Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

» Návrat

Pridané: 13.8.2018 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy Zatímco nedávno byla na Vlaky.net řeč o nových netrakčních jednotkách pro ČD, dnes se v Našem tématu zaměříme na další významnou investici – rekonstrukcí 27 restauračních vozů (bistro i jídelních) na bistrovozy s oddílem 1. třídy. Předními důvody má být vyšší efektivita provozu dálkových linek, rozšíření gastronomických služeb a zvýšení počtu míst v první třídě.


Tiskovou zprávu ČD jsme zveřejnili v úterý 7. srpna v rubrice Krátke dopravné správy. Konkrétně se jedná o modernizaci následujících vagonů:

  • WRmee816 (18 ks). Původní vozy WRRm byly vyrobeny v Budyšíně v roce 1978, v letech 1991–1994 prošly částečnou modernizací v ŽOS České Velenice na řady WRm812 a WRm813. Dnešní podobu získaly v letech 2012–2013 v ŽOS Vrútky, kdy jim byly upraveny podvozky, dosazena klimatizace a zcela vyměněn interiér. Na veletrhu Czech Raildays ale vzbudily rozpaky – vozy mají po modernizaci pouze 24 míst k sezení v jídelní části, pravoúhlé lavice a malé stoly se záhadnými žlaby uprostřed.
  • WRmee814 (3 ks). Mají podobný osud jako výše uvedená řada, tyto vozy však dostaly klimatizaci už v Českých Velenicích. I po vrútecké modernizaci si zachovaly původní křesla a nepřímé osvětlení.
  • ARmpee832 (6 ks). Vozy 2. třídy s bistrem vyrobil VEB Waggonbau Bautzen v roce 1984 jako BRcm, po deseti letech prodělaly modernizaci v Českých Velenicích na typ BRm. Na další facelift se podívaly do Vrútek a v roce 2010 patřily k prvním vozům, jež nesly nový korporátní nátěr Najbrt. Nabízejí 22 sedadel v první třídě a 14 míst v bistro oddíle.

S rekonstrukcí prvních devíti WRmee816 na typ ARmpee se začne už letos na podzim a cestující se s nimi svezou v první polovině příštího roku. Zbytek vozidel by měl jít na řadu na přelomu let 2020 a 2021. Vznikne tak 27 vozů s polohovatelnými sedadly v první třídě a bistro oddílem, do jehož kuchyně bude dosazen konvektomat, jenž v nich dnes chybí. Vyměněna bude také myčka nádobí. Design bude vycházet z modernizace Pendolin, což vyžaduje úplnou výměnu interiéru, a práce provede opět DPOV, dceřiná společnost ČD.

Je otázka, co od modernizace čekat. Tisková zpráva slibuje zvýšení kapacity čím dál více poptávané 1. třídy, rozšíření gastronomické nabídky, minibar, roznášku jídla (především do 1. třídy, a to v porcelánu a ve skle) a vysoké pohodlí pro cestující i personál. Už první věta úvodního odstavce ale výše uvedenému seznamu odporuje, mluví se v ní o vyšší efektivitě provozu dálkových linek a záhy se dočítáme, že spočívá v úspoře jednoho vozu 1. třídy. Jak to tedy bude ve skutečnosti s tou první třídou? Je o ni tak velký zájem, že je potřeba navyšovat její kapacitu (úvodní odstavec), nebo postačí pouze polovina vozu (druhý odstavec)? Osobně si myslím, že na linkách, kde stačí jen polovina „jedničky“, většinou není potřeba ani jídelní vůz… Na EC Praha–Budapešť si poloviční počet sedadel v první třídě nedokážu představit.

Českým drahám tedy z klasických jídelních vozů zbudou pouze řady WRmz815 (10 ks) a WRmz817 (6 ks, ex ÖBB). V kontextu zprávy je zvláštní zmínka o tom, že „restaurační vozy a jejich nabídka jídel a nápojů jsou v mezinárodním měřítku velmi oceňované“. Nejsou těmi tahouny právě klasické jídelní vozy?


Přes Česko jezdí také jídelní vozy jiných dopravců. Zkušenosti z vlaku Hungaria dokazují, že restaurační vůz s ohromujícími 42 místy k sezení se dokáže i přes vyšší ceny na většině trasy plně obsadit. Proč bychom tedy měli klasické jídelní vozy odbourávat? (WRmz MÁV, 1. 6. 2018, úsek Nové Zámky – Štúrovo © Dominik Havel)

Zatímco cestující první třídy mají donášku na místo zajištěnou, o druhé třídě se můžeme dohadovat. Bude možné konzumovat polévku a hlavní chod v bistro oddíle? Kolik míst bude nabízet? A co přesně znamená „zároveň se ale rozšíří model servírování jídel a nápojů přímo na místa cestujících, především v první třídě“? Bude existovat roznáška jídel v jednorázovém nádobí do druhé třídy? Nebo si bude muset cestující pro jídlo dojít a pak se s plastovým boxem vracet přes několik vagonů zpět? Jaký dopad na rychlost obsluhy bude mít zvětšení „hospody“ na celý vlak?

Zajímavé je také finanční hledisko. ČD se sice o nákladech na modernizaci nezmiňují, nicméně v Evropě nebývá úplně zvykem, že modernizované vozy podstupují po 5–8 letech další rekonstrukci. Je možné, že si státní dopravce uvědomil nevýhody použitého designu?

Zkrátka řečeno, avizovaná investice vzbuzuje řadu otázek jak ohledně výdajů a účelnosti předchozích modernizací, tak po stránce podoby nových vozů, jejich kapacity a služeb. A možná také představuje okénko do budoucnosti gastronomie na kolejích…

Úvodní snímek: 18.06.2013 - Czech Raildays Ostrava: restaurační vůz 88-81 013-1 WRmee 816 pro ČD (ŽOS Vrútky) - interiér © Stanislav Plachý

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 15         Výpis:    
» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 687 15.8.2018 7:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

Dominik: To je dobrá poznámka, že ARmpee na Mnichovu nevydržely. Přitom alespoň v létě byly dost využívané, a to až do té míry, že příjezdem do Domažlic začaly happy hours, ale než vlak stanici opustil, těch posledních pár porcí jídla bylo už pryč. A to ještě Alex provozoval na německém území paralelně svůj servis. Myslím že ARmpee přešly na vhodnější relace, kromě toho na Mnichov teď jezdí vlaků hodně, vozů ARmpee je pouze šest a trať je často sužována výlukami, takže držet tam klasické restaurační vozy by teď bylo komplikovanější. Pamatuju, jak v roce 2012 jezdily ARmpee na Budapešť, než byly nahrazeny "velkým" jídelákem, tam to byla dost krize.

» HonzaBr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 14.8.2018 18:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

Problém klasického jídelního vozu je, že se s tím vlakem musí vézt (včetně posádky) i když po řízku zrovna nikdo netouží (byť i snídaňové menu s krásným výhledem člověk ocení), a to stojí peníze. Bistro v tomhle ohledu bohužel nabízí větší efektivitu (šup do mikrovlnky a můžu se věnovat jinému zákazníkovi).

Z hlediska nasazování vozů, vidím to na konfiguraci 1,5, protože kde se vyplatí platit obsluhu bistra musí jezdit i dostatek cestujících první třídy na celý vůz (na to si autor odpovídá sám...), půlka navíc pokryje případy "víc než jeden" i "méně než dva" vozy, kde se dnes prostě nasazují dva (popravdě netuším, jak statisticky vypadá jednička Praha-Budapešt, nicméně vozy tam dle mého pozorování bývají dva). Pouze bistro+jednička v jednom je stále možnost, ale nevím na jakých linkách. A špatně otočená první třída je dovolím si tvrdit exces, který se stává při použití vozů AB, na EC vlacích si to nemůžou dovolit. Co se těchto špatně otočených AB týká, dovolím si tvrdit, že je horší že se vůbec ještě objevují, než že jsou občas špatně otočené (ne, neberu to ze šotohlediska, ale celkového pohledu na kvalitu vozů v ČR).

Ohledně obsluhy - "rozšíření modelu servírování jídel, především v první třidě" = pro dvojku zůstane minibar, i když jej zmiňuje v další větě. Očekával bych maximálně rozšíření služby o takeaway jídlo typu sendvič + komplet nápoje - espresso, žádné plastové nádobí fuj fuj .

Další otázka - rozšíření hospody na celý vlak: Bistro, které je ve formě okénka z kuchyně i v normálním jídelním voze, prakticky rozšiřuje hospodu na celý vlak. Po 17. hodině se to na vytížených linkách typu Ex1, Ex3 projevuje hromadou cestujících, kteří čekají v dlouhé řadě na pivo nebo polévku, zatímco si nějaký šťastlivec bez místenky nechává přinést kávu ke stolu. Rychlost obsluhy už nemůže být nižší, ale může to aspoň víc vynášet jak dopravci, tak provozovateli. To bistro se uživí i na nápojích, velká kuchyń ne.

Celkově se dle mého jedná o z finančního hlediska rozumný krok. Dobře propočítaný, to současnému vedení ČD snad nikdo nemůže upřít. Až se objeví soukromý dopravce (např. JLV si koupí lokomotivu ), který začne vozit plnohodnotný jídelní vůz, jistě k němu všichni naskáčou a budou si to pochvalovat. Ale troufám si tvrdit, že to nebude vozit na 8 párech denně/linka, natož např. na šestnácti .

» LowSpeedTrain-Oravka Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 14.8.2018 10:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

Pri bistrovoze s oddielom 1. triedy záleží, kde bude zaradený a ako otočený. Pokiaľ cestujúci z vlaku kvôli návšteve bistra prechádzajú otvoreným oddielom prvej triedy, tak to zabíja jednu z výhod 1. triedy, namiesto väčšieho pokoja sa to mení na rušné korzo s ustavičným otváraním a zatváraním dverí, hľadaním WC, takže degradácia tohto atribútu by mi nevyvážila ani prípadná donáška na miesto.

» Sestikolak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 112 14.8.2018 7:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

 U JLV jsem za těch pár návštěv jídelního vozu na problém nenarazil, to spíše u DB jsem byl vyloženě odmítnut, když jsem si chtěl objednat v 1. třídě - prý mám čekat, až na mě přijde řada. Po 45 min mě to čekání přestalo bavit a do jídelního vozu jsem si došel osobně. Právě tam jsem si uvědomil zásadní nevýhodu roznášky na místo - hospoda se rázem zvětší na několik vagonů, a když chce objednávat příliš mnoho lidí, personál nestíhá, ačkoli roznášejí průvodčí i vlakvedoucí.

Souhlasim. Ver mi, ze obsluhovat plny bistrovuz, plnou prvni tridu a mit u baru cestujici z druhe tridy pro neco s sebou, to je slusny zaber na nervovou souatavu cestujicich i posadek. A reseni, ktere navrhovali nekteri chlapci z CD, tzn posilit posadku moc resenim taky neni. Zazemi bistrovozu je jen jedno a od urciteho poctu je to spise kontraproduktivni ( zacnete ai vzajemne prekazet ). Myslim si vsak, ze existuji dve reseni. Bistrovuz, pokud ma alespon par stolu ponechat pouze pro ty, co se chteji najist a nasledne prenechaji sva mista dalsim zajemcum ( ja vim, jsou to pravidla, fuj ) a na misto v souprave roznaset pouze napoje ci maly snack. Takovy system, pokud by se dodrzoval, resp akceptoval by, myslim, mohl pomoci. Anebo moznost druha; pockat az nam na linku vstoupi konkerence, pak je problem vyresen:).

» BuGEaR Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 341 13.8.2018 23:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

Smysl by to dávalo při změně jednoho písmenka, tedy kdyby z toho vzniklo BRmpee s menším dvojkovým oddílem (24 míst). V téhle podobě mi to spolu s nerailjety přijde jako soutěž, kdo vymyslí větší blbost.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 13.8.2018 23:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

Twix: Já jsem už žlaby také neviděl, dali tam rovné stoly v dekoru dřeva. Otázek je v textu až dost, jen jsem je nezvýrazňoval, protože v tom případě bych musel dát Ctrl+B na půlku textu. :-)
Na jižní expresy by se něco hodilo, ale je otázka, kolik lidí by takové služby využívalo - těch, co jedou do Lince, asi moc nebude. Ostatně ARmpee už do Mnichova jezdily, a to je srovnatelná linka, ne-li lepší díky velikosti Plzně a Mnichova. A nevydržely tam...

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 687 13.8.2018 22:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

Rekonstruované WRmee jsou skutečně rozpačité, i když ty žlaby už tam myslím nejsou. Ale ten taneční parket z obou stran kuchyně (a řekl bych celkem zbytečná barová část celá) se vzhledem k obsaditelnosti vozu opravdu moc nepovedl. Jednou se mi to tedy hodilo, když jsem tam chtěl se psem a obsluha řekla, že do jídeláku ne, ale do barové části klidně, nikdo tam nebyl a prostor na jedné straně využívali pro skladování bas s prázdnými lahvemi.

Uvedená tiskovka je opravdu docela záhadná a nejsou tady dotazy do diskuze, tak moc nevím o čem psát :-) Ohledně nasazení bistrovozů po rekonstrukci se alespoň na Zdopravy.cz zmiňovaly vlaky přes Horní Lideč. A co si myslíte o Jižních expresech, kde by se něco k jídlu hodilo (mluvím tedy hlavně o těch co jedou až do Lince) a polovina vozu 1. třídy by mohla stačit, nebo ne? Ale celkem se nevidím, jestli ČD neupřesňují, co s těmito vozy budou dělat, jestli půjde o vlaky s jedním a půl vozem 1. třídy nebo jen s půl vozem... kolikrát to ani sami vědět nemůžou, jak to dopadne a kde budou vozy nejvíc potřeba. Spíš mě zaráží to, že po 6 letech jdou vozy opět na kompletní rekonstrukci.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 13.8.2018 17:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

Znovu pro Dominik HK:

Nekterým zamestnancum JLV moc dlouho trvalo, nez pochopili, kdo je zákazník a kdo obsluha. U roznáskové sluzby to pretrvává dosud.

U DB je podstatná i míra integrace. I kdyz jsem v ICE zazil, jak domorodci doslova buzerovali snazivého, prumerne integrovaného cisníka.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 13.8.2018 16:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

Stoupa: U JLV jsem za těch pár návštěv jídelního vozu na problém nenarazil, to spíše u DB jsem byl vyloženě odmítnut, když jsem si chtěl objednat v 1. třídě - prý mám čekat, až na mě přijde řada. Po 45 min mě to čekání přestalo bavit a do jídelního vozu jsem si došel osobně. Právě tam jsem si uvědomil zásadní nevýhodu roznášky na místo - hospoda se rázem zvětší na několik vagonů, a když chce objednávat příliš mnoho lidí, personál nestíhá, ačkoli roznášejí průvodčí i vlakvedoucí.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 13.8.2018 15:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Modernizace jídelních vozů ČD na bistrovozy

extra pro Dominik HK:

Mozná más pravdu, ale muj zaludek je jiného názoru. Zrovna tak, jako tak protivnou obsluhu, jako u JLV, nesnadno najít...

nasledujúce príspevky »