Dopravné správy

Ministerstvo vyčíslilo za nedostatky ve vlacích pokutu pro Arrivu

Ministerstvo dopravy vyčíslilo za nedostatky ve vlacích pokutu pro firmu Arriva na 670 tisíc korun. Zváží výpověď smlouvy, pokud služby dopravce nebudou v dohodnuté kvalitě. Za měsíc provozu provedlo ministerstvo ve vlacích Arrivy 23 kontrol. Další sankce budou za zpoždění nebo nevypravení vlaků.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Virtuálna zastávková tabuľa ako služba pre zákazníkov

Portál imhd.sk ponúka už niekoľko rokov bezplatnú službu virtuálnej zastávkovej tabule, ktorá poskytuje aktuálne odchody spojov MHD v reálnom čase z ľubovoľnej zastávky. Zobraziť sa dá nielen na počítači, ale aj na smartfóne, takže ju cestujúci môže mať stále pri sebe. Okrem skutočného odchodu si cestujúci tiež môže pozrieť to, či je vozidlo bezbariérové, v lete klimatizované a tiež aké meškanie mal daný spoj na poslednej zastávke.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Sfouknutý prach vrátil jihlavskou tramvaj do hry

Pět let čekalo na novou šanci torzo první jihlavské tramvaje. Původní záměr, proměnit ji v turisticky atraktivní odpočívadlo s historickým odkazem, překazilo v roce 2014 nečekané zařazení vozu na seznam kulturních památek. Že se věc vrátila do hry, nyní způsobila reorganizace radničních odborů, v jejímž rámci se takříkajíc sfouknul prach z desek.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Neporiadky v Dopravnom podniku mesta Košice?

V Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) sa prijímajú ľudia do kancelárií a nakupujú sa predražené zbytočnosti. Tvrdí to zdroj, ktorý sa obrátil na Korzár, ale želá si zostať v anonymite. „Od nástupu nového generálneho riaditeľa sa prijalo mnoho nových zamestnancov do TH sféry. Vzniklo veľa umelo vytvorených miest a oddelení. Už aj Smer vo vedení zakázal prijímať nových ľudí na neobsadené pozície, po voľbách plánoval znižovať stavy. Prebehol personálny audit za 25 000 eur bez DPH, veľa ľudí vyšlo nadbytočných,“ konkretizoval sťažovateľ.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pražský dopravní podnik ukáže na webu skutečný čas, kdy přijede autobus

Na webu Pražské integrované dopravy začal fungovat vyhledávač, který ukazuje reálný čas odjezdu všech autobusů, tedy včetně informací o zpoždění. Do konce roku bude vyhledávač ukazovat i přesnější odjezdy tramvají a polohu MHD v online mapě.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ples v opere sa zaobišiel bez výluky električiek

V sobotu 11. januára 2020 sa konal v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí Ples v opere. Toto podujatie si každoročne so súhlasom magistrátu hlavného mesta vyžiadalo výluku električkovej dopravy na Jesenského a Mostovej z dôvodu zabepečenia nerušeného príchodu hostí plesu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na přejezdu v Uhříněvsi jsem ze strachu omdlel, hájí se u soudu kamioňák

Srbský řidič kamionu Uroš Andelović u Obvodního soudu pro Prahu 10 tvrdí, že ještě před srážkou s vlakem na přejezdu v Uhříněvsi upadl do bezvědomí. Stalo se tak podle něj z úleku. Nehoda se stala loni v září. Osmašedesátiletý muž u soudu čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti a z poškození obecně prospěšného zařízení, za což mu hrozí až osm let vězení.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Pellegrini pod tlakom autodopravcov prisľúbil zmeny na zvýšenie ich konkurencieschopnosti

Premiér Peter Pellegrini dnes rokoval s predstaviteľmi dvoch najväčších združení autodopravcov, UNAS a ČESMAD. Po tlakom štrajku, ktorý zorganizovala Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) prisľúbil vypracovanie plánu a riešení ako zvýšiť ich konkurencieschopnosť.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Arriva má zaplatit 815 tisíc. Liberecký kraj dal firmě pokutu za zpoždění a další problémy

Pokutu 815 000 korun vyměřil Liberecký kraj společnosti Arriva za problémy v železniční dopravě. Důvodem je nedodržení smlouvy, zejména nedodržování jízdních řádů. Firma ale měla problém i s nefunkčním odbavovacím systémem, informační systém ve vlacích byl ještě na začátku ledna v němčině. Na dotaz ČTK to v úterý řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Arriva, zatím rozhodnutí nedostala, proto ho nechtěla komentovat.

