Nostalgickými vlaky za technickým dědictvím do Studénky, Mošnova a Kopřivnice

17.8.2019 8:00 -zz- Zdroj: Technické dědictví

Nostalgickými vlaky za technickým dědictvím do Studénky, Mošnova a Kopřivnice

V návaznosti na úspěšný první ročník projektu „Technické dědictví – TATRA & VAGONKA“ se 31. srpna 2019 široké veřejnosti představí výrobky spojené s ostravským regionem, které proslavily zprvu Československo a později Českou republiku v zahraničí. Proto také název letošní akce zní „Technické dědictví – VAGONKA & TATRA ve světě“. Je koncipována tak trochu cestovatelsky, bude se totiž odehrávat zároveň na třech místech: ve Vagonářském muzeu na zámku ve Studénce, na letišti Leoše Janáčka v Mošnově a v Technickém muzeu v Kopřivnici.

Místa budou propojena historickými dopravními prostředky. V rámci programu národního železničního dopravce Nostalgické jízdy ČD budou poslední srpnový den na letiště i opačným směrem jezdit speciální historické vozy a elektrické jednotky vyrobené ve Vagónce nebo v kopřivnické Tatře. Návštěvníci se svezou tzv. hurvínkem, který bude jezdit na trase Studénka – Mošnov – Štramberk. Na pravidelné trase Mošnov – Ostrava hlavní nádraží pojede historická pantografická jednotka EM 475.1045/046 vyrobená ve Studénce a v prostoru mošnovského železničního terminálu bude k prohlídce připraven coby statický exponát motorový vůz M 120.417 známý jako věžák. Současnou výrobu bude zastupovat na pravidelných linkách z Ostravy elektrická jednotka RegioPanter. Z nádraží ve Studénce bude k přesunu do Vagonářského muzea připraven historický Tatrabus T43 z roku 1929, silniční vláček, případně historické automobily.

Na letišti Leoše Janáčka bude připravena expozice věnovaná letecké výrobě ve Studénce, včetně repliky letadla T 101, jehož originál vytvořil v roce 1938 světový rekord při dálkovém nepřetržitém letu z Prahy do Chartúmu, déle letouny Z 126 nebo C 104, jejichž základy jsou postaveny na konstrukcích vyráběných ve Studénce. V jednání je také letoun Bu 131 z Rakouska, který byl nově vyroben s využitím výkresové dokumentace stroje T 131. Budou představeny cestovatelské, nákladní i další speciální vozy z Tatry Kopřivnice, pro návštěvníky bude dále připraven zajímavý program zaměřený na techniku a technické dovednosti i ve spolupráci se spolkem Dolní oblast Vítkovice, který nabídne práci se soustruhem pod dozorem zkušených animátorů. Na techniku bude zaměřen program Fakulty stavební VŠB-TUO, která představí, jak se stavěly tunely v historii a jak se staví dnes. 

Doprovodný program si také připravuje Letiště Leoše Janáčka, které bude mít různé soutěže pro děti, fotokoutek a další aktivity. Ve vlakovém terminálu ani tentokrát nebude chybět Železniční muzeum moravskoslezské, které si s sebou přiveze modelovou železnici.

Ve Vagonářském muzeu na zámku ve Studénce bude připravena expozice cestovatelů Zikmunda a Hanzelky i s jejich Tatrou 805, k vidění budou i další veteráni značky Tatra, dále pak budou návštěvníci mít možnost shlédnout krátký film o výrobě ve vagónce apod. Vstup do Vagonářského muzea bude v tento den zdarma.

Technickém muzeu v Kopřivnici bude pro návštěvníky připravena prohlídka zaměřená (mimo jiné) na cestovatelský vůz Tatra 815 GTC, který vyrazil na dobrodružnou cestu kolem světa v roce 1987.

Podrobnější informace o programu akce jsou uveřejněny na jejím specializovaném webu. Stejný zdroj poskytuje také rady, jak se na akci dostat.

Ti z návštěvníků, kteří zvládnou navštívit všechna místa a vyplní speciální kartičku, budou zařazeni do slosování o velice zajímavé ceny spojené s cestováním. Vstupné na letiště a do Vagonářského muzea je zdarma. Zpoplatněné budou jízdy historickými vlaky a vstup do Technického muzea v Kopřivnici. Akce bude podpořena z dotace MSK a je organizována i v souvislosti s Technotrasou. Hlavním mediálním partnerem akce je Hitrádio Orion.

Úvodní ilustrační snímek: V Mošnově bude k vidění „věžák“ (23.6.2007, Lužná u Rakovníka)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy