Cestování vlakem je bezpečné, České dráhy pro to dělají maximum

8.10.2020 8:00 Ing. Gabriela Novotná Zdroj: České dráhy - tisková informace

Cestování vlakem je bezpečné, České dráhy pro to dělají maximum

České dráhy, a.s. (ČD) nepolevují v pravidelné údržbě a dezinfekci vozidel. Ta probíhá v rámci všech Oblastních centrech údržby (OCÚ) ČD. Třeba v OCÚ Západ, pod které spadají střediska údržby (SÚ) Plzeň, Cheb, České Budějovice, Tábor, Blatná, Klatovy, Louny a Rakovník, probíhá denně dezinfekce 22 kolejových vozidel a dalších šest vozidel každý den projde ozonizací. Měsíčně tak projde v každém z těchto SÚ důkladnou ochranou před viry a bakteriemi zhruba 120 souprav.

Ve všech střediskách údržby na západě Čech se tak každý měsíc důkladně vydezinfikuje téměř tisícovka souprav.

Při úklidu a dezinfekci souprav věnují úklidové čety zvláštní pozornost dezinfekci všech součástí vybavení, se kterými cestující přicházejí často do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.) To se provádí se i několikrát za den při vratném čištění souprav.

Dezinfekcí ozónem prochází v rámci pravidelného čištění i klimatizace. Vozidla odstavená na údržbu dezinfikujeme postřiky (viz připojené fotografie). Tím chráníme zároveň naše zaměstnance.


Provozní personál je vybaven ochrannými prostředky (roušky, respirátory, desinfekce, rukavice, brýle…)  Ve vlacích a uzavřených objektech a budovách je v souvislosti se zhoršenou epidemickou situací povinnost zakrývání dýchacích cest. Cestující informujeme prostřednictvím plakátů a upozornění vlakovým doprovodem přímo ve vlaku.

Cestující žádáme, aby upřednostnili nákup jízdenky online, prostřednictvím aplikace Můj vlak nebo při nákupu ve vlaku využili bezkontaktní platbu. Při nákupu na e-shopu ve vnitrostátní dopravě  je pak místenka zdarma (kromě povinně místenkových vlaků).

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy