Bývalá trať Svor - Jablonné v Podještedí

11.1.2006 20:20 Kamzikjardo

Bývalá trať Svor - Jablonné v Podještedí

Všetko má svoj začiatok a všetko má svoj koniec. Pár slov, ktoré charakterizujú svet okolo nás a platí to aj pre železničné trate. Do dnešných dní sa všetky nezachovali, osud im nedoprial potešiť nás zvezením sa nimi a pokochať jazdou z vláčika... Ale dosť melanchólie a poďme k faktom. O zrušené trate bývalých ČSD sa zaujímam už nejaké tie roky, vlastne od okamihu keď som sa dozvedel že niečo také existuje.

Neviem čím to bolo ale dlhé roky som bral železnice len že sa stavali, maximálne nejaké preložky, ale nad niečím takým ako zrušením som nikdy nepremýšlal... až do jedného dňa keď som si pozeral starý autoatlas ČSSR a tam som zbadal hnedú linku železničnej trate kde žiadna nemala byť... a tak som natrafil na trať Veľké Brezno - Uštek hor. nadr. s odbočkou Loveckovice - Vernerice. Začal som pátrať ďalej a z prachu minulosti sa začali vynárať ďalšie a ďalšie niektoré aj dávno zabudnuté trate. Keďže som precestoval všetky železničné trate bývalých ČSD dal som si ďalšiu métu - prejsť peši všetky zrušené trate. Ale príroda urobila svoje a tam kde kedysi vytrhali koľaje bujnie dnes divoká príroda, prhľava, stromček na stromčeku a prejsť 30 km v takomto teréne dá riadne zabrať.

Prvé trate som nafotil s lacným plastovým automatom neveľkej kvality a moje fotozačiatky tiež neboli ktovie aké, veľa fotiek nevyšlo a tak ostali niekedy len spomienky. Teraz po rokoch mám už kvalitnú zrkadlovku aj malý digitál a pokračujem v preskúmavaní ďalších tratí. Chcem sa vrátiť aj na niektoré čo už mám za sebou a urobiť riadnu fotodokumentáciu. Ak by mal niekto záujem môže sa pridať. Na tento polrok plánujem trate Novosedly - Novosedly št. hr., Hevlín - Hevlin št.hr., Smidari-Vysoké Veselí. V sérii krátkych článkov sa chcem podeliť s vami o svoje zážitky a dať aj nejaké rady pre návštevy týchto zabudnutých lokalít.


Posmrtný život zatratených - časť I.:

Bývalá trať Svor - Jablonné v Podještedí

Túto trať na mape súčasných českých dráh už nenájdeme. Prešiel som ju peši pred siedmimi rokmi, možno sa odvtedy veľa zmenilo, ale opustené stanice sú ešte viac romanticky spustnuté. Ako tip na výlet, stojí za pozornosť. Vo všeobecnosti je potrebné na zrušené trate ísť buď skoro na jar alebo v neskorú jeseň, keď je vegetácia slabá. Je neuveriteľné ako si príroda zoberie miesto späť. Najmä v zárezoch je to dnes na bývalých tratiach takmer nemožné  prejsť. Ako východzí bod som použil stanicu SVOR, bývalú odbočnú stanicu z trate Česká Lípa - Jedlová (podľa posledných dostupných informácií je už Svor len zastávka).

Ak sa vyberieme na Českolipské zhlavie, nič nesvedčí o tom, že v minulosti tadial viedla lokálka. Most cez cestu zmizol, je preto potrebné sa držať mierne vľavo a po chvíľke hľadania objavíme nízky násyp s priepustkom. V tiahlom ľavotočivom oblúku v ľahko schodnom teréne nás teleso pomaly dovedie do stanice CVIKOV. Stanica je využívaná, v jej priestoroch sídlia rôzne firmy. Niektoré úseky v meste sú už oplotené a musia sa obísť. Dobre nám poslúži aj turistická mapa klubu českých turistov č. 14 (tieto mapy obsahujú často aj zakreslené zrušené trate). Opisovať trať meter po metri nemá význam, je potrebné mať oči otvorené a naplno vnímať, aké to asi mohlo byť počas jazdy motoráčikom... klepot kolies, zvuk píšťaly... už navždy utíchli, koľaje osireli a nakoniec aj tie zmizli.

Možno v tichých myšlienkach kráčajúc po trati sa pred Vami po prejdení bývalého priecestia objaví opustená stanica LINDAVA. Osobne považujem tento úsek na trate za najkrajší. Veľká dvojposchodová budova tu stojí akoby tu bola zakliata. Bez koľajníc, bez údržby, bez využitia, bez budúcnosti, so zabudnutou minulosťou. Vedľa stanice je veľký sklad, nevyužívaný. Svoju úlohu zohráva aj vzdialenosť od dediny. Za stanicou sa trať v ľavotočivom oblúku otočí o 180 stupňov, prechádza z jednej strany údolia na druhú. Most cez veľký potok bol odstránený, tak neostáva nič iné, ako vyzuť topánky a brodiť sa vodou (trocha otužilosti neuškodí). Na náprotivnej strane opäť môžeme vidieť stanicu Lindava, my ale kráčame ďalej, teleso sa stáča doprava a znova sa dostávame na smer do Kunratíc u Cvikova.

Ak bola stanica Lindava romanticky opustená, tak KUNRATICE v nás budú vzbudzovať zúfalosť. Stanica je rovnako schátraná a opustená, ale v tesnej blízkosti pred budovou vedie nová moderná cesta, nový most, nový zárez... akýto to protiklad k opustenej železnici. Cestný most preklenujúci údolie je v mieste železničného, ten však bol umiestnený šikmo a protiľahlý kopec obchádzal zľava nad dedinou, zatiaľ čo cesta sa doň hlboko zarezáva. Za kopcom krížila trať opäť cestu a v lúkach na nízkom telese sa blížila sa koncu trate v JABLONNOM. Tu v týchto miestach som našiel starý sklonovník. Po krátkej obhliadke ho pokladám opäť  na zem a možno tam leží dodnes. Ešte v relatívne nedávnej minulosti posledné metre pred Jablonným sa nachádzali koľajnice, ale už aj tie sú minulosťou. Mňa však ešte pred siedmimi rokmi bez problémov doviedli do bývalej odbočnej stanice Jablonné v Podještetí na trati Liberec-Česká Lípa.

Krátko z histórie:

Úsek Svor - Cvikov bol otvorený 1.9.1886, úsek Cvikov - Jablonné v Podještedí bol otvorený až takmer o 20 rokov neskôr 7.10.1905. Osobná doprava zastavená v roku 1973, nákladná 1986.

Súčasnosť:

Trať je vytrhaná.

Galéria

Súvisiace odkazy