České dráhy zmodernizují přes půl stovky „honeckerů“

2.6.2020 8:00 Ing. Gabriela Novotná Zdroj: České dráhy - tisková zpráva

České dráhy zmodernizují přes půl stovky „honeckerů“

Národní dopravce vyhlašuje výběrové řízení na sériovou modernizaci až 52 osobních vozů pro regionální vlaky řady Bdmtee přezdívaných „honecker“. Vítěz tendru získá zakázku na modernizaci 16 vozů pro Pardubický kraj a opci na modernizaci dalších 36 vozů, které mohou být nasazeny například ve Středočeském kraji nebo jinde v rámci České republiky. Při modernizaci dostanou vozy zcela nový komfortní interiér, informační systém a projdou technickou revizí.

„Vozy typu Bdmtee jsou nyní přibližně ve dvou třetinách své životnosti, proto mohou sloužit na osobních a spěšných vlacích ještě dalších 10 až 15 let. Po technické stránce vyhovují současným požadavkům. Mají kotoučové brzdy, předsuvné, za jízdy blokované dveře a mohou jezdit rychlostí až 160 km/h, ale jejich velkým nedostatkem je zastaralý interiér,“ vysvětluje důvody modernizace Jiří Ješeta, člen představenstva ČD a náměstek pro obchod a doplňuje podrobnosti: „Množství koženkových sedaček jen s minimálním prostorem pro sedící zákazníky neposkytuje očekávaný komfort cestování. Počet míst k sezení se proto sníží ze současných 96 na 79, z toho tři sedadla budou sklopná.“


Původní provedení interiéru vozu řady Bdmtee
(2007)
© manil; zdroj: Vagonweb

Vůz dostane zcela nové sedačky s textilním potahem z velké části umístěné za sebou jako v letadle. Zbývající sedačky umístěné proti sobě budou mít větší rozteče a mezi nimi bude vždy stůl. Samozřejmostí jsou elektrické zásuvky 230 V a USB konektory pro dobíjení elektroniky, nový audiovizuální informační systém s LCD monitory, Wi-Fi, velkoobjemová police na zavazadla, nebo místa pro jízdní kola a kočárky.

Vyšší bezpečnost zajistí centrálně zavírané a za jízdy blokované dveře doplněné o moderní bezpečnostní prvky, jako je stranově selektivní blokování dveří. To zabrání cestujícím vystoupit na jinou stranu než je nástupiště. Nástupní dveře budou kompletně renovované a nově doplněné tlačítkovým ovládáním. V prostorech pro cestující budou dále doplněna tlačítka „zastávka na znamení“. Všechna okna, kromě těch v blízkosti nástupních dveří, budou nahrazena polospouštěcími.


Interiér vozu řady Bdmtee po modernizaci © České dráhy

Při rekonstrukci vozů bude dosazeno také moderní WC s uzavřeným systémem. Nové budou podlahy, obložení stěn a stropů nebo osvětlení řešené úspornými LED svítidly. Ve voze budou podle provedení také 4 (v případě služebního oddílu) nebo 6 míst pro jízdní kola a služební oddíl pro doprovod vlaku. Napájení bude zajištěno novým typem centrálního zdroje energie (CZE). U ostatních celků nepodléhajících modernizaci bude provedena oprava vyššího stupně.

V současné době se dokončuje prototyp sériového provedení, který bude v létě nasazen do provozu v Pardubickém kraji.


Interiér vozu řady Bdmtee po modernizaci © České dráhy

Vozy řady Bdtmee vyráběla východoněmecká vagonka v Bautzenu v letech 1989 až 1991. Před 30 lety se jednalo o moderní vagón pro regionální vlaky s řadou nových konstrukčních prvků, které nebyly obvyklé u jiných osobních vozů vyráběných pro ČD ve stejné době. Jednalo se například o centrální zavírání a blokování dveří nebo o podvozky typu GP 200 S umožňující jízdu rychlostí 160 km/h. České dráhy mají v současnosti v provozu stále více než 200 vozů tohoto typu.

Některé vozy této řady byly už v minulosti upravovány nebo dílčím způsobem modernizovány. V průběhu let 2004 – 2007 proběhly úpravy celkem 76 vozů původní řady Bdmtee281 na řadu Bdmtee275, kdy byl v nástupním prostoru bez elektrického rozvaděče zřízen služební prostor pro vlakové čety. V roce 2012 bylo takto upraveno dalších sedm vozů. V roce 2012 byly také některé vozy vybaveny osmnáctižilovým UIC kabelem pro komunikaci řídicího vozu s lokomotivou.


Interiér vozu řady Bdmtee po modernizaci © České dráhy

Odkazy:

  1. Vůz Bdmtee281, 275 ČD – Wikipedie
  2. Vozy řady Bdmtee - Vagony.cz
  3. Popis řady ČD Bdmtee281 • Atlas vozů
  4. Popis řady ČD Bdmtee275 • Atlas vozů
  5. V Ostravě měl premiéru upravený vůz Bdmtee - Železničář
  6. České dráhy ukázaly prvního modernizovaného honeckera, ubyly v něm sedačky - Zdopravy.cz

Úvodní snímek: Vůz řady Bdmtee jako vložený ve vratné soupravě osobního vlaku ČD
(16.12.2011, Ústí nad Labem západ) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy