Dopravné správy

Platba mobilom v autobuse je pre SAD Prievidza už splnená realita

V stredu 7. apríla 2021 SAD Prievidza v spolupráci so spoločnosťou TransData, za prítomnosti pozvaných hostí, predstavila verejnosti unikátne technologické riešenie v platbe cestovného v hromadnej doprave. Je to virtuálna dopravná karta uložená v mobile, ktorá plne kompatibilne nahrádza plastovú dopravnú kartu a ktorou môže cestujúci platiť za cestovné jednoducho mobilom. Cestujúci tak získava možnosť jednoduchej a rýchlej bezhotovostnej platby za cestovný lístok.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Potopa v Brně: opět praskl Vírský vodovod, z Komína do Bystrce nejezdily šaliny

Další havárie vodovodu zastavila ve čtvrtek před šestou hodinou večer tramvajovou dopravu v Brně. Potrubí prasklo opět u zastávky Kamenolom na pomezí Komína a Bystrce.

Tramvaje číslo 3 a 10 končily svou jízdu ve smyčce Komín. "Odtamtud vedeme náhradní autobusovou dopravu dál do Bystrce. Autobusy a trolejbusy jsou okláněné přes Kníničskou ulici," přiblížila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Hybridný autobus Iveco Urbanway sa zaradil do premávky

Od 8. apríla 2021 je na linky považskobystrickej MHD nasadzovaný nový nízkopodlažný 12-metrový autobus Iveco Urbanway 12M Hybrid High Value. Pôvodne prezentačné vozidlo vyrobené v roku 2019 zakúpil Dopravný podnik mesta Považská Bystrica. Prepravná kapacita 12-metrového trojdverového autobusu je 85 cestujúcich, z toho 29 sediacich. Interiér vozidla je podľa potreby plne klimatizovaný, cestujúcim sú k dispozícii aj nabíjacie USB zásuvky, v ktorých si môžu dobiť svoje elektronické zariadenia.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železniční dopravci se musí do příštího roku certifikovat pro údržbu vozidel

Do poloviny června příštího roku se musí všichni tuzemští osobní dopravci a stavební firmy na železnici certifikovat jako subjekt odpovědný za údržbu vlaků. Bez toho nebude možné dál vlaky provozovat. Dosud byla certifikace povinná pouze pro nákladní vozy. Upozornil na to Drážní úřad. V současnosti je v Česku certifikováno 50 dopravců odpovědných za údržbu nákladních vozů, do příštího roku by se měl jejich počet minimálně zdvojnásobit.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

České dráhy obnoví provoz části regionálních vlaků v několika krajích

České dráhy po částečném uvolnění některých protikoronavirových opatření obnoví na vybraných regionálních linkách plný provoz.

Dopravce už v tomto týdnu obnovil provoz na většině spojů v Pardubickém kraji, následovat bude doprava v Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Jezdit začnou také přeshraniční vlaky do Německa a rekreační spoje, informovaly dnes České dráhy. Další omezení, které dráhy zavedly kvůli pandemii, ale zůstanou.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Bezdieselová Ostrava. Anebo ne?

Dopravní podnik Ostrava (DPO) dnes přispěchal se zprávou, že od 9. 4. 2021 je jeho veřejná doprava provozována výhradně ekologickými vozidly. Metropole Moravskoslezského kraje se měla zbavit posledních dieselových autobusů a zajistit denní výpravu jen autobusy vozidly bezemisními, anebo nízkoemisními, pod čímž se v případě Ostravy ukrývají vozy na stlačený zemní plyn (CNG). Média i zástupci politické reprezentace města se pak předháněli v článcích a výrocích adorujících příspěvek k záchraně planety v podání ostravského DP. Jaká je ale skutečnost?

