20.3.2025 Práve prihlásených 29 užívateľov
V krátké době se již po druhé podíváme do Švédska, které se díky uvolněným epidemiologickým opatřením stalo doslova ostrovem klidu v poněkud hysterické době. Cíle však budou zcela jiné – velká města vynecháme a zaměříme se na sídla menší včetně venkova, který projedeme po několika zbylých švédských úzkokolejných tratích. První díl strávíme zejména v Polsku a lodí se přesuneme do Švédska.
22.11.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Dnešní článek je recenzí knih o městských kolejových systémech. Robert Schwandl, zakladatel webu UrbanRail.Net, je nakladatelem a (spolu-)autorem celé řady knih o městské kolejové dopravě. Pojďme si představit dvě z nich, pojednávající o některých amerických, respektive japonských provozech.
25.5.2021 8:00, Libor Peltan
Akumulátorové lokomotívy nie sú na našich železniciach neznámym pojmom. Veď kto by nepoznal žlté Kinderko? U nás sa s takýmito lokomotívami môžeme stretnúť na posunoch v depách, kde plnia svoju nezastupiteľnú rolu. Ale akumulátorová lokomotíva určená na vozbu ťažkých nákladných vlakov po sklonovo náročných trasách? Slepá ulička vývoja alebo zmysluplná cesta ďalšieho vývoja železníc?
24.5.2021 8:00, Miroslav Sekela
Tretí príspevok z Konferencie Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia (KPŽT) 2020 sa venuje histórii výstavby prvých železníc v Rusku, najmä legendárnej Transsibírskej magistrále. Ide o tému v rámci pravidelných prednášok mimo oblasti Trnavy. Transsibírska magistrála je známa najmä pre svoju dĺžku, prechod vlakov medzi svetadielmi a často až nudný výhľad z vlaku na nekonečné lesy a polia. Príspevok, ktorý mal odznieť na Konferencii KPŽT 2020, pripravil jeho autor pán Ing. Peter Sorger so zameraním na zaujímavosti z výstavby Transsibírskej železnice, teda na informácie, ktoré sa zvyčajne v súvislosti s Transsibírskou magistrálou neuvádzajú.
14.5.2021 8:00, Ing. Peter Sorger
Do zoznamu čínskych zvrškových bezštrkových systémov mi chýba už len posledný. A tým je systém nazvaný CRTS III. Ten je aj najdôležitejší. Patrí do rovnakej skupiny ako predchádzajúce 2, o ktorých som tu už kedysi písal v článku čínske zvrškové systémy pre VRT. Teda môžem použiť moje osobné a nevedecké zaradenie: bezštrková trať, skupina “miestne (bodovo) podporovaných”, podskupina “bezpodvalových”, trieda “prefabrikované dosky”. Snažil som sa vymyslieť aj latinský názov, ale nepodarilo sa...
3.4.2021 8:00, František Smatana
V tomto historickom príspevku vám priblížim zváranie koľajnic elektrickým odporom (alebo ako sa u nás sľendžovo hovorí flash butt welding) tak, ako som ho zažil pri realizácii metra v Dubaji v r. 2007. Zostalo mi totiž v zásobníku zopár rozpracovaných článkov, na ktoré predtým nebol čas a/alebo chuť dopísať. A keďže teraz je oboje, tak ich môžem predložiť čitateľom.
24.3.2021 8:00, František Smatana
A začneme klasicky: sľúbil som vám 3 novinky z Číny. Konkrétne sú to tieto dve: rýchlometro a jeho testovacia rýchlosť. Článok venujem prebiehajúcemu zasadaniu NPC a CPPCC, ktoré momentálne rokuje o ďalšom rozvoji šťastia celej čínskej spoločnosti. Verím, že najmä ľudia z Hongkongu sa už od samej radosti nevedia dočkať tej svetlej budúcnosti, ktorá ich čaká a neminie. Naši pamätníci rozkvetu po ‘68 by im mohli rozprávať... (NPC = national people’s congres, CPPCC = chinese people’s political consultative conference).
14.3.2021 8:00, František Smatana
Hneď na začiatku prezradím, že GGR je skratka pre jednu čínsku VRT. Až pri písaní článku o trati GZ~ZQ som zistil, že v mojom portfóliu chýba predstavenie tohto projektu. V tom článku som sa na popis chcel odvolať, ale zistil som, že niet na čo, lebo neexistuje. Tak doháňam zameškané. A to s veľkým časovým odstupom. Ono sa až tak moc nedeje, trať stojí a dokonca aj stále funguje, napriek môjmu vplyvu na ňu.
9.3.2021 9:20, František Smatana
Tratě o rozchodu 750/760 mm se většinou nevyznačovaly velkou délkou, vznikaly jako odbočné k železnicím normálněrozchodným tam, kde se normálněrozchodnou lokálku ani nevyplatilo postavit. Přesto však existovaly výjimky, známé jsou rozsáhlé sítě tratí o tzv. bosenském rozchodu na území dnešní Bosny a Hercegoviny, které však již dávno zanikly. Obdobně z dříve rozsáhlých sítí v Polsku či na Ukrajině dnes v lepším případě existují krátké úseky. Dnes tak za patrně nejdelší tratí o rozchodu 750 mm musíte do Ruské federace, do Alapajevska ležícím na východní straně středního Uralu, 160 km od Jekatěrinburgu.
12.2.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Během letošního roku by se měly opět rozjet vlaky na ozubnicové dráze na horu Pike’s Peak v americkém státě Colorado, která se tyčí do výše 14 115 stop, tedy 4 302 metrů nad mořem. Po téměř čtyřleté pauze má trať znovu sloužit s novými vlakovými soupravami, novým depem a také novou ozubnicí.
22.1.2021 8:00, Tomáš Kraus