Dopravné správy

Veľké prepúšťanie má odvrátiť krach. Z​ Carga odišlo zatiaľ len vyše stovky zamestnancov

Štátny nákladný dopravca má za sebou zlý rok. Prepustil už vyše sto zamestnancov a s ďalšími stovkami rozviaže zmluvy v prvých mesiacoch nového roka.

Správa železnic vybrala vítězný architektonický návrh nového vysokorychl. terminálu Praha východ

Správa železnic vybrala vítězný architektonický návrh nového vysokorychlostního terminálu Praha východ

 
Do první architektonické a urbanistické soutěže na terminál vysokorychlostní železnice na území České republiky přišlo celkem 21 návrhů od českých i zahraničních architektonických kanceláří. Vítězem soutěže se stal návrh „MP+ov Nehvizdy 2020“ od autorského dua Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.
 
Celú tlačovú správu nájdete na tejto stránke.

České dráhy zajistí v Olomouckém kraji dopravu na tratích v elektrické trakci i po roce 2022

Zástupci Českých drah a Olomouckého kraje dnes podepsali desetiletou smlouvu na zajištění regionální železniční dopravy v Olomouckém kraji. Kontrakt se týká provozního souboru Elektrická síť – střed a nová infrastruktura. Ten zahrnuje celkem sedm tratí v elektrické trakci, a to včetně trati Olomouc – Uničov – Šumperk, která v současné době prochází elektrizací. Po jejím dokončení půjde o nejmodernější regionální trať v republice, v úseku Olomouc – Uničov budou vlaky jezdit rychlostí až 160 km/h. Díky nákupu téměř tří desítek nových vlaků RegioPanter získá Olomoucký kraj nejmodernější regionální železniční dopravu v republice.

Celú tlačovú správu nájdete na tejto stránke.

Najbližšie dva roky sa do výstavby nedostane žiadny nový úsek

Najbližšie dva roky sa na Slovensku v prípade cestnej infraštruktúry nedostane do výstavby nič nové. Uviedol to vo štvrtok na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Naznačil tak obsah pripravovaného harmonogramu prípravy a výstavby projektov cestnej infraštruktúry, ktorý je podľa jeho slov pripravený na 80 – 90 %.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Tyto nádražní budovy čeká zanedlouho demolice. Nemají využití, tvrdí k soupisu správa

Správa železnic (SŽ) zveřejnila v prosinci seznam několika desítek drážních objektů v Česku, které by v budoucnu mohly jít k zemi. Podle mluvčí SŽ Nely Friebové jsou dané stavby ve špatném technickém stavu a nadále nevyužitelné. Orgán podřízený ministerstvu dopravy se přitom opakovaně dostává do křížku s řadou spolků (a někdy i vedením měst a obcí), které za záchranu nádraží bojují.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Vlakové neštěstí v Perninku zavinil strojvůdce, rozhodla Správa železnic...

Vlakové neštěstí v Perninku zavinil strojvůdce, rozhodla Správa železnic. Potvrdila tak verdikt inspekce

 

Pernink (Karlovarsko) Za loňskou srážku vlaků u Perninku na Karlovarsku, při které zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno, může podle Správy železnic (SŽ) strojvůdce jednoho z nich. Shodla se tak se závěrem Drážní inspekce (DI). Na rozhodnutí Správy železnic upozornila Česká televize, následně to potvrdila mluvčí SŽ Nela Friebová.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/za-srazku-vlaku-u-perninku-na-karlovarsku-muze-podle-spravy-zeleznic-strojvudce.A210108_155212_ln_domov_lihem

Strategická železnice na Těšínsku je v českých rukou 100 let

Strategická Košicko-bohumínská dráha na Těšínsku v lednu 1921 definitivně přešla do českých rukou. Ceremoniálu se zúčastnila i početná státnická delegace.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/pred-100-lety/pred-100-lety-tesinsko-kosicko-bohuminska-draha-zeleznice-vlak.A210107_152600_pred-100-lety_vojt

Kraj chce modernizovat vlaky, zastaralé soupravy zmizí do tří let

Výběr nových dopravců na železnici v Královéhradeckém kraji finišuje. O provoz vlaků mělo zájem šest firem, ale nakonec má zůstat v rukou Českých drah. Kraj však tlačí na rychlejší modernizaci a hrozí i odchodem od jednacího stolu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/modernizace-vlaku-doprava-dopravce-vlaky-ceske-drahy-kralovehradecky-kraj.A210107_588098_hradec-zpravy_kvi

Matej: Keď pre vlaky kričia pri Bratislave, riešia to. Východ nikoho nezaujíma

PREŠOV. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dala minulý rok východniarom nemilý darček.

Po tom, čo z 25 dvojposchodových vlakov neprišiel na východ ani jeden, zobrala ZSSK odtiaľ aj jediné dva takéto vlaky.

Rovnako vzala aj všetkých šesť moderných vlakov spod Tatier a presunula na trasu Bratislava - Komárno s odôvodnením, že tam jazdí viac ľudí.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Výtah na pražském hlavním nádraží umožní projít na Žižkov

Na pražském hlavním nádraží přibyl na sedmém nástupišti výtah pro cestující. Od něj se lidé dostanou bezpečně na Žižkov, nebudou tak už muset přecházet přes koleje.

Model železnice v Opavě bude mít téměř kilometr kolejí

Bezmála kilometr kolejí, tři kilometry drátů rozvádějících elektřinu, 300 výhybek a tisíce hodin práce. V Opavě vzniká jeden z největších klubových železničních modelů v Česku.

Model se rozprostírá na 75 metrech čtverečních a veřejně přístupný by mohl být už koncem února. Pokud to tedy opatření související se současnou epidemií koronaviru umožní.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Zamestnancom železníc zrušili zdravotné prehliadky. Dôvodom je riziko nákazy.

Ministerstvo dopravy a výstavby zrušilo do odvolania pre zamestnancov železníc povinné zdravotné prehliadky. Informoval o tom prostredníctvom sociálnych sietí štátny tajomník rezortu Jaroslav Kmeť.

K tomuto kroku ministerstvo pristúpilo podľa neho najmä preto, že v súčasnosti sú nemocnice a lekári pre pandémiu koronavírusu enormne preťažení. „Je dôležité dodržiavať bezpečnostné postupy, ale v týchto dňoch treba minimalizovať akékoľvek riziko nákazy ďalších osôb,“ podotkol Kmeť.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Policajt je majiteľom vlakov. Zbiera i vyrába ich modely

Má nielen slovenské expresné IC vlaky, ale vlastní aj maďarskú Hungariu, poľskú Poloniu, súpravy Českých dráh aj vlaky premávajúce po rakúskych a ruských železniciach. Potešila by ho Bobina, Bardotka, Bageta a Brejlovec.

Celú správu nájdete na tejto stránke: https://myorava.sme.sk/c/22554870/policajt-je-majitelom-vlakov-zbiera-i-vyraba-ich-modely.html

Žilinský kraj obstaráva nového dopravcu na Liptove a Orave

Žilinský kraj obstaráva nového dopravcu pre regióny Liptov a Orava, súčasnému dopravcovi ARRIVA Liorbus totiž končí zmluva v priebehu roku 2022. Zákazka je rozdelená na dve časti, zvlášť pre každý región. Predmetom oboch častí zákazky je poskytovanie služieb vo verejnom záujme vo verejnej osobnej autobusovej doprave vrátane správy označníkov, predpredajných miest či participácie na integrácii dopravy v Žilinskom kraji

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Podnikatel chce vrátit historickému nádraží v Hrubé Vodě dávnou krásu

Jízda vlakem z Olomouce do Hrubé Vody, místní části Hluboček u Olomouce, bude jednou jako cesta do minulosti. Na nádraží hluboko v údolí řeky Bystřice se totiž vrátí atmosféra 30. let minulého století. Výpravní budova na trati zprovozněné v roce 1872 měla štěstí – koupil ji mecenáš, který ji za několik desítek milionů korun hodlá opravit v historickém duchu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka električiek na košické sídlisko Nad Jazerom

Výrub stromov kvôli pripravovanému rozširovaniu Slaneckej ulice preruší cez víkendy premávku električiek na sídlisko Nad Jazerom. Z dôvodu realizovania prípravných prác na rozširovaní Slaneckej ulice bude počas víkendu od soboty 9. januára 7:00 do nedele 10. januára 18:00 vylúčená električková doprava v úseku VSS, križovatka - Važecká.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pohyb půdy poškodil lanovku na Petřín, při dlouhé opravě dostane nové vozy

Kvůli sesouvání půdy čeká lanovou dráhu na pražský Petřín rozsáhlá oprava. Uskuteční se v následujících čtyřech či pěti letech a provoz při ní bude zastaven asi osm měsíců. Náklady se odhadují na 210 milionů korun, vyrábět se také budou nové vozy lanovky.

Celou zprávu najdete na této stránce.

MDV spolupracuje s partnermi z ČR na rozvoji udržateľných druhov dopravy

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR sa pri podpore cyklodopravy ako jedného z nástrojov udržateľnej mobility v mestách inšpiruje fondom dopravnej infraštruktúry z Českej republiky. Ide o fond na systémové financovanie dopravnej infraštruktúry, Česi z neho podporujú aj rozvoj nemotorovej dopravy. Partneri si skúsenosti a nápady vymenili na online konferencii v rámci projektu Interreg. Informoval o tom hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Praha a DPP chtějí letos mít stavební povolení na stavbu metra D, stavba měla začít už loni

Hlavní město spolu s dopravním podnikem (DPP) chtějí letos získat stavební povolení na stavbu metra D z Pankráce do Písnice. V létě skončí geologický průzkum a letos rovněž budou dokončeny další zkušební vrty. V úterý to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Celou zprávu najdete na této stránce.

Začal Európsky rok železníc, podporí ekológiu a sociálne výhody vlakov

Európska komisia (EK) v pondelok pripomenula, že 1. januára 2021 sa začal Európsky rok železníc. Ide o iniciatívu EK z marca 2020, ktorá vyzdvihuje výhody železničnej dopravy ako udržateľného, inteligentného a bezpečného spôsobu dopravy.
V priebehu roka 2021 sa železnica stane stredobodom pozornosti celého kontinentu s cieľom podporiť využívanie železničnej dopravy občanmi aj podnikmi
.

Celú správu nájdete na tejto stránke.