Dopravné správy

Na dopravní stavby má jít o pět miliard navíc

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit se zhruba 70 miliardami korun. Je to o pět miliard více, než byl původní návrh státního rozpočtu schválený vládou, řekl dnes ČTK a České televizi ministr dopravy Vladimír Kremlík po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba za ANO). Rozpočet ministerstva dopravy se proti původnímu plánu měnit nebude a zůstane 60,2 miliardy korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železnice chcú zvýšiť priepustnosti tratí v okolí Bratislavy

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v záujme zvýšenia priepustnosti železničných tratí v okolí Bratislavy pripravujú niekoľko opatrení na posilnenie osobnej a nákladnej dopravy. Frekvenciu vlakových spojov z hlavného mesta do Komárna a Trnavy umožnia zvýšiť odbočka Ružinov a úprava zabezpečovacieho zariadenia.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

SŽDC otevře data o tratích, můžou vzniknout „navigace“ pro strojvedoucí

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) začne dopravcům poskytovat informace v takzvaných tabulkách traťových poměrů (TTP) v otevřených datech. Dopravci tak budou mít nově možnost s daty lépe pracovat a vyvinout si například vlastní aplikace pro strojvedoucí, které je budou lépe informovat o trvalých změnách rychlostí na trati.

Celou zprávu najdete na této stránce.

RegioJet bude jazdiť z Prahy cez Viedeň do Budapešti

Česká súkromná železničná spoločnosť RegioJet začne od leta budúceho roku jazdiť z Prahy cez Viedeň až do Budapešti. Vo štvrtok o tom informovalo vedenie rakúskej dopravnej spoločnosti Westbahn. Od júna 2020 budú dva zo štyroch denných spojov jazdiť z Prahy cez Viedeň až do maďarského hlavného mesta.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Budoucnost Arrivy? Nový investor nebo burza v Amsterdamu

Deutsche Bahn tento týden začne se soutěží na prodej společnosti Arriva. Pokud budou nabídky nedostatečně vysoké, firma počítá s tím, že většinový balík akcií společnosti umístí na burzu Euronext v Amsterdamu. Pro český trh jde o zásadní majetkové posuny: Arriva je v Česku největším autobusovým dopravcem, od prosince výrazně expanduje na české koleje.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Prenájom pozemkov za účelom vybudovania parkovísk

Chcem vás poprosiť o reakciu a odpovede na tému, prenájom pozemkov pri železničných staniciach v mestách Púchov, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom za účelom vybudovania parkovísk. - Prečo ste sa rozhodli k tomuto kroku ?

Odpoveď na túto aj ďalšie otázky nájdete na tejto stránke.

Brno chystá studii proveditelnosti na své „metro“, chce dotaci od státu

Brno udělalo první větší krok k vybudování takzvaného severojižního kolejového diametru, který má pomoci v druhém největším městě v zemi navýšit kapacitu železniční dopravy. Radní se dnes dohodli na podání žádosti o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury na vypracování studie proveditelnosti na železnici, která by vedla většinu trasy pod zemí. Brno to oznámilo v tiskové zprávě.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Búrky skomplikovali železničnú dopravu, vlaky už premávajú

Železničná doprava na Slovensku je po stredajších a nočných búrkach obnovená. Niektoré spoje ale naďalej meškajú. Pre TASR to povedal hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč. V dôsledku vplyvu počasia vo štvrtok ráno meškali vlaky na Slovensku desiatky minút aj niekoľko hodín. Na viacerých úsekoch museli prerušiť vlakovú dopravu a odrieknuť spojenia.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Lesní železnice v Rajnochovicích roste, bude dvakrát delší

Zhruba tři sta metrů kolejí přistavějí nadšenci k lesní železnici v Rajnochovicích. Turistická atrakce, která připomíná historickou arcibiskupskou dráhu, tak získá dvojnásobnou trať. Ze stávajícího areálu se bude jezdit k místnímu Hostinci Ve Dvoře a zpět. „Pro nás i návštěvníky to určitě bude zábavnější,“ slibuje si od prodloužení trati Tomáš Hegar, který vede Společnost pro obnovu Rajnochovické lesní železnice.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ministerstvo dopravy spúšťa liberalizáciu železničných tratí

Rezort dopravy spúšťa dlho očakávanú liberalizáciu železničných tratí. Historicky prvou traťou, o ktorú môžu dopravcovia súťažiť v transparentnej súťaži, je 21 kilometrov dlhá regionálna trať Žilina - Rajec. Úspešný uchádzač bude v zmysle zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme obsluhovať trať počas desiatich rokov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Liberec pomýšlí na lanovku do Bedřichova. Poškodí krajinu, říká opozice

Jen plýtvání časem a penězi. Tak vidí opozice snahu vedení Liberce dostat do nového územního plánu lanovku z Lidových sadů do Bedřichova. Tento nápad se ve městě objevil v minulosti několikrát. Teď si ho do volebního programu dala ODS, která je po letech opět v radě města. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ako pokračuje stavba nového železničného mosta ponad priehradu Nosice

Ponad priehradu Nosice stavajú nový železničný most, ktorý je súčasťou modernizácie prvej etapy železničnej trate Púchov - Žilina pre rýchlosť do 160 km/h pri obci Nimnica. Stavbári na tuneli Diel pri Nimnici a estakáde cez priehradu pokračujú bez väčších problémov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Řidiči brněnské MHD po letech obléknou nové uniformy, zatím je testují

O dvacet let dopředu poskočí podoba uniforem zaměstnanců brněnského dopravního podniku. Ten nyní testuje dvě nové kolekce stejnokrojů, které mají modernější vzhled a zároveň jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů. Do výměny oblečení investuje podnik jen v prvním roce 24 milionů korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka medzi stanicami Bratislava-Nové Mesto a Podunajské Biskupice

Z dôvodu údržby železničnej infraštruktúry bude počas víkendu 10. a 11. augusta 2019 denne v čase medzi 9:00 a 14:00 vylúčená premávka vlakov linky S70 medzi stanicami Bratislava-Nové Mesto a Bratislava-Podunajské Biskupice. V tomto úseku bude zabezpečená náhradná autobusová doprava, preto je potrebné v uvedenom čase počítať s meškaniami vlakov tejto linky a obmedzenou prepravou kočíkov, bicyklov a invalidných vozíkov v autobusoch náhradnej dopravy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pochod „jinosexuálů“ omezí MHD v centru Prahy

Kvůli průvodu festivalu Prague Pride bude v sobotu omezen provoz v centru Prahy. Omezení se dotknou řidičů i cestujících v městské hromadné dopravě. Oznámil to v úterý mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Devátý ročník Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), letos připomene počátky aktivismu této komunity. Přehlídka začala v pondělí tradičně koncertem a vyvrcholí právě sobotním karnevalovým pochodem centrem metropole.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Vodiči autobusov Arrivy Nitra začali hlasovať o ostrom štrajku

Hlasovanie o ostrom štrajku v Arrive Nitra sa už začalo. Spustili ho 1. augusta. Informoval nás o tom Michal Ďuriš, predseda výboru Základnej organizácie OZ KOVO Arriva Nitra. Odbory vyhlásili v júli štrajkovú pohotovosť, dôvodom sú nízke platy. Žiadny posun v rokovaniach so zamestnávateľom podľa Ďuriša nenastal.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Brno chystá velké nákupy autobusů i trolejbusů za více než miliardu

Dopravní podnik města Brna (DPMB) vypsal jednu z největších zakázek na českém autobusovém trhu. V soutěži s odhadovanou cenou přes půl miliardy korun shání 84 autobusů. Nově dopravce také začal hledat i dodavatele parciálních trolejbusů. Soutěž na nákup nových autobusů vyšla je zveřejněna na profilu zadavatele.  V soutěži s odhadovanou cenou 560 milionů korun poptává až 33 nízkopodlažních kloubových autobusů a 51 dvounápravových dvanáctimetrových autobusů, rovněž nízkopodlažních.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Na východe Slovinska sa vykoľajil vlak, trať do Mariboru uzavreli

Pri železničnej stanici v kúpeľnej obci Rimske Toplice na východe Slovinska sa v utorok ráno vykoľajili dva vozne osobného vlaku. V dôsledku nehody uzavreli trať medzi obcou Zidani Most a Mariborom, jednu z hlavných trás medzinárodnej osobnej aj nákladnej železničnej dopravy v Slovinsku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Dvoumiliardové zrychlení Podkrušnohorské magistrály

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) může začít s modernizací dvanáctikilometrového úseku podkrušnohorské tratě z Oldřichova u Duchcova do Bíliny. Dvoumiliardová investice má zvýšit rychlost vlaků z dnešních 80 až 100 kilometrů v hodině na 120 až 145 kilometrů v hodině. SŽDC již uzavřela smlouvu s vítězným sdružením. Zakázku vyhrálo za 1,912 miliardy Kč bez DPH sdružení firem Strabag Rail, OHL ŽS a Monzas.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Európske prístavy sa bránia voči dlhším kontajnerovým lodiam

Európske prístavy zaujali spoločný postoj proti čoraz väčším kontajnerovým lodiam a ako nástroj použili kartelovú dohodu. „Väčšie lode potrebujú vysoké dodatočné náklady na infraštruktúru prístavov," uviedol Gunther Bonz, prezident podnikateľského združenia Prístavy Hamburg (UVHH). Tieto investície by sa museli financovať z prostriedkov daňových poplatníkov. Súčasné prehlbovanie koryta rieky Labe bude stáť približne 780 miliónov eur.

Celú správu nájdete na tejto stránke.