Dopravné správy

U nádraží v Kyjově se střílelo, policie na místě zadržela dva muže

Střelba se ve středu večer ozývala poblíž autobusového nádraží v Kyjově. Hádku dvou mužů chtěl totiž jeden z nich řešit právě tímto způsobem. Policie dvojici na místě zadržela a oba výtržníci teď musí počítat se stíháním.

Celou zprávu najdete na této stránce.

DPB má novú pobočku priamo v sídle magistrátu

Služby Dopravného podniku Bratislava (DPB) môže cestujúca verejnosť využiť na ďalšej pobočke. Vytvorili ju v priestoroch bratislavského magistrátu, Novej radnice na Primaciálnom námestí v hlavnom meste. „Je plne bezbariérová a poskytuje všetky štandardné služby,“ uviedol o novej pobočke predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB Martin Rybanský. Služby predaja a prolongácie lístkov, vybavovania zliav či nahlasovania reklamácií možno využiť každý pracovný deň od 08.00 do 16.00 h, v pondelok popoludní sú otváracie hodiny predĺžené do 17.00 h, v piatok sú, naopak, o hodinu kratšie, teda do 15.00 h.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Opilá žena lezla z šaliny po čtyřech, strážníky škrábala a kousala

S alkoholem to v pondělí odpoledne přehnala starší žena, která zaměstnala brněnské strážníky. Nejprve se ani neudržela na nohou, když však měla nastoupit do sanitky a odjet na záchytku, začala se bránit kopanci i kousáním. Její odpor zlomila až pouta.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Priame napojenie Nitry a Bratislavy železničnou dopravou je jednou z priorít

Priame napojenie Nitry a Bratislavy železničnou dopravou je jednou z nosných priorít Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR. Vo svojej odpovedi v rámci štvrtkovej (24. 9.) Hodiny otázok v parlamente to uviedol minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Celú správu nájdete na tejto stránke.

O osm korun víc za jednu cestu v MHD, zdražit mohou i jednorázové kupony DP Praha

Příležitostní návštěvníci Prahy, turisté i obyvatelé bez časových kuponů si za jízdu v městské hromadné dopravě možná připlatí. Podražit by mohlo i jednorázové jízdné. Je to jeden z návrhů, o kterém jednají pražští radní.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Dopravcovia nie sú dostatočne pripravení na brexit bez dohody, hrozia dlhé rady

Írski dopravcovia a vývozcovia v stredu upozornili, že je potrebné nájsť alternatívnu cestu do Európy, aby sa zabránilo dlhému čakaniu v britských prístavoch od začiatku januára v prípade brexitu bez dohody. Z dokumentu, ktorý unikol z britského kabinetu, totiž vyplýva, že ak sa priemysel nepripraví na brexit bez dohody o obchode, vývozcovia do Európskej únie (EÚ) aj dovozcovia môžu čeliť dlhým radom nákladných vozidiel v prístavoch. V týchto radoch môže čakať až 7000 áut, ktoré v nich uviaznu aj na dva dni.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pomoc jen některým? Dopravci chtějí kompenzace i za komerční spoje

Asociace sdružující soukromé dopravce na železnici Allrail kritizuje český návrh, kterým chce ministerstvo dopravy kompenzovat jarní výpadek cestujících a tržeb za jízdenky kvůli koronavirové karanténě. Z několikasetmilionového balíku peněz, který chce resort dopravy mezi provozovatele rychlíkových linek rozdělit, totiž nedostanou státní pomoc ti, kteří jezdí na komerční riziko.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluky na tratiach ŽSR v 40. týždni - stredné Slovensko

Prehľad výluk na sieti ŽSR počas nasledujúceho kalendárneho týždňa v tabuľkovej podobe nájdete na tejto stránke.

Ústecký kraj je blíž nákupu autobusů za miliardu. Soud zrušil rozhodnutí antimonopolního úřadu

Ústecký kraj obdržel v pátek odůvodnění rozsudků Krajského soudu v Brně. Ten na začátku září rozhodl o zrušení dvou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterými úřad zakázal Dopravní společnosti Ústeckého kraj (DSÚK) nákup 161 nových autobusů Scania a Zliner za více než miliardu korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluky na tratiach ŽSR v 40. týždni - východné a západné Slovensko

Prehľad výluk na sieti ŽSR počas nasledujúceho kalendárneho týždňa v tabuľkovej podobe nájdete na tejto stránke.

Roční kupon až za 4380, jízdenky o 8 korun dražší? MHD v Praze zvedne ceny

Jízdenky v pražské městské hromadné dopravě (MHD) by mohly v prvním pololetí příštího roku zdražit o osm korun. Za roční kupon si pak cestující připlatí až 730 korun. „Přestože víme, že to není populární krok, je nutný, aby hromadná doprava v Praze nezkolabovala,“ řekl pro server Lidovky.cz náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Celou zprávu najdete na této stránce.

