Splašená česko-polsko-německá „bobina“ a jiné zážitky z oslav PID

15.10.2019 8:00 Jiří Řechka

Splašená česko-polsko-německá „bobina“ a jiné zážitky z oslav PID

Dne 12. října pořádala Pražská integrovaná doprava (PID) ve spolupráci s Českými drahami a se společností Arriva vlaky letošní poslední Regionální den Pražské integrované dopravy v železniční stanici Strančice a jejím okolí. Připomínku ve svém kalendáři jsem nepřehlédl, a tak jsem se v sobotu ráno vydal na pražské hlavní nádraží. Tam jsem čekal na vlak zmíněné dceřiné společnosti DB, která nasadila na prezentační spoje svou nedávno zprovozněnou bobinu.

Jde o lokomotiva předchozího označení 140.052-2, která byla vyrobena jako E 499.052 v plzeňské Škodovce roku 1957 pod výrobním číslem 3120 a poté dodána do depa ČSD Žilina, kde strávila valnou část svého provozního života. Později byla odprodána do Polska, kde je také dnes registrována pod posledním označením PL-ARR 91 51 3 150 749-2. Přijďte se svézt vlakem, ve kterém budou řazeny tři bývalé východoněmecké vozy 2. třídy, tzv. béčka, v tmavozelené retro barvě s původním koženkovým interiérem ze sedmdesátých let. Potáhne je krásná zrekonstruovaná lokomotiva, které se přezdívá bobina,“ řekl k premiérovému nasazení elektrické lokomotivy na vlacích společnosti Arriva vlaky v rámci PID Jiří Nálevka, ředitel české dcery německého národního dopravce. Přitažlivé bylo i to, že jízda jimi byla zdarma.


Pražský „hlavák“ se jakoby vrátil do minulosti celý © Jiří Řechka

Tak jsem s tímto vlakem odjel do Strančic, abych prožil tamní železniční den. Rosničkářům vyšlo počasí na jedničku a nic tedy nebránilo spokojenosti zúčastněných návštěvníků. Program obsahoval jak jízdy historických vlaků, tak autobusové výlety po okolí Strančic. Do Mnichovic, do památníku Josefa Lady v Hrusicích, hvězdárny v Ondřejově a další. Já jsem se rozhodl využít jen železniční dopravu, a tak po příjezdu do Strančic jsem si zakoupil jízdenku na jízdu po vlečce do pivovaru ve Velkých Popovicích. Tyto jízdy byly zajištěny motorovým vozem M 131.1130. Při každé jízdě byla možnost navštívit i pivovar, já jsem této možnosti nevyužil, chtěl jsem být v centru dění, ve Strančicích. Naše jízda skončila u vjezdové brány do podniku, hurvínek byl plně obsazen a většina cestujících se vydala do pivovaru.


„Hurvínek“ dorazil k velkopopovickému pivovaru © Jiří Řechka

Mne upoutala taková maličkost, která je zřejmá i na fotografiích. Kolej za plotem dnes pokračuje jen asi dvacet metrů. Představoval jsem si, kde asi mohla v době svého plného provozu vlečka končit. Následoval odjezd zpět do Strančic, při obou jízdách jsem si uvědomil, že řada řidičů by měla asi být bez řidičáku. Ač jízda po vlečce byla pomalá a hlavně na každém přejezdu dával strojvedoucí zvukové znamení, přesto se našli řidiči, kteří přejížděli přes přejezd těsně před vlakem. Prostě, promiňte, hlupáci, kteří ohrožují nejen sebe (dobře jim tak), ale hlavně ostatní. Po návratu do Strančic jsem se již věnoval jenom dění v samotné stanici. Na mimořádných vlacích ČD byla nasazena elektrická jednotka řady 451, která je provozním historickou vozidlem, dále souprava patrových vozů tažená lokomotivou 754.042-0.


Ne zrovna všední hasičské zásahové vozidlo © Jiří Řechka

Součástí Regionálního dne PID byla přítomnost hasičů, kteří (krom jiných subjektů) zajišťovali občerstvení. Ale hlavně prezentovali svou techniku. Mne zaujal hlavně jeden jejich zásahový vůz, a to IFA 4x4. Den probíhal k mé plné spokojenosti, při pobytu ve stanici jsem si nafotil i normální železniční provoz, a když jsem usoudil, že mám na paměťové kartě vše podstatné, rozhodl jsem se ukončit svojí přítomnost a vrátit se domů. Nesmím opomenout zmínit se o tom, že podle mého byla největší mediální hvězdou tohoto dne výše podrobněji zmíněná bobina společnosti Arriva. A tato lokomotiva také vstoupila úsměvným způsobem do svátečního dění. Pro zpáteční jízdu jsem opět použil vlak společnosti Arriva. Nastoupil jsem, po několika minutách byl dán pokyn k odjezdu a nic, souprava stále stála.


„Bobina“, která se později splašila © Jiří Řechka

Po několika minutách se začínala šířit zvěst, a ta se pak také potvrdila, že lokomotiva odjela bez soupravy, protože ji k ní nikdo nepřipojil. Mašina odjela a nastalo čekání, co bude dál. Byl jsem překvapen, že většina cestujících tu nevšední událost přijala s úsměvem. Nemálo jich pak k návratu do Prahy využilo zanedlouho odjíždějící žabotlamy, byť se v ní platilo. Já jsem ale zůstal, chtěl jsem vědět, jak to dopadne. Nakonec se bobina vrátila, byla přivěšena a během čekání nádražní rozhlas oznámil, že jedna jízda tohoto vlaku je z provozních důvodů zrušena. Já jsem stejně chtěl původně odjet až spojem pozdějším, takže se tak nakonec i stalo. Cestou do Prahy jsem ještě zhotovil pár snímků, zejména pokračující rekonstrukce v oblasti Praha-Vršovice. Všeobecně to byl docela zajímavý a vcelku pohodový den.


Rekonstrukce stanice Praha-Vršovice © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. České dráhy vypraví speciální vlaky na Regionální den PID ve Strančicích - ParlamentniListy.cz
  2. Regionální den PID ve Strančicích 12. 10. 2019 - Pražská integrovaná doprava
  3. Strančice - Mnichovice | Pražská integrovaná doprava
  4. Regionální den PID ve Strančicích - Strančice
  5. Bobina bude zdarma vozit návštěvníky Regionálního dne PID ve Strančicích - Railpage.net

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Úvodní snímek: Český stroj s polskou registrací a německým vlastníkem hvězdou dne © Jiří Řechka

Galéria

Súvisiace odkazy