23.4.2025 Práve prihlásených 34 užívateľov
Pod týmto oficiálnym menom (v origináli 中華民國)sa prezentuje ostrov, ktorému my hovoríme skôr Taiwan. Samozrejme týmto a pár ďalšími detailmi príliš neteší svoj pevninský náprotivok podobného mena, čo je námet skôr pre iné médium, my sme tu kvôli vlakovej doprave. Dostať sa sem dá vcelku pohodlne z Viedne s miestnym dopravcom opäť jemne kontroverzného mena China Airlines, pokiaľ radi posedíte 12,5 hodiny. S odletom o 11:00 hod. pristávame o miestnych 6:00 hod. ráno a po káve nahrádzajúcej noc vyrážame jazdiť.
2.5.2019 8:00, Tomáš Votava
V dalším díle vyprávění o cestování po Evropě se poprvé dostanu do zemí bývalého Sovětského svazu, byť tam použité dráhy byly vesměs jiné, než železniční. Kromě toho jsem navštívil netradičně Portugalsko a nebude chybět ani železniční přesun z Bulharska do Rumunska. Kromě toho jsem opět zavítal i do Slovinska a došlo i na obligátní Polsko.
3.4.2019 8:00, Tomáš Kraus
Tuto popíšem jednu síce drahú, ale mimoriadne scénickú trasu. Žiaľ, opäť nemám vlastné fotografie; fotoaparát sa mi pokazil na výlete v púšti Rub-al-Kháli v Ománe (zjavne sa môj Panasonic nespriatelil s jemnozrnným pieskom). Je to škoda, pretože čo do malebnosti sa tomuto miesto úplne mimo civilizácie rovná máločo na zemeguli. Po anglicky sa to nazýva Tateyama Kurobe Alpine Route. Čo to teda je?
8.3.2019 8:00, Tomáš Tkáč
Keďže píšem pre čitateľov internetového magazínu VLAKY.NET, nechcem tento diel venovať príliš ani Kamakure, ani strate pamäťovej karty (ktorú som spomínal v prvej časti tohto seriálu), ale skôr fotografiám rôznych vlakov a iných objektov z oboru dráhovej dopravy. Nebude ich síce veľa, ale zato sú tento raz moje vlastné. No ale ako k tomu prišlo?
13.2.2019 8:00, Tomáš Tkáč
Bol som na výlete v Hakone-Yumoto. Nie je to veľká vzdialenosť, osobným vlakom je to 2 hodiny, rýchlikom asi 1,5 hodiny, inými slovami asi 80 km od Tokia. Od môjho bydliska je to asi 55 - 60 km, keďže ja bývam, ako spieva Noga so Skrúcaným, na trati Jokohama - Tokio. Čo ma k tomu viedlo? Prečo som tam vlastne vôbec išiel?
2.2.2019 8:00, Tomáš Tkáč
Ďalšia zaujímavosť zo železničnej siete súdružsko-bratskej Číny. Dnes o trati medzi mestami GuangZhou a ZhaoQing. Je to trať nová, otvorená nedávno; nie je to ani „echt“ VRT, ani obyčajná trať; a dôvod jej postavenia mi je malou záhadou (jasné, slúži ľuďom, ale prečo takto?).
23.1.2019 8:00, Ing. František Smatana
Během roku 2018 jsme na železnici obou nástupnických států jubilujícího (ač už dávno rozpadlého) Československa zaznamenali nemálo jevů, jichž si povšimla média a nám utkvěly v paměti coby více či méně významné. A pochopitelně jsme je posoudili i z hlediska jejich žádoucnosti nebo prospěšnosti. Zkusme si je připomenout a zhodnotit znovu, s časovým odstupem a v kontextu přítomnosti.
7.1.2019 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
V druhém díle se podíváme po hlavním městě Gruzie, Tbilisi. Zdejší systém MHD tvoří metro a autobusy a doplňují jej lanovky. Po týdnu stráveném v tomto městě se opět svezeme vlakem, tentokráte do Samtredie, která je kousek od letiště Kutaisi.
5.12.2018 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Gruzie je českým a slovenským turistům známá zejména díky své přírodě a horám Kavkazu. I tady však jezdí vlaky a země disponuje nevelkou železniční sítí, na naše poměry s velmi řídkým provozem. Do Gruzie jsem měl možnost se podívat v rámci služební cesty v listopadu 2018 a i když mi pochopitelně pracovní povinnosti nedovolily cestovat a poznávat zdejší železnice, podařilo se mi jet vlakem alespoň mezi dvěma největšími městy v zemi, Kutaisi a Tbilisi. Byla by zároveň škoda se omezit pouze na železnice, a proto se podíváme také na reálie této trochu exotické země.
27.11.2018 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Keďže z Európy je to do Číny trošku dlhé cestovanie a opačným smerom na prekvapenie takisto, asi nie veľa priaznivcov vlakov si spraví výlet do „Ríše stredu“ pozrieť, ako vyzerá posledný výkrik módy v podobe najnovšej vysokorýchlostnej jednotky od tamojších súdruhov, ukážem vám jej fotky ja. Mal som to šťastie sa s ňou už stretnúť.
12.7.2018 8:00, Ing. František Smatana