Blog generálneho riaditeľa ZSSK: Bratislava - Komárno

Radi by sme dali do pozornosti najnovší blog z pera nášho generálneho riaditeľa, Filipa Hlubockého.

Venuje sa v ňom prevádzke vlakov na trati Bratislava – Komárno, ktorú bude od 13.12.2020 vykonávať ZSSK v spolupráci s rakúskym dopravcom OBB: https://dennikn.sk/blog/2055315/ideme-juhom-rakuskym-aj-slovenskym-vlakom/?ref=list#b_comments

Na Pankráci rostou tramvajové koleje. Poslouží i při stavbě metra D

Dopravní podnik v následujících týdnech obnoví trať ulicí Na Pankráci mezi křižovatkami Na Veselí a Hvězdova. Lidé se tu ale svezou už na jaře, ovšem trať se bude hodit hlavně v době, kdy se zavře vestibul metra Pankrác, a to kvůli stavbě napojení na linku D. Nový úsek tratě měl končit až na Budějovickém náměstí, s tím ale nesouhlasí Praha 4.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Platiť kartou za lístok môžete na ďalších zastávkach DPmP

V uplynulých týždňoch boli inštalované ďalšie automaty na cestovné lístky, ktoré umožňujú bezkontaktnú platbu za cestovný lístok pomocou platobnej karty, resp. mobilu. Predmetom investície bolo technické zhodnotenie dvoch starších automatov Mikomat M16, kde došlo k výmene elektronických častí, celkovej oprave a k dosadeniu platobného terminálu. Pri umiestňovaní automatov sa prihliadalo na plánované otvorenie OC Novum, keďže predpokladá nárast počtu cestujúcich na zastávkach v okolí OC po jeho otvorení.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Do Polska se pojede už za dva roky rychleji a pohodlněji

Rychlejší a pohodlnější cestování vlakem k našim severním sousedům přinese už za dva roky rekonstrukce traťového úseku z Dětmarovic přes Petrovice u Karviné na státní hranici s Polskem. Stavbu dnes slavnostně zahájila Správa železnic. Jde o jeden z prvních projektů spolufinancovaných z nástroje CEF Blending, který kombinuje finanční prostředky z unijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a úvěr od Evropské investiční banky (EIB). Celkové investiční náklady stavební akce se blíží 3 miliardám korun.

Více informací najdete v tiskové zprávě v příloze.

Školské spoje MHD Košice v školskom roku 2020/2021

Rovnako, ako po minulé roky, aj v aktuálnom školskom roku bolo zavedených niekoľko školských liniek v rámci celého mesta, ktoré premávajú každý pracovný deň počas školského roka. Na školských linkách je povolená preprava všetkých cestujúcich, prednostne však školopovinných detí a platí na nich bežná tarifa MHD, preprava žiakov a ostatných cestujúcich nie je bezplatná.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Vlaky na vodík i baterie. České dráhy plánují obměnu flotily za 40 miliard

Na obnovu železničních vozidel chystají České dráhy až do roku 2025 vynaložit deset miliard korun každý rok. Na čtvrteční konferenci o budoucnosti železniční dopravy to slíbil generální ředitel státem vlastněného dopravce Václav Nebeský. K obnově vozidel chtějí ČD využít i peníze na obnovu Evropy po následcích koronavirové krize.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ak dieťa cestuje do školy MHD, učí sa väčšej samostatnosti

Začiatok školského roka sa obvykle spája s hustejšou premávkou a väčším zhonom. Zároveň mnohí rodičia riešia otázku, ako budú ich deti cestovať do školy. Niektoré deti majú školu takpovediac „za rohom“, niektorým stačí cestovať pár zastávok, niektoré musia cestovať krížom cez mesto a v posledných rokoch je čoraz bežnejšie dochádzanie do škôl aj do susedného mesta či obce.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

České dráhy vyhrály nad RegioJetem. Nemusejí vracet Správě železnic 7 miliard

Vrchní soud v Praze ve středu zamítl žalobu společností RegioJet a Student Agency, které požadovaly, aby České dráhy vrátily Správě železnic více než sedm miliard Kč jako domnělou veřejnou podporu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Na detskej železnici sa rodí unikátny trenažér pre rušňovodičov

Nefunkčné kabíny z „okuliarnikov“ v konečnej stanici Košickej detskej historickej železnice  na Alpinke dlho pútali pozornosť cestujúcich a vyvolávali otázku: Čo s nimi? Jedna z nich sa už vďaka nadšencom premenila na riadiace stredisko zabezpečovacieho zariadenia, akési  stavadlo. Druhá bude slúžiť ako zázemie pre réžiu kultúrnych produkcií, no a tá tretia sa čoskoro dočká najvernejšieho oživenia svojej pôvodnej funkcie. Už budúcu sezónu by sa z nej mohol opäť riadiť vlak. Nie naozajstný, ale v podobe trenažéra. Zároveň sa stane ďalšou veľkou atrakciou  rodiaceho sa železničného skanzenu v areáli unikátnej úzkokoľajky.

Celú správu nájdete na tejto stránke.