Dopravné správy

Jak se ze slev stala sociální dávka pro dopravce

Pokud si v pátek před podzimními prázdninami do jednoho z odpoledních spojů Leo Expressu z Prahy do Ostravy sedne student, dítě či senior a koupil si lístek včera, státní kasa přijde o 831 korun. Přesně tolik bude požadovat dopravce za to, že mu prodal jízdenku, kterou si nacenil na 1109 korun pro plně platícího. Slevy ve veřejné dopravě zavedené vládou bez důvěry Andreje Babiše ruinují státní kasu už déle než rok a apetit dopravců přisát se k eráru roste. Nejde přitom zdaleka jen o Leo Express, jehož systém (cestujícím se slevami vrátí zbytek peněz za jízdenku, takže jedou fakticky zdarma) je zatím v ohýbání pravidel nejkreativnější.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ukončenie sezónnej premávky nitrianskeho cyklobusu

Tohtoročná sezóna cyklobusovej linky C35 sa končí nedeľou 20. októbra 2019. Tento deň bude posledným dňom prevádzky tejto sezónnej linky. Cyklobus už tradične premáva od Veľkej noci do polovice októbra.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Lidé na Rokycansku jezdí autem až k vlaku, obce musí zvětšit parkoviště

Po otevření železničního tunelu u Plzně začali lidé z Rokycanska více jezdit vlakem, který je ve srovnání s autobusy rychlejší. Autem se dopraví k zastávce a dál pokračují vlakem. Některá odstavná parkoviště jsou ale natolik plná, že jejich kapacita nestačí. Příkladem je Kařez, kde už připravují rozšíření parkoviště.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zrážka dvoch košických električiek na sídlisku Nad Jazerom

V pondelok 14. októbra 2019 o 8:15 ráno došlo k zrážke dvoch električiek na zastávke Važecká. Vozidlo #536 včas nedobrzdilo a narazilo do vozidla #844, ktoré v tom čase stálo na zastávke. Podľa Polície SR boli zranení traja ľudia, z toho jedného previezli do nemocnice.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Okolí plzeňského nádraží se změní, přibudou kontejnerové domy i park

V okolí podchodu k hlavnímu nádraží v Plzni se v příštím roce objeví několik takzvaných kontejnerových domů. Budou v nich například kavárna nebo informační centrum s menší vyhlídkou. Za nimi nechá město později vybudovat nový vstup do podchodu pod křižovatkou Americké třídy a Sirkové ulice.

Celou zprávu najdete na této stránce.

K informáciám o slovenských systémoch MHD pribudol katalóg vozidiel

V mestách na Slovensku aktuálne funguje 59 systémov MHD. Stránky imhd.sk prinášajú podrobné a  aktuálne informácie o MHD v 20-tich samostatných sekciách – Bratislava, Banská Bystrica, Hlohovec, Košice, Liptovský Mikuláš, Nitra, Nové Zámky, Piešťany, Poprad-Tatry, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Ružomberok, Senica, Skalica, Spišská Nová Ves, Trenčín, Trnava, Zvolen a Žilina.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se před nedávnem v terminálu městské hromadné dopravy. Video pořízené městským kamerovým systémem začíná ve chvíli, kdy si chlapec na zastávce terminálu přehazuje přes rameno školní tašku a vyráží přes takzvané místo pro přecházení na protější stranu silnice, odkud mu jel navazující spoj.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Pri železničnej stanici Hankovce vznikli nové parkovacie miesta

Zvýšiť komfort obyvateľov využívajúcich na prepravu do Humenného vlaky majú v obci Hankovce nové parkovacie miesta v blízkosti železničnej stanice. Výstavbu 12 odstavných plôch financovala samospráva. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) poskytli pozemok za symbolickú cenu. Informoval o tom hovorca ŽSR Michal Lukáč.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Záhada olomoucké tramvaje

Je svědkem, jenž podle policie neexistuje. MF DNES se podařilo získat výpověď ženy, která 25. srpna cestovala tramvají, jíž v centru Olomouce selhaly brzdy a nekontrolovatelně jela pozpátku z kopce. Podle dřívějšího vyjádření policie přitom kromě řidiče ve voze nikdo jiný nebyl.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Architektonickú súťaž na Hlavnú stanicu chcú vyhlásiť do konca roka

Medzinárodnú architektonicko-urbanistickú štúdiu na komplexnú obnovou bratislavskej Hlavnej stanice chcú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v spolupráci s hlavným mestom vyhlásiť do konca roka. Vyhlásil to generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč. „Táto štúdia by mala presne ukázať, ako by mala vyzerať Hlavná stanica a predstaničné námestie v budúcnosti. Ruka v ruke s tým ide modernizácia infraštruktúry Hlavnej stanice. Bude to veľký projekt,“ avizuje Tkáč.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

BusLine se soudí s Libereckým krajem, vadí mu pokuty za nedodržování řádu

Dopravní společnost BusLine zažalovala Liberecký kraj kvůli udělené pokutě za nedodržování jízdního řádu. Dopravce tvrdí, že systém kraje na sledování autobusů není přesný. Na verdikt libereckého soudu nyní čekají i v jiných regionech, kde řidiče hlídají podobně.

Celou zprávu najdete na této stránce.

RegioJet predbežne ráta s účasťou v súťaži na trať Bratislava - Komárno

Spoločnosť RegioJet sa pravdepodobne prihlási do súťaže na železničného dopravcu v úseku Bratislava – Dunajská Streda – Komárno, ktorú vo štvrtok vyhlásilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Spoločnosť prevádzkuje osobnú vlakovú dopravu na tomto úseku od roku 2012 a zmluva jej vyprší koncom budúceho roka.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Most přes kolejiště nádraží v Hradci Králové se rozpadá

Vytížený silniční nadjezd u hlavního nádraží v Hradci Králové je v kritickém stavu. Od 14. října proto bude v Koutníkově ulici na silnici I/35 omezená doprava. Namísto tří jízdních pruhů budou jen dva. Omezení může trvat i několik let. Minimálně do doby, než vedle vyroste nový most.

Celou zprávu najdete na této stránce.

V Hankovciach sa vybudujú nové parkovacie plochy

Železnice Slovenskej republiky ako manažér železničnej infraštruktúry vítajú iniciatívu miest a obcí v rámci projektov, ktoré sú pozitívne naklonené využívaniu železničnej dopravy. Po vzore záchytných parkovísk v obciach Pezinok či Svätý Jur oslovila ŽSR aj obec Hankovce (okres Humenné). Obec a ŽSR sa dohodli na prenájme pozemku, ktorý prejde terénnou úpravou a vzniknú na ňom nové parkovacie miesta pre cestujúcu verejnosť.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Už nejen silnice. Blízko kolapsu je v Praze i hromadná doprava

Další dopravní spoje už nelze přidávat. Pracovat v Praze, ale bydlet za její hranicí. I to je důvod, proč by mohl již brzy nastat velký dopravní kolaps. Přepravní kapacity ze Středočeského kraje do Prahy jsou totiž na hranicích možností i­ kvůli tomu, že počet obyvatel v­ okolí metropole roste.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka v úseku Kúty – Gbely a ďalšie

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú dňa 15. a 16.  októbra 2019, v čase od 8.40 h do 13.20 h, realizovať výlukové práce v úseku Kúty – Gbely. V rámci tejto výluky sa na žiadosť Mesta Gbely z dôvodu budovania cyklotrasy zrealizuje komplexná rekonštrukcia železničného priecestia v km 56,406 s jedinečným identifikačným číslom (JIČ) SP1782.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Muž na nádraží v Praze tyčí zkratoval vedení a vyřadil z provozu vlak

Neobvyklá událost se stala v polovině srpna na Masarykově nádraží v Praze. Zatím neznámý muž tam vyšplhal na střechu a do elektrického vedení hodil železnou tyč, čímž vyřadil z provozu vlak stojící ve stanici.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka v úseku Lok – Podhájska a ďalšie

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú od 15. – 16. októbra od 7.45 hod. do 13.40 hod. realizovať výlukové práce v úseku ŽST Lok – ŽST Podhájska. Počas výluky prebehne súvislá výmena koľajníc a opravné práce medzi ŽST Lok a ŽST Podhájska. Práce budú vykonávať zamestnanci ŽSR.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na přejezdu jsou závory pořád dole, problémové místo má nahradit most

Až padesát minut z hodiny by za pět let mohly být dole závory na železničním přejezdu v Blansku. Pro místo už dnes stižené kolonami by to byla tragédie, město proto bojuje za přemostění kolejí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluky v Žilinskom kraji v 42. týždni

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú od 15. októbra v čase od 7.30 hod. do 24.00 hod.; 16. októbra v čase od 00.00 hod. do 24.00 hod. a 17. októbra od 00.00 do18.00 hod. realizovať výlukové práce v úseku Dlhá nad Oravou – Oravský Podzámok. V rámci výluky sa opraví hydroizolácia mosta v km 28,797. Práce zahŕňajú rezanie koľajníc, vybratie koľajových polí dĺžky, odťaženie štrkového lôžka, opravu prasklín a rozrušeného betónu dosky mosta, zriadenie odvodnenia a drenáže za oporami mosta, rozprestretie geotextílie a izolačnej fólie na celý mostný objekt, zasypanie izolácie ochrannou vrstvou jemného štrkopiesku, predštrkovanie výkopu koľajovým štrkom, rozhrnutie a úprava štrku, položenie koľajových polí, dosypanie koľajového štrku, úpravu smeru a výšky koľaje pred mostom, na moste a za mostom a úpravu koľajového lôžka do profilu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.