Dopravné správy

Obmedziť vlaky zadarmo? Logické

Je absurdné, aby si železničná spoločnosť a SAD robili cestovný poriadok podľa seba, hovorí poradca ministerstva financií pre železničnú dopravu Jiří Kubáček.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Lidem chybí cinkání. Je to už rok od zákazu řidičů youtuberů

Dělat v Praze řidiče tramvaje je bezesporu úkol pro lidi se silnými nervy. Někteří z nich byli proto zvyklí dělit se o své „zážitky“ z jízd prostřednictvím videí na sociální síti YouTube. Takzvaní tramvajáci youtubeři nicméně začátkem letošního roku slavili smutné výročí. Již rok nesmějí na internetu uveřejňovat záznamy z kabin pořízené na soukromé kamery či mobil. Jinak jim hrozí podle pracovního řádu dopravního podniku dokonce vyhazov. „Téměř jsem si na to cinkání tramvaje vytvořila úchylku,“ posteskla si na YouTube uživatelka s přezdívkou Kjamabor.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

ZSSK ukázala interiér novej tatranskej elektrozubačky, nazvali ju Bradavica.

Podlaha je protišmyková, použité materiály sú „vandalizmuvzdorné“, píše spoločnosť na Facebooku. Inštalované čítačky označia lístky, prečítajú SMS lístok, QR aj čiarový kód.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Podkrušnohorské technické muzeum připravuje novinku, ...

Podkrušnohorské technické muzeum připravuje novinku, jako jediné na světě proveze návštěvníky na závěsných vozících

Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech u Mostu v současnosti připravuje pro návštěvníky novou trasu, kterou budou moci absolvovat v závěsných vozících. Ředitel muzea Zbyněk Jakš novinářům řekl, že trasa je tři sta metrů dlouhá a k jejímu otevření by mělo dojít v dubnu. Důlní vlak zaveze zájemce do umělé štoly a k důlním kombajnům, které byly ještě donedávna využívané v dole ČSA. Žádné jiné muzeum na světě se nemůže pochlubit tímto způsobem přepravy po svých expozicích.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železnice v Česku: pomalejší vlak dojede dřív. Do Přerova postačí dvoustovka

Pomalejší vlak dorazí do cíle dříve než rychlejší. Zvláštní slovní úlohu z české železnice potvrdil oponentní posudek, který si Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) nechal vypracovat u Technologické univerzity v Grazu. Ta rozhodla, že nejefektivnějším řešením zastaralého železničního spojení mezi Brnem a Přerovem je zrychlení na maximální dvousetkilometrovou rychlost.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/zeleznice-vlak-vysokorychlostni-trat-prerov-brno.A210126_073058_eko-doprava_mato

Egypt bude mít svůj první rychlík. Spojí Rudé moře se Středozemním

Egypt se chystá na spuštění prvního rychlíku v zemi. Spojovat má Rudé a Středozemní moře. Trasa bude dlouhá 1000 kilometrů.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Lidé už koupili téměř 71 000 jednotných jízdenek na vlak. Zájem ale brzdí pandemie

Ostrý provoz jednotné jízdenky OneTicket na železnici zatím funguje bez problémů. Cestující dosud nakoupili téměř 71 000 jízdenek. Největší zájem o ně je na tratích s více dopravci, zájem ale brzdí pandemie. Uvedl to Martin Opatrný, mluvčí firmy Cendis, která je správcem projektu OneTicket. Jednotné jízdné se začalo na všech tratích, s výjimkou komerčních, prodávat od 13. prosince.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Další rána pro zanedbaný kraj. V Ústí chystají drastické škrty ve veřejné dopravě

Když koncem uplynulého roku poslanci ANO, ODS, SPD a částečně i lidovců a KSČM prohlasovali snížení daní z příjmů, aby „nechali lidem víc peněz“, bylo jen otázkou času, kdy se dovíme o prvních škrtech ve veřejných službách. Ty přitom mohou v důsledku leckoho připravit o větší částky, než jaké mu přihrála nejnovější vlna pravicového populismu. Po včerejšku už jednu z prvních obětí známe – vlaky a autobusy v Ústeckém kraji.

Cel správu nájdete na tomto odkaze.

Pomohou odvrátit tragédii: na přejezdu ve Střelicích přibudou světla se závorami

Blikající výstražná světla na železničním přejezdu v Moravském Písku na Hodonínsku ignoroval zhruba před dvěma a půl lety řidič nákladního auta se zahraniční poznávací značkou. Ve směru od Polešovic na Zlínsku vjel do kolejiště, kde mu cestu zatarasila padající závora. Překážku následně prorazil. Podobné případy tam policisté v minulosti šetřili několikrát. Letos v místě přibude kamerový systém pro detekci přestupků. Správa železnic pokračuje ve zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Doprava v roce 2021

Nové projekty ministerstvo dopravy zaměřilo na urychlení zlepšování dopravních cest, elektronizaci agend ministerstva doprava či posílení role osobní dopravy na české železnici.

Rekordní investice do dopravní infrastruktury, rekordní rozpočty SFDI

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Zavedenie predplatných cestovných lístkov v MHD (od 1.2.2021)

Od 1. februára 2021 vstupuje do platnosti nová Tarifa MHD v Liptovskom Mikuláši, ktorá zavádza k doterajším jednorazovým cestovným lístkom aj dlhodobejšie predplatné cestovné lístky (PCL). S predplatným lístkom môže cestujúci neobmedzene cestovať linkami MHD počas doby jeho platnosti. K dispozícii budú PCL na 5, 14 a 30 dní.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Mesto má nového prepravcu, názor vyjadrite v ankete

Od 1. januára 2021 je novým prepravcom mestskej autobusovej dopravy v Topoľčanoch spoločnosť Freibus SLOVAKIA s.r.o. Občanov a návštevníkov tak čaká modernejšie, jednoduchšie a komfortnejšie cestovanie.

Čítajte viac: https://mytopolcany.sme.sk/c/22580753/mesto-ma-noveho-prepravcu-nazor-vyjadrite-v-ankete.html

Nádražní budova v Mostě se promění díky opravě za 685 mil. Kč

Správa železnic opraví budovu hlavního nádraží v Mostě. Změní se prostor pro cestující, zlepší technický stav objektu a zvýší se bezpečnost. Náklady jsou okolo 685 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic (SŽ) Nela Friebová.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Kouřící zázrak. Před 150 lety přijel do Jihlavy první vlak, vítal ho dav lidí

Nikdy nic takového neviděli. Dav zvědavců na nádraží v Jihlavě znejistěl před lokomotivou, supící po zasněžených kolejích. Oddechovala těžkým dechem z kouře a páry, pískala, syčela. Maminky musely konejšit vystrašené děti. Muži s očima navrch hlavy okukovali dýmající horu železa. Nádraží plnily vzrušené hlasy, ba i výkřiky obdivu. Kalendář ukazoval 25. ledna 1871 a Jihlava přivítala historicky první parní vlak, vypravený z Kolína. Účastníci potvrdili, že sláva to byla převeliká.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Ve Vsetíně, Rožnově a Bystřici už lidé nebudou skákat ze schůdků vlaku

Ve Zlínském kraji letos začnou velké rekonstrukce nádražních budov i kolejišť ve Vsetíně, Rožnově pod Radhoštěm a Bystřici pod Hostýnem. Jejich náklady se pohybují v miliardách korun, práce se plánují několik let a také termín zahájení už se posouval. Rok 2021 ale má být tím, v němž skutečně začnou.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/zlinsky-kraj-vlaky-oprava-nadrazi-nastupiste-miliardy-sprava-zeleznic.A210122_590684_zlin-zpravy_ppr

Ostře sledovaný vlak! Šlechtična projela při své cestě domů Kutnohorskem

Velkou radost měli v sobotu 23. ledna příznivci parních lokomotiv a železnice vůbec. Na 251 kilometrů dlouhou cestu do své domovské stanice v Brně-Maloměřicích se vydala z Prahy parní lokomotiva 475.101, přezdívaná 'Pětasedma' nebo také 'Šlechtična'.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Před 75 lety začal organizovaný odsun Němců. ...

Před 75 lety začal organizovaný odsun Němců. Do vlaku si mohli vzít tisíc marek a padesát kilogramů zavazadel

Přesně před 75 lety – 25. ledna 1946 – vyjel z Mariánských Lázní do Bavorska první organizovaný transport odsunutých Němců. Během následujících měsíců pak vlaky z Československa odvezly do válkou zdevastovaného Německa přibližně dva a čtvrt milionu vysídlenců. Mnozí z nich začínali nový život v uprchlických táborech.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Terminál a vysokorychlostní trať: železnice na Vysočině bude důležitější

Železniční doprava se v krajském městě Vysočiny rozvíjí už 150 let a jinak tomu nebude ani do budoucna. Největšími tématy jsou aktuálně Centrální dopravní terminál a vysokorychlostní trať.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Nepopulární, ale nutné? Středočeský kraj chce zdražit jízdné

Nové vedení Středočeského kraje chce od 1. července zdražit nejméně o pětinu tarif Pražské integrované dopravy (PID) platný ve Středočeském kraji. Důvodem je očekávaný propad v daňových příjmech. Zdražení by tak mělo částečně kompenzovat tento výpadek.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Kalamita pováľala stromy aj na Košickej detskej historickej železničke

Po snehovej kalamite, ktorá sa v pondelok prehnala východným Slovenskom, sa v utorok do práce pustili aj dobrovoľníci z Košickej detskej historickej železnice.

Čítajte viac: https://kosice.korzar.sme.sk/c/22582385/kalamita-povalala-stromy-aj-na-kosickej-detskej-historickej-zeleznicke.html