Regionální den PID ve Strančicích nabídne zábavu i poučení

5.10.2019 8:00 -zz-

Regionální den PID ve Strančicích nabídne zábavu i poučení

V sobotu 12. října 2019 proběhne od 10:00 do 17:00 hod. na vlakovém nádraží ve středočeských Strančicích další a zároveň letošní poslední Regionální den Pražské integrované dopravy. Kromě tradičních zvláštních jízd historických vlaků nebo autobusů do okolí Strančic čeká na návštěvníky zajímavý doprovodný program v rámci komentovaných prohlídek Velkopopovického pivovaru, Památníku Josefa Lady v Hrusicích, nebo hvězdárny v Ondřejově.

Na co se můžete těšit:

Mimořádné jízdy vlaků

 • elektrická jednotka řady 451 (EM 475.1) v trase Praha hl.n. – Strančice a zpět (5 párů vlaků)
 • vlaková souprava tažená lokomotivou řady 749 s patrovými vozy Bmto v trase Čerčany – Říčany a zpět (1 pár vlaků prodloužených od Os 9057 a k Os 9066 – linka „S8“ přes Posázavský Pacifik)
 • motorový vůz řady M 131.1 v trase Praha-Libeň – Strančice (1 pár vlaků) a po vlečce Strančice – Velké Popovice (5 párů vlaků)
 • prezentační jízdy vlakové soupravy tažené lokomotivou řady 140 společnosti ARRIVA vlaky s.r.o. v trase Praha hl.n. – Benešov u Prahy a zpět (2 páry vlaků) a Strančice – Benešov u Prahy a zpět (3 páry vlaků)

Jízdné ve zvláštních vlacích: V motorovém voze řady M 131.1 platí v den akce zvláštní jízdné. V elektrické jednotce řady 451 a ve vlakové soupravě s lokomotivou řady 749 platí tarif PID a ČD. Ve vlaku společnosti ARRIVA vlaky s.r.o. je přeprava zdarma.

Dálková jízda historickým „panťákem“

Chystáte se na cestu ze Šumperka do Prahy v pátek 11. října nebo v neděli 13. října zpět? Ať už jste fandové železnic, nebo jen „náhodní“ cestující, můžete využít zvláštního rychlíku vedeného dnes již legendární elektrickou příměstskou jednotkou 451 (EM 475.1). Jízdy se může zúčastnit každý, zastavuje se v Zábřehu na Moravě, České Třebové, Ústí nad Orlicí, Pardubicích a Kolíně. Pro výstup je možno využít stanice Praha-Libeň, Praha hlavní nádraží nebo Praha-Vršovice. Odjíždí se ze Šumperka v 15:09 hod. Na nedělní cestu zpět se jednotka vydá z Prahy-Vršovic v 8:44 hod.

Jízdné ve zvláštních rychlících: Ve vlaku platí pouze jízdní doklady s globální cenou (v ceně je rezervace místa, toto si však nelze vybrat). Snížená cena se poskytuje dětem 6 - 18 let, držitelům průkazů ZTP a ZTP/P. Podrobnosti najdete na webu ČD a v následující tabulce:


Jízdní řád a tarifní ustanovení R 11808 a R 11809

Jízdy historickými autobusy

 • linka „PID 1“ v trase Strančice, Žel.st. – Všestary, Vávrov – Mnichovice, bytovky – Mnichovice, zdrav. stř. – Mnichovice, nám. – Mnichovice, požární dům – Mnichovice, Závěrka – Hrusice – Ondřejov, Hvězdárna (T) – Ondřejov nám. a zpět
  • na lince budou k vidění i svezení historické autobusy Ikarus 280.10 (kloubový modrý) a Karosa ŠD11
  • jízdní řád ke stažení zde
 • linka „PID 2“ v okružní trase Strančice, Žel.st. – Kunice, U Dálnice – Kunice – Kunice, Vidovice, zámek – Kunice, Vidovice – Velké Popovice – Velké Popovice, pošta – Velké Popovice, Pivovar – Strančice, Žel.st. a zpět
  • na lince budou k vidění i svezení historické autobusy Karosa ŠD11 Tourist a Škoda 706 RTO LUX
  • jízdní řád ke stažení zde
 • linka „PID 3“ v okružní trase Strančice, Žel.st. – Všestary, Strančická – Všestary – Světice – Říčany, Marvánek – Říčany, nám. – Říčany, park A.Švehly – Říčany, Pod lihovarem – Říčany, K žel. st. – Říčany, U nem. – Říčany, Rychta – Říčany, Olivovna – Tehov, Lada – Tehov – Všestary – Všestary, Strančická – Strančice, Žel. st.
  • na lince bude k vidění i svezení historický autobus Avia-Ikarus 543.20
  • jízdní řád ke stažení zde

Jízdné ve historických autobusech: Přeprava zdarma do vyčerpání volné kapacity. Více informací o možnostech přepravy objemnějších předmětů je uvedeno v jízdních řádech jednotlivých linek.


Ilustrační snímek z „Regionálnímu dne PID“ v Čelákovicích 8.9.2018 © Peter Bado

Doprovodný program na nádraží ve Strančicích

 • jízdy historickými vlaky a autobusy do okolí Strančic
 • tradiční workshop PID pro děti (omalovánky a vystřihovánky Cyklohráčku, pexesa, vystřihovánky autobusů aj.)
 • informační stánky Pražské integrované dopravy a Českých drah
 • stánky s občerstvením
 • možnost prohlídky Kaple sv. Anny

Doprovodný program v okolí Strančic


Plakát akce (kliknutí do náhledu jej otevře ve formátu PDF)

Podrobnosti o celé akci

včetně aktuálních informací najdete na webu Pražské integrované dopravy a na stránce Českých drah.

Odkazy:

 1. Pražská integrovaná doprava – Wikipedie
 2. Pražská integrovaná doprava – oficiální web
 3. České dráhy v hlavním městě Praze a Středočeském kraji - České dráhy
 4. Strančice – Wikipedie
 5. Železniční trať Praha – České Budějovice – Wikipedie

Úvodní ilustrační snímek: Muzejní elektrická jednotka 451.045-9/451.046-7 ČD
(1.10.2016, Hradec Králové) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy