Dopravné správy

Stavba tramvaje už zasáhla do silnice, po víkendu zavřou část Zikovy

Stavbu tramvajové trati na Nové Sady v Olomouci od tohoto týdne pociťují motoristé, kteří musejí počítat s uzavírkou v Rooseveltově ulici. Jedná se o částečné omezení, frekventovaná komunikace je nadále průjezdná v obou směrech.

V Rooseveltově ulici platí omezení od úterka a týká se úseku od konečné tramvajové zastávky po křižovatku se Zikovou ulicí. „Omezení potrvá do konce září,“ upozornil mluvčí magistrátu Michal Folta.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Veřejná doprava v Libereckém kraji zdraží, půjde i o jízdné pro seniory

 

Propad příjmů, který způsobila koronavirová pandemie, bude Liberecký kraj řešit zdražením jízdného. Úpravu tarifu IDOL schválili krajští radní.

Doprava v Libereckém kraji od června zdraží. Kraj tak oznámil ve středu v tiskové zprávě. Nová úprava jízdného se bude převážně týkat plateb v hotovosti a má tak motivovat cestující, aby upřednostňovali bezhotovostní placení.
"Propad tržeb ve veřejné dopravě činil vloni zhruba 70 milionů korun a za první dva měsíce roku letošního přes 24 milionů, a to i přesto, že v letních měsících meziročně příjmy z jízdného stouply. Nechtěli jsme jít cestou plošného rušení spojů, abychom neomezovali cestující, a přitom zachovali srovnatelnou kvalitu služeb,“ řekl náměstek hejtmana Jan Sviták.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

 

Jihlavské městské nádraží je blíž modernizaci. Správa železnic získala povolení

Jihlavské městské vlakové nádraží čeká rozsáhlá modernizace. A ta je zase o něco blíž, protože Drážní úřad po sloučeném územním a stavebním řízení vydal pro stavbu s předpokládanými náklady 1,22 miliardy korun společné povolení.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Strážníci v Ostravě krotili v tramvaji agresivního muže. Obtěžoval i řidičku

Strážníci Městské policie Ostrava dnes upozornili na případ agresivního muže, který začátkem dubna v centru města obtěžoval řidičku tramvaje i cestující.

Ve čtvrtek 1. dubna na zastávku Sad Boženy Němcové v Ostravě-Přívoze přivolala hlídku městské policie řidička tramvaje. Důvodem bylo právě agresivní chování muže, který plival a nadával cestujícím, před příjezdem strážníků rozbil okno.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Autá by mali pod Chopkom nahradiť električky

Čiernohronská železnica pripravuje spolu s Banskobystrickým krajom a oblastnou organizáciou cestovného ruchu nový projekt. Jeho cieľom je zlepšiť dopravnú situáciu na južnej strane Chopku vytvorením električkovej úzkorozchodnej trate. Z národného parku by sa následne vylúčila automobilová doprava. Projekt vítajú aj starostovia dotknutých obcí.

Reportáž nájdete na tomto odkaze.

Lokomotivy po srážce vlaků na Teplicku se podařilo oddělit. Teď se hledají černé skříňky

Lokomotivy dvou nákladních vlaků, které se srazily v neděli odpoledne u obce Světec na Teplicku, se ve středu podařilo železničářům plně oddělit od sebe. Stroje do sebe byly vpáčené, na jejich rozdělení se pracovalo skoro dva dny. Teď vyšetřovatelé hledají černé skříňky a další důkazní materiál. Havárie si vyžádala život jednoho strojvůdce, druhý byl středně těžce zraněný. Škoda je kolem 50 milionů korun. Provoz na trati, kde běžně jezdí jak nákladní, tak osobní doprava, dál stojí.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Rychlíky ze severu zůstanou Arrivy. ČD neuspěly se stížností na tendr

České dráhy přišly o poslední teoretickou šanci zvrátit vítězství Arrivy v tendru na provoz rychlíků mezi Libercem, Ústím nad Labem a Pardubicemi. Stížnost národního dopravce na průběh soutěže vyhlášené ministerstvem dopravy zamítl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Nejluxusnější vlaky světa: Podívejte se, jak to vypadá cestou do oblak na andské horské železnici

Dechberoucí výhledy na jedno z nejkrásnějších pohoří světa, luxusní kabiny, vybrané gastronomické požitky a ochotný a usměvavý personál. Jihoamerický Belmond Andean Explorer patří k nejlepším a nejpřepychovějším vlakům světa a není se čemu divit. Podívejte se, jaký komfort na cestující čeká.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Havarijný stav lávky zatvoril, Prešovčania musia obchádzať

Aký je stav mostov a lávok na území Prešova? Radnica sa rozhodla, že v rámci prevencie dá skontrolovať mosty a lávky na svojom území. Výsledky týchto kontrolných meraní sú už známe, no nie lichotivé. Prešovčania sa musia zmieriť s nutnými obmedzeniami. Ich trvanie je v tejto chvíli otázne. Piatimi lávkami sa nedá prejsť.

Od pondelka (29. 3.) mesto pristúpilo k ráznemu kroku. Uzatvorilo viacero lávok a mostov. Hlavným argumentom je bezpečnosť a ochrana zdravia. Kontrola totiž po diagnostike odhalila päť lávok so stavom – havarijný.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

U Heřmaniček se srazil rychlík s osobním autem. Cestující vyvázli bez zranění

Bez zranění cestujících se obešla v úterý 6. dubna podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Terezy Fliegerové srážka osobního auta s rychlíkem na přejezdu u Heřmaniček. „Nehoda se stala kolem půl jedenácté, nám ale byla událost ohlášena až zhruba v jedenáct hodin,“ uvedla mluvčí s tím, že se nic nestalo ani cestujícím z osobního auta.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

ŽSR: V marci zaznamenali železnice štyri smrteľné zrážky vlaku s človekom

V marci zaznamenali Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) štyri smrteľné zrážky vlaku s osobou. Informovala o tom hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová. Doplnila, že od pondelka 1. marca do utorka 6. apríla evidujú aj šesť zrážok vlaku s motorovým vozidlom.

Feik Achbergerová uviedla, že osobný vlak v Krupine v stredu 3. marca narazil na priecestí do prívesného vozíka ťahaného za motorovým vozidlom. Pri tejto nehode nedošlo k zraneniu osôb ani k poškodeniu železničnej infraštruktúry. K zraneniam nedošlo ani pri zrážke vlaku a motorového vozidla v úseku Polomka - Heľpa v stredu 10. marca. K zrážke automobilu a osobného vlaku došlo aj v nedeľu 14. marca v úseku Podunajské Biskupice - Bratislava-Nové Mesto. Auto sa následkom dopravnej nehody nachádzalo v prechodnom priereze koľaje.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Pozor tramvaj! Na riziko střetu s šalinou upozorní v Brně nová aplikace

Při telefonování nebo poslechu hudby chodci často přestávají vnímat dění kolem sebe. Jejich nepozornost může skončit i srážkou s tramvají. Střetům má zamězit nobá mobilní aplikace Pozor tramvaj! Brněnský dopravní podnik ji testuje od úterý na lince číslo 4, která jezdí přes historické centrum města.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Podívejte se, do nového muzea v Kopřivnici najížděly první historické Tatry

Slavnostní chvíle a parádní přehlídku několika starých strojů značky Tatra zažili v úterý 6. dubna v Kopřivnici. Do nového Muzea nákladních automobilů Tatra najely první vozy, samotné muzeum má pak otevřít během letošního roku. Nahlédněte do něj a podívejte se na video, fotogalerii a reportáž Deníku.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Po nehodě nákladních vlaků na Teplicku železničáři oddělí zaklíněné lokomotivy

Železničáři v úterý pokračují v likvidaci následků tragického střetu dvou nákladních vlaků, ke kterému došlo v neděli u obce Světec na Teplicku. Po odčerpání plynu z cisteren odtahují jeřábem vykolejené vagóny, pak dojde i na lokomotivy, které skončily zaklíněné do sebe. Kolize si vyžádala život strojvůdce, druhý byl převezen se středně vážným zraněním do nemocnice.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Električkozubačka Bradavica má za sebou prvú skúšobnú jazdu

Nová tatranská električkozubačka, pomenovaná Bradavica, má za sebou prvú skúšobnú jazdu.

Ako uviedol hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč, v rámci nej koncom marca testovali profil trate a následne aj vlakový softvér. V najbližších dňoch budú okrem iného nasledovať záťažové testy. Neskôr pretestujú aj lokomotívu. Do prevádzky by ju radi uviedli už v lete.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vraťte se do vlaků, volá Správa železnic. Cestující by se tam mohli zdarma testovat

U vlakových nádraží by mohla vyrůst testovací místa na koronavirus. Lidé by se tam mohli nechat otestovat jednou za tři dny zdarma. První testovací centrum by mohlo stát v Pardubicích, řekl CNN Prima NEWS mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Správa železnic se tak snaží o návrat cestujících do vlaků i celé společnosti do normálního života.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Místo vozovny odstavná hala. Olomouc chystá další provizorium

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) vypsal dne 29. 3. 2021 výběrové řízení na zhotovitele nového areálu pro odstavování tramvají, který se bude nacházet v těsném sousedství hlavního nádraží. Na rozdíl od dříve vybudovaných provizorních odstavných ploch se v tomto případě bude jednat o zastřešený prostor s nezbytným zázemím, v němž půjde realizovat i denní údržbu vozidel a drobné opravy. Tramvajový provoz v Olomouci dosud využívá areál tramvajové vozovny z roku 1899, který byl později doplněn o trojici odstavných ploch – kolej v Sokolské ulici, kolejiště „Rubik“ v sousedství vozovny a smyčku Nová Ulice. Nyní se tak přidá již čtvrté místo, kde mají být tramvaje deponovány.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Přejezd u Okříšek nahradí podjezd: megalomanský a zbytečný projekt, míní lidé

Vedle rybníku pilný v Okříškách je velmi málo využívaný železniční přejezd, který je zabezpečený pouze výstražnými kříži. A to je problém.

„Správa železnic v minulosti přišla s návrhem přejezd zrušit. V místě se postupně sbíhají dvě tratě. Jedna vede od Třebíče a druhá od Znojma. Vznikla zde hluchá špice, ve které se ale nachází soukromé pozemky, proto chceme zachovat přejezd, aby vlastníci měli zajištěný přístup.“ sdělil starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.
 

RegioJet plánuje noční vlak z Prahy přes Berlín a Amsterdam do Bruselu, jezdit začne v roce 2022

Soukromý dopravce RegioJet a nizozemský start-up European Sleeper plánují nový noční vlak z Prahy přes Berlín a Amsterdam do Bruselu. Spojení zahájí provoz v roce 2022, uvedl v úterý v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Noční spoje provozují také České dráhy, kvůli epidemické situaci jsou teď pozastavené.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Bratislava chce zabrániť preplneným cestám, zlacní ročný lístok

V bratislavskej MHD od júla porastú ceny väčšiny predplatných cestovných lístkov i tých na jednu cestu. Výnimkou je ročný predplatný cestovný lístok, ktorý, naopak zlacnie o 25 percent, z aktuálnych 264,2 na 199 eur.

Medzi lístkami na jednu cestu si už cestujúci nebudú môcť vybrať 15-minútový. Vyplýva to z cenníka Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji, ktoré poskytlo hlavné mesto.

celú správu vrátane prehľadu zmien tarify nájdete na tomto odkaze.