Dopravné správy

Vlaky se vrátily na opravenou trať Železný Brod – Tanvald

Oprava trati ze Železného Brodu do Tanvaldu probíhala od začátku září. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zde kromě prací na železničním svršku a spodku provedla také úpravu nástupišť ve stanici Velké Hamry a v dalších třech zastávkách. Celková hodnota prací dosahuje 409 milionů korun.

Tiskovou zprávu v celém znění naleznete v příloze.

Novinka pre tých, ktorí cestujú vlakom

Novinka pre cestujúcich, ktorí chodia vlakom. Budú môcť platiť kartou. Bezhotovostné platby idú o pár dní zaviesť Česi. Slováci by tak mali spraviť na budúci rok. Píšu o tom Hospodárske noviny. Vlakvedúci u našich susedov dostanú tisíce prenosných terminálov a s tým ubudnú aj stanice, na ktorých sa dali lístky kúpiť.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Zlínský kraj uspěl ve sporu o autobusy, nejdřív ale nasadí dočasné dopravce

Antimonopolní úřad napodruhé posvětil výběr autobusových dopravců pro Zlínský kraj, verdikt ale ještě není pravomocný. Od prosince tak dopravu v oblasti zajistí dočasní dopravci. Zčásti i firma BusLine, která tendr napadla.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Trať električiek v Karlovej Vsi je už hotová. No zrejme iba na papieri

Trať je už hotová, vyhlásil bratislavský primátor. No vyzerá to, že iba na papieri. Električky po Karloveskej radiále v Bratislave ešte nejaký čas nebudú jazdiť. Väčšina trate je stále staveniskom.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Rychlovlaky na pražské letiště nepojedou

Šance na napojení největšího českého letiště na připravovanou síť vysokorychlostních železničních tratí se rozplývá. Vybudování paralelní rychlostní tratě by totiž přineslo astronomické náklady, jen stanice pod pražskou operou by stála víc než rychlostní dráha mezi Prahou a Brnem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Detská železnica úspešne ukončila medzinárodný projekt

Košická detská historická železnica a úzkorozchodná železnička v maďarskom Miškovci Lillafured zrealizovali v uplynulých dvoch rokoch spoločný cezhraničný projekt v hodnote 578 tis. eur.

Obe atrakcie investovali do infraštruktúry, na známej košickej železničke dokončili staničnú budovu, obnovili výhybňu, umožňujúcu križovanie vlakov či spojazdnili ďalší úzkorozchodný rušeň. V Miškovci zas úplne zrekonštruovali areál stanice. Projekt bol financovaný z prostriedkov Európskej únie.

Prvá obnovená staničná budova Košickej detskej historickej železnice začala slúžiť svojmu účelu. S výstavbou budovy začalo občianske združenie Detská železnica Košice ešte v roku 2018. Po tom, čo združenie uspelo s medzinárodným slovensko-maďarským projektom, získalo financie na jej dokončenie. Budova bola v týchto dňoch skolaudovaná a začne tak naplno slúžiť svojmu účelu.

Podrobnosti nájdete v priložených tlačových správach:

Švýcarské dráhy rozšíří nabídku mezinárodních vlaků

Švýcarské spolkové dráhy (SBB) s novým jízdním řádem rozšíří kapacitu i počty spojů mezinárodních vlaků, které končí či začínají ve Švýcarsku. Novinkou je i zveřejňování emisí CO2 za cestu vlakem do jednotlivých destinací. Novinky prezentovaly švýcarské dráhy o víkendu v Curychu, kam se sjely i soupravy TGV Lyria od SNCF nebo ICE 4 od Deutsche Bahn, SBB ukázaly své vysokorychlostní jednotky Giruno.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Do Mikuláša prišli tri nové autobusy SOR NB 12 City

Vo štvrtok 28. novembra 2019 prišli do Liptovského Mikuláša tri nové autobusy SOR NB 12 City. Ide o posledné tri vozidlá z tohtoročnej kompletnej obnovy vozidlového parku mikulášskej MHD, ku ktorej sa dopravca Arriva Liorbus zaviazal v novej zmluve na prevádzkovanie mestskej autobusovej dopravy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

SŽDC chystá nákladnou opravu viaduktu ve Vilémově

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje na příští rok po letošní unikátní opravě mostu přes přehradu Hracholusky další nákladnou rekonstrukci jiného viaduktu. Půjde o most mezi stanicemi Mikulášovice dolní nádraží a Vilémov u Šluknova přes Anenské údolí na trati Rumburk – Dolní Poustevna.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka v úseku Veľký Meder – Dolný Štál a ďalšie

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú dňa 2. decembra 2019, v čase od 8.50 h. do 13.20 h., realizovať výlukové práce v úseku Veľký Meder – Dolný Štál. V rámci tejto výluky sa v ŽST Okoč vo v. č. 1 zrealizuje navarenie srdcovky a v uvedenom medzistaničnom úseku strojný výrub porastu zasahujúceho do prechodového prierezu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Nádražní budovu Hrušovany nad Jevišovkou opraví Strabag Rail

Správa železniční dopravní cesty uzavřela smlouvu se společností Strabag Rail na opravu nádražní budovy stanice Hrušovany nad Jevišovkou. Za kompletní rekonstrukci zaplatí téměř 34 milionů korun bez DPH, cena předpokládaná byla 30 milionů. Smlouva byla zveřejněna v registru. Budova stanice, která od loňského roku nese oficiální název Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov, je v dezolátním stavu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka v úseku Michalovce – Bánovce nad Ondavou a ďalšie

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú dňa 2. decembra 2019, v čase od 10.20 h. do 15.40 h., realizovať výlukové práce v úseku Michalovce – Bánovce nad Ondavou. V rámci tejto výluky sa v uvedenom medzistaničnom úseku zrealizuje oprava geometrickej polohy koľaje, doťahovanie upevňovadiel, doplnenie, zhutnenie a úprava štrkového lôžka do profilu, smerová a výšková úprava koľaje na traťovú rýchlosť.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Strojvedoucích už je téměř 10 tisíc, za pět let jich přibyla více než třetina

Neustálé nářky dopravců nad nedostatkem strojvedoucích nejsou tak docela podepřeny statistikou. Především v posledních letech profese přilákala řadu nováčků a další se hlásí. Vyplývá to ze statistik Drážního úřadu. Ten eviduje k letošnímu 1. listopadu celkem 9976 držitelů licence strojvedoucího, což je o 35 procent více než před pěti lety.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rekonštrukcia výhybiek v ŽST Rimavská Sobota

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú od 4. októbra 2019 v čase od 8.00 hod. nepretržite do 9. decembra 2019 do 8.00 hod realizujú výlukové práce v ŽST Rimavská Sobota, od 5. novembra v čase od 18.00 hod. nepretržite do 9. decembra 2019 do 18.00 hod realizujú výlukové práce v úseku Rimavská Sobota – Rimavská Baňa.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Arriva začala prodávat jízdenky na rychlíky, jde i pod ceny IDS

Společnost Arriva vlaky spustila internetový prodej jízdenek do rychlíků, které začne od 15. prosince provozovat namísto Českých drah. První srovnání cen ukazuje, že ve většině případů bude Arriva levnější než jízdné podle tarifu Pražské integrované dopravy i Českých drah. Jsou ale i případy, kdy je Arriva dražší na stejné relaci než dosud České dráhy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bratislava dostane od vlády 15 miliónov. Pozrite si, na čo ich použije

Vláda SR finančne podporí mesto Bratislava sumou 15,1 milióna eur. Rozhodol o tom v stredu vládny kabinet na svojom výjazdovom zasadnutí v bratislavskom Primaciálnom paláci. Vláda zároveň hlavnému mestu odpustí návratnú finančnú výpomoc vo výške desiatich miliónov eur, ktorú magistrát získal od štátu v minulosti.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Tunel pro tramvaje v Brně se ŘSD prodraží, přišly jen dvě nabídky

Jen dvě nabídky dorazily do velké soutěže na pokračování Velkého městského okruhu v Brně. ŘSD po otevření obálek už ví, že za stavbu zaplatí oproti předpokladům nejméně o 22,5 % navíc.  Vyplývá to z informací, které si vyžádal deník Zdopravy.cz od ŘSD. Levnější je nabídka Společnosti Žabovřeská, v které je Eurovia, Hochtief a Subterra. Za zhotovení sdružení požaduje 1,948 miliardy korun. Druhá nabídka od Porru je vyšší: činí 2,214 miliardy korun. Sdružení nabídlo, že stavbu dokončí za 194 týdnů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Deutsche Bahn ukončí používanie glyfosátu do konca roka 2022

Nemecká železničná spoločnosť Deutsche Bahn plánuje do troch rokov ukončiť používanie glyfosátu. Firma tak reaguje na rastúce obavy z vplyvu tejto látky na ľudské zdravie a životné prostredie. Informovalo o tom vo štvrtok nemecké ministerstvo dopravy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

České dráhy vymazaly ve vyhledávači dotovanou konkurenci

České dráhy se rozhodly svým zákazníkům od změny jízdního řádu nabízet delší a dražší spojení mezi některými městy než dosud. Ve svém vyhledávači  spojení či aplikaci Můj vlak neuvádějí vlaky alternativních dopravců, kteří od 15. prosince převezmou část výkonů Českých drah v objednávce ministerstva dopravy a krajů. Dráhy raději cestujícím nabízejí často velmi krkolomná spojení za výrazně vyšší cenu. Například v sousedním Německu přitom státní Deutsche Bahn uvádí i vlaky soukromé konkurence včetně té jezdící na vlastní riziko mimo objednávku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ukončenie výluky prešovskej MHD na Štefánikovej ulici

Od nedele 1. decembra 2019 bude Štefánikova ulica opäť prejazdná pre cestnú dopravu. Z tohto dôvodu dochádza k ukončeniu dlhodobej výluky liniek MHD, ktoré touto ulicou prechádzali. Linky 29 32 a 32A sa vracajú do svojich pôvodných trás.

Celú správu nájdete na tejto stránke.