Dopravné správy

Mikulášský parní vlak Olomouc - Domašov nad Bystřicí

V sobotu 7. prosince pojede z olomouckého hlavního nádraží do Domašova nad Bystřicí zvláštní Mikulášský parní vlak. Své brány v sobotu otevře veřejnosti také ČD Muzeum v Olomouci - Hodolanech.

Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.
K dispozici je rovněž leták.

Francúzsko vo štvrtok ochromí štrajk zamestnancov v doprave

Francúzsko vo štvrtok čaká rozsiahly štrajk pracovníkov v doprave, ktorý nepriaznivo ovplyvní okrem iného aj železničnú a leteckú dopravu. Odborári, ktorí protestujú proti plánom francúzskej vlády na reformu dôchodkového systému, chystajú na štvrtok veľký pochod ulicami Paríža, pričom francúzska polícia už vopred varovala občanov pred možnými násilnosťami zo strany demonštrantov a tiež pred ničením majetku pozdĺž trasy ich pochodu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Lanovka na Sněžku jezdila šest let po cizích pozemcích, smlouvu má až teď

Zastupitelé Pece pod Sněžkou schválili smlouvy se Správou KRNAP na pozemky pod lanovkou na Sněžku. Ta přitom jezdí už od prosince 2013. Kvůli chybějícímu právnímu vztahu k pozemkům policie od podzimu trestně stíhá pět lidí už dříve obviněných v krkonošské dotační kauze.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Prečo stále viac cestujúcich uprednostňuje vlak

Počet cestujúcich vlakmi sa v posledných rokoch zvyšuje. O príčinách, ale aj o tom, ako tento trend udržať a posilniť hovoríme v 66. diele podcastu Točňa.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Jízdenka Zlínského kraje bude jen papírová, platí i na rychlíky

Od 15. prosince se změní cestování vlakem. Ve Zlínském kraji bude kromě Českých drah jezdit také společnost Arriva. MF DNES a iDNES.cz přináší odpovědi na šest hlavních otázek, které změny vyvolávají.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Viedenské metro testuje solárne fólie na zásobovanie staníc energiou

Prevádzkovateľ viedenského metra Wiener Linien testuje moderné solárne fólie, ktoré sú päťkrát ľahšie než bežné fotovoltaické zariadenia a majú dodať energiu na zásobovanie staníc metra, najmä na pohyblivé schody, výťahy a osvetlenie. Fólie sa v súčasnosti testujú na plochej streche stanice Ottakring linky U3.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

V ostravské MHD budou jezdit doubledeckery. Jako první v ČR

Ostrava se příští rok 1. července stane prvním městem v České republice, kde budou v městské hromadné dopravě jezdit dvoupatrové autobusy doubledeckery. Dvě vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) dodá Dopravnímu podniku Ostrava (DPO) společnost Scania, která vyhrála výběrové řízení. Podnik za ně zaplatí dohromady 28,6 milionu korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zákon to neprikazuje, a tak veľa medzimestských spojov nemá bezpečnostné pásy

Nehoda autobusu pri Nitre opäť vyvoláva otázky bezpečnosti prímestských liniek. Hoci v týchto spojoch zákon o povinných pásoch nehovorí, dopravcovia si ich od výrobcov žiadajú. Podľa ministerstva dopravy budú možno onedlho povinnosťou. Na Slovensku a v celej EÚ sú povinné pásy iba v diaľkových medzinárodných a zájazdových autobusoch.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Rozšíření trati má zpoždění, stát chce podjezd, Chropyně obchvat

Stát se nemůže dohodnout s Chropyní na tom, jak se bude křížit rozšířená železniční trať s cestou ve městě. Zpracuje studii na variantu, kterou chce radnice. Změna územního plánu je ale přerušená. Jde o modernizaci trati z Přerova do Brna a díky ní by vlaky mezi oběma městy měly jezdit rychlostí přes 200 kilometrů za hodinu. Ovšem její příprava se brzdí v Chropyni, kde se spor radnice se státem dostal do další fáze.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Trať ŽSR 190 Košice – Čierna nad Tisou

Železničná trať Košice – Slovenské Nové Mesto (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 190) je elektrifikovaná dvojkoľajná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Košice a hraničný prechod Čierna nad Tisou. Je súčasťou V. koridoru a patrí medzi dôležité trate.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Výluka u Jaroměře bude delší a dráhy vyjde draho, lidé jezdili načerno

Výluka na železniční trati mezi Jaroměří a Českou Skalicí na Náchodsku se kvůli nedokončeným přejezdům protáhne možná až do konce ledna. České dráhy na ní tratí miliony korun, a to nejen kvůli odlivu cestujících, ale i jízdám načerno.

Celou zprávu najdete na této stránce.

V Žilinskom kraji začnú od decembra jazdiť nové spoje

Modernizácia a rozšírenie železničnej infraštruktúry v Trnavskom kraji a nové železničné spoje od začiatku decembra v Žilinskom kraji. To sú témy, o ktorých budeme hovoriť v 65. diele podcastu Točňa.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Praha představila prototyp nového přístřešku MHD, ukazuje i odjezdy spojů

Pražský magistrát zahájil na Palackého náměstí testování nového přístřešku pro zastávky MHD. Prototyp stál několik milionů korun, ale sériová výroba bude levnější. Město musí brzy vybrat nového provozovatele mobiliáře, protože současná smlouva s JCDecaux za rok a půl končí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Trenčín bude aj v budúcom roku pokračovať v budovaní cyklotrás

Mesto Trenčín bude v budúcom roku pokračovať v budovaní cyklotrás. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili v stredu predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na stavebnotechnické úpravy úsekov Bratislavskej, Žabinskej a Palackého ulice.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Ukrajinské dráhy chtějí přímé spoje ze Lvova do Prahy, vybudují trať k polské hranici

Ukrajinské státní dráhy Ukrzaliznycja plánují do roka vybudovat trať o evropském rozchodu, která by zajistila spojení rychlíky ze Lvova s Krakovem, Prahou a Vídní. Uvedl to šéf drah Jevhen Kravcov. Ukrajinská železnice je v důsledku dědictví po ruském impériu a Sovětském svazu až na jedinou výjimku širokorozchodná.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Do areálu DPMP, a.s. sa vrátil opravený autobus SOR NB 18

V noci z 28. na 29. novembra 2019 dorazil do areálu Dopravného podniku mesta Prešov, a.s. opravený autobus SOR NB 18 s čislom #375. Po vykonaní potrebných úkonov sa v najbližších dňoch zaradí do premávky.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Rozsáhlé změny ve vlakové dopravě

Revoluce, ale chaos. V polovině prosince a na začátku roku 2020 se na českých kolejích mnoho věcí mění. Vznikají nové jízdní řády a u vybraných regionálních spojů dojde ke změnám – některé úseky si totiž berou na starost vlaky soukromých společností. Tato změna může znamenat i to, že jízdenky Českých drah již někde nebudou platit.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nehody a mimoriadnosti na tratiach ŽSR za 48. týždeň

V štyridsiatom ôsmom týždni evidujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) štyri zrážky vlaku s civilnou osobou. Neoprávnene pohybujúce sa osoby v priechodnom priereze traťovej koľaje vlak zrazil počas týždňa v úsekoch Trnava – Brestovany, Vydrník – Spišská Nová Ves, Leopoldov – Hlohovec a v úseku Lužianky – Nitra.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pražané se již obejdou bez Lítačky, kupon lze nově převést do mobilu

Cestující v pražské MHD si mohou ode dneška převést své kupony z plastové karty Lítačka do mobilních telefonů. Převod kuponu umožňuje aktualizace aplikace PID Lítačka. Od rána si kupon převedly více dvě tisícovky lidí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zdravotní klauni vo vlakoch ZSSK opäť rozveselia cestujúcich

Už 15 rokov prinášajú dobrú náladu všade tam, kde je najviac potrebná. Deti a seniorov v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach sa svojím umením snažia povzbudiť a podporiť zdravotní klauni. Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors bude opäť šíriť smiech a optimizmus aj vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Stane sa tak pri príležitosti Dňa darovania, tzv. Giving Tuesday, kedy zdravotní klauni navštívia choré deti v desiatich nemocničných oddeleniach po celom Slovensku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.