Dopravné správy

Stanice metra D budou do modra, takto vypadá vizuál prvních dvou

Pražský institutu plánování a rozvoje ukázal předělaný interiér u dvou stanic plánovaného metra D. Do každé stanice převedl svou vizi jeden umělec, využili i formu animace. Každou z plánovaných stanic navrhne jiný umělec, ale všemi se bude prolínat jako jednotící prvek modrá barva.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Pri zastávke SAV v Bratislave obnovili premávku trolejbusov

Premávka trolejbusov cez zástavku SAV je obnovená. Dotknuté boli linky 64, 204, 209, 212. Dopravný podnik o tom informuje na sociálnej sieti. Doprava bola prerušená z dôvodu nárazu traktora do stĺpa trolejového vedenia na Pražskej ulici na križovatke so Šancovou smerom do centra.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Málo známá italská anabáze: Lokomotivy pro „žluté vlaky“ to z Plzně do Prahy vzaly přes Milán

Široké veřejnosti to není příliš známo: v čele oblíbených „žlutých vlaků“ dopravce Regiojet lze spatřit mj. české elektrické lokomotivy výrobce Škoda Plzeň, jež dříve sloužily v Itálii, v oblasti Milána a Piemontu. Dodávka, vyrobená původně pro potřeby Českých drah, totiž nebyla v 90. letech převzata celá a pro devět strojů se hledal nový zákazník. Zpět z Itálie získal Regiojet všechny lokomotivy po patnácti letech provozu a nasadil je do čela svých rychlíků z Prahy na Ostravsko.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Na železničnej stanici v Štrbe už v júni pribudne nový eskalátor

Cestujúci sa už čoskoro dočkajú nových pohyblivých schodov na stanici v Štrbe. Okrem eskalátorov pribudne aj nový výťah pre imobilných z prízemia na poschodie do haly a výmenou prejdú presklené steny a vchodové dvere na vstupe do vestibulu a na vstupe do obce. Stanica v Štrbe dostane zároveň novú elektroinštaláciu pre pripojenie výťahu, eskalátora a pohyblivých dverí.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Škoda Transportation dodala trolejbusy do Francie

Do francouzského města St. Etienne dorazilo na přelomu roku prvních pět nových trolejbusů, na jejichž výrobě se významně podílela plzeňská Škoda Electric. Tamní dopravní podnik postupně získá celkem 22 nových moderních vozidel s kompletní elektrovýzbrojí z plzeňské společnosti. Škodovka také zajistila finální montáž a odzkoušení vozidel v Plzni.

Více informací k tomuto tématu naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Výluka v úseku Prešov – Drienovská Nová Ves

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú dňa 20. a 21. januára 2020, v čase od 8.30 h do 13.40 h, realizovať výlukové práce v úseku Prešov –  Drienovská Nová Ves. V rámci tejto výluky sa v uvedenom medzistaničnom úseku zrealizuje odstraňovanie krovia a náletových drevín, vyvetvenie stromov, doplnenie a doťahovanie upevňovadiel a úprava štrkového lôžka do profilu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Správa železnic a DB Netz AG uzavřely smlouvu o společné přípravě nové trati Drážďany – Praha

Správa železnic, státní organizace, DB Netz AG a DB Energie GmbH uzavřely na konci loňského roku smlouvu o spolupráci v oblasti projektové přípravy stavby Nového železničního spojení Drážďany – Praha. Spolupráce bude soustředěna na přeshraniční úsek Drážďany – Ústí nad Labem, jehož klíčovou částí je úpatní Krušnohorský tunel.

Více informací najdete v přiložené tiskové zprávě.

Vo vlaku z Amsterdamu do Paríža zatkli agresívneho muža kričiaceho Alláhu akbar

Holandská polícia zatkla v stredu muža, ktorý sa správal "agresívne" vo vlaku z Amsterdamu do Paríža, pričom údajne vykrikoval arabskú frázu "Alláhu akbar" (Boh je najväčší), informovala agentúra AFP. Správanie nemenovaného cestujúceho vo veku 28 rokov malo za následok zastavenie vysokorýchlostného vlaku Thalys v holandskom Rotterdame. Tamojšia polícia uviedla, že muž nemal pri sebe zbrane a nespôsobil nikomu zranenia.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

KPT Rail chce vyjet na Kozí dráhu, podle Správy železnic by oprava stála přes sto milionů

Společnost KPT Rail chce oživit provoz na takzvané Kozí dráze, která vede z Děčína do Oldřichova u Duchcova. Podle vedoucího provozu Jaroslava Kuglera objednala firma na letní sezonu kapacitu pro 376 vlaků, které by vypravila na vlastní riziko. U Správy železnic (SŽ) neuspěla. Osud zchátralé tratě, kde byla pravidelná celoroční doprava ukončena v prosinci 2007, je přitom nejasný.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Termín návratu električky do Dúbravky ostáva stále nejasný

Termín spustenia prevádzky električiek v bratislavskej mestskej časti Dúbravka je stále otázny. Prevádzke električky stále bráni spor so zástupcami vlastníkov pozemkov pod meniarňou v Dolných Krčacoch. Dúbravčania tak naďalej prestupujú v Karlovej Vsi na zastávke mestskej hromadnej dopravy (MHD) Borská na náhradný autobus X5.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Arriva odstranila v Libereckém kraji německé nápisy z vlaků. Radní vysvětlili, za co padla pokuta

Společnost Arriva vlaky oznámila, že k dnešnímu dni odstranila všechny nedostatky s kvalitou vozidel v Libereckém kraji, za které ji kraj udělil pokutu 815 tisíc korun. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Průvodčí jezdí s novým odbavovacím systémem, všechny vlaky jsou již počeštěné. Právě tyto závady kritizoval kraj nejvíce.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Do starších kĺbových autobusov bratislavskej MHD namontujú klimatizáciu

Do kĺbových autobusov bratislavskej MHD typu SOR NB 18 City, rok výroby 2010 a 2012, namontujú 68 kusov klimatizácií. Dopravný podnik Bratislava (DPB) koncom decembra podpísal zmluvu s firmou Zliner za 1 278 400 eur bez DPH. Firma vzišla z verejnej súťaže. Vyplýva to z oznámenia o výsledku verejného obstarávania zverejnenom vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

České dráhy dostanou posilu v turbulentní době. Do vedení míří zkušený právník

Po více než roce bude vedení Českých drah kompletní. Pátým členem představenstva se podle informací LN stane zkušený právník Petr Pavelec. V životopisu má prestižní adresy, jako advokátní kancelář White&Case, kde působil více než pět let, nebo představenstvo Českého aeroholdingu. Ve vedení firmy bude mít na starost oblast majetku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

V centre Bratislavy električky opäť premávajú po svojich pôvodných trasách

Dopravný podnik Bratislava (DPB) obnovil premávku električkových liniek 3 a 9. Tie tak opäť v centre mesta premávajú po svojich pôvodných trasách a zastavujú aj na zastávke Blumentál. Dôvodom dopravných obmedzení v stredu podvečer bola zlomená koľajnica na Radlinského ulici.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Obliba dálkových vlaků RegioJetu roste

Dálkové vlaky RegioJetu loni přepravily 6,5 milionu lidí, meziročně o 600 tisíc více. Zájem rostl především o mezinárodní spoje z Prahy do Bratislavy a Vídně. Další čtyři miliony cestujících převezl RegioJet na slovenské regionální lince z Bratislavy do Komárna, uvedl ve středu v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Druhý najnovší autobus nitrianskej MHD dostal celovozidlový polep

Od pondelka 13. januára 2020 vozidlo SOR NB 12 #NR-984GZ brázdi ulice Nitry s novou celovozidlovou reklamou na Kúpeľne Ptáček. Počet vozidiel spomínaného typu s kompletným reklamným polepom tak vzrástol z osem na deväť zo štrnásť.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Předběžná tržní konzultace k projektu nové železniční trati Drážďany – Praha

Ve středu 15. ledna 2020 se v Praze uskutečnila předběžná tržní konzultace zaměřená na seznámení potenciálních dodavatelů se způsobem zadávání veřejných zakázek, které budou Správa železnic a DB Netz AG realizovat v rámci společné přípravy přeshraničního Krušnohorského tunelu.

Podrobnosti najdete v přiložené TZ.

Vodiči Dopravného podniku mesta Košice majú problém

Vodiči Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) majú problém pri otáčaní sa s autobusmi na linke č. 35 v lokalite Zelená stráň. Boria sa s tým od začiatku roka, keď bola ako novinka zavedená v MHD. DPMK ju zriadil ako reakciu na výhrady ľudí z Furče, že pešo sa odtiaľ nedá dostať k obchodnému centru Lidl na druhej strane cesty pre neexistujúce chodníky a priechody pre chodcov cez frekventovanú Herliansku ulicu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Viník srážky na brněnském nádraží dál řídí vlaky, proti zákazu se odvolal

Strojvedoucí, který loni v březnu zavinil střet dvou vlaků na brněnském hlavním nádraží, se odvolal proti ročnímu trestu zákazu výkonu činnosti. Považuje ho za nepřiměřeně přísný, absolvoval nové zkoušky. Při nehodě se zranily přes dvě desítky lidí. Odvolání strojvedoucího začal projednávat Krajský soud v Brně, jednání po dokazování odročil na neurčito.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Autodopravcovia trvajú na znížení cestnej dane. Inak sa protesty obnovia

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) trvá na svojej požiadavke z protestnej akcie na zníženie dane z motorových vozidiel približne o 50 %. Pre agentúru SITA to v stredu povedal podpredseda UNAS Stanislav Skala v súvislosti s rokovaním o tejto téme, ktoré by sa malo konať vo štvrtok na Ministerstve financií SR aj s účasťou Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia. Ak vláda nesplní svoj sľub o znížení cestnej dane pre kamiónovú dopravu, UNAS podľa Skalu môže obnoviť svoj nedávny protest, ktorý trval sedem dní do pondelka 13. januára.

Celú správu nájdete na tejto stránke.