Dopravné správy

DPB zavádza korporátnu identitu aj na displejoch vozidiel

Dopravný podnik Bratislava (DPB) nedávno zaviedol nový formát cestovných poriadkov a oznamov pre cestujúcich s písmom v jednotnom štýle. V týchto dňoch prichádza s ďalšou novinkou, ktorou je zmena fontu písma a číslic na displejoch vozidiel MHD s cieľom zvyšovania korporátnej identity. Písmo Roboto, ktoré je použité v cestovných poriadkoch a oznamoch, bude použité aj na označenie čísla a smeru linky na vonkajších displejoch vozidiel.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na trať mezi Hevlínem a Hrušovany se vrátí vlaky

Vláda v úterý potvrdila prodej nepoužívané trati z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína právě obci Hevlín. Z nádraží chce radnice udělat muzeum. „Je to už načase, čekali jsme už dlouho,“ komentoval rozhodnutí vlády starosta Hevlína Antonín Pichanič (Moravané) s tím, že obec ještě musí vyčkat na oficiální vyrozumění.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Stanica Kriváň bola kedysi dôležitá

Zachovaná vodná veža s neďalekou studňou, ale tiež tzv. bocian, ktorým sa plnili parné vlaky vodou, stoja dodnes na stanici v Kriváni v okrese Detva ako pozostatky niekdajšej slávy uhorskej a neskôr aj československej železnice. V Kriváni tieto objekty plnili takmer 100 rokov dôležitú úlohu pri dennom režime parodopravy na križovatke dopravných ciest medzi Podpoľaním a Novohradom.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Trať z Hrušovan do Židlochovic je po 40 letech připravená pro návrat vlaků

Tříkilometrová železniční trať z Hrušovan u Brna do Židlochovic ve čtvrtek prošla technicko-bezpečnostní zkouškou. Po dokončení prací na odbočce z hlavní trati v Hrušovanech bude připravená k tomu, aby po ní po 40 letech mohly vyjet vlaky, které umožní přímé spojení s Brnem, řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Nela Friebová. První cestující se po trati projedou 8. prosince při slavnosti, během které do Židlochovic přijede parní vlak. Pravidelný provoz pak začne v neděli 15. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád. Trať bude v jízdních řádech součástí tratě 251.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Minister dopravy Érsek rokoval s českým kolegom Kremlíkom

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) a jeho český rezortný kolega Vladimír Kremlík rokovali na separátnom stretnutí v rámci spoločného zasadnutia vlád Slovenskej republiky a Českej republiky vo Valticiach o spoločných cieľoch v oblasti dopravy. Vlády oboch štátov podporujú rozvoj vysokorýchlostného aj konvenčného železničného spojenia v regióne strednej Európy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

SŽDC představila posudky výtoňského mostu

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila zástupcům památkové péče Ministerstva kultury závěry posudku Kloknerova ústavu ČVUT zaměřeného na dosud provedené práce na mostu na pražské Výtoni. Ty spočívaly především v diagnostice a posouzení stávajícího stavu mostu. Materiál obsahuje také návrh řešení od profesora Eugena Brühwilera ze Švýcarska.

Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě.

V Bratislavskom kraji pribúdajú prestupné terminály a záchytné parkoviská

V priebehu uplynulých mesiacov pribudli nové záchytné parkoviská a prestupné terminály pri viacerých železničných staniciach v Bratislavskom kraji. Dochádzajúcim do Bratislavy umožňujú zaparkovať automobil v regióne a pokračovať do hlavného mesta ekologickou vlakovou dopravou, ktorá nestojí v zápchach.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

SŽDC představila aktuální stav přípravy VRT Praha – Brno – Ostrava

V oblasti budování železniční infrastruktury je jednou z hlavních priorit Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) zajistit realizaci vládního Programu rozvoje rychlých železničních spojení v České republice. Pro jeho úspěšnou přípravu a realizaci je nezbytná intenzivní spolupráce SŽDC se státní správou reprezentovanou zejména Ministerstvem dopravy, Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem pro místní rozvoj a orgány krajských i místních samospráv. Proto manažer infrastruktury připravil projekt prezentačních setkání s názvem Aktuální stav přípravy vysokorychlostních tratí (VRT) v České republice, který pro letošní rok skončil dnes v Ostravě.

Více se dočtete v přiložené tiskové zprávě.

Premávka trolejbusu Škoda 21 Tr DPB v sobotu 16. novembra

Dopravný podnik Bratislava vypraví v sobotu 16. novembra 2019 na špeciálnu nostalgickú linku prvý bratislavský nízkopodlažný trolejbus Škoda 21 Tr AC, ktorý sa v bežnej premávke neobjavuje už celé desaťročie. Ide o posledné podujatie v rámci tohtoročných osláv 110. výročia trolejbusovej dopravy v Bratislave. Trolejbus absolvuje niekoľko jázd od bývalej Vojenskej nemocnice (ŽST Železná studienka) striedavo k Cintorínu Vrakuňa a na Kolibu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Dopravců na železnici přibývá, tratě jsou přetížené

Počet dopravců na české železnici dál roste, i když už ne překotným tempem. Kapacita nejen koridorových tratí, ale i řady dalších je přitom přetížena a na hranici své únosnosti. Na pondělním Žofínském fóru, věnovaném současnosti i budoucnosti železniční osobní a nákladní dopravy v ČR, na to upozornil ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železničná spoločnosť pripravila mimoriadne vlaky pre deti

Približne tisíc detí z východného Slovenska sa odviezlo v utorok v ranných hodinách do hlavného mesta na podujatie Európska Integrácia V4. Spoj na trase Prešov – Bratislava-Petržalka vypravila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Druhý mimoriadny vlak bude k dispozícii popoludní.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Kamera zachytila čelní srážku dvou vlaků v Indii

Vlaky se srazily v pondělí ve městě Kačeguda na předměstí Hajdabarádu na jihu Indie. Při střetu se zranilo 16 lidí, několik vagonů skončilo mimo koleje a některé byly nadzvednuté. Tragicky dopadla podobná srážka v Bangladéši, kde 16 lidí zemřelo. Do expresu narazil kolem půl jedenácté dopoledne příměstský vlak na trati Malakpet–Kačeguda. Poškozeno bylo šest vagonů příměstského vlaku a tři expresu. Čelní srážku zachytila bezpečnostní kamera.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Odrieknu vlaky? V Žiline chýbajú rušňovodiči

Ani viac ako 1450 eurovým platom nedokážu štátne železnice udržať vo svojich radoch rušňovodičov. Utekajú za lepšími podmienkami ku konkurenčným operátorom. Len v žilinskom regióne chýbajú siedmi rušňovodiči. Situácia je taká vážna, že v okolí Bratislavy bola Železničná spoločnosť Slovensko nútená odrieknuť pre nedostatok personálu niekoľko vlakov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

SŽDC do roku 2022 opraví přes osmdesáti nádražních budov

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) intenzivně připravuje rekonstrukce a opravy dalších výpravních budov po celé České republice. Stavební práce na minimálně šedesáti nádražních objektech přinesou zvýšení komfortu a kultury cestování včetně moderních odbavovacích prostor i bezbariérových přístupů. SŽDC tak plní Programové prohlášení vlády z loňského června, a to právě v oblasti oprav a rekonstrukcí nádražních budov.

Více se dočtete v přiložené tiskové zprávě.

Starý železničný most získa Trenčín za euro

Radnica v ňom vidí veľký turistický potenciál, hovorí o trenčianskej Eiffelovke. Zo starého mosta odstránili koľajnice, dnes slúži po celej šírke pre peších a cyklistov, jedna koľaj je uzavretá.

Celú (platenú) správu nájdete na tejto stránke.

ÚOHS zakázal pardubickému kraji podepsat smlouvu na změnu dopravců

Společnosti Arriva Východní Čechy a ČSAD Ústí nad Orlicí nepřevezmou od poloviny roku 2020 provozování linkových autobusů v Pardubickém kraji na deset let, i když vyhrály tendr na zajištění obslužnosti. Antimonopolní úřad zakázal kraji podepsat s vítězi tendru smlouvu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ZSSK vypla zjednodušenú mobilnú verziu internetového predaja lístkov

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) oznamuje svojím zákazníkom, že v rámci kontinuálnej inovácie predajných systémov pristúpi 8. novembra 2019 k obmedzeniu (vypnutiu) starej zjednodušenej mobilnej verzie internetového predaja, známej ako eMIL.Tento distribučný kanál v súvislosti so zavedením nových online predajných systémov už stratil svoje opodstatnenie, nakoľko ponúkal iba veľmi obmedzené portfólio cestovných dokladov bez možnosti využitia kreditného konta a grafického výberu miesta.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Novinářské rychlíky rozvážely noviny, kvůli revoluci se opozdily

Sametová revoluce přinesla i revoluci na kolejích. Předznamenaly ji speciální vlaky, které z Prahy vezly uprchlíky z východního Německa na Západ. Po demonstracích jezdily takzvané novinářské rychlíky, které rozvážely noviny. Noční službu u takzvaného lokomotivního dispečinku Československých drah (ČSD) měl 17. listopadu 1989 Zdeněk Bek. Jeho pracoviště bylo v ulici Na Příkopě u Prašné brány, kde dnes sídlí banka. Přestože Národní třída není příliš daleko, Bek si během noční směny ničeho mimořádného nevšiml.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka TEŽ v úseku Vyšné Hágy - Štrbské Pleso

V stredu 13. novembra 2019 v čase od 8:00 do 14:00 bude prebiehať traťová výluka na Tatranskej elektrickej železnici v úseku Vyšné Hágy - Štrbské Pleso. Električky budú v tomto úseku nahradené autobusovou dopravou, ktorá bude zastavovať na zastávkach: ...

Pokračovanie nájdete na tejto stránke.

Zúžení a výluk je už moc. Reportér porovnal veřejnou dopravu i stav silnic

Reportér MF DNES recenzoval veřejnou dopravu i stav silnic na trase z Prahy přes Šumavu na Moravu. „Žádáme cestující, aby omluvili zpoždění vlaku, zazní vždycky z rozhlasu na nádraží. Ale co když ho neomluvím? Mám smůlu,“ píše. Na tuhle větu jsem mnohokrát myslel, když jsem v říjnu osmnáct hodin cestoval vlaky a autobusy celým Českem. Chtěl jsem porovnat, o kolik je veřejná doprava rychlejší, či pomalejší, pohodlnější, nebo méně pohodlná a dražší, či levnější než auto.

Celou zprávu najdete na této stránce.