Dopravné správy

Rychlodráha do Drážďan dostala zelenou. Ale jen bez odbočky do Mostu

Chystané vysokorychlostní spojení z Prahy do Drážďan dostalo první důležité razítko. Plán na propojení české a saské metropole rychlovlakem do jedné hodiny jízdy v úterý schválila ministerská centrální komise. Komplikovaná studie proveditelnosti ale neprošla bez výhrad. Z projektové přípravy zatím vypadla například větev nového rychlého spojení do Mostu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Gmundenské regionálne električky

Gmunden je malé rakúske mestečko ležiace na severnom brehu jazera Traunsee. Mesto je vyhľadávané najmä domácimi, ale aj zahraničnými turistami, ktorí sem chodia za relaxom pri jazere. Okrem jazera ponúka Gmunden turistom pekné historické centrum s historickou radnicou, či zámkom Schloss Ort, ktorý je postavený na ostrove. Známe je aj výrobou keramiky. V meste žije len niečo cez 13-tisíc obyvateľov. Pre lepšiu predstavu by sme ho mohli veľkosťou populácie prirovnať k slovenskému Šamorínu. Aj napriek svojej veľkosti sa môže Gmunden pýšiť dodnes funkčným električkovým systémom, ktorý je najstarším v Rakúsku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pardubický železniční uzel bude mít více nástupišť, vlaky jím projedou až 160 km/h

Další významný uzel na síti Správy železnic čeká rozsáhlá přestavba. Správce drážní infrastruktury dnes slavnostně zahájil celkovou modernizaci stanice Pardubice hlavní nádraží. Kromě rychlejšího a tiššího průjezdu vlaků přinese také zcela nové ostrovní nástupiště. Díky výstavbě bezbariérově přístupné lávky pro pěší stanice navíc přestane být překážkou pro místní obyvatele. Dokončení stavby s předpokládanými náklady přes 6,3 miliardy korun je naplánováno v prosinci 2024.

Více informací najdete v tiskové zprávě v příloze. Zároveň zasílám odkaz na video k proměně pardubické stanice.

Železničná trať do Komárna zmení od decembra dopravcu

Od polovice demcembra tohto roka bude prevádzku na železničnej trati Bratislava - Komárno, ktorá je v úseku Bratislava - Kvetoslavov integrovaná do IDS BK ako linka S70, najbližšie dva roky zabezpečovať dopravca Železničná spoločnosť Slovensko s vlakmi prenajatými od rakúskeho dopravcu ÖBB. Doterajšiemu dopravcovi, spoločnosti RegioJet, vyprší v decembri zmluva a nového dopravcu štát nestihol vysúťažiť. V súčasnosti prebieha nová súťaž, víťaz ktorej bude dopravu na spomínanej trati zabezpečovať až od roku 2023. Ministerstvo dopravy preto oslovilo viacerých dopravcov na zabezpečenie dopravy na najbližšie dva roky, z ktorých ako najvýhodnejšiu ponuku vybrala práve rakúskeho a slovenského dopravcu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Víkend ve znamení parních jízd v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka

Víkend 26. a 27. září v Lužné u Rakovníka přinese pořádnou dávku železniční nostalgie. Kromě prohlídek stálé expozice největšího železničního muzea v ČR se návštěvníci svezou historickými vozy taženými parní lokomotivou Heligón. V sobotu formou krátkých vyhlídkových jízd v Dakarech a v neděli se návštěvníci svezou parním vlakem do Kralovic, kde bude připraven pestrý doprovodný program.

Podrobnosti naleznete v příloze.

Hlavná stanica v Bratislave zostane vždy hlavnou

Hlavná železničná stanica v Bratislave zostane vždy hlavnou. Pred stredajším rokovaním vlády to povedal minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Témou však podľa neho naďalej ostáva aj plánovaná železničná stanica Filiálka pri bratislavskom Trnavskom mýte.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

České dráhy chtějí od státu vyplatit dvě miliardy, ztrátu za půl roku. Má to háček

Nouzový stav vládl Česku po 67 jarních dnů a ve vlacích tehdy nejezdila ani desetina běžného počtu cestujících. Za tuto dobu si smějí žádat o náhradu dopravci, kteří pro stát zajišťují dálkové spoje, tedy převážně rychlíky. Všechny čtyři společnosti, kterých se to týká – České dráhy (ČD), RegioJet, Arriva a GW Train Regio –, už poslaly na ministerstvo dopravy součet svých ztrát či odjetých kilometrů v nouzové době.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Mesto Prešov sa zapája do spolupráce na tvorbe IDS Východ

Mesto Prešov podpísalo Mandátnu zmluvu so spoločnosťou IDS Východ, s. r. o., organizátorom integrovanej verejnej dopravy na východnom Slovensku. Symbolicky, počas Európskeho týždňa mobility sa tak Prešov oficiálne pripája k iniciatíve Prešovského a Košického samosprávneho kraja, ktorou je postupná koncepčná tvorba integrovaného dopravného systému (IDS).

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Zvláštní vlaky ČD připomenou 75. výročí VOŠ a SŠT v České Třebové

V pátek a sobotu 25. a 26. září se uskuteční oslavy spojené se 75. výročím Vyšší odborné školy a Střední školy technické v České Třebové. Na druhý den oslav, sobotu 26. září, připravily České dráhy zvláštní jízdy historickou pantografovou jednotkou řady 451 a Regionovou po železničním uzlu v České Třebové a zvláštní jízdy budou připravené i po okolních tratích směrem do Jablonného nad Orlicí, Moravské Třebové nebo Lanškrouna. Kromě „pantografu“ je zajistí navíc také motorový vůz M 131.1 „hurvínek“. V areálu Skalka se bude od 14 hodin konat bohatý program včetně koncertů několika kapel a večerního promítání filmu. V areálu nebudou chybět ani stánky s regionálními produkty.

Vyšší odborná škola a Střední škola technická v České Třebové je jednou z partnerských škol, se kterými České dráhy spolupracují v rámci stipendijního programu ČéDés.

Podrobnosti najdete v přiložené tiskové zprávě a také na webových stránkách www.cd.cz/vlakem-na-vylet/vylet/ceska-trebova/na-oslavach-v-ceske-trebove-se-svezete-hurvinkem-i-pantakem/16254

Na podporu ekologickej transformácie má ísť miliarda eur, eurokomisia vyhlásila výzvu

Európska komisia vyhlásila výzvu v rámci Európskej zelenej dohody, na podporu ekologickej a digitálnej transformácie má ísť miliarda eur. Ako uviedla komisia v tlačovej správe, výzva je určená na výskumno-inovačné projekty, ktoré reagujú na klimatickú krízu a pomáhajú chrániť jedinečné ekosystémy a biodiverzitu Európy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Do Chorvatska jelo v létě s RegioJetem přes 60 tisíc lidí. Většina spojů byla kompletně vyprodaná

Více než 60 000 cestujících z České a Slovenské republiky využilo v létě pro dopravu do Chorvatska a zpět vlaky společnosti RegioJet. V červenci a srpnu jezdily vlaky denně v každém směru, v září třikrát týdně. Průměrná obsazenost byla více než 90 procent při kapacitě 500 až 560 cestujících na spoj. V tiskové zprávě o tom v úterý informoval mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Akčný plán ochrany pred hlukom na sieti ŽSR

Dňa 22.09.2020 bol zverejnený na webovej stránke http://www.hlukovamapa.sk/plany_zsr_2016.html akčný plán ochrany pred hlukom (ďalej len „AP“) vybraných úsekov železničných dráh v správe ŽSR pre prevádzku v roku 2016 (spracovaný v roku 2018). Vaše pripomienky k AP zasielajte listom na adresu ŽSR, Odbor bezpečnosti a inšpekcie, Klemensova 8, 813 61 Bratislava do termínu 07.10.2020. Obálku označte na prednej strane textom „Neotvárať – AP“.

Správu nájdete na tejto stránke.

Omezení provozu dálkových vlaků mezi Olomoucí a Ostravskem

Chtěli bychom Vás upozornit na výluková opatření, která budou mít o nadcházejícím prodlouženém víkendu vliv na provoz některých dálkových vlaků z Olomouce, resp. Přerova ve směru na Ostravu a zpět.

Nad rámec dlouhodobě platného výlukového jízdního řádu pro regionální dopravu na trati 271 v úseku Přerov - Lipník nad Bečvou (https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/vyluka/8504/) bude v sobotu 26. září a v pondělí 28. září 2020 vždy od 10:30 hod. do 15:30 hod. omezen provoz dálkových vlaků v úsecích Olomouc hl.n. - Ostrava-Svinov a Přerov - Bohumín.

České dráhy musí v tyto dny přistoupit k následujícím dopravním opatřením:

  • Vlaky SC 505 PENDOLINO a SC 506 PENDOLINO budou v úseku Olomouc hl.n. – Ostrava hl.n. a opačně odřeknuty bez náhrady.
  • Vlak SC 507 PENDOLINO bude odřeknut v úseku Praha hl.n. - Ostrava hl.n. bez náhrady.
  • Vlak IC 508 OSTRAVAN bude odřeknut v úseku Bohumín - Praha hl.n. bez náhrady.
  • Vlaky Ex 142 OSTRAVAN a Ex 143 OSTRAVAN budou v úseku Olomouc hl.n. – Ostrava-Svinov a opačně nahrazeny autobusy.
  • Vlaky Ex 141 OSTRAVAN, EC 116 SILESIA, EC 114 CRACOVIA a EC 115 CRACOVIA budou v úseku Olomouc hl.n. – Bohumín a opačně nahrazeny autobusy.
  • Vlaky EC 103 POLONIA, EC 130 BÁTHORY a EC 131 BÁTHORY budou v úseku Bohumín – Přerov a opačně nahrazeny autobusy.
  • Vlaky Ex 125 VALAŠSKÝ EXPRES, Ex 126 VALAŠSKÝ EXPRES, Ex 127 VALAŠSKÝ EXPRES a Ex 128 VALAŠSKÝ EXPRES budou v úseku Hranice na Moravě – Olomouc hl.n. a opačně nahrazeny autobusy.
  • Autobusy náhradní dopravy pojedou podle výlukového jízdního řádu, viz příloha.
  • Vlaky pojedou v úsecích Praha hl. n. – Olomouc hl. n., Hranice na Moravě – Púchov, Ostrava / Bohumín – Žilina / Warszawa a Bohumín – Warszawa / Kraków včas. V případě cest Praha – Ostravsko / Valašsko a opačně je nutné využít dřívější, resp. pozdější vlaky pro přestup na / z autobusy náhradní dopravy.

Podrobnosti k výluce jsou k dispozici na webu ČD pod odkazem: https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/vyluka/9501/

Děkujeme za pochopení a cestujícím se omlouváme za komplikace při cestování.

Nehody a mimoriadnosti na tratiach ŽSR za 38. týždeň

V tridsiatom ôsmom týždni evidujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) jednu zrážku vlaku s motorovým vozidlom na priecestí, jednu zrážku vlaku s osobou a jeden možný pokus o samovraždu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na rekonstruované Dluhonické spojce dojde k výměně mostní konstrukce

Správa železnic provede v následujících dnech výměnu 268 tun vážící ocelové mostní konstrukce, po které přechází 2. kolej Dluhonické spojky u stanice Prosenice přes dvoukolejnou trať Přerov – Bohumín a 1. kolej Dluhonické spojky. K odstranění staré konstrukce tzv. Rámusáku dojde tuto sobotu, nová konstrukce pak bude vložena v pondělí 28. září.

Více informací najdete v tiskové zprávě v příloze.

Obmedzenie vlakov medzi SR a ČR k 25.9.2020

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pristupuje od 25. 9. 2020 k ďalšej optimalizácii ponuky vlakových cezhraničných spojení do Českej republiky (ČR).

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Škoda Transportation předala první z deseti trolejbusů pro Norsko

Škoda Electric ze skupiny Škoda Transportation předala první z flotily deseti nových trolejbusů pro norské město Bergen. První cestující by se měli svézt moderními nízkopodlažními vozidly na podzim letošního roku.

Více informací k tomuto tématu naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Prevádzku na trati Bratislava – Komárno nasledujúce dva roky obslúži ÖBB a ZSSK

Dopravu na frekventovanej trati Bratislava – Komárno od decembra tohto roka na nasledujúce dva roky zabezpečí rakúsky národný dopravca ÖBB a Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Ministerstvo dopravy a výstavby SR uviedlo, že spojenie dvoch národných dopravcov prinesie predovšetkým vyššiu kvalitu cestovania za nižšiu cenu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Reklamní společnost JCDecaux zahájila s Českou republikou arbitrážní spor

Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila 16. září s Českou republikou arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu reklamních ploch ze strany pražského dopravního podniku. Informace vyplývá z aktualizovaného přehledu arbitrážních sporů zveřejněným ministerstvem financí. Konkrétní výše požadované škody v žalobě není podle mluvčího ministerstva Michala Žurovce uvedená.

Celou zprávu najdete na této stránce.

RegioJet ukončí prevádzku na trase Bratislava – Komárno

Dopravca RegioJet sa už pripravuje na ukončenie prevádzky na trase Bratislava – Komárno v decembri tohto roka. Zahŕňa to najmä prípravy na hromadné prepúšťanie zamestnancov. Dopravca tvrdí, že musel začať s týmito krokmi, aby dodržal zákonné lehoty, keďže Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR doposiaľ nerozhodlo, ako bude zabezpečená prevádzka vlakov na tejto trase od 13. decembra, kedy vyprší zmluva s RegioJetom.

Celú správu nájdete na tejto stránke.