Dopravné správy

Čtvrt roku do velké změny na železnici

Přesně za čtvrt roku vypukne jedna z největších změn na české železnici. Více než pět procent výkonů na tuzemských tratích převezmou po Českých drahách jiní dopravci. Tři měsíce před jejich nástupem se ukazuje, že dosud nemají  zajištěn veškerý personál. Věří však, že stihnou mít dostatek lidí a vypraví všechny vlaky.  Důvěru v nich mají i objednatelé, tedy ministerstvo dopravy a kraje.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Komentovaná prehliadka výpravnej budovy železničnej stanice v Kežmarku

Honosná výpravná budova železničnej stanice v Kežmarku patrí medzi unikáty na Slovensku a tvorí jednu z dominánt historického mestečka Kežmarok. Okolnosti jej vzniku medzi rokmi 1914 a 1916 priblíži počas komentovanej prehliadky historik umenia Maroš Semančík.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Zlevněné jízdné se do šesti miliard vejde. V červenci doplatky klesly

Účet za zlevněné jízdné pro studenty a důchodce se za první rok do odhadovaných necelých šesti miliard korun bez obtíží vejde. Tříčtvrtinové slevy pro mladé a naopak starší cestující platí v hromadné dopravě přes rok, nejnovější čísla za první prázdninový měsíc ukazují na snižování doplatku, kterým stát dopravcům zlevněné jízdné kompenzuje.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ŽSR opäť participujú na projekte „Okolo Slovenska“

Železnice Slovenskej republiky sa podieľajú na organizácii 63. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov „Okolo Slovenska“. V dňoch od 18. – 21. septembra budú zabezpečovať bezpečný a plynulý prechod pretekárov cez vybrané železničné priecestia. Pelotón už tradične prebehne v štyroch etapách – v okolí Bardejova, medzi mestami Bardejov - Ružomberok, Ružomberok – Hlohovec a Hlohovec – Senica. Dokopy prejdú cyklisti až 14 železničných priecestí. V súvislosti s preventívno-bezpečnostnými opatreniami sa ŽSR snažia predchádzať porušeniu predpisov a ohrozenia bezpečnosti železničnej dopravy a rovnako aj cyklistov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na pražské letiště budou nově jezdit velkokapacitní elektrobusy

Na Letiště Václava Havla budou od stanice metra A Nádraží Veleslavín namísto klasických autobusů jezdit velkokapacitní elektrobusy. Důvodem je nízká kapacita naftových autobusů a zlepšení ovzduší. Jezdit by mohly začít do tří let.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Trať ŽSR 180 Košice – Žilina (leto)

Železničná trať Žilina – Košice (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 180) je elektrifikovaná dvojkoľajná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Žilinu a Košice. Je súčasťou Va. koridoru a patrí medzi najdôležitejšie slovenské trate s najväčšou intenzitou dopravy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

„Kafemlejnek“ zdobí ostravské nádraží, do roka jej opraví

Železniční muzeum moravskoslezské v Ostravě si od Českých drah nedávno zapůjčilo úplně rezavou parní lokomotivu z roku 1883. Brzy ji však chce představit v lepším stavu. „Rez už jsme oškrábali. Teď lokomotivu natíráme černou barvou a doplníme chybějící části, jako jsou například tabulky s označením lokomotivy, státní znak, vodoznaky či pojistné ventily. Nebudou to historické originály, ale atrapy,“ popsal Vojtěch Hermann, ředitel muzea, které sídlí na nádraží Ostrava střed.

Celou zprávu najdete na této stránce.

 

Medzi Bratislavou a Komárnom od pondelka jazdí poschodový vlak

Medzi Bratislavou a Komárnom od pondelka jazdí poschodový vlak. Zavedenie takýchto vlakov zvýši prepravné kapacity na tejto vyťaženej trati. Vzhľadom na technické parametre trate bolo ďalšie zvyšovanie spojov aj kapacity klasických vlakov už prakticky nemožné. Na prvej jazde sa zúčastnil aj minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Kvůli přestavbě mostu bude část centra Olomouce půl roku bez tramvají

Od jara do podzimu se příští rok budou muset lidé v části centra Olomouce úplně obejít bez tramvají, a to kvůli bourání důležitého mostu na Masarykově třídě. Ve hře byla i varianta, že by přes něj jezdily alespoň po jedné koleji, kvůli jeho stavu to ale nejde.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Najrýchlejšieho vodiča trolejbusu má Prešov

V piatok 7. septembra 2019 pri príležitosti osláv 110. výročia začatia trolejbusovej dopravy v Bratislave pripravil Dopravný podnik Bratislava, a.s.  súťaž jazdy zručnosti vodičov trolejbusov. DPMP, a.s. reprezentovali vodiči Jozef Kimák a Vladimír Stach, pod vedením Milana Stavača (dispečer MHD). 

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Karlovy Vary už se nemusí stydět za okolí horního nádraží, je opravené

Prostor před horním nádražím v Karlových Varech už slouží veřejnosti. Práce na jeho modernizaci začaly loni na podzim a dodavatelské firmě se podařilo vše včas dokončit. „Karlovy Vary mají konečně novou vstupní bránu do města. Je krásná a bezpečná,“ uvedla při slavnostním představení rekonstruovaného přednádražního prostoru karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka na zubačke Štrba - Štrbské Pleso

V dňoch 17. až 19. septembra 2019 (utorok - štvrtok) bude prebiehať traťová výluka na ozubnicovej železnici Štrba - Štrbské Pleso. Zubačka bude počas výluky nahradená autobusovou dopravou.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

 

Chyby ve stavebním řízení zabrzdily stavbu lanovky u Lipna

Skiareál Lipno chystá další rozšiřování. K více než deseti sjezdovkám mají přibýt další čtyři. Společnost Lipno servis plánuje nové tratě směrem k Loučovicím. Projekt však zastavil krajský úřad. Rozhodnutí o umístění stavby vydané stavebním odborem ve Vyšším Brodě zrušil a věc mu vrátil k přepracování. Ve stavebním řízení totiž našel vady.

Celou zprávu najdete na této stránce.

K Európskemu týždňu mobility sa pripojí aj Poprad

Mesto Poprad sa aj tento rok zapojí do Európskeho týždňa mobility, ktorý bude prebiehať v dňoch od 16. do 22. septembra 2019. Ide o najväčšie a najrozšírenejšie podujatie, ktorého cieľom je ovplyvniť mobilitu, mestskú dopravu a zlepšiť zdravie a kvalitu života občanov. Európsky týždeň mobility umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika. Práve takýmito spôsobmi dopravy sa totiž môžu znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalita ovzdušia a mestské časti tak môžu byť príjemnejšími miestami pre život a prácu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Tak se staví tunel. Koleje z Prahy do Budějovic míří pod zem

Na trati z Českých Budějovic do Prahy začala ražba 840 metrů dlouhého tunelu Mezno. Jeho menší bratr Deboreč už je z poloviny hotový. Vlaky tudy projedou v roce 2022. Cesta do hlavního města se tak zrychlí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nechajte auto doma a skúste cestu trenšianskou MHD zdarma

Mesto Trenčín sa aj tento rok pripojí k podujatiu Európsky týždeň mobility, ktoré potrvá od 16. do 22. septembra 2019. Vodiči si môžu počas neho vyskúšať cestovanie trenčianskou mestskou hromadnou dopravou bezplatne. Dohodlo sa na tom Mesto Trenčín so spoločnosťou SAD Trenčín.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Dávat peníze do Kozí dráhy by nebylo efektivní, reaguje SŽDC na objednávku

Dubnové vyjetí příležitostných vlaků na Kozí dráhu v úseku Děčín – Telnice, o kterém informoval deník Zdopravy.cz v neděli, není zdaleka jisté. Předmětná trať je v současné době vyloučena, především do ní ale SŽDC nechce kvůli nezájmu objednatelů a dopravců investovat.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Predĺženie linky 7 do Rače v rannej špičke

Od pondelka 16. septembra 2019 bude posilová električková linka 7 premávať v rannej špičke po predĺženej trase z Rače cez ŽST Vinohrady a Račianske mýto na Hlavnú stanicu. Popoludní bude naďalej premávať len v úseku ŽST Vinohrady - Hlavná stanica.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

České dráhy posílí spojení Praha – Brno, nasadí novou soupravu i víc vagonů

České dráhy od prosince posílí železniční spojení mezi Prahou a Brnem. Nově ho bude obsluhovat o jeden vlak Railjet více. Stávajícím spojům pak přibudou nové vagony. Změna, kterou národní dopravce ohlásil ve středu, vejde ve platnost s novým jízdním řádem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Dočasné zníženie cien ročných ''električeniek'' v IDS BK

Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility 2019 budú od 16. septembra do 30. septembra 2019 dočasne znížené ceny predplatných cestovných lístkov s 365-dňovou (ročnou) platnosťou na Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji o približne 25 %. Zníženie cien sa týka všetkých druhov 365-dňových lístkov (bez ohľadu na počet zakúpených zón, či kategóriu - obyčajný, zľavnený a prenosný).

Celú správu nájdete na tejto stránke.