Dopravné správy

Výluka v úseku Humenné - Strážske a ďalšie

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú dňa 09. júla 2020, v čase od 10.40 h do 15.25 h, realizovať výlukové práce v úseku Humenné - Strážske. V rámci tejto výluky sa v uvedenom medzistaničnom úseku zrealizuje oprava geometrickej polohy koľaje, doťahovanie upevňovadiel, doplnenie, zhutnenie a úprava štrkového lôžka do profilu, smerová a výšková úprava koľaje na traťovú rýchlosť, odstraňovanie krovia a kosenie trávnatého porastu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

RegioJet ani FlixBus nebudou zastavovat ve Slovinsku, do Chorvatska ale pojedou

Společnosti RegioJet a FlixBus zastavily kvůli změně podmínek cestování do Slovinska prodej jízdenek do tamních měst. Provoz vlaků ani autobusů do Chorvatska to neohrozí, tranzit přes Slovinsko totiž omezený není. Dnes o tom informovali oba dopravci. Provozu vlaků z Česka do Chorvatska se omezení nijak nedotkne, většina cestujících míří právě tam. Dopravce umožňuje také storno již koupených jízdenek a vrácení peněz, uvedl v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Do Chorvatska jezdí přes Slovinsko i autobusoví dopravci. Situaci sledují, cesty do Chorvatska by ale ohroženy být neměly.

Celou zprávu najdete na této stránce.

44 sezónnych vlakov na 10 linkách podporí Slovákov, aby si leto užili doma

Hrady Betliar, Spišský a Ľubovniansky, národné parky Slovenský kras, Muránska planina, Slovenský raj, ale i Lesnícky skanzen Vydrovo, Čiernohronská železnica či pamiatky UNESCO – toto všetko, ba ešte omnoho viac čaká počas leta cestujúcich vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Národný dopravca na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV SR) zavádza počas letnej sezóny dohromady 44 vlakov na celkovo 10 linkách.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Jízdenka na léto 2020

Jízdenka na léto nabízí za paušální cenu na jeden nebo dva týdny volné cestování bez omezení ujetých kilometrů vlaky Českých drah a poznávat celou naši zem. Cestovat lze prakticky bez omezení od Aše po Mosty u Jablunkova a kdekoliv vystoupit, poznat místní kraj, a zase dalším vlakem pokračovat podle svého přání.      

Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Počas letných víkendov bude opäť premávať cyklovláčik Korýtko

Už po tretí raz bude počas všetkých prázdninových letných víkendov od 4. júla do 30. augusta 2020 premávať cyklovláčik Korýtko zo Železničnej stanice Ružomberok na stanicu Zápalkáreň pri výpadovke na Donovaly. Premávať bude v hodinovom intervale podľa cestovného poriadku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na lince C pražského metra se opět mění pražce, výluka potrvá přes týden

V sobotu se na více než týden uzavře pražským cestujícím metro C v úseku mezi Hlavním nádražím a Pražského povstání. Důvodem uzavření je opět výměna pražců. Dopravní podnik zavede náhradní autobusovou dopravu. Od pondělí 13. července bude metro na lince C opět jezdit v celé své trase.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Počas voľných dní bude opäť premávať turistický cyklovláčik do Plaveckého Podhradia

Počas voľných dní od 4. júla do 15. septembra 2020 bude zavedená sezónna turistická vlaková linka z Bratislavy cez Zohor a Sološnicu do Plaveckého Podhradia. Vlak Záhoráčik bude premávať počas víkendov a sviatkov trikrát denne a v špeciálnom vagóne bude poskytovať aj miesto pre prepravu 20 bicyklov. Cestujúci si môže zvoliť, či bude Záhoráčikom cestovať za tarifu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), alebo za tarifu Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK), t.j. možné je použiť všetky lístky IDS BK.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Jde o typický korona-produkt, říká Jančura o nové lince do Chorvatska

„Jsme tam za pět piv,“ upřesňuje délku cesty šéf RegioJetu Radim Jančura, který se společně s pěti sty pasažéry usadil do prvního vlakového spoje své firmy do chorvatské Rijeky. Kola soupravy českého dopravce se na pražském hlavním nádraží dala do pohybu v úterý s minutovým zpožděním, tedy v 17 hodin a 21 minut odpoledne.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Najvyťaženejšia colná pobočka na Slovensku je v bratislavskom prístave

Pobočka colného úradu (PCÚ) Bratislava Prístav odviedla vlani do štátneho rozpočtu 600 miliónov eur a v tomto roku po poklese v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 to bolo 200 miliónov eur. To ju radí na prvé miesto v porovnaní výberov colného dlhu. Informovala o tom v stredu hovorkyňa colného úradu Drahomíra Adamčíková.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

ČD vypsaly soutěž na dodávku 90 elektrických lokomotiv a na jejich údržbu

České dráhy hledají dodavatele až 90 moderních elektrických lokomotiv pro rychlost 200 km/h a provoz v České republice a ve střední Evropě. Národní dopravce uzavře s vítězem soutěže rámcový kontrakt, ze kterého hned objedná v 1. etapě dodávku 40 lokomotiv. Ty budou využívané ve vnitrostátní i mezistátní dálkové dopravě. Součástí soutěže je i zajištění desetiletého full service.    

Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Bezplatné cestovanie tatranskými električkami s Tatry Card

Tatranská zľavová karta Tatry Card umožňuje v letnej sezóne svojim držiteľom bezplatné neobmedzené cestovanie na tratiach Tatranskej elektrickej železnice, na Ozubnicovej železnici a železničnej trati Tatranská Lomnica - Studený potok - Poprad-Tatry, t.j. na tratiach 182, 183, 184 a 185. Tatry Card platí ako sieťový cestovný lístok na uvedených tratiach počas doby platnosti karty (do 24. h posledného dňa platnosti karty), ktorá predstavuje dĺžku ubytovania

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Správa železnic chystá architektonickou soutěž na první terminál VRT

Konkrétnější obrysy získá už brzy první terminál vysokorychlostní železnice v Česku – nádraží Praha východ poblíž Nehvizd ve Středočeském kraji. Správa železnic aktuálně připravuje otevřenou architektonickou soutěž na jeho podobu, vypsat ji hodlá letos na podzim. Terminál bude součástí vysokorychlostní tratě Praha – Brno, respektive jejího prvního úseku vedoucího z Prahy-Běchovic do Poříčan.    

Více informací najdete v tiskové zprávě.

Ivanka pri Dunaji dostala nové záchytné parkovisko P+R

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Miloslav Havrila a zástupcovia ministerstva dopravy a výstavby SR slávnostne ukončili stavbu záchytného parkoviska v Ivanke pri Dunaji. Podujatia sa zúčastnili aj Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a zástupca starostu  obce Ivanka pri Dunaji ako aj zástupca zhotoviteľa stavby. Parkovisko má kapacitu 158 parkovacích miest a súčasťou je aj stojisko pre 80 bicyklov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Trať z Pardubic do Chrudimi čeká modernizace, zlepší se i spojení z Rosic

Správa železnic nedávno zavrhla dlouholetý plán stavby nové železnice z Pardubic do Chrudimi jako příliš drahý a neprůchodný. Cestujícím bude muset stačit stávající trať, která projde modernizací. Výsledek změn ale může být nakonec docela uspokojivý.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Víkendové výluky na košickej rýchlodráhe

Počas víkendov 4. júla - 5. júla 2020 a 11. júla - 12 júla 2020 prebiehať mimoriadna výluka električkovej dopravy na rýchlodráhe. Výluka bude prebiehať v týchto dňoch a časoch:

4. júla 2020 (sobota) od 7:00 do 13:00
5. júla 2020 (nedeľa) od 7:00 do 13:00
11. júla 2020 (sobota) od 7:00 do 13:00
12. júla 2020 (nedeľa) od 7:00 do 13:00

V čase výluky bude električková linka R1 nahradená autobusmi v celej trase. 

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Jižní Moravou už lze jezdit bez hotovosti, útratu spočítá systém v noci

Cestování veřejnou dopravou na jižní Moravě vstupuje do nové éry. Od 1. července už po mnoha odkladech půjde konečně platit kartou. V brněnské MHD jí dokonce postačí jen „pípnout“. MF DNES přináší odpovědi na nejdůležitější otázky k této novince.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ministerstvo hospodárstva chce pripraviť strategický park Haniska pre investorov

Zámer vybudovania strategického parku Haniska pri Košiciach potvrdil na rokovaní Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Priemyselný park by mal byť pripravený pre potreby potenciálneho veľkého investora, ktorý by vytvoril v regióne početné nové pracovné miesta.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Údajné tunelování pražského dopravního podniku se vrací k městskému soudu

Kauzu údajného tunelování pražského dopravního podniku bude muset znovu projednat pražský městský soud. Odvolací senát dnes částečně zrušil osvobozující rozsudek, kterým soud loni všech 17 obžalovaných zprostil viny. Mezi obviněnými je lobbista Ivo Rittig nebo někdejší šéf dopravního podniku Martin Dvořák.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Deutsche Bahn sa pre koronavírus dostala do najhoršej krízy v histórii

Nemecký štátny dopravca Deutsche Bahn (DB) v utorok uviedol, že ho pandémia nového koronavírusu uvrhla do najhoršej krízy v histórii aj napriek miliardám eur vládnej pomoci. Dodal, že tento týždeň sa začnú rokovania so zástupcami zamestnancov o hľadaní úspor. Generálny riaditeľ Richard Lutz v liste zamestnancom napísal, že štátna skupina „finančne krváca“ a každý mesiac prichádza o milióny eur hotovosti, radovo na úrovni trojciferného čísla v miliónoch. Táto situácia bude podľa neho trvať najmenej do decembra.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Nechcete letos trávit čas v dálničních kolonách? Zkuste v létě vyrazit k moři vlakem

Zájem o cestování vlakem se vrací do běžných kolejí před pandemií, hlásí dopravci. Mezi zahraničními destinacemi „trendují“ sousední státy, zájem je například o Polsko. Nezapomnělo se ani na cyklisty, pro něž byly oproti minulému roku navýšeny kapacity. Ani po červnu však nebudeme moci úplně odložit roušky.

Celou zprávu najdete na této stránce.