Malý soukromý test malého soukromého dopravce

21.12.2012 8:00 Karel Furiš

Malý soukromý test malého soukromého dopravce

Nové vlaky Stadler Flirt pro společnost Leo Express způsobují dopravci zatím více problémů, než soukromý dopravce očekával. Kvůli technickým potížím nespustí minimálně do Vánoc firma plný provoz podle jízdního řádu, reálně začne jezdit s osmi vlaky každým směrem až v lednu. Firma si přitom všechny své spoje sebevědomě nazvala Švýcarská kvalita.

 

 

 

Tuto neveselou zprávu jsme si mohli přečíst 17. prosince tohoto roku. Tou dobou jsme už měli v redakci k dispozici reportáž o „testovací jízdě“ našeho ostravského reportéra černozlatým vlakem na trase mezi jeho bydlištěm a hlavním městem, která ještě vyznívala spíš pozitivně, jak si můžete ověřit, když se ponoříte do jejího textu. Před tím mi dovolte ještě stručnou poznámku k tomu (redakčnímu) nadpisu: Leoš Novotný svou firmu za malou jistě nepokládá, ale současným počtem vozidel i spojů zatím jde vskutku o dopravce nevelkého.

PhDr. Zbyněk Zlinský
 

Karel Furiš poprvé v jednotce řady 480 (ZC VUZ Velim, 24.5.2012) © PhDr. Zbyněk Zlinský
 
11.12.2012 jsem podnikl dlouhou testovací jízdu se společností LEO Express. Než se k ní dostanu, tak trochu historie. Mé první setkání a svezení s jednotkou Stadler FLIRT řady 480 se odehrálo na zkušebním okruhu v Cerhenicích. Pak nastala pár měsíců pauza a předposlední den prázdnin byla tisková konference ve firmě BORCAD, kde se prezentovaly sedačky ve vozidlech použité. 16.10.2012 přijela první souprava po kolejích SŽDC z Prahy do Ostravy-Svinova a pokračovala dál do Bohumína. Po této jízdě se už jednotka objevovala celkem často na kolejích a občas jsem i její zkušební jízdy dokumentoval a jedné neplánované se i účastnil - na trase z Ostravy do Olomouce. 23.10.2012 byla opět jízda pro novináře a já cestoval tenkrát ve směru opačném, z Olomouce do Ostravy. A také jsem nechyběl ani u první jízdy s platícími cestujícími. 
 

Jednotka 480.002-5 jako první IC 1350 Ostrava hl.n. - Praha hl.n. (Ostrava hl.n., 13.11.2012)
© Karel Furiš
 
Dá se tedy říci, že jsem podzim prožil se sledováním této jednotky a nasazení do plného provozu. Několikrát jsem hovořil o jednotkách s majitelem firmy Leošem Novotným, PR manažerem Petrem Kopáčkem a s řadou strojvedoucích a nakonec pár slov jsem prohodil i s doprovodem vlaku. Při první jízdě na okruhu se mi jednotka řady 480 jevila jako skvělé vozidlo. Jenže tam je trať v perfektním stavu a nedávno opravená. Něco jiného bylo na tratích SŽDC. Zde se projevilo několik nedostatků a závad. Jak jsem se mohl přesvědčit, spousta z nich je odstraněna a poslední testovací jízda byla celkem pro mě překvapením. O závadách se nebudu rozepisovat, ale bylo jich dost a na některých se stále pracuje.
 

Zima FLIRTům příliš nesvědčí (Praha hl.n., 11.12.2012) © Karel Furiš
 
Určitě můžu potvrdit, a i mnozí z vás to velice dobře vědí, že žádné železniční vozidlo nasazené z fabriky přímo do provozu ještě nevyjelo bez problémů. Když počítám všechny jízdy, které jsme černozlatým vlakem absolvoval, tak mi vychází číslo pět. Ta poslední spočívala ve více jak šestihodinové svezení a důvěrnějším poznání vozidla v pravidelném provozu. Plán byl svézt se na méně frekventované soupravě z Ostravy-Svinova do Prahy spojem LE 1356 s odjezdem v 10:33. a zpět z Prahy do Ostravy spojem LE 1361 s odjezdem 14:09 hod.
 

Dočasný jízdní řád spojů LEO Express (po kliknutí do náhledu se zobrazí ve formátu JPG)
 
Jednotku jsem sledoval na internetu už tehdy, když jela z Prahy do Bohumína a kolem Pardubic nabrala asi 25 minut zpoždění. Pak jela obratem na mém spoji zpět do Prahy s 15 minutama zpoždění. Z důvodů uvedeného zpoždění nebyla na některém úseku volná vlaková cesta, a tak nás občas zastavili. Ale i tak jsme do Prahy dorazili jen s 13 minutami „sekyry“. Cestou jsem nezaznamenal žádné vrzání ani vibrace, o nichž padly zmínky v našich diskusích. Určitě se jednotka kolíbe více než jiné, tvrdé osobní vozy. V úseku kolem železniční stanice Pečky ve směru ku Praze jsem zaznamenal nepříjemné výkyvy vozové skříně. Trvalo to zhruba pět minut. Na jiném úseku, kde se jelo stošedesátkou, se jednotka chovala stabilněji. Zajímavé bylo, že při cestě zpět bylo vše v pořádku a i úsek kolem Peček jsme projeli v klidu. 
 

Jak se říká, hlavně klid a nohy v teple... (cestou ve 480.002-5, 11.12.2012) © Karel Furiš
 
V ten den bylo i jedno WC v poruše, ale fronty jsem nikde neviděl - i ty dvě funkční toalety postačovaly. Nyní několik slov k frekvenci cestujících. Z Ostravy bylo vozidlo zaplněno z asi 50 % a cestou v Olomouci a v Pardubicích pár cestujících ještě přistoupilo. Naopak z Prahy jsme vyjeli asi na 90% zaplnění, postupně se stav snižoval a do Ostravy dorazilo jednotka obsazená z asi 60%. Dokonce pár cestujících v Olomouci přistoupilo a jelo do Ostravy. Při nástupu do vlaku v prvé řadě čekáte, že vám někdo zkontroluje jízdenku, ale nikdo mne nekontroloval a na dotaz, proč tomu tak je, jsme se dověděl že mají přehled o cestujících a kdyby někde přistoupil někdo bez jízdenky, hned by to zjistili. 
 

Nastupování cestujících do vlaku IC 1361 (Praha hl.n., 11.12.2012) © Karel Furiš
 
Diskuse se vedly i k vytápění jednotky. V části, kde jsem seděl já, bylo tepla trochu více, než se mi zamlouvalo, ale v ostatních vozech bylo příjemně. Stewardi procházeli soupravou často a s úsměvem se ptali, jestli někdo něco nepotřebuje. Dost mi ale vadí, že stewardi nemají svůj samostatný oddíl na odložení svých osobních věcí, jako je tomu třeba u podobných souprav v zahraničí. Dále jsme zaznamenal poměrný nedostatek odpadkových košů. U sedadel nejsou a u dveří se dost rychle zaplnily. Informační systém určitě potřebuje taky ještě doladit. Cestou se vlastně cestující nedovědí, jestli jedou na čas nebo třeba s náskokem.
 

Informační systém jednotky 480.002-5 (Ostrava hl.n., 13.11.2012) © Karel Furiš
 
Pokud jde o internet, Morava je celkem dobře pokrytá, ale když se vlak dostane za Zábřeh na Moravě, tak už to není žádná sláva. Ale podobné je to v těchto místech i se signálem mobilního operátora. K dispozici je také intranet dopravce. Na něm však ještě spousta funkcí není v provozu. Třeba filmy nebo hry. Rádio fungovalo bez problému. Rychlost a teplotu to ukazovalo po celou dobu perfektně. Škoda že nebyla zapnuta kamera v čele a na konci vlaku. Jsou to sice prkotiny, ale já bych to třeba uvítal. Důležité je, že se člověk veze, dorazí tam, kam potřebuje, a cestou má možnost nějakého občerstvení.
 

Takto by pohled na trať mohl ukazovat intranet (cestou ve 480.002-5, 11.12.2012)
© Karel Furiš
 
Cesta tři hodiny z Prahy do Ostravy uběhne v této jednotce velice rychle a ani se mi nechtělo v Ostravě vystoupit. Jde o nové jednotky, na kterých je spousta nového, co na jejich výchozím vzoru, určeném pro příměstskou dopravu, není. Jsou to prototypy a doufám, že se podaří všechny mouchy vychytat a budou sloužit svému účelu. Děkuji firmě LEO Express za ochotu všech jejejích zaměstnanců a už se těším, jak udělám testovací jízdu v létě za pořádného horka, abych mohl zase srovnat služby dopravců.
 

480.002-5 jako IC 1353 "Švýcarská kvalita" Praha hl.n. - Ostrava hl.n. a 680.006 jako SC 509
"SC Pendolino" na stejné lince (Olomouc hl.n., 13.11.2012) © Radek Hořínek
 
Třeba nedávno jsem cestoval do České Lípy s ČD. Cesta tam proběhla celkem v pohodě, ale při cestě zpět byla souprava vlaku Ex 153 Jan Perner nějaká podivná a na posilu byly přidány dva vozy řady Btee pro rychlost pouze 120 km/hod. Zpoždění sice nebylo velké, ale některé vozy netopily netopily. Problémům s topením se nevyhnula ani společnost RegioJet, která kvůli tomu vracela cestujícím 100% jízdného. Regionální rychlíky z Kolína do České Lípy a zpět jsou sice bez klimatizace, ale topení fungovalo perfektně po celou dobu jízdy tam i zpět. 
 
Úvodní snímek: Jednotka 480.002-5 dne 11.12.2012 před odjezdem z Prahy do Bohumína © Karel Furiš 

Galéria

Súvisiace odkazy