Hokejový vlak z Hradce do Hradce

9.10.2019 8:00 PhDr. Zbyněk Zlinský

Hokejový vlak z Hradce do Hradce

Včera, tedy v úterý 8. října 2019, po osmé hodině ranní bylo královéhradecké hlavní nádraží svědkem unikátní události – odjezdu mezistátního hokejového vlaku do rakouského Grazu neboli Štýrského Hradce. O hokejových vlacích náš internetový magazín už informoval, ale ještě nikdy nešlo o mimořádný spoj klubový a navíc mezi městy podobného jména. A když už žiji v jednom z nich, nemohl jsem zajisté promeškat příležitost k reportážnímu zachycení tak nevšedního jevu.

Musím se přiznat, že jsem naprosto netypický exemplář mužského plemene, protože nejen že nejsem hokejový fanda, ale v podstatě mne ta pošetilá pranice o kus gumy vůbec nezajímá. O hokejovém vlaku jsem se dověděl čirou náhodou, když jsem si jistý tělesný úkon krátil prohlížením místního plátku. Na jeho první straně dole jsem se dočetl: V prestižní Lize mistrů čekají hokejisty královéhradeckého Mountfieldu dva poslední zápasy v kvalifikační skupině s týmem Grazu, ten první v úterý 8. října v Rakousku. A k němu se mužstvo, realizační tým, vedení a partneři klubu a fanoušci vydají vlakem! Hokejový klub ve spolupráci s Českými drahami nejdříve připravily čtyři vagóny, ale jejich 280 míst fanoušci vykoupili za pouhý den a půl, proto byly operativně přidány další dva vagóny – brzy bylo vyprodáno i těchto 140 míst.


Trasa vlaku Ex 10041 Hradec Králové hl.n. – Graz Ostbf–Messe; zdroj: IDOS

To mne zaujalo a začal jsem pátrat po dalších informacích, které jsem sice nalezl na klubovém webu, ale pro jeho spletitost a uživatelskou nepřívětivost nikoliv bezprostředně, nýbrž až s pomocí přítele Googla. Pro vaše pohodlí jsem tři klíčové zprávy separoval, ve formátu PDF archivoval a zřídil k nim přístup ze závěrečného odstavce této reportáže Prameny a odkazy. Pro účely mého reportážního snažení byla nejužitečnější ta poslední, upřesňující dispozice pro fanoušky. Tedy že souprava s jedenácti vagony vyrazí z východočeské metropole v 8:21, nástup do vlaku bude umožněn od 7:45. A že se tak bude dít na 2. nástupišti, na něž je třeba vstoupit „příjezdovým“ podchodem. Ostatní pokyny k nástupu jsem vzal také na vědomí, což vám doporučuji rovněž, abyste lépe chápali dění zachycené na připojených snímcích.


Fanoušci klubu Mountfield HK se scházejí před hlavním nádražím
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Já jsem se k nádraží dopravil prostřednictvím trolejbusu před půl osmou – podobně, jako právě činili první fanoušci. A stejně jako většina z nich jsem rychle svůj organismus utužil inhalací zdraví škodlivých látek, než jsem se vydal do útrob železniční stanice za svým posláním. Jen taktak (a bohužel nikoliv podle svých představ) jsem v 7:36 hod. zachytil přistavování soupravy Ex 10041 Hradec Králové hl.n. – Graz Ostbf–Messe ke druhému nástupišti, jehož se zhostila k (nejen) mému údivu lokomotiva 363.038-1 ČD Cargo, ne zrovna naleštěného vzhledu. (Původně se počítalo se soupravou ČD railjetu a odjezdem až kolem hodiny desáté, po dodatečně vyžádaném přidání vozů bylo třeba počítat s pomalejší jízdou.) Využil jsem toho, že u 1. nástupiště momentálně nestál žádný vlak, a zdokumentoval složení celé soupravy:

Řazení vlaku Ex 10041 Hradec Králové hl.n. – Graz Ostbf–Messe

poř.

vozidlo

dom. stanice/depo

určení

00

CZ-ČDC 91 54 7 363 038-1

SOKV Ostrava

lokomotiva

01

CZ-ČD 51 54 20-41 690-8 B249

Hradec Králové

fanoušci 1

02

CZ-ČD 51 54 20-41 688-2 B249

Hradec Králové

fanoušci 2

03

CZ-ČD 51 54 20-41 679-1 B249

Hradec Králové

fanoušci 3

04

CZ-ČD 51 54 89-80 022-4 SR809

Praha

catering fanoušci

05

CZ-ČD 51 54 20-41 684-1 B249

Hradec Králové

fanoušci 4

06

CZ-ČD 51 54 20-41 689-0 B249

Hradec Králové

fanoušci 5

07

CZ-ČD 51 54 20-41 608-0 B249

Hradec Králové

fanoušci 6

08

A-ČD 61 81 88-90 206-7 WRmz817

Praha

catering ostatní

09

CZ-ČD 61 54 20-70 028-3 Bpee237

Hradec Králové

VIP

10

CZ-ČD 61 54 84-71 018-6 Bbdgmee236

Praha

klub

11

CZ-ČD 61 54 70-71 005-9 WLABmee823

Praha

hráči


Tak jsem se ocitl na konci vlaku a s laskavým svolením službukonajících železničářů přešel po služebním přechodu na druhé nástupiště. Po něm jsem procházel podél soupravy od posledního vozu k lokomotivě, přičemž jsem sledoval a dokumentoval přípravy k blížícímu se odjezdu. Jejich podstatou bylo jak nakládání zásob a dalších nezbytností do obou cateringových vagonů, tak postupné vpouštění cestujících fanoušků z jižního podchodu na nástupiště a jejich nástup do příslušných vozů. Ten byl možný jen předními dveřmi, u nichž pořadatelé kontrolovali jízdenky a vydávali klubové šály. Když byli všichni přítomní cestující odbaveni, služba v podchodu na základě vysílačkou podané informace pustila na nástupiště další vlnu fanoušků. Organizace to byla skvělá a docela hojně přítomní státní policisté i sekuriťáci vše jenom jistili.


Při nástupu do vlaku dostal každý fanoušek klubovou šálu © PhDr. Zbyněk Zlinský

Když jsem sdostatek zdokumentoval nástup do vlaku Ex 10041 Hradec Králové hl.n. – Graz Ostbf–Messe, zbývalo mně učinit tak i s jeho odjezdem. Pro ten účel jsem hodlal použít své oblíbené místo na západní straně jižního zhlaví stanice, tak jsem se tam pomalu vydal. A cestou pořídil něco záběrů jiných zajímavých objektů, které však s tématem této reportáže nesouvisí, tak se o nich šířit nebudu a příslušné fotografie si ponechám v archivu pro jiné použití. Když jsem přešel kolejiště ke stavědlu číslo 1, jeho strážce mne dobrosrdečně upozornil, že je to zakázáno. Nicméně můj motiv akceptoval, nakonec sám měl fotoaparát v pohotovostní poloze. Oba jsme pak čekali, každý na svém stanovišti, až se hokejový vlak dá do pohybu. Dočkali jsme se minutu po plánovaném čase, tedy v 8:22 hodin.


Ex 10041 vyjíždí s minutovým zpožděním © PhDr. Zbyněk Zlinský

Ex 10041 Hradec Králové hl.n. – Graz Ostbf–Messe odjížděl směrem k Pardubicím za mohutného hlaholení fanoušků, kteří se však vykláněli z oken na druhé straně, takže na posledních snímcích v galerii je jich zvěčněno jen nemnoho. Měl jsem odmakáno v terénu a mohl jsem nádraží opustit, abych na reportérském díle pokračoval v pohodlí domova a už jinak. Nicméně když jsem se ocitl u počítače (a rozhýbal své prochladlé horní končetiny), vrátil jsem se zas k uhánějícímu hokejovému vlaku, tentokrát na dálku – prostřednictvím aplikace GRAPP. Zajímalo mne, jak si ten spoj vede na trase do Břeclavi a kdy překročí státní hranici do Rakouska. To první se mi sice v zásadě povedlo, ale pak jsem se do čehosi zabral a prošvihl tak příslušné časy. A protože nemám (ani zprostředkovaný) přístup na web ISOŘ, nešlo to napravit.


Informace o hokejovém vlaku ze stanice Svitavy; zdroj: GRAPP

Kromě výše zachyceného údaje jsem se dověděl jen to, že vlak měl na odjezdu z Blanska náskok dokonce desetiminutový, ovšem při průjezdu výlukami sužovaným Brnem o něj nejenže přišel, ale dokonce nabral zpoždění – Brno dolní nádraží opustil se „sekyrou“ zvíci šesti a Modřice pěti minut. Snad ji poté srovnal. Věřím ale, že cestující hokejového vlaku to stejně netrápilo, protože se jejich myšlenky upíraly k nadcházejícímu zápasu. Hráči Mountfieldu HK ráno nasedali do speciálně vypraveného vlaku na hlavním hradeckém nádraží s jasným úkolem – přivézt si z Rakouska všechny tři body a udržet si naději na postup ze skupiny, začíná pozdně večerní klubová zpráva, která už ve svém titulku informuje, že zmíněný úkol byl splněn bezebytku: východočeský Hradec porazil v nelehkém zápase svého štýrského soupeře poměrem branek 1 : 2.


Královéhradečtí hokejisté i fanoušci mají důvod k radosti (ilustrační snímek);
zdroj: www.facebook.com/MountfieldHK

Prameny a odkazy:

  1. Aktualizováno: Vyprodáno! Do Grazu pojede 6 vagonů fanoušků - zpráva Mountfild HK z 19.9.2019 (formát PDF)
  2. Informace k výjezdu: Dřívější odjezd a pozor na překupníky! - zpráva Mountfild HK z 27.9.2019 (formát PDF)
  3. Za Ligou mistrů vyjedou hráči i s fanoušky speciálním vlakem; in: Hradečák 30/2019 (30.9.2018), strana 1 (formát PDF)
  4. Velký vlakový výjezd se blíží, přinášíme podrobné informace - zpráva Mountfild HK z 5.10.2019 (formát PDF)
  5. Mountfield HK – Wikipedie – o královéhradeckém hokejovém klubu
  6. Graz 99ers – Wikipedie – o soupeři královéhradeckých hokejistů
  7. Hokejová liga mistrů 2019-2020 – Wikipedie – o předmětné soutěži
  8. Eisstadion Graz-Liebenau – Wikipedia – o dějišti utkání (německy)
  9. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní obrázek: Koláž z podkladů na webech IDOS a Mountfield HK © PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy