Dopravné správy

První věž opravovaného budějovického nádraží už svítí novotou

V Českých Budějovicích pokračuje investice Správy železnic za skoro sedm set milionů korun. Nové nádraží nabídne nový bezbariérový vstup už od Lannovy třídy.

Celú správu nájdte na tomto odkaze.

Wi-fi i zelené střechy. Šumperk otevře supermoderní autobusový terminál

Socha Merkura, patrona cestovatelů, vítá cestující na nejmodernějším autobusovém nádraží v republice, kterým se nově pyšní Šumperk. Dokončený dopravní terminál za 170 milionů začne sloužit veřejnosti od začátku příštího týdne.

Zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/sumperk-autobusovy-terminal-nadrazi-otevreni-technologie.A210109_588608_olomouc-zpravy_stk

Na trati z Kralup do Slaného dojde i na opravu historického viaduktu

Cestou z Mělnicka do Slaného a do Loun překonává vlak jedno údolí po historickém a památkově chráněném mostě. Podlešínský viadukt na trati mezi Kralupy nad Vltavou a Slaným by se měl dočkat opravy.

Celú správu nájdete na tomto linku.

Správa železnic letos investuje téměř dvě miliardy do výpravních budov

Správa železnic, jeden z největších státních investorů, letos vloží 1,75 miliardy korun do oprav výpravních budov. Nový „kabát“ by měly dostat mimo jiné památkově chráněné budovy v Plzni, Táboře či v Písku.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Nebezpečný průjezd lokomotivy na přejezdu v Olešku způsobila lidská chyba

Správa železnic už zná skutečnosti vedoucí k nebezpečné události, jež se udála loni na konci října na železničním přejezdu v Olešku. V plné rychlosti tam i přes vztyčené závory a vypnutou výstražnou signalizaci projela samostatná lokomotiva.

Celú sprácu nájdete na tomto linku.

Moderní nádraží se stane zelenou oázou uprostřed města

Zatímco stará velká nádraží bývají často zdrojem nepříjemného hluku, mnohdy nejrůznějších zápachů a bývají i místem, kde se sdružují nejrůznější nekalé živly, moderní nádraží se snaží tento trend radikálně změnit. Velice zdařilým příkladem je právě stavěné nádraží v centru města Ťia-sing na jihovýchodě Číny.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Likvidace železničního mostu odřízne Zahradní Město a Hostivař od tramvají

V pátek 15. ledna ve 22.30 dočasně skončí provoz tramvají v úseku mezi obratišti Radošovická a Nádraží Hostivař. K jeho obnovení by mělo dojít zhruba za dva týdny - v sobotu 30. ledna ve stejný čas. 

Celú správu nájdete na tomto linku.

Nového vzhledu se letos dočkají nádraží v Řevničově a Chrášťanech

Správa železnic bude i v letošním roce pokračovat v rekostrukcích vlakových nádraží. Zatímco loni prošly kompletní opravou historické budovy v Novém Strašecí a Zbečně, nyní jsou na řadě další dvě vlakové stanice na Rakovnicku, v Řevničově a Chrášťanech. V následujícím roce se počítá s rekonstrukcí nádražních budov v Křivoklátu a Rakovníku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Mohol by mier na juh Kaukazu prísť po železnici? Status Náhorného Karabachu zostáva nedoriešený

S odborníkom na Náhorný Karabach Jánom Cingelom rozoberáme závery stretnutia Putina, Alijeva a Pašinjana i povojnovú budúcnosť sporného územia.

Celú správu nájdte na tejto stránke.

Do Popradu doviezli prvú zubačku zo Švajčiarska

POPRAD. Tri kamióny doviezli v piatok do Popradu prvý z piatich nových hybridných vlakov.

Železničná spoločnosť Slovensko nimi bude jazdiť v lete, po dokončení rekonštrukcie trate Železnicami Slovenskej republiky bude zabezpečovať obyvateľom tatranských obcí i turistom prepojenie v rámci siete Tatranskej elektrickej železnice a ozubnicovej železnice.Čítajte viac: https://spis.korzar.sme.sk/c/22574164/do-popradu-doviezli-prvu-zubacku-zo-svajciarska.html

To, že východ prišiel o nové vlaky, je nesprávne. Musíme riešiť regionálne rozdiely

Keďže som Lipianec, trasa Lipany-Prešov-Košice je mojou domovskou a známou trasou, na ktorej som cestoval a cestujem pomerne často. Aj preto som s veľkým prekvapením a tiež s nevôlou prijal správu o tom, že železnice presunuli modernejšie súpravy do západnejších častí republiky a ako náhradu na východ poslali menej kvalitné vozne. Regionálne rozdiely a ich nevyrovnávanie sú problémom, ktorý je omnoho širší ako polemika týkajúca sa železníc. Infraštruktúra je však veľmi dôležitou časťou kvality života obyvateľov a komfort železničnej dopravy je pre množstvo pravidelne za prácou dochádzajúcich ľudí témou, s ktorou sa stretávajú každý deň.

Celý blog nájdete na tejto stránke.

Autobusovou dopravu na Lounsku zajistí od února krajský dopravce

Dopravní společnost Ústeckého kraje (DSÚK) bude od února zajišťovat autobusovou dopravu v oblasti Žatce a Podbořan na Lounsku. Zatím vlastní 71 autobusů, další si pronajímá.

Krajský dopravce nyní zajišťuje zhruba 64 procent autobusové dopravy v Ústeckém kraji. O zbytek se starají soukromí dopravci. Ohledně napadnutého tendru na nákup vozů se čeká na vyřízení kasační stížnosti u soudu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Lávka u nádraží v Krnově je po víc než roce opět v provozu

Lávka u nádraží v Krnově, uzavřená víc než rok, je opět v provozu. Oprava konstrukce z počátku 20. století město vyšla na bezmála sedm milionů korun.

Lávka byla uzavřena v polovině října roku 2019. Důvodem byl její havarijní stav. Oprava, která zahrnovala i odstranění nefunkčního teplovodního potrubí a dalších inženýrských sítí, pak začala v polovině loňského roku. Konstrukci mostovky stavební technici postupně očistili a nahradili všechny prvky, které byly výrazně napadané rzí.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

 

Železničáři zmodernizují přejezdy, kvůli hazardérům upraví sklápění závor

Bezmála třicet železničních přejezdů letos hodlá upravit Správa železnic v Pardubickém kraji. Přestože u většiny křížení bude modernizace spočívat v náhradě starého zabezpečovacího zařízení a instalaci moderních technologií, někde se dočkají úplně nových světel či závor.

Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/zeleznice-prejezdy-modernizace-pardubicky-kraj.A210113_120004_pardubice-zpravy_lati

Wi-fi i zelené střechy. Šumperk otevře supermoderní autobusový terminál

Socha Merkura, patrona cestovatelů, vítá cestující na nejmodernějším autobusovém nádraží v republice, kterým se nově pyšní Šumperk. Dokončený dopravní terminál za 170 milionů začne sloužit veřejnosti od začátku příštího týdne.

Zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/sumperk-autobusovy-terminal-nadrazi-otevreni-technologie.A210109_588608_olomouc-zpravy_stk

Rychlá trať z Prahy přes Ústí do Drážďan se rýsuje. Plány jsou o krok dál

Z Prahy do centra Ústí nad Labem za 25 minut, v Roudnici za 19, v Lovosicích nebo Litoměřicích za zhruba půl hodiny. Z Ústí do Drážďan za 26 minut. Sen? Zatím ano, ale stále více se začíná blížit realizaci. Ministerstvo dopravy dalo zelenou vysokorychlostní trati, na níž se v některých úsecích budou moci vlaky prohánět rychlostí až 320 km/h.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Opravy nádraží na Žďársku: začnou v Meziříčí a dokončí Sklené nad Oslavou

Železnici na Vysočině letos čekají velké změny minimálně na pěti místech. Jednou z největších akcí bude oprava zabezpečovacího zařízení ve stanici Moravské Budějovice. Ta by měla začít už v únoru. Významné opravy plánují u nádražních budov ve Světlé nad Sázavou a Velkém Meziříčí. Dokončuje se i rekonstrukce ve Skleném nad Oslavou.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Nové nádraží v Chodově bude blíž k městu, místo starého vznikne parkoviště

Blíž novým peronům a hlavně modernější. Tak bude vypadat nová nádražní budova v Chodově na Sokolovsku, jejíž podobu představila Správa železnic. Práce na výstavbě moderního zázemí vlakové zastávky by podle plánu správy měly začít v první polovině příštího roku.

Zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/nadrazi-sprava-zeleznic-chodov-rekonstrukce-oprava-straz-trsnice-doprava.A210112_588908_vary-zpravy_ba

FlixBus chce byť aj v roku 2021 dôležitou súčasťou zelenej revolúcie v diaľkovej doprave

+ Rok 2020 v číslach: Autobusy FlixBus a vlaky FlixTrain prepravili globálne približne 30 miliónov cestujúcich

+ Spotrebovaných 162 tisíc litrov dezinfekčných prostriedkov, rozdaných viac ako 230 tisíc rúšok vodičom, 7 ton CO2 z ciest FlixBusom bolo kompenzovaných zákazníkmi

+ Dáta o cestovaní: nižšie sezónne vplyvy si vyžadujú dynamické riešenie mobility počas celého roka

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Správa železnic vybrala zhotovitele elektrizace mezi Uničovem a Libinou

Elektrizace trati 290 může pokračovat. Správa železnic vybrala zhotovitele prací mezi Uničovem a Libinou, kterým bude společnost UTROL tvořená firmami OHL ŽS (vedoucí společník), EUROVIA CS a Elektrizace železnic Praha. První denní výluka je v plánu 11. února. V plném proudu je stavba mezi Olomoucí a Uničovem, jejíž dokončení se plánuje letos v prosinci. Provoz elektrických vlaků na celé trati ze Šumperka do Olomouce by pak měl začít o rok později.

Celú tlačovú správu nájdete na tejto stránke.