Rozloučení s rychlíky na trati do Tanvaldu a Harrachova

20.12.2019 8:00 Jiří Řechka

Rozloučení s rychlíky na trati do Tanvaldu a Harrachova

Dne 15.12.2019 vstoupil v platnost nový jízdní řád, který přinesl řadu změn v obslužnosti železničních tratí. Na řadě z nich v dálkové i regionální dopravě musely České dráhy přenechat své výkony jiným dopravcům. Já jsem se zaměřil na jednu z nich, na trať SŽDC č. 070 z Prahy do Tanvaldu. I na její pokračování do Harrachova, kde bylo 14. dubna 2018 zahájeno přímé spojení s hlavním městem. Dlouho to nevydrželo, asi se přímé spoje mezi Prahou a Harrachovem zdály někomu zbytečné.

Pro svou cestu jsem si vybral poslední den starého jízdního řádu a zároveň první ranní rychlík, který končil v Harrachově. Doma jsem si ještě provedl kontrolu spojení mezi Prahou a Harrachovem a vybral jsem si zpáteční rychlík do Prahy, tak abych měl za příznivých okolností možnost zastihnout na Masarykově nádraží poslední rychlík ČD, který odjížděl do Tanvaldu. Ranní rychlík mně odjížděl v 7:19. Vyzbrojen také stativem, byl jsem včas na nádraží a po ohlášení, ze kterého nástupiště bude R 1148 odjíždět, jsem udělal první snímek jeho soupravy. Pokud jsem dříve jezdil rychlíkem na této trase, cestoval jsem bez místenky, tentokráte jsem udělal výjimku a pro jízdu do Harrachova a zpět do Prahy jsem si je zakoupil.


R 1148 do Tanvaldu a Harrachova na Masarykově nádraží © Jiří Řechka

A zejména pro jízdu do Harrachova jsem udělal dobře, motorový vůz 854.217 se zaplnil, nebyl jsem sám, kdo se rozhodl tento den zdokumentovat, včetně železničářů, kteří se přijeli rozloučit. Jak jsem sledoval z okna cestu, na mnohých místech, včetně stanic, byli ti, kteří si nechtěli nechat tyto jízdy ujít. Cesta mi ubíhala v poklidu a po příjezdu do Tanvaldu došlo k rozpojení soupravy, osobní vozy zůstaly v Tanvaldu a do Harrachova jel pouze motorový vůz. Při příjezdu do Harrachova jsem zjistil (a nejen já), že místní strojvedoucí měl poslední směnu před odchodem do důchodu. Než se rychlík vydal na zpáteční cestu přes Tanvald do Prahy, provedl jsem si fotodokumentaci dvou osobních vlaků, které mezitím přijely, druhý přijel z Polska. A také začalo slušně sněžit.


Osobní vlak Liberec – Harrachov v cílové stanici © Jiří Řechka

Když nastal čas odjezdu, rychlíkem se vracela řada těch, kteří sem přijeli jen kvůli tomuto rozloučení. Moje zpáteční cesta průběžně skončila v Tanvaldu, kde jsem si chtěl zdokumentovat zdejší železniční provoz. Sněžení nás provázelo i v Tanvaldu, zde jsem také zjistil, že i trať Železný Brod – Tanvald bude od nového jízdního řádu bez ČD, novým dopravcem bude také Arriva. Modré vlaky národního dopravce zde budou zastupovat RegioSpidery, které obsluhují linku Liberec – Harrachov – Szklarska Poręba Górna. A tak jsem byl vděčen za možnost zvěčnit si moment, kdy nástupiště byla zaplněna vlaky Českých drah. Mezi mým odjezdem do Prahy a příjezdy a odjezdy směrem do Liberce jsem využil možnosti dát si v nádražní restauraci něco teplého k jídlu a zahnat žízeň.


České dráhy se loučí s linkou z Tanvaldu do Železného Brodu © Jiří Řechka

Lehce jsem podcenil situaci a před příchodem do restaurace jsem si nedal fotoaparát do batohu a ten pak vypadal jako po lehkém sprchování. Naštěstí vše dopadlo dobře a po odchodu zpět na peron jsem mohl dál fotografovat. Přesto byla jedna věc, která mě mrzela, na žádném rychlíku, který končil v Tanvaldu, nepřijel brejlovec. Naštěstí mám z dřívějška velké motory na těchto rychlících v Tanvaldu vyfotografované. Jak jsem předeslal, chtěl sem odjet do Prahy tak, abych tam stihnul zachytit poslední rychlík do Tanvaldu. Z Tanvaldu jsem odjel R 1147 v 13:50, během cesty se počasí začalo měnit, v Turnově drobně pršelo a po příjezdu do Prahy mně jen fotografie připomenuly, že jsem zažil letošní první pořádné sněžení.


Poslední rychlík ČD do Tanvaldu na Masarykově nádraží © Jiří Řechka

Na Masarykově nádraží jsem měl štěstí, že jsem se rozhodl zeptat se strojvedoucího, zda souprava jede do Tanvaldu. Opak byl pravdou, souprava mířila v rámci redislokace do Rakovníka, ale upozornil mne, který ten poslední rychlík je. Tak jsem měl pohromadě vše, co jsem tento den chtěl mít. Večer mne ještě napadlo, že nebude špatné mít nového dopravce při prvním výkonu na této trati z Prahy do Tanvaldu. V neděli mne čekalo druhé poněkud časnější vstávání a přesun tentokráte na pražské hlavní nádraží. Stativ opět s sebou a čekání na informaci, ke kterému nástupišti bude vlak přistaven. Scházelo pár minut do odjezdu, když se tato informace konečně objevila. Následoval přesun na sedmé nástupiště, přichystání fotoaparátu a čekání na vlak. Přijel s menším zpožděním a byl jsem rád, že jsem stačil udělat fotografie.

Úvodní snímek: Pražský rychlík v Harrachově v poslední den své existence © Jiří Řechka

Galéria

Súvisiace odkazy