Celou zprávu najdete na této stránke.

Pokuta za meškanie stavby Karlovesko-dúbravskej električkovej radiály

Za doterajšie meškanie prác na rekonštrukcii Karlovesko-dúbravskej električkovej radiály v Bratislave môže zhotoviteľ - konzorcium firiem DK Radiála dostať zo strany hlavného mesta pokutu 270-tisíc eur.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Velbloud v Rusku běžel před vlakem a odmítal uhnout, nepomohlo ani houkání lokomotivy

Vlak v jižním Rusku nabral hodinové zpoždění poté, co mu do cesty vstoupil velbloud. Před houkající lokomotivou sice utíkal, opustit kolejiště ale odmítl, napsal deník The Moscow Times. Na ruských sociálních sítích široce sdílené video zachycuje sudokopytníka ve stepní krajině poblíž hranic s Kazachstánem, jak k neradosti strojvůdce netečně cválá po kolejích. Nic na tom nemění ani ohlušující klakson lokomotivy. „Běžel 22 kilometrů v hodině, teď běží 13 kilometrů za hodinu,“ je slyšet hlas strojvůdce.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Milióny od vlády pre Bratislavu - aj na MHD

Na stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Bratislave prijali návrh uznesenia, ktoré hovorí o uvoľnení financií pre Bratislavu v celkovej výške 15 miliónov eur a odpustenie návratnej finančnej pomoci z rokov 2014 a 2015 poskytnutej hlavnému mestu v celkovej sume 10 miliónov eur. Informovali o tom na tlačovej besede premiér Peter Pellegrini a primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

GW Train Regio bude jezdit častěji do Polska, několik měsíců každý den

Společnost GW Train Regio po dohodě s polským dopravcem Koleje Dolnośląskie  a Královéhradeckým krajem letos výrazně rozšíří provoz na přeshraniční trati z Trutnova do Sędzisławi. Zatímco ještě loni vlaky jezdily každý den pouze přes letní víkendy a polské státní svátky, nově budou jezdit pět měsíců denně.

Celou zprávu najdete na této stránce.

SaS by vlaky zadarmo nahradila zľavami aj na autobusovú dopravu

Strana SaS ponúka voličom vo volebnom programe 1144 riešení, ktoré sa dotýkajú siedmich oblastí. Vyše 600 z nich je podľa predsedu strany Richarda Sulíka bez nároku na štátny rozpočet. Ide hlavne o návrhy, ktoré majú odbúrať byrokraciu a rušiť "nezmyselné" regulácie. Uviedol to v sobotu pri predstavení programu v Bratislave.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Cestující by neměl být zatěžován různými krajskými tarify, myslí si odborník

V Týně nad Vltavou se v pátek konala konference Budoucnost regionální dopravy 2020. Pozornost mimo jiné vzbudil doc. Ing. Pavel Drdla, Ph.D. z Katedry technologie a řízení dopravy Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Podle něj jsou české a moravské kraje příliš malé a uměle stvořené na to, aby kvalitně zajistily železniční dopravu. Drdla kritizoval i tarifní chaos, který nastal s příchodem nového jízdního řádu. Vyjmenoval řadu různých systémů, podle kterých si různé kraje určují ceny (pásma, zóny, kilometry, atd.). „Neměli bychom dělat z cestujícího einsteina tarifních systémů v různých krajích,“ uvedl docent. Inspiraci by podle něj měli Češi hledat ve Švýcarsku

Celou zprávu najdete na této stránce.

Vodič autobusu zažil šok! Na zastávke ho napadli nožom, v službe pokračoval

Neznámy útočník napadol na severe Belgicka vodiča linkového autobusu, ktorého desaťkrát bodol do rôznych častí tela vrátane krku a brucha. Vodič napriek tomu pokračoval ešte hodinu vo svojej službe, uviedla v piatok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne zdroje. Podľa vyjadrenia prokuratúry v Antverpách sa stal 58-ročný vodič obeťou napadnutia vo štvrtok, keď prišiel o niekoľko minút skôr do obce Kontich a vystúpil z autobusu, aby mohol fajčiť. Vtedy sa zrazu objavil útočník vyzbrojený "zrejme nožom", ktorý ho dobodal a následne ušiel.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Podnikatel obnoví zaniklou trať, oživí ji i zastávka mašinky Tomáše

Zábavní park, který může za rok navštívit až 50 tisíc lidí, hodlá vybudovat na železniční trati z Čejče do Uhřic na Hodonínsku soukromá firma TMŽ. Šestnáct kilometrů kolejí získala od státu za 2,8 milionu korun a už letos v létě na nich plánuje spustit jízdy historických a zážitkových vlaků.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ficove obedy a vlaky zadarmo chce Kiska zmeniť

Nájomné byty, nové nemocnice aj obedy zadarmo pre tých, ktorí ich potrebujú. Strana Za ľudí predstavila volebný program, ktorý ponúka 900 riešení v 18-tich oblastiach. Podľa lídra Andreja Kisku je hlavným heslom do parlamentných volieb spravodlivosť. Dominovať by mala nielen v justícií, ale aj zdravotníctve, sociálnych veciach, školstve či samospráve. Pozrite si video TV Pravda, v ktorom Kiska hovorí aj o novom volebnom systéme, kde by jeden volebný obvod nahradil iný počet.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Efekt Grety Thunbergové: Švédů na letištích výrazně ubylo

Švédská letiště loni odbavila o čtyři procenta méně lidí, což znamená o dva miliony cestujících méně než v roce 2018. Pasažérů ubylo hlavně na vnitrostnátních linkách. Po omezení cestování letadlem volá hnutí švédského původu „flygskam“, jež by se dalo přeložit jako „stud z létání“. Ten loni zpopularizovala i aktivistka Greta Thunbergová.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nehody a mimoriadnosti na tratiach ŽSR za 2. týždeň

V druhom týždni evidujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) tri smrteľné zrážky vlaku s osobou a jednu smrteľnú zrážku vlaku s motorovým vozidlom. V utorok, 07. januára, počas jazdy vlaku v úseku Vydrník – Poprad-Tatry, došlo k zrazeniu a usmrteniu muža, neoprávnene sa pohybujúceho v prechodnom priereze koľaje. V stredu, 08. januára, osobný vlak v Nových Zámkoch zrazil a usmrtil muža, zamestnanca ŽSR. V nedeľu, 12. januára, počas jazdy vlaku v úseku Skalité – Čierne pri Čadci došlo na zabezpečenom priecestí v km 10,652 s jedinečným identifikačným číslom (JIČ) SP0115 v riadnej činnosti k zrážke s motorovým vozidlom, pričom došlo k usmrteniu spolujazdca a k ťažkému zraneniu vodiča. V utorok, 7. januára, rušňovodič vlaku v úseku Veľký Meder – Dolný Štál ohlásil ležiacu ženu v priechodnom priereze koľaje. Rušňovodič uviedol, že osobu nezrazil. Privolané záchranné zložky potvrdili, že dotyčná osoba je mŕtva. Príčina smrti je v štádiu vyšetrovania. V piatok, 10. januára, pri zastavovaní vlaku v úseku Sládkovičovo – Senec došlo k pádu a následnému zraneniu ženy pod vplyvom omamných látok, neoprávnene sa pohybujúcej v koľajisku, ktorá vystúpila na opačnú stranu z iného osobného vlaku. Rýchla zdravotná služba zranenú previezla do nemocnice.

Celú správu nájdete na tejto stránke.