Dopravné správy

Na železniciach začína od nedele platiť letný cestovný poriadok

Od nedele 9. júna začína na železniciach platiť letný cestovný poriadok. Prináša nové vlaky na východe aj rýchle spojenia počas letných prázdnin z Popradu-Tatier do Muszyny v Poľsku, odkiaľ budú nadväzovať prípoje až do Krakova. Podľa hovorkyne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Karolíny Duckej by mali tieto spoje zjednodušiť cestovanie a podporiť cestovný ruch v regiónoch.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Karlovarské horní nádraží je opravené, už nebude dělat ostudu

V Karlových Varech skončila rekonstrukce horního nádraží. Investice do železničního dopravního uzlu přesáhla 715 milionů korun. Správce kolejí vystavěl novou výpravní budovu a kompletně upravil kolejiště včetně podchodů na nástupiště.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zohľadnenie dlhodobých výluk v grafikone

V súvislosti s plánovanou zmenou grafikonu na železniciach sa chcem informovať či ŽSR plánujú nejaké dlhodobé výluky na tratiach, ktoré ovplyvnia osobnú vlakovú dopravu na Slovensku.

Odpoveď nájdete na tejto stránke.

Stát plánuje stavět silnice i ­koleje za stamiliardy

V tuzemsku momentálně chybí vyasfaltovat zhruba 920 kilometrů dálnic. Celkem úředníci pracují na dopravních projektech za 1,5 bilionu korun. Ministerstvo dopravy by potřebovalo 166 miliard ročně. Nyní dostává asi polovinu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Parný rušeň „albatros“ sa v sobotu opäť vydá na MDD jazdu

Milovníci parných lokomotív a cestovania si opäť prídu na svoje. Parný rušeň s označením 498.104 Albatros sa aj tento rok vydá na mimoriadnu jazdu pri príležitosti nedávneho Medzinárodného dňa detí (MDD). Tá je naplánovaná na sobotu (8. 6.) so štartom z bratislavskej hlavnej stanice.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Jedna jízdenka na několik vlaků. Na železnici začne platit jednotný tarif

Od prosince příštího roku budou moci cestující využívat na železnici tzv. jednotný tarif. Ten jim umožní jet vlakem po Česku na jednu jízdenku s různými dopravci, řekl ve čtvrtek na konferenci na brněnském veletrhu Urbis František Vichta z ministerstva dopravy. Cena jízdenek se bude vypočítávat na základě ujetých kilometrů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zmeny v cestovnom poriadku ŽSR

Železnice Slovenskej republiky prichádzajú od 9.6.2019 v poradí už s druhou zmenou grafikonu verejnej dopravy. Zavedené budú nové páry rýchlikov, osobných vlakov a regionálnych expresov. Úplnou novinkou bude linka Košice – Čierna nad Tisou – Mukačevo, sezónny rýchlik zo stanice Poprad – Tatry do poľskej stanice Muszyna. Zmeny sa dotknú aj vlakov na tratiach Žilina – Púchov, Skalica – Kúty či úseku Bratislava - Nové Mesto – Bratislava - Petržalka

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Škoda Transportation zvýšila čistý zisk o 30 procent, tržby stagnovaly

Strojírenská skupina Škoda Transportation zvýšila meziročně čistý zisk o 30 procent na 327 milionů korun. Tržby výrobce vlaků, lokomotiv, tramvají, trolejbusů a vozů metra se zvedly o jedno procento na loňských 11,78 miliardy korun. Konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním naopak klesl meziročně na polovinu a dosáhl hodnoty necelých 268 milionů korun. Jde o auditované a konsolidované hospodářské výsledky podle mezinárodních účetních standardů IFRS, které firma zveřejnila v obchodním rejstříku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Strojné brúsenie koľajníc na celom území SR vyjde ŽSR 6,8 milióna eur

Strojné brúsenie koľajníc vyjde Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) 6,8 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Zákazka zahŕňa opravu pozdĺžneho a priečneho profilu koľajníc v koľaji a odstránenie povrchových chýb koľajníc v rámci celého územia SR. Vyplýva to z oznámenia o výsledku súťaže, ktoré bolo zverejnené vo vestníku verejného obstarávania.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

CZ LOKO na ostravském veletrhu drážní techniky Czech Raildays 2019

Hned dvě novinky, hybridní lokomotivu HybridShunter 400 a první EffiShunter 1000 pro český trh, představí společnost CZ LOKO na ostravském veletrhu drážní techniky Czech Raildays 2019.

Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě

Výluka v úseku Bytčica – Lietavská Lúčka - Rajec

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú 7. júna 2019 od 7.05 – 13.30 hod. realizovať výlukové práce v úseku Bytčica – Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka Rajec. V rámci tejto výluky sa bude vykonávať oprava a údržba mostov.  

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Simulovaná srážka vlaku s nákladním automobilem v podání SŽDC

Na české železnici dojde každý rok k více než 150 střetnutím na přejezdech. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) investuje do vyššího zabezpečení úrovňových křížení stovky milionů korun. Přesto na nich každý rokem umírají desítky osob, řada dalších utrpí zranění. Tragické následky dnes ukázala simulovaná srážka vlaku s nákladním automobilem, kterou SŽDC připravila v rámci Mezinárodního dne bezpečnosti na železničních přejezdech ILCAD 2019.

Více se dozvíte v přiložené tiskové zprávě.

Levoča by uvítala železničné propojenie so Spišskou Novou Vsou

Ako vyplýva z ankety v meste Levoča, veľký počet domácich by uvítal obnovenie železničného prepojenia Levoče so Spišskou Novou Vsou. Ako sa na túto možnosť pozerajú Železnice SR, považujú ju za reálnu? Od čoho závisí opätovné spustenie tohto vlakového spojenia?

Odpoveď nájdete na tejto stránke.

První část trati pro rychlovlak do Drážďan bude stát do roku 2035

Svézt se rychlodráhou z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan by cestující podle odhadu železničářů mohli v roce 2050. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nyní pracuje na variantách trati. Konečnou verzi vybere ministerstvo dopravy. Nejdříve bude dokončen úsek z Prahy do Lovosic, a to mezi lety 2030 až 2035.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Osadenie dvojjazyčných tabúľ potrvá do decembra

Dostali sme informácie o tom, že na stanici vo Veľkej a Melej Pake je už osadená dvojjazyčná tabula aj s maďarským názvom obce. Ministerstvo Dopravy SR nos informova o tom, že harmonogram osadenia tabúľ je v kompetencií ŽSR. Aký je plán ŽSR? Dokedy budú umiestnené dvojjazyčné tabule v obciach, v ktorých sa k národnostnej menšine hlási najmenej 20 percent obyvateľov?

Odpoveď nájdete na tejto stránke.

Od neděle 9. června bude jezdit přímý spěšný vlak z Prahy až do jihočeské Blatné

V neděli 9. června začíná platit změna jízdního řádu na železnici, která přinese jednu zajímavou novinku. Víkendový vlak Cyklo Brdy, který jezdí z Prahy přes Beroun a Příbram do Březnice, bude mít nově prodlouženou trasu až do Blatné v Jihočeském kraji. Právě v neděli 9. června se mohou lidé přijít v Blatné na příjezd jediného přímého vlaku z Prahy podívat a prohlédnout si historickou lokomotivu v jeho čele i místní depo.

Podrobnosti najdete ve společné tiskové zprávě ROPIDu, Integrované dopravy Středočeského kraje a Českých drah.

DPB vymieňa vozidlový park osobných a dodávkových vozidiel

Dopravný podnik Bratislava začal vymieňať vozidlový park svojich služobných osobných a dodávkových vozidiel. Verejnú súťaž DPB na operatívny lízing vozidiel týchto kategórií na 48 mesiacov ešte v roku 2018 vyhrali spoločnosti AWL (osobné) a ALD Automotive Slovakia (dodávkové) z Bratislavy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

PKP Intercity kupuje další nové vagóny, mají jezdit i v ČR

Polský státní dopravce  PKP Intercity oznámil, že koupí dalších 26 vagónů pro dálkovou osobní dopravu od polské společnosti H. Cegielski FPS v Poznani. Nové vagóny by se měly objevit postupně i v Česku na trase z Bohumína do Břeclavi. Kontrakt v hodnotě 223,8 milionu zlotých (1,34 miliardy korun) oznámil PKP Intercity na svých stránkách v tiskové zprávě.. Půjde o vozy s rychlostí na 200 kilometrů v hodině. Nová objednávka počítá s mixem vozidel první a druhé třídy a vozy přizpůsobenými pro přepravu zdravotně postižených.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rekonštrukcia stanice Ružomberok

Dobrý deň, chcel by som sa touto formou opýtať či už je známe kedy bude ukončené verejné obstarávanie na rekonštrukciu ŽST Ružomberok a následne spustená rekonštrukcia. Doba trvania obstarávania je neúnosne dlhá a začatie prác by malo byť, vzhľadom na stav a dôležitosť tejto koridorovej stanice, prioritná.

Odpoveď nájdete na tejto stránke.

Do Děčína dorazily lokomotivy z Arábie. Připluly po Labi

Místo po kolejích přijela o víkendu do Děčína sedmička původem československých nákladních lokomotiv po Labi. Stroje za sebou mají exotickou štaci v Saúdské Arábii, po generální opravě budou sloužit dalším dopravcům.

Celou zprávu najdete na této stránce.