Rozlúčka s prázdninami 27.8.2022

15.8.2022 8:00 Veterány.EU

Rozlúčka s prázdninami 27.8.2022

Občianske združenie Veterány.EU pozýva na druhý ročník mimoriadnych jázd vlakom do Kalondy. Historický motorový vlak odvezie cestujúcich za kultúrou a umením v Lučenci, do aquaparku Novolandia v Rapovciach i do malebnej obce Kalonda.

OZ Veterány.EU v spolupráci s Klubom historickej techniky Zvolen, ZSSK Cargo, mestom Lučenec a obcami Rapovce a Kalonda pozýva širokú verejnosť na jazdy historickým motorovým vlakom na trase Zvolen – Lučenec – Kalonda a späť a Lučenec – Kalonda a späť (3x), ktoré sa uskutočnia v sobotu 27. augusta 2022 ako symbolická rozlúčka s letnými prázdninami.

Jazda historického vlaku zloženého z motorového rušňa 753.109-8 (T 478.3109) „Okuliarnik“, trojice osobných vozňov ČSD 3. triedy s dreveným interiérom a otvorenými nástupnými plošinami na čelách, služobného vozňa „Zetka“ na prepravu bicyklov a motorového vozňa M 131.1053 „Hurvínek“ sa začína o 08:02 na železničnej stanici Zvolen – osobná stanica. Cestujúci môžu pristúpiť aj v staniciach Pstruša, Stožok, Detva, Kriváň a Lučenec. Základné cestovné je 20,- € zo Zvolena, resp. 6,- € z Lučenca, deti od 6 do 15 rokov, dôchodcovia nad 70 rokov a občania s ŤZP zaplatia polovicu. Deti do 6 rokov cestujú zdarma. Preprava bicykla je za 1,50 € a v ponuke je aj zvýhodnený rodinný lístok pre 2 dospelých a max. 3 deti.

Pestrý program pre malých i veľkých:

Počas cca 30-minútovej prestávky v Lučenci sa uskutoční slávnostné privítanie mimoriadneho vlaku za účasti predstaviteľov mesta v zastúpení viceprimátora Pavla Baculíka a ďalších účastníkov a folkloristov z DFS Malinčok a FS Jánošík z Fiľakova. Oba folklórne súbory následne spríjemnia cestujúcim prvú spiatočnú jazdu do malebnej obce Kalonda, kde bude pre návštevníkov pripravený zaujímavý program.

Obec Kalonda pozýva na tradičný piknik v parku, ktorý obyvateľom i návštevníkom obce spríjemní vystúpenie DFS Malinčok a FS Jánošík z Fiľakova. Stačí si so sebou zobrať iba deku, či karimatku a o všetko ostatné už bude postarané. V ponuke je aj prehliadka Palóc múzea, prechádzka náučným chodníkom ochrany prírody a možnosť bezplatného požičania bicyklov.

Kto sa nebojí vody a chce zažiť aj trochu adrenalínu, môže si na vodnom diele Kalonda vyskúšať splavovanie Ipľa na motorovom člne, alebo v kanoe. Bezplatná kyvadlová doprava k vodnému dielu bude zabezpečená mikrobusom vždy po príchode historického vlaku z Lučenca.

Pre cestujúcich bude pripravený aj zaujímavý kvíz, v ktorom si budú môcť preveriť svoje vedomosti z histórie železníc.

Individuálna prehliadka mesta:

Kto sa počas dňa rozhodne navštíviť okresné mesto Lučenec, môže si dopriať občerstvenie v niektorom z gastronomických zariadení, pochutnať si na zmrzline, vybrať sa na individuálnu prehliadku Mestského múzea, Synagógy, Novohradského múzea a galérie, Pamätného domu Júliusa Szabóa, alebo sa poprechádzať po mestskom parku. V ponuke je aj požičovňa vodných člnkov na Ľadove, zdieľané bicykle, ako aj predaj suvenírov v Turistickej a informačnej agentúre KARPATY SLOVAKIA s.r.o. na železničnej stanici.

Kyvadlová doprava do Novolandie:

Počas celého dňa budú na trati Lučenec - Kalonda premávať 4 páry spojov, ktoré zabezpečia pohodlnú dopravu na termálne kúpalisko Aquapark Novolandia situované v tesnej blízkosti železničnej stanice v Rapovciach. V jeho areáli sa nachádza detský, sediaci, plavecký i relaxačný bazén, 5 bufetov, LOBBY bar, Beach bar, stánok so zmrzlinou a palacinkami. Lákadlom bude aj vystúpenie DJ Roman Oldies so začiatkom o 17-tej hodine. Návštevníci, ktorí sa pri vstupe na kúpalisko preukážu cestovným lístkom z mimoriadneho vlaku, získajú zvýhodnené vstupné 5,- € na osobu. Poslednú augustovú sobotu preto nechajte svoje auto doma a odvezte sa do Novolandie kapacitnou vlakovou súpravou.

Jazdu historickým vlakom pohodlne stihnú aj cestujúci zo vzdialenejších častí Slovenska. Cestovný poriadok mimoriadneho vlaku je prispôsobený príchodom a odchodom pravidelných vlakov do a z Lučenca, pričom druhý a tretí spoj do Kalondy odchádza po príchode rýchlikov zo smeru Zvolen a Košice.

