a krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus opäť pripravila program, pre ktorý sa oplatí metropolu východu navštíviť.

„S radosťou musím skonštatovať, že obľúbená Rušňoparáda sa z roka na rok zlepšuje, nielen z hľadiska organizácie či návštevnosti, ale aj pokiaľ ide o exponáty pre železničných nadšencov. Tento rok potešíme aj najväčších „gurmánov“ – po prvýkrát sa v Košiciach objaví skutočný historický klenot, strieborný šíp. Vznikol tesne pred II. svetovou vojnou a má za sebou pomerne pohnutú históriu. Sme radi, že práve na 19. ročník podujatia sa nám podarilo túto legendu zabezpečiť. Samozrejme, headlinom celého roka na Slovensku je svetový šampionát v ľadovom hokeji, Rušňoparáda 2019 sa preto bude niesť aj vo fanúšikovskom, v športovom a snáď aj majstrovskom duchu,“ prezrádza Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.


Predseda KSK R.Trnka, riaditeľka KRT L.Vargová Jurková a podpredseda ZSSK K.Martinček

Spomínaný strieborný šíp, motorový vozeň radu M 260.001, bude hlavnou hviezdou medzi exponátmi. Historické vozidlo vyrobené v počte jeden kus malo byť ľudovejšou verziou slovenskej strely, keďže však vyšlo z výrobnej linky prakticky v predvečer II. svetovej vojny, na „vedľajšej koľaji“ skončilo skôr, ako stihlo ukázať svoj potenciál. Najprv ho odstavili ako nedokončený projekt, potom bol problémom nedostatok pohonných hmôt. Po vojne dostali na českom území prednosť motorové jednotky Nemeckej ríšskej dráhy. Paradoxne sa slávy dočkal až v ére nadzvukových lietadiel a dnes je zreštaurovaný strieborný šíp využívaný na historické jazdy.

Na Rušňoparáde 2019 sa predstaví aj ďalší krásny veterán, parný rušeň 498.104 albatros, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 1954. V kontraste s históriou sa v košickom depe predvedú aj najnovšie posily vo flotile ZSSK, dva kusy najmodernejších rušňov Vectron. Nemenej zaujímavé bude Porschelino, netradične vytunované auto známej značky, ktoré zvláda jazdu po vozovke i po koľajniciach.


Podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček

Každý športový fanúšik vie, že máj bude nielen mesiacom lásky, ale najmä hokeja. Na IIHF 2019 majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji participuje aj národný dopravca. ZSSK na Rušňoparáde v Košiciach ukáže svojho Macejka – špeciálne pomenované a v čase šampionátu aj špeciálne vypravené IC, v ktorom na športových priaznivcov čaká počas cesty na zápasy slovenskej reprezentácie párty vozeň a veľa zábavy. So živým maskotom Macejkom sa zasa bude možné stretnúť v areáli depa.

Na čo všetko sa ešte návštevníci môžu tešiť? Okrem jázd pre verejnosť v kabíne rušňovodiča aj na Točňoparádu – prezentáciu rušňov na točni, prehliadku súčasnej techniky ZSSK, unikátny historický salónny a reštauračný vozeň z Maďarska, výstavy modelov a obrazov, sprístupnenie vodnej veže, letecký „prepad depa“ či ukážku hasičskej a policajnej techniky. Pre najmladších návštevníkov sú pripravené tvorivé dielne, maľovanie na tvár, nafukovacie atrakcie a detské motorky. Potenciálnym budúcim kolegom zasa dávame do pozornosti výstavu „Študuj dopravu“.


Podujatie vlani prilákalo tisícky návštevníkov

Rušňoparáda podľa riaditeľky organizácie Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej svojou jedinečnosťou už dlhodobo prispieva k žánrovej pestrosti najzaujímavejších a najnavštevovanejších podujatí v Košickom kraji: „Železničná nostalgia je veľmi obľúbeným fenoménom v zážitkovom turizme a vo voľnočasových aktivitách pre širokú verejnosť. Aj preto má Rušňoparáda potenciál stať sa najväčším podujatím svojho druhu na Slovensku. Vítaní sú všetci – malí i veľkí návštevníci – minimálne z celého východného Slovenska. V stánku Košice Región Turizmus na nich čakajú rôzne cestovateľské tipy v podobe mimoriadnych turistických vlakov, ale aj tipy na celodenné organizované výlety s programom, ktoré sme na tento rok nachystali.“

A ako sa dostanete do košického depa? Priamo z Humenného, Popradu a Prešova napríklad aj mimoriadnymi nostalgickými vlakmi. Medzi železničnou stanice Košice a depom bude v hodinových intervaloch bezplatne premávať kyvadlová doprava. Od nákupného centra Aupark a z Námestia Maratónu mieru zasa pôjde každú hodinu motorový cestný vláčik.


Rušňoparáda 2019 bude v Košiciach prvý májový víkend

Viac informácií o Rušňoparáde 2019, celý program a všetko o organizácii dopravy nájdete na webe ZSSK.

O Železničnej spoločnosti Slovensko

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia). ZSSK od 3. marca 2019 realizuje priemerne 1518 vlakov denne, z toho 226 diaľkových vlakov a 1292 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje v 713 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2909 kilometroch tratí na Slovensku.


Vlani bola Rušňoparáda výborná, nebude to inak ani tento rok

Dodatok editora

Tak ako aj ďalšie médiá, redakcia internetového magazínu VLAKY.NET dostala dňa 18.4.2019 pozvánku na túto dlho očakávanú tlačovú konferenciu, ktorej program bol uvedený v sprievodnej správe. Vzhľadom na veľkonočné sviatky medzi uvedeným dňom a termínom akcie nastal problém s jej „reportážnym pokrytím“. Nakoniec sa predsa len našiel jeden reportér, ochotný dianie aspoň zdokumentovať svojím fotoaparátom, aj keď to preňho znamenalo vzdať sa zaslúženého odpočinku po nočnej službe. Ing. Igor Molnár do redakcie okrem prisľúbených fotografií, ktoré nájdete v pripojenej galérii, poslal aj stručné zhodnotenie priebehu podujatia: Počasie bolo spočiatku menej priaznivé konaniu tlačovky pod holým nebom. Napokon sa umúdrilo, prestalo pršať a vykuklo i slnko. V depe je ešte kopa práce pred Rušňoparádou. Tak to snáď stihnú dať do poriadku.

PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy