Dopravné správy

Dopravca SAD Trenšín ukončil platnosť časových predplatných lístkov

Dopravca SAD Trenčín informoval, že k 18. marcu 2020 ukončil platnosť vydaných časových predplatných lístkov (30 a 90-dňových). Cestujúcim vráti alikvotnú časť ceny lístka podľa počtu dní, ktoré mali ešte platiť v období od 18. do 29. marca 2020, a to vo forme kreditu na dopravnú čipovú kartu, na ktorú boli vydané.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Správa železnic hledá zhotovitele opravy úseku z Liberce do Mníšku u Liberce

Rozsáhlá oprava čeká během letošních prázdnin trať z Liberce do Frýdlantu v Čechách. Správa železnic vyhlásila veřejnou zakázku na obnovu jejího úseku z krajské metropole do Mníšku u Liberce. Práce s předpokládanými náklady téměř 100 milionů Kč budou zahrnovat kromě výměny kolejnic a pražců také opravu přejezdových konstrukcí na celkem osmi úrovňových kříženích. Cestující pak ocení klidnější jízdu vlaků po bezstykové koleji. 

Více informací najdete v přiložené tiskové zprávě.

Bezplatná doprava pre študentov bude počas uzavretia škôl zrušená

Bezplatné cestovanie vlakmi pre študentov bude počas uzavretia škôl zrušené. Vláda chce týmto opatrením bojovať proti šíreniu nového koronavírusu. Premiér Igor Matovič vyhlásil, že študenti majú byť v súčasnej situácii doma, nie cestovať bezplatne vlakmi na výlety. Podotkol, že toto opatrenie je svojím spôsobom v rozpore s tým, čo sľúbil pred voľbami, teda, že sa nebudú rušiť sociálne opatrenia, zároveň však dodal, že po opätovnom otvorení škôl sa bezplatné cestovanie vlakmi pre študentov vráti

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Zahájení elektrizace trati z Brna do Střelic se blíží

Už během několika týdnů by mohla začít první etapa dlouho očekávané elektrizace tratě z Brna do Zastávky u Brna. Správa železnic již získala stavební povolení pro první úsek z Brna do Střelic a vybírá zhotovitele stavebních prací. Předmětem projektu je rekonstrukce a elektrizace přibližně desetikilometrového úseku z Brna-Horních Heršpic do Střelic. Traťová rychlost se zvýší na 120 km/h, cestující budou moci využívat dvě nové zastávky. Celkové investiční náklady stavby přesahují dvě miliardy korun, práce by měly trvat 21 měsíců. V rámci druhé etapy dojde ke zdvoukolejnění a elektrizaci navazujícího úseku ze Střelic do Zastávky u Brna.

Více informací najdete v tiskové zprávě v příloze.

Aktuálna premávka MHD v slovenských mestách

Šírenie vírusu COVID-19 spôsobilo výrazný pokles cestujúcich vo verejnej doprave. Väčšina slovenských miest obmedzila premávku MHD. Prinášame prehľad aktuálne platných režimov prevádzky MHD počas pracovných dní na základe webových stránok jednotlivých dopravcov a miest. Stav je k 23.3.2020.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Hradec už nejedná o posunutí koleje, vzdává tím i záchranu Kaštanky

Hradec Králové nechce dál usilovat o záchranu stromořadí kaštanů na Pražském předměstí. Město napsalo členům spolku Kaštanka, že uvažované posunutí druhé koleje v projektu železniční dvoukolejky do Pardubic není možné. O měsíc dříve přitom jednání mezi aktivisty a městem vzbuzovalo naději.

Celou zprávu najdete na této stránce.

A. Doležal prevzal ministerstvo dopravy, prioritne chce riešiť krízovú situáciu

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR prevzal Andrej Doležal, ktorého do funkcie nominovalo hnutie Sme rodina. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu dopravy. Nový minister doposiaľ pôsobil v oblasti médií a telekomunikačných služieb. Jeho prvé rozhodnutia by sa mali týkať riešenia súčasnej krízovej situácie.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Správa železnic vypsala tendr na rekonstrukci výpravní budovy v Berouně

Správa železnic vypsala zakázku na zhotovitele rekonstrukce výpravní budovy v Berouně. Předpokládaná hodnota zakázky na modernizaci komplexu tří vzájemně propojených objektů, který tvoří odjezdová hala, administrativní budova a provozní prostory, je 244,6 milionu korun. Jde o druhé výběrové řízení, které Správa železnic v rámci tohoto projektu vypisuje.

Více informací najdete v tiskové zprávě v příloze.

Železniciam výrazne ubudli cestujúci

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) po zastavení medzinárodnej a citeľnom obmedzení vnútroštátnej osobnej prepravy zaznamenala značný prepad počtu cestujúcich. Je to dôsledok tvrdých preventívnych opatrení v krajine proti šíreniu koronavírusu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Vlakem z Pardubic do Hradce jezdí víc lidí, dvojkolejka pomáhá

Pasažérů na železnici v Pardubickém kraji v minulém roce přibylo. Může za to lepší nabídka spojů, ale i slevy na jízdném. Velký zájem je o cestování mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, zvedl se také počet cestujících mezi Pardubicemi a Hlinskem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zoznam automatov na predaj cestovných lístkov DPmP

V tabuľke nájdete abecedný zoznam zastávok s automatmi na cestovné lístky. Červenou farbou sú zvýraznené zastávky, kde je možná bezkontaktná platba kartou. Hrubo sú vyznačnené zastávky v II. tarifnom pásme.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

V Indii popravili čtveřici mužů, kteří před lety znásilnili ženu v autobuse

V Indii v pátek popravili čtyři muže odsouzené za brutální skupinové znásilnění a vraždu studentky v Dillí v roce 2012. Výkon trestu indické úřady v minulosti několikrát odložily. Případ znásilněné a zavražděné ženy vyvolal v indické společnosti šok a celostátní protesty.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železnice ponúkli alternatívy za zrušený priamy predaj lístkov

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pristúpili v uplynulých dňoch k zrušeniu predaja cestovných dokladov Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) zamestnancami železničných staníc. Opatrenie sa týka 66 staníc a má zamedziť ďalšiemu šíreniu ochorenia COVID-19. Lístky sa na týchto staniciach dajú zakúpiť online, prostredníctvom mobilnej aplikácie, SMS, ale aj u vlakvedúceho vo vlaku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Meziměstské autobusy v Ústeckém kraji vozí kvůli koronaviru cestující zdarma

K mimořádnému opatření kvůli šíření koronaviru sáhl Ústecký kraj. Autobusy Dopravy Ústeckého kraje nyní jezdí zdarma. Je totiž zakázán nástup předními dveřmi a odbavování cestujících řidiči, kteří to v krajských autobusech doposud dělali.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Činnosť krízového štábu ŽSR

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Igor Polák od vypuknutia krízovej situácie v súvislosti s rizikom šírenia koronavírusu a ním vyvolaného ochorenia COVID-19 dňa 9. marca 2020 operatívne aktivoval krízový štáb, kde zástupcovia jednotlivých zložiek spoločnosti monitorujú situáciu a prijímajú opatrenia v záujme ochrany zdravia cestujúcich a zamestnancov spoločnosti.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pendolino nedojelo do cíle kvůli kašlající ženě, odvezli ji do karantény

Kvůli možné nákaze koronavirem jedné z cestujících nedojelo do cílové stanice pendolino, které mělo namířeno z Prahy do Chebu. Vlak zůstal ve čtvrtek večer stát v Plzni. Nemocná žena po celou dobu jízdy kašlala. Zda je skutečně nakažená, s jistotou určí až testy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Čo bude s petržalskou električkou? S výstavbou sa tak skoro nezačne

Hlavné mesto riskuje. Električka, ktorá má pretnúť najväčšie sídlisko na Slovensku, má byť hotová do konca roka 2023. S výstavbou sa v tomto roku nezačne. Počas uplynulých 9 mesiacoch sa príprava výstavby pohla len minimálne. Projekt zatiaľ nemá vydané ani stavebné povolenie.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Omezení regionálních vlaků ČD ve Zlínském kraji

S platností od úterý 24. března dojde na základě požadavku Zlínského kraje ke zrušení některých spojů zejména na tratích Otrokovice - Zlín střed - Vizovice a Kroměříž - Hulín - Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm. V některých případech dojde k časovým posunům nebo bude v souvislosti se změnou oběhu vozidel nutné přestoupit v části trasy do jiné soupravy.

Podrobnosti najdete v přiloženém souboru.

Další informace k omezením v regionální i dálkové dopravě jsou k dispozici v naší pravidelně aktualizované tiskové zprávě na www.cd.cz/press nebo na Twitteru ČD: www.twitter.com/ceskedrahy_

Autobusy jazdia takmer prázdne

Ľudí v autobusoch výrazne ubudlo. Ešte koncom minulého týždňa, keď prešli len na prázdninový režim, boli takmer plné. A žiaľ, cestovala nimi za nákupmi tá najzraniteľnejšia skupina – dôchodcovia. V utorok po nich nebolo v prímestských autobusoch ani stopy. A ak sa aj nejaký našiel, ktovie, či mal lístok.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Výpravčí volal policii kvůli nemocně vyhlížejícímu muži, ten mezitím zmizel

Výpravčí ve Žďárci u Skutče na Chrudimsku zavolal záchranku a policii kvůli cestujícímu, který měl podle jeho názoru příznaky nákazy koronavirem. Muž ale na sanitku nepočkal a na nádraží přestoupil do jiného vlaku, nakonec ho policisté vypátrali v Chrasti.

Celou zprávu najdete na této stránce.