Dopravné správy

Vlak v Praze srazil muže, na místě zemřel. Doprava z Vysočan je obnovená

Tragicky skončil pondělní večer pro třiačtyřicetiletého muže, kterého v Praze srazil spěšný vlak z Turnova. I přes rychlý zásah záchranářů muž utrpěl zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel. Provoz vlaků v úseku z Vysočan na Masarykovo nádraží byl obnovený.

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/vlak-zeleznicni-doprava-srazka-umrti.A210111_205807_praha-zpravy_indr

Autodopravcovia žiadajú od hlavného hygienika zaočkovanie skupiny vodičov proti COVID-19

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) žiada od hlavného hygienika Jána Mikasa zaradenie limitovanej skupiny vodičov nákladnej autodopravy do kategórie pracovníkov kritickej infraštruktúry s cieľom ich čo najskôr zaočkovať proti koronavírusu. Ako uviedol predseda UNAS Stanislav Skala, ide najmä o vodičov, ktorí zabezpečujú vnútroštátne zásobovanie obyvateľstva potravinami a prostriedkami dennej potreby občanov.

Celú sprábu nájdete na tejto stránke.

Vyskúšali sme: Ako sa presuniete v čase lockdownu cez Slovensko vlakom ?

Slovensko sa aktuálne pre pandémiu ochorenia Covid-19 nachádza v lockdowne. Okrem iného je zakázaný aj presun medzi okresmi, ak teda nepatríte medzi schválené výnimky (cesta do práce a podobne). My sme otestovali, či a ako sa dá presunúť cez republiku vlakom.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Do Popradu príde prvá elektrická zubačka zo Švajčiarska

BRATISLAVA, POPRAD. Prvá švajčiarska električkozubačka určená pre Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK) dorazí v týchto dňoch v troch kamiónoch na Slovensko.

Čítajte viac: https://spis.korzar.sme.sk/c/22572754/do-popradu-pride-prva-elektricka-zubacka-zo-svajciarska.html

Po prerušení opäť funguje lanovka na Kamzík

Na lanovke môžu sedieť na sedačkách vedľa seba len osoby z jednej rodiny či domácnosti.

BRATISLAVA. Bratislavské Nové Mesto po prestávke opäť spustilo prevádzku lanovky z Kamzíka na Železnú studničku. Mestská časť o tom informuje na svojej webovej stránke.

Čítajte viac: https://bratislava.sme.sk/c/22570565/po-preruseni-opat-funguje-lanovka-na-kamzik.html

Banskobystričania sa sťažujú na drahú MHD: Kto bude platiť viac?

Málo muziky za veľa peňazí! Tvrdia niektorí poslanci a obyvatelia Banskej Bystrica. Mesto predĺžilo zmluvu so SAD Zvolen a Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica na ďalších desať rokov, čo však spustilo vlnu kritiky. Poslancom a Bystričanom sa nepáči cena tendra či kvalita ponúkaných služieb.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

České dráhy chystají škrty v platech i propouštění kvůli výpadku tržeb

Více než čtyřmiliardový výpadek v tržbách v důsledku koronavirových opatření plánují České dráhy alespoň částečně zalepit propouštěním a snižováním platů. Obojí by se mělo podle nově zvoleného generálního ředitele Ivana Bednárika týkat administrativních pracovníků, zatímco provozní zaměstnanci jako strojvedoucí nebo průvodčí, se obávat nemusejí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/zeleznice-mzdy-ceske-drahy-snizeni-mezd-ivan-bednarik.A210111_101744_eko-doprava_cfr

Pamiatkovo chránený strážny domček na Železnej studienke chcú zbúrať

Značný rozruch vyvolal návrh na modernizáciu železničného uzla Bratislava – vetva ZÁPAD, ktorý ráta s odstránením strážneho domu na zastávke Železná studienka. Ide totiž o národnú kultúrnu pamiatku.

Celú správu nájdete na tomto linku.

Prvá fáza obnovy predstaničného námestia vo Zvolene je ukončená: Toto je výsledok

Obnova zahŕňala úplnú rekonštrukciu príjazdového pruhu pre autobusy MHD aj vybudovanie nového priechodu pre chodcov pred budovou železničnej stanice.

Celú správu nájdete na tomto linku.

Socha Nicolase Wintona má opět poškozené brýle, policie hledá rodinu

Sochu sira Nicolase Wintona na Hlavním nádraží v Praze opět někdo poškodil. Zlomených brýlí na plastice si všiml pracovník ochranky při večerní obhlídce. Policie nyní pátrá po dvojici lidí s dítětem, kteří podle záznamů z bezpečnostních kamer se sochou ten den manipulovali.

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/praha-policie-mestska-policie-niceni-sochy-sir-winton-socha-hlavni-nadrazi-v-praze.A210111_113556_praha-zpravy_flo

Na co zírá mašinfíra: Projeďte si Posázavský Pacifik, legendu mezi tratěmi

První Mašinfíra v roce 2021 zamíří na legendární Posázavský Pacifik. Trať přes Vrané nad Vltavou do Čerčan využívali a stále využívají trampové a výletníci. Z pravidelného sezonního vlaku společnosti KŽC Doprava budeme sledovat mohutný tok Vltavy i romantický kaňon Sázavy. Projedeme nespočet tunelů a přejedeme také nejvyšší železniční viadukt u nás.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku/na-co-zira-masinfira-trat-210-praha-vrane-nad-vltavou-cercany-posazavsky-pacifik.A210106_165434_po-cesku_vrja

Náučný chodník Kamenica odkazuje aj na slovenský Semmering

Okrem toho približuje históriu miestnych bojov počas druhej svetovej vojny a z vrcholu Kamenica ponúka panoramatické výhľady na široké okolie.

Stará Kremnička 9. januára (TASR) – Slovenský Semmering, historickú prezývku železničnej trate vedúcej cez Kremnicu, pripomína náučný chodník Kamenica v obci Stará Kremnička. Okrem toho približuje históriu miestnych bojov počas druhej svetovej vojny a z vrcholu Kamenica ponúka panoramatické výhľady na široké okolie.

Celú správu nájdete na tomto linku.

Téma: ZSSK na východnom Slovensku

Zmena grafikonu spôsobila mediálnu prestrelku medzi Prešovským samosprávnym krajom a ZSSK. Zo strany kraja padali silné slová, ZSSK sa bránila číslami. Kde je však pravda? Sú čísla skutočné, alebo ako dobre hospodári ZSSK s novými vlakmi?

Celú správu nájdete na tomto linku.

Bratislava dostane nové železničné zastávky. Projekt by mal stáť vyše 400 miliónov eur

Úsek trate, ktorý sa má obnoviť, prechádza od bratislavskej Devínskej Novej Vsi cez Lamač až po Hlavnú stanicu.

Železničnú trať medzi Devínskou Novou Vsou a Hlavnou stanicou v Bratislave plánujú Železnice Slovenskej republiky zmodernizovať. Rátajú aj s vybudovaním nových železničných zastávok.

Celú správu nájdete na tomto linku.

Dvůr Králové chystá architektonickou soutěž na autobusové nádraží

Podoba nového autobusového nádraží v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem vzejde z architektonické soutěže. Nádraží za předběžně odhadovaných až 100 milionů korun vznikne přestavbou stávajícího autobusového nádraží.

Celú správu nájdete na tomto linku.

Model železnice bude mít téměř kilometr kolejí. Můžete tam mít figurku

Bezmála kilometr kolejí, tři kilometry drátů rozvádějících elektřinu, 300 výhybek a tisíce hodin práce. V Opavě vzniká jeden z největších klubových železničních modelů v Česku.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/dilna/model-zeleznice-opava-zeleznicni-modelari-lhota-javorek.A210108_104726_hobby-dilna_bma

České dráhy udržely v Olomouckém kraji monopol, získaly i elektrické vlaky

I dalších několik let budou mít na regionální vlaky v Olomouckém kraji monopol České dráhy. Hejtmanství v uplynulých dnech s dopravcem podepsalo smlouvu na sedm elektrifikovaných tratí včetně nyní modernizované trasy Olomouc – Uničov – Šumperk.

Zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/olomoucky-kraj-ceske-drahy-regionalni-elektrifikovane-trate-vlaky-smlouva-monopol.A210108_588387_olomouc-zpravy_stk

Modernizácii železničných koridorov východ - západ už nič nestojí v ceste

BRATISLAVA. Prepojeniu európskych regiónov modernou a kvalitnou železničnou sieťou cez modernizáciu železničných koridorov východ - západ na Slovensku už nestojí v ceste žiadna prekážka.

Ministerstvo životného prostredia dalo zelenú projektu modernizácie železničnej trate Bratislava hl. st. – Kúty – Lanžhot v úseku Devínska Nová Ves – štátna hranica SR/ČR v hodnote takmer 275 miliónov eur.Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22570137/modernizacii-zeleznicnych-koridorov-vychod-zapad-uz-nic-nestoji-v-ceste.html

Železnice znižujú spoje, vlaky pre covid nemá kto viesť

BRATISLAVA. Železnice pre stúpajúci počet zamestnancov na maródke alebo v povinnej karanténe znižujú od utorka niektoré vlakové spoje. Informoval o tom hovorca Ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf. Ministerstvo dopravy sa pripravuje na ešte väčší výpadok zamestnancov v železničných spoločnostiach.

Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22571078/zeleznice-znizuju-spoje-pre-covid-chybaju-rusnovodici-aj-revizori.html

Po bratislavskej MHD a SAD obmedzí počas lockdownu dopravu na linke Senec - BA-Petržalka aj ZSSK

Po bratislavskej MHD a SAD obmedzí počas lockdownu dopravu na linke Senec – Bratislava-Petržalka aj ZSSK

BRATISLAVA – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje cestujúcich, že je nútená obmedziť dopravu na linke Senec – Bratislava-Petržalka, a to najmä z nasledovných dôvodov:

  • aktuálna vyťaženosť vlakov ZSSK
  • pokračujúci lockdown a online výučba na všetkých typoch škôl
  • zvýšená chorobnosť a karantény odborného vlakového personálu

 

Celú tlačovú správu nájdete na tomto linku.