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Rychlodráhy v ČR by mohlo využívat 130.000 lidí denně, první vlaky vyjedou 2028

Vlaky na vysokorychlostní železnici v Česku by podle odhadů mohlo v budoucnu využívat přes 130.000 cestujících denně. Tratě, které by měly být v provozu téměř výhradně přes den, budou v dosahu více než poloviny obyvatel země. Na tiskové konferenci to uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Stát připravuje ve zrychleném režimu pět úseků rychlotratí, první by měl být zprovozněn v roce 2028.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Ministerstvo dopravy chce pomôcť pri zavedení ekologickej dopravy do Demänovskej Doliny

Obec podľa slov starostky plánuje aj rekonštrukciu záchytného parkoviska a vytvorenie veľkého parkovacieho terminálu.

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR bude nápomocné pri zavedení nízkoemisnej a ekologickej verejnej dopravy do Demänovskej Doliny. Avizoval to vo štvrtok v diskusii na sociálnej sieti šéf rezortu dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Demänovskú Dolinu a lyžiarske stredisko Jasná v čase najlepšej zimnej sezóny denne navštívi takmer 10.000 lyžiarov. Dochádza tu k častým dopravným zápcham a kolapsom. Podľa starostky obce Ľubomíry Klepáčovej už dopravu riešia, plánujú, aby v doline európskeho významu jazdili ekobusy. "Cieľom je vytvoriť moderný ekologický systém verejnej dopravy, ktorý bude fungovať na báze pravidelnosti. Ponúkame riešenie, ktoré je realizovateľné v krátkodobom horizonte. Máme už za sebou prvé rokovania so spoločnosťou, ktorá nám vie vyskladať najideálnejšie ekobusy," priblížila Klepáčová počas diskusie.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Plán obnovy cílí na energetiku i vlaky

Digitální zabezpečení železnic, rychlý internet do škol, dotace na elektromobily pro firmy či elektrobusy pro Prahu, zateplování budov, budování přehrad a mokřadů nebo vznik národního onkologického centra. To je jen pár příkladů, jak by Česko mohlo v nejbližších letech utratit miliardy korun ze zvláštního fondu EU určeného k obnově po covidu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Nákladní doprava z Brna: do kopců přes Vysočinu vytáhnou vlaky čtyři lokomotivy

Čtyři lokomotivy včetně strojvedoucích jsou k dispozici nákladním dopravcům nepřetržitě od půlnoci na úterý v úseku mezi brněnskými Maloměřicemi a Kutnou Horou. „Zavedení postrkové služby zajistí provezení těžkých nákladních vlaků po trati přes Vysočinu, která je v některých úsecích sklonově velmi náročná,“ sdělil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Práce na rekonstrukci tramvajové trati byly zahájeny

„Zhotoviteli, společnosti Chládek & Tintěra, jsme předali staveniště a práce byly zahájeny. Na staveniště je dopravována těžká technika, začaly demontáže dožilého vybavení tratě,“ informoval ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova Daniel Dunovský.

Podle něj v první fázi zhotovitel demontuje trakční vedení, demontáže pokračují od litvínovského nádraží směrem do Záluží. Postupně bude demontována kolejová trakce, kolejový svršek, zastávky a další staré vybavení. O postupu prací budeme průběžně informovat.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Rekonštrukcia námestí v centre Bratislavy utlmí dopravu na Špitálskej

V rámci rekonštrukcie námestí prejde obnovou aj električková trať.

Plánovaná rekonštrukcia Námestia SNP, Námestia Nežnej revolúcie a Kamenného námestia v centre Bratislavy ovplyvní aj dopravu v ich okolí. V hornej časti Námestia SNP bude od pošty smerom dole doprava prísnejšie regulovaná a po novom nebude možný priamy prejazd áut medzi Špitálskou a Štúrovou ulicou. Mesto plánuje aj v priestore Kamenného námestia postaviť podzemnú garáž s 500 parkovacími miestami.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

NEJ trať v Libereckém kraji? Tanvald – Harrachov, říká bez zaváhání ředitel Drážního úřadu

Hostem Petra Urbana v Setkání u mikrofonu byl dlouholetý manažer Českých drah, někdejší ředitel Správy železniční správní cesty a současný ředitel Drážního úřadu, pan Jiří Kolář.

Jak na začátku rozhovoru sám zdůraznil, Jiří Kolář začínal u dráhy „s červenou čepicí“. Jak vzpomíná na své začátky? K čemu slouží Masarykův vůz? Kdy jel Jiří Kolář naposledy vlakem a jaká je jeho nejoblíbenější trať v Libereckém kraji? A jaká je podle něj budoucnost železniční dopravy? Poslechněte si rozhovor.

Celú správu a rozhovor nájdete na tomto odkaze.

Po téměř padesáti letech služby odchází do důchodu legendární řidič MHD Jan ''Sandokan'' Vorálek

Téměř padesát let strávil v jihlavském dopravním podniku Jan Vorálek, který byl v osmdesátých letech díky svým hustým dlouhým vlasům přezdíván jako Sandokan. Oblíbený řidič nyní odchází do důchodu, což se nemohlo obejít bez čestného uznání a slov díků.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Mestskí policajti v Handlovej zachránili muža pred zrážkou s vlakom

Handlovským mestským policajtom ohlásil mladík, že na koľajniciach leží muž. Tí neváhali a miesto ihneď skontrolovali. Našli tam muža pod vplyvom alkoholu, ktorého mohol zraziť blížiaci sa vlak.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Od pondělí bude jezdit městská hromadná doprava v běžném režimu

Už od pondělí 12. dubna se městská hromadná doprava v Budějovicích vrátí ke svému běžnému provozu. Změna režimu souvisí s postupným rozvolňováním koronavirových opatření, díky kterému se začnou vracet děti do školek a škol a skončí také zákaz nočního vycházení.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Výluka električiek na košickej rýchlodráhe (12. - 17.4.2021)

V období od 12. do 17. apríla a od 19. do 24 apríla bude na rýchlodráhe prebiehať výluka električkovej dopravy.

V období od pondelka 12. apríla do soboty 17. apríla 2021 a od pondelka 19. apríla do soboty 24. apríla 2021 bude prebiehať výluka električkovej dopravy na rýchlodráhe. Výluka bude prebiehať v týchto dňoch a časoch:

  • 12. apríla až 16. apríla 2021 (pondelok - piatok) od 8:00 do 13:00
  • 17. apría 2021 (sobota) od 7:00 do 13:00
  • 19. apríla až 23. apríla 2021 (pondelok - piatok) od 8:00 do 13:00
  • 24. apríla 2021 (sobota) od 7:00 do 13:00

V čase výluky budú električkové linky R1 a R7 nahradené autobusmi v celej trase.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Ikonická křídla jsou zpět. Na střechu Hlavního nádraží se vrátily zlaté perutě

Správa železnic po dvou letech finišuje s opravou vnějšího pláště Fantovy budovy, přičemž ve středu došlo k symbolické korunovaci celého snažení. Na věž nádraží se po náročném restaurování vrátí plastika zlatých křídel, která je součástí sousoší okřídleného kola.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Kraje loni kvůli krizi ztratily na jízdném přes 3,7 miliardy Kč

Koronavirová krize vloni připravila tuzemské kraje spolu s Prahou o 3,7 miliardy korun na tržbách z jízdného ve veřejné dopravě. Zástupci krajů proto jednání se státem o případných kompenzacích, bez nich hrozí zdražování a omezování dopravy. Novinářům to řekl místopředseda rady Asociace krajů ČR a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Některé kraje už ke zdražování přistoupily. Letos už ztráty přesahují další miliardu korun.

celú správu nájdete na tomto odkaze.

Legendární Slovenská strela podstupuje ostré testy. I na trati je krásná, podívejte

O renovaci legendárního vlaku Slovenská strela, který vznikl u Tatry v 30. letech minulého století, jsme psali už několikrát. A přes určité komplikace, jež se dají u takového projektu očekávat, to nyní vypadá, že práce na motorovém voze již opravdu míří do finále. Strela teď najíždí zkušební kilometry pro získání technické způsobilosti pro provoz na trati.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.