Dopravné správy

Škoda Transportation dodá do Varšavy 45 souprav metra za téměř osm miliard korun

Škoda Transportation byla potvrzena jako vítěz tendru na dodávku až 45 šestivozových souprav metra pro Varšavu. První souprava bude předána zákazníkovi do dvou let od podpisu kupní smlouvy. Celková hodnota kontraktu činí téměř osm miliard korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Štát spúšťa súťaž na výber dopravcu na trati z Bratislavy do Komárna

Ministerstvo dopravy a výstavby spúšťa ďalšiu súťaž na výber železničného dopravcu. Liberalizovať bude trať Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. Ako o tom informovala hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká, oznámenie o súťaži zverejnil rezort dopravy vo štvrtok na svojej webovej stránke.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Škoda Transportation dodá soupravy pro varšavské metro

Škoda Transportation byla potvrzena jako vítěz tendru na dodávku až 45 šestivozových souprav metra pro polskou metropoli Varšavu. První souprava bude předána zákazníkovi do dvou let od podpisu kupní smlouvy. Celková hodnota kontraktu činní necelých 8 mld. korun. 

Více informací k tomuto tématu naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Do miliónového tendra na trnavskú MHD sa nikto neprihlásil

Ešte do konca roka bude trinásť liniek mestskej autobusovej dopravy (MAD) v Trnave zabezpečovať súkromný dopravca- spoločnosť Arriva Trnava. Radnica už podnikla kroky, aby mohla byť táto služba poskytovaná aj v budúcom roku. „V súlade s pravidlami verejného obstarávania vyhlásilo mesto 8. apríla súťaž na nového dopravcu. Zmluva mala platiť od 1. januára 2020 do 31. decembra 2029, pričom výška platieb by bola dopravcovi kalkulovaná na základe odjazdených tzv. vozidlových kilometrov,“ napísala Veronika Majtánová, hovorkyňa mesta. Predpokladaná hodnota zákazky sa vyšplhala na viac ako 24 miliónov eur.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Výluka na trati č. 270 Olomouc - Přerov

Provozovatel dráhy – Správa železniční dopravní cesty, vyhlásil dne 14. října 2019, od 7:00 do 17:00 hod. na trati č. 270 (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín, Mošnov, Ostrava Airport - Studénka výluku traťové koleje v úseku Olomouc - Přerov.

Dopravce České dráhy proto musí po dobu výluky všechny Os vlaky v úseku Olomouc hl.n. - Přerov nahradit autobusy náhradní dopravy, které pojedou dle výlukového jízdního řádu, viz příloha.

Vlaky Sp 1716, Sp 1718, Sp 1717 a Sp 1719 budou nahrazeny v úseku Lipník nad Bečvou - Olomouc hl.n. Autobusy jedou v časech dle pravidelného jízdního řádu.

Přeprava jízdních kol není v autobusech náhradní dopravy zajištěna.

Ostatní vlaky projíždějící vyloučeným úsekem mohou z důvodu omezené kapacity dráhy navýšit zpoždění až o 15 minut. V přípojných stanicích nemusí být od zpožděných vlaků zajištěny přestupy na přípojné vlaky! Informace cestujícím podá vlakový personál.

Kompletní informace k výluce, včetně výlukového jízdního řádu, najdou cestující na našich stránkách www.cd.cz/omezeniprovozu. Případné dotazy zodpoví i operátoři zákaznické linky 221 111 122.

Spod rúk bývalého železničiara z Podrečian vychádza cifrovaná nádhera

V jeho dielni sa miešajú vône dreva a kože, rodí sa cifrovaná nádhera. Rastislav Kazár je v Novohrade jediným výrobcom ľudových kožuchov. A veruže sú navlas rovnaké, ako tie, ktoré naši predkovia nosili trebárs aj pred sto rokmi. Napokon, bývalý železničiar má aj takéto skvosty. Slúžia mu ako predlohy, aby jeho dielo bolo dokonalé a ulahodilo folkloristom či milovníkom ľudového umenia.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Chytrá doprava v Hradci za 400 milionů vázne na námitkách k tendru

Vybudování inteligentního dopravního systému v Hradci Králové komplikují námitky. Město sice vybralo vítěznou firmu, která zakázku v hodnotě přes 400 milionů korun uskuteční, dvě společnosti však tendr napadly u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Městu hrozí, že přijde o dotaci.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ZSSK chce zdvojnásobiť počet cestujúcich

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) plánuje v budúcnosti zdvojnásobiť počet prepravených cestujúcich za rok zo súčasných 76 miliónov perspektívne na 153 miliónov osôb. Objem dopravných výkonov chce zvýšiť tiež o sto percent, a to z 33 miliónov na 66 miliónov najazdených vlakových kilometrov ročne. Počet denne vypravených vlakových spojov by mal podľa národného osobného vlakového dopravcu vzrásť z 1 528 na 3 427.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Z vedení ČD zpět na Slovensko. Zkušený manažer šéfem továrny na vlaky

Jen sedm měsíců trvala jeho mise na tuzemské dráze. Železniční manažer Michal Vereš krátce po konci angažmá v Českých drahách přijal výzvu na rodném Slovensku. LN řekl, že nastoupil do čela známé firmy na výrobu lokomotiv, příměstských vlaků či vagónů. Vereš držel zajímavý primát. Letos v zimě se stal prvním cizincem, který zasedl v představenstvu drah, kde dostal na starosti oblast provozu. Pod palcem měl například modernizaci starších vozů nebo opravárenské dílny. Na konci září na svoji pozici z osobních důvodů rezignoval.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Čo čaká bratislavskú trolejbusovú dopravu v blízkej budúcnosti?

Bratislavská trolejbusová doprava, ktorá v tomto roku oslávila 110. výročie začiatku premávky prvých trolejbusov, prepraví ročne približne 13 % z celkového počtu prepravených cestujúcich. Dĺžka prepravnej siete je necelých 49 kilometrov. V rámci ekologizácie mestskej dopravy preto stále existuje veľký priestor na rozvoj tohto bezemisného dopravného prostriedku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Nové autobusy se nevejdou na zastávky, Liberec vyjdou úpravy na miliony

Kvůli nově pořízeným kloubovým autobusům se musí v Liberci upravit některé zastávky městské hromadné dopravy. Kloubové vozy jsou totiž o šest metrů delší než standardní dvanáctimetrové autobusy. Odhad nákladů spojených se stavební úpravou zastávek se odhaduje na 10 milionů korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Dočasné presunutie zastávky DPB Krásna

Od piatka 11. októbra bude prebiehať oprava povrchu zastávky Krásna smerom do centra. Linka 66 túto zastávku v smere na Trhovisko obslúži v náhradnej polohe na Parkovej ul., približne oproti rovnomennej zastávke v smere na Domkársku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na cestu znovu vyráží Šachový vlak. Tentokrát zamíří na Slovensko

Na pětidenní jízdu po Česku a Slovensku vyráží Šachový vlak, na jehož palubě se odehraje mezinárodní šachový turnaj. Vlak provozovaný Českými drahami vyjede v pátek 11. října již podeváté a jako každý rok přivítá na sto hráčů z více než dvaceti zemí celého světa.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Staničné kone dostali anticenu za architektúru. Prešovčanom sa páčia

Po desiatkach rokov sa predstaničný priestor v Prešove dočkal opravy, avšak vynovená stanica už stihla získať anticenu za architektúru. Sporné majú byť cválajúce kone, ktoré sa niektorým páčia, ale iní ich považujú za gýčové. Prešov sa medzi držiteľmi anticeny objavil aj druhýkrát - pre zrušenie Útvaru hlavného architekta (ÚHA).

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Šachový vlak 2019 vyjíždí již tento pátek

Již podeváté vyjede tento pátek 11. října na svoji pětidenní středoevropskou jízdu Šachový vlak, na jehož palubě se hraje mezinárodní šachový turnaj, jehož se každoročně účastní na sto hráčů z více než dvaceti zemí celého světa. Dopravcem Šachového vlaku jsou České dráhy.

Podrobnosti najdete v přiložené tiskové zprávě.

Vyjadrite sa ku kvalite poskytovaných služieb v MHD Prešov

Aj Váš názor môže prispieť ku skvalitneniu služieb v prešovskej MHD. Dotazník je zameraný na zistenie požiadaviek cestujúcich na kvalitu poskytovaných služieb v mestskej hromadnej doprave (MHD) mesta Prešov. Vybrané otázky sa zameriavajú priamo aj na trolejbusovú linku 38. Dotazník je anonymný.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

V jihomoravských vlacích bude vagon s jízdenkami, má omezit černé pasažéry

Cestující, kteří jsou zvyklí si kupovat lístky až uvnitř vlaku, si na jižní Moravě od Nového roku budou muset dávat pozor, do kterého vagonu nastupují. Pokud netrefí ten označený zeleným pruhem, budou považováni za černé pasažéry.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka linky 209 na bratislavských Kramároch

V sobotu 12. októbra 2019 bude z dôvodu stavebých prác vylúčená premávka trolejbusov k Národnému ústavu srdcových a cievnych chorôb. Všetky spoje linky 209 budú počas celého dňa končiť na zastávke Národný onkologický ústav a na náhradnej trase obslúžia zastávky Vlárska (na Vlárskej ul.) a Klenová (na Starej Klenovej ul.).

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Geologický workshop v rámci projektu česko-saské spolupráce na VRT

V rámci projektu Přeshraniční spolupráce pro rozvoj železniční dopravy Sasko – Česká republika se 8. a 9. října uskutečnil dvoudenní workshop zaměřený na geologický průzkum. Projektoví partneři a pozvaní hosté pod vedením geologů postupně navštívili více než desítku lokalit na obou stranách česko-německé hranice. Dosažené výstupy pomohou při přípravě vysokorychlostního spojení mezi metropolemi obou zemí.  

Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Prvý ročník Kempu dualistov ŽSR absolvovalo 20 študentov

Zaujímavé prednášky odborníkov z oblasti železničnej dopravy, dopravné laboratórium, motokáry, laserová aréna, jump aréna, Výhrevňa Vrútky, Múzeum dopravy či exkurzia na najmodernejšej zriaďovacej stanici Žilina-Teplička. To všetko absolvovali vybraní študenti duálneho vzdelávania v rámci prvého ročníka Kempu dualistov ŽSR. Železnice Slovenskej republiky idú príkladom vo výchove budúcich zamestnancov na stredných odborných školách v rámci celého Slovenska.

Celú správu nájdete na tejto stránke.