Dopravné správy

OBRAZEM: Vlaky pro 21. století slibuje krajský radní Středočechům už za tři roky

Vlaky na úrovni 21. století nejenom už v tomto století, ale dokonce ještě v nynějším volebním období krajské reprezentace? Mohlo by se to podařit, napsal o víkendu na facebook radní pro veřejnou dopravu Středočeského kraje Petr Borecký (STAN). „Za tři roky to už nemusí být jen představa,“ naznačil, že cestující by se měli mít nač těšit.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vlaky ani týden po nehodě ještě nemohou pro uhlí do úpravny

S postupným zprovozněním trati u Chotějovic na Teplicku počítá Správa železnic až v druhé polovině tohoto týdne. Odklízení následků po čelní srážce dvou nákladních vlaků z předminulé neděle, při které zemřel jeden strojvůdce, není snadné. Trvá to déle, než se předpokládalo. Teprve v sobotu se dělníci dostali k samotné opravě trati.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Doprava se v kraji vrací do běžného provozu. Vlakům a autobusům skončil prázdninový režim

Královéhradecký kraj s uvolněním protiepidemických opatření od pondělí 12. dubna plně obnoví provoz vlaků a autobusů. Dosud autobusy a vlaky jezdily jako o letních prázdninách, redukované byly i víkendové spoje. Omezení spojů kraj zavedl 8. března. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Kolovratník (ANO): Málo využívané tratě ochráníme před jejich úplným zánikem

Správa železnic v současnosti nemá jinou možnost než nevyužívané regionální tratě zrušit. Tvrdím, že tento způsob řešení není správný a navrhuji proto nový institut tzv. „konzervace dráhy“, díky kterému je ochráníme před zánikem. Součástí návrhu jsou přitom podstatně vlídnější podmínky, než má stanoveno například Německo nebo Rakousko.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Bratislave zbierali dáta pre vývoj autonómneho riadenia autobusov

Počas uplynulého víkendu premával na linke 144 autobus vybavený rôznymi snímacími zariadeniami. Ako informoval minister dopravy a výstavby SR, cieľom tohto experimentu bolo zozbierať dáta z reálnej premávky pre výskum a vývoj autonómnych autobusov v rámci Pilotného projektu pre inteligentnú smart mobilitu budúcnosti realizovaného na Slovenskej technickej univerzite a Žilinskej univerzite. Dáta získané z kamier, radarov a lidarov budú ďalej analyzované a použité pri vývoji autonómneho riadenia autobusov. V rámci experimentu neprišlo k žiadnym zásahom elektroniky do samotného riadenia autobusu, snímacie zariadenia iba pasívne zbierali dáta o správaní sa autobusu v reálnej premávke. Snímače boli nainštalované na autobuse Iveco Urbanway 10,5M #2406, ktorý poskytol Dopravný podnik Bratislava ako partner projektu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Praha vypíše tendr na provozovatele příměstských vlaků S49 a S61

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na provozovatele příměstských vlakových linek S49 a S61. Maximální cena zakázky by neměla přesáhnout zhruba 1,96 milionu korun za čtyři roky.

Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Linka S49 jezdí z Libně přes Holešovice a Bubeneč do Roztok u Prahy. Linka S61 by v budoucnu měla propojit Hostivař a Běchovice. Příměstské linky jsou součástí pražské integrované dopravy (PID) spojující veřejnou dopravu Prahy a Středočeského kraje.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Výstražný štrajk sa dotkol väčšiny spojov košickej a bratislavskej MHD

Výstražný hodinový štrajk sa v pondelok ráno dotkol v Košiciach približne 90 percent spojov MHD, vozidlá zostali stáť na konečných zastávkach. V Bratislave sa do tohto dobrovoľného štrajku zapojilo zhruba 60 až 65 percent vodičov. Spoje smerujúce k nemocniciam či školám premávali bez obmedzení. Pre TASR to potvrdili odborári. Štrajkom chceli upozorniť na to, že štát stále finančne nepomohol ich dopravným podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Zrušit, modernizovat? Železniční přejezdy v kraji se dočkají lepšího zabezpečení

Devětatřicet mrtvých. Tolik lidí v loňském roce zemřelo v České republice na železničních přejezdech, z toho sedm smrtelných nehod se událo ve Středočeském kraji. I proto se v letošním roce přes dvacet přejezdů ve Středočeském kraji dočká lepšího zabezpečení. Nyní uvažuje Správa železnice o zrušení přejezdu u obce Hatě na Kolínsku.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Ve Veroně končí první fáze výstavby trolejbusového systému

Stavba veronského trolejbusového systému se právě v těchto dnech dočkává ukončení své první fáze, která spočívala v úpravě některých ulic, které mají být zatrolejovány. Tyto ulice byly po více než rok rozkopány a jejich návrat do stavu umožňujícího plnohodnotný silniční provoz se podařil až po uzavření nové smlouvy se zhotovitelským konsorciem. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Část vlaků kvůli covidovým omezením nejezdí, další trvalé změny přijdou v červnu a prosinci...

Část vlaků kvůli covidovým omezením nejezdí, další trvalé změny přijdou v červnu a prosinci. Skončil i tradiční přestup v Praze

Od 6. dubna se vlaky jezdící na východ od Prahy začaly řídit prakticky novým jízdním řádem. Největší změny se týkají spojení Praha–Brno, ale práce na trati u Ústí nad Orlicí mají vliv i na dopravu mezi Prahou a Olomoucí (potažmo Ostravou) a související dílčí změny ovlivňují třeba i dopravu směrem na Drážďany.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Návrhy: Dopravná štúdia Námestia SNP a Kamenného námestia v Bratislave

Táto dopravná štúdia je reakciou na návrhy revitalizácie Námestia SNP a Kamenného námestia, prezentované Metropolitným inštitútom Bratislavy. Dopravná štúdia čerpá prevažne z návrhu tímu SADAR+VUGA, ktorý počíta so zrušením cestnej dopravy medzi Štúrovou a Špitálskou cez priestor Námestia SNP, resp. Kamenného námestia, prestavbou tratí a zastávok električiek, a vybudovaním nového trolejbusového obratiska okolo napojenia navrhovaných podzemných garáží. Prezentácie skupiny Rehwaldt Landscape Architects a víťazný návrh z dielne Atelier Loidl Landschaftsarchitekten Berlin GmbH sú z dopravného hľadiska menej inovatívne, líšia sa iba v detailoch ako napr. odlišnej polohe vedenia trolejbusu cez Kamenné námestie. Naznačujú novú blokovú trolejbusovú slučku z Dunajskej na Špitálsku a ďalej cez Rajskú späť na Dunajskú, ktorá má nahradiť súčasnú blokovú slučku cez ulice 29. augusta, Cintorínska, Rajská a Dunajská. Prezentácia autorov Rusina Frei, s.r.o. OMGEVING cvba MINT sa po dopravnej stránke najviac približuje súčasnému stavu, ponecháva jazdné pruhy medzi Špitálskou a Štúrovou v súčasnom trasovaní, navrhuje električkové zastávky viedenského typu. Z dopravného hľadiska ide o konzervatívny prístup bez zásadnejších zmien.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Na to nezapomenete. Unikátní úzkorozchodná drezína v akci se jen tak nevidí!

Úzkokolejka Osoblažka představuje uzavřený železniční systém o rozchodu 760 milimetrů. Na těchto dvaceti kilometrech mohou jezdit jen úzké lokomotivy a úzké vagony, jaké jinde neuvidíte.

Proto Osoblažka bývá obklopená fotografy a kameramany. Fanoušci železnic mají ve svých archivech fotografie parních lokomotiv Rešica a Malý Štokr i dieselový Faur ze stáje Slezských zemských drah. Také poslední provozuschopné motorové TéÚčko, kterým po Osoblažce jezdí České dráhy. Jen málokomu se ale poštěstilo vyfotit na Osoblažce úzkorozchodnou drezínu, protože ta jako jediná z kolejových vozidel nemá pravidelný jízdní řád.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Velké změny na hlaváku. Místo parkoviště nový park, místo bezdomovců tramvaje...

Velké změny na hlaváku. Místo parkoviště nový park, místo bezdomovců tramvaje, a co přechod přes magistrálu?

Hlavní nádraží i jeho okolí čekají velké proměny. Magistrát hl. m. Prahy nedávno schválil nové tramvajové spojení, které vznikne ve Vrchlického sadech. Stejný úřad kvůli tomu také jedná o směně zmiňovaných pozemků s Prahou 1. Celková proměna se ale bude týkat i samotné historické Fantovy budovy. Správa železnic (SŽ) chce tuto historickou budovu více propojit s běžným chodem nádraží, uvažuje i o zřízení přechodu přes magistrálu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Pro městský vlak potřebovala Praha středočeský souhlas. Nebyl problém

Provoz městské vlakové linky S49, která jezdí po Praze, schválili středočeští zastupitelé. Ano, k zajištění jednoho z prvků své městské hromadné dopravy potřebovalo hlavní město souhlas sousedů. Šlo sice o formalitu, ale bez ní to nejde: zastupitelstvo Středočeského kraje muselo hlavnímu městu kývnout na vedení vlaků S49 pro zajištění obslužnosti v objednávce hlavního města Prahy po území středních Čech. Dalo – a rádo; s jednomyslnou podporou. Prospěch z toho totiž mají středočeští cestující, přičemž kraj to nestojí ani korunu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Bělcích začaly jezdit parciální trolejbusy

Do moldavského města dorazilo 11 trolejbusů Dnipro-T203, které byly objednány loni. Původně bylo v plánu nakoupit jen 10 vozidel, avšak díky ušetřeným financím se podařilo jeden vůz přikoupit. Město pořídilo trolejbusy díky úvěru EBRD а dvěma grantům v souhrnné výši 3,7 mil. EUR (cca 96 mil. Kč/jeden vůz stál tedy v přepočtu asi 8,7 mil. Kč) a od prvního dubna 2021 je nasadilo hned na tři nové linky, které využívají nezatrolejovaných úseků. Radnice sice slibovala, že trolejbusy s bateriemi vyjedou ještě na jednu trasu, na to však už nestačí vozidla. Nicméně radnice slíbila, že je v plánu nákup dalších trolejbusů, kdy se tak ale stane, neuvedla. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Fotogaléria: Ako vyzeral hodinový štrajk vodičov Dopravného podniku mesta Košice

V Košiciach sa v pondelok ráno konal hodinový výstražný štrajk vodičov Dopravného podniku mesta Košice.

Požadujú finančnú pomoc od štátu pre výpadok príjmov v dôsledku pandémie koronavírusu. Ich kolegovia z prešovského dopravného podniku sa do štrajku priamo nezapojili. Podporili ho symbolicky označením svojich vozidiel stužkami.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Tak to si mákli. Drážní hasiči zveřejnili fotky z odklízení nehody u Chotějovic

Zabránit dalšímu požáru. Přečerpat tři vykolejené cisterny naložené propan - butanem. Odtrhnout do sebe zakousnuté oba vlaky od sebe. Asistence nehodovému vlaku, osvětlením místa zásahu, asistencí při následné likvidaci vozidel až po vytvoření nové příjezdové cesty podél kolejového svršku. A mnoho dalšího. Podívejte se na fotky, jak si hasiči mákli.

Túto správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Železničáři u Bíliny stále odklízejí víkendovou nehodu. Vlaky se na trať zřejmě vrátí až v pondělí

Trať mezi stanicemi Bílina a Úpořiny na Teplicku zůstane po nedělní nehodě dvou nákladních vlaků u obce Světec nejspíš zavřená do pondělí 12. dubna. Na trati běžně jezdí osobní i nákladní přeprava. Dosud na místě železničáři provádějí odklízecí práce. Informovala o tom mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Havárie si vyžádala život jednoho strojvůdce, druhý byl středně těžce zraněný. Škoda je kolem padesáti milionů korun.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Miláno přestaví bývalou průmyslovou železnici na park s promenádami i sportovišti

Nedaleko centra italského Milána proběhne jedna z největších revitalizací poslední doby. Nevyužívaná původně industriální železnice se promění na Parco Romana. Trojice architektonických ateliérů Diller Scofidio + Renfro, PLP Architecture a Carlo Ratti Associati navrhla proměnu oblasti na park s promenádami, sportovišti a kulturními centry.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Stát nyní staví či připravuje až 230 velkých dopravních staveb za 538,5 miliardy

Stát nyní buduje nebo připravuje zhruba 230 velkých dopravních staveb za celkem 538,5 miliardy korun. Asi třetina projektů je rozestavěna, další chce stát zahájit v následujících třech letech. Seznam projektů je téměř rovnoměrně rozložen na stavby na železnici a na silnice, jednotky staveb připadají na vodní dopravu. Vyplývá to z přehledu staveb s náklady nad 300 milion korun, se kterým se seznámí vláda.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.