Cestovný poriadok a tarifa mimoriadnych vlakov do Kalondy bude zverejnená na stránkach organizátorov www.veterany.eu a www.facebook.com/veterany.eu. S cestovným lístkom bude možné prerušiť jazdu v Rapovciach (pri ceste zo Zvolena aj v Lučenci) a pokračovať v jazde ďalším spojom.

Alternatívny program pre cykloturistov a turistov:

Jazdu historickým vlakom môžu využiť aj turisti, ktorí sa rozhodnú spraviť si výlet po okolí železnice. V obci Stožok je v ponuke návšteva Lanového centra, v Detve sa môžete vybrať na prehliadku Kalvárie a k prírodnej pamiatke Melichova skala, alebo si spraviť výlet na Siroň a do Skliarova. Z obce Kriváň vedie modrá TZT na Malčekovu skalu (744 m.n.m.), alebo Sliacku Poľanu. V Kalonde je možnosť prechádzky náučným chodníkom vedúcim až do Šiatorskej Bukovinky.

Cykloturisti zase môžu z Detvy pokračovať po Hontianskej, Rudohorskej a Novohradskej cyklomagistrále a z Lučenca po náučnom chodníku na Málinec, alebo po cyklotrase do Haliče, Vidinej a ku chránenému vtáčiemu územiu vo Veľkej nad Ipľom. Cyklisti, ktorí sa s nami odvezú až do Kalondy, sa následne môžu vrátiť náučným chodníkom späť do Lučenca. Vo vlaku je možné prepravovať najviac 20 bicyklov.

Lahôdka pre fanúšikov historických autobusov:

Spestrením podujatia budú nepochybne aj kyvadlové jazdy historickým autobusom Karosa C 734.40 na trase Lučenec - Mikušovce - Rapovce - Kalonda a späť ako prípoj k historickému vlaku a cca 90-minútová okružná fotojazda po okolí Lučenca na trase Lučenec - Halič - Gregorova Vieska - Podrečany - Ružiná - Divín - Mýtna - Lovinobaňa - Vidiná - Lučenec. Autobus bol zaradený do premávky pred 33 rokmi (23.08.1989). Maximálny počet miest je 45 osôb a preprava bicyklov nie je povolená. Cestovné na kyvadlovej jazde Lučenec – Kalonda je rovnaké ako v prípade vlaku, na okružnej fotojazde je cestovné 10,- €, resp. 5,- € pre deti od 6 do 15 rokov, ŤZP a dôchodcov nad 70 rokov. Deti do 6 rokov cestujú zdarma. Podrobnejšie informácie budú zverejnené na webových a faceboookových stránkach organizátorov.

Po skúsenostiach z minulého roku sme sa rozhodli pridať ďalší pár spojov z Lučenca do Kalondy a späť a zabezpečiť tak pravidelnú taktovú dopravu pre cykloturistov, turistov, železničných nadšencov i návštevníkov Novolandie. V mimoriadnom vlaku si cestujúci budú môcť vybrať zo širokej ponuky suvenírov i drobného občerstvenia a prispieť tak na aktivity nášho združenia. Okrem magnetiek a pohľadníc budú v ponuke aj hrnčeky, puzzle, vystrihovačky, omaľovánky, ruksaky, knižné publikácie i brožúrky,“ približuje jeden z organizátorov.

Naše združenie sa každoročne snaží organizovať veteránske akcie v  rôznych regiónoch Slovenska. Teší ma, že v banskobystrickom kraji sme našli stabilných partnerov, vďaka ktorým môžeme už po druhý krát zorganizovať zážitkové jazdy historickým vlakom do malebnej obce Kalonda nachádzajúcej sa neďaleko maďarských hraníc. Nevylučujeme preto, že v budúcnosti zavítame aj na ďalšie zaujímavé miesta v tomto regióne. Veríme, že verejnosť naša akcia zaujme a príde si užiť poslednú prázdninovú sobotu v banskobystrickom kraji.,“ dopĺňa predseda združenia Mgr. Jaroslav Filo.

Videopozvánka

Za realizáciu podujatia ďakujeme Klubu historickej techniky Zvolen, Železniciam Slovenskej republiky, Železničnému múzeu Slovenskej republiky, ZSSK Cargo, SAD Lučenec, STM-Múzeu dopravy, Ipeľským tehelniam, TESCO STORES SR, a.s., www.vyrobasuvenirov.sk, spoločnosti Anwell, Aquaparku Novolandia, Splavuj Ipeľ, DFS Malinčok a FS Jánošík z Fiľakova, mestu Lučenec, obciam Mikušovce, Rapovce a Kalonda.

Partneri podujatia:
Rádio BB FM, TV Locall, VLAKY.NET, RAILPAGE.NET, Railtrains.sk, s deťmi.com a ďalší.

 


Kliknutím na obrázok sa v novom okne otvorí plagát vo formáte PDF v pôvodnej veľkosti.


Kliknutím na obrázok sa v novom okne otvorí plagát vo formáte PDF v pôvodnej veľkosti.

Súvisiace trate

  • ŽSR-161: Lučenec - Kalonda - Veľký Krtíš

Súvisiace